PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Klimaları Hakkında !!!

halilimo
11/01/2016, 19:18
Merhabalar, aklima klimayla ilgili birkac soru takildi. Klimalarimizda isitma var mi? Demek istedigim sicak konumda klimayi calistirdigimizda fan gibi motor sicakligini mi ufluyor. Yoksa kompresor devreye girip klima mi sicak ufluyor. 3 haftada bir klimayi calistiririm verimi dusmesin diye eger kompresor devreye girmiyorsa klima aylardir hic calismiyor demektir. Ee bu sorunu cozmek icinde kisin soguk modda mi calistircaz. Arac klimam manuel. Dijitalleri bilmiyorum ama duydugum kadariyla otomatik ayarlamalari klima tusuna basinca yapiyormus. Eger kompresor devreye giriyorsa yakit artisina neden olur.

halilimo
12/01/2016, 18:34
Kimsenin bir fikri yok mu? !!

krm1983
12/01/2016, 19:13
Klimaniz sadece soğutur. Isıtmayı kalorifer kullanarak sağlar.

Sent from my iPhone using

SinanTR
12/01/2016, 19:29
Merhabalar, aklima klimayla ilgili birkac soru takildi. Klimalarimizda isitma var mi? Demek istedigim sicak konumda klimayi calistirdigimizda fan gibi motor sicakligini mi ufluyor. Yoksa kompresor devreye girip klima mi sicak ufluyor. 3 haftada bir klimayi calistiririm verimi dusmesin diye eger kompresor devreye girmiyorsa klima aylardir hic calismiyor demektir. Ee bu sorunu cozmek icinde kisin soguk modda mi calistircaz. Arac klimam manuel. Dijitalleri bilmiyorum ama duydugum kadariyla otomatik ayarlamalari klima tusuna basinca yapiyormus. Eger kompresor devreye giriyorsa yakit artisina neden olur.

bu dediğiniz hakkında bilinen çok büyük bi yanlış var klima sistemi soğutur ısıtma işinde sadece fan soğuk yerine ısıtma peteğinin sıcaklığını kullanır çünkü dikkat ederseniz araç ısınmadan fan sıcak üflemez yani evlerdeki klima gibi değil

halilimo
12/01/2016, 21:17
Yani sicak konumda klima calistirildiginda kompresor devreye girmiyor.

feyzullah
12/01/2016, 21:59
Yani sicak konumda klima calistirildiginda kompresor devreye girmiyor.

Kompresör devreye giriyor sıcak konumda da. Eğer kar işareti olan tuş üzerindeki ışık yanarsa klima kompresörü çalışıyordur. Sadece soğuk üflemek için değil, camlardaki buharı toplama işi de klima kompresörü devreye girince gerçekleşiyor diye biliyorum. Kompresör devre dışı, fan sıcak hava üflerken cam buharlandığı zaman kar tuşuna basıp klimayı devreye sokutuğumda buhar çözülüyor.

timbaz
12/01/2016, 22:36
kitapcikta otomatik klimada..32680
mesela max tusu ile ilgili bolumde, konu isitma ama hava sartlari elverisli oldugunda klima komtrol kompresoru devreye giriyor yazili, sartlarin detayi elearn de olabilir...

feyzullah
12/01/2016, 22:49
kitapcikta otomatik klimada..32680
mesela max tusu ile ilgili bolumde, konu isitma ama hava sartlari elverisli oldugunda klima komtrol kompresoru devreye giriyor yazili, sartlarin detayi elearn de olabilir...

Max tuşuna basınca da klima kompresörü devreye giriyor. Bundan dolayı cam buharlanmaya başladığında full auto tuşuna basıp klima klima kompresörünü açıyorum buhar çözülüyor. Eğer çok fazla buharlanma olursa o zaman max tuşuna basıyorum.

halilimo
13/01/2016, 01:35
Benim anladigim isitma konumunda klima tusuna basilirsa kompresor devreye giriyor. Fakat isitma yine fanin motor isisini iceriye atmasiyla gerceklesiyor. Buda bosa yakit artisi. Benim arac manuel oldugu icin fani acinca buhar falan kalmiyor. Dijitallerde buhari yok etmek icin kompresor devreye giriyorsa manuellerde girmeye bilir. Cunku fanla buhar yok oluyor. Manuel icin mantiken isitma fandan gerceklesiyorsa kompresor devreye girmiyor olabilir. Cunku klima tusuna basildiginda isitma icin kompresore gerek olmadigini algilayip devreye sokmuyor olabilir mi?

teo53
13/01/2016, 01:44
Bir dijital klima kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim eğer kar işareti olan tuş açıksa klima komp devrede demektir ancak bu boşa çalışıyor demek değil eğer hava sirkülasyonunu araç içinden alıyorsanız buğu yapmayı önleyecektir çünkü içeriye kuru olan bir sıcak hava değil nemli olan bir sıcak hava üflüyor (yada tam tersi :D ) böylelikle şehir içinde yağışlı havalarda camlarınız sürekli açık kalıyor dur kalk trafikte büyük eziyet orası tabi :)

feyzullah
13/01/2016, 10:58
Benim anladigim isitma konumunda klima tusuna basilirsa kompresor devreye giriyor. Fakat isitma yine fanin motor isisini iceriye atmasiyla gerceklesiyor. Buda bosa yakit artisi. Benim arac manuel oldugu icin fani acinca buhar falan kalmiyor. Dijitallerde buhari yok etmek icin kompresor devreye giriyorsa manuellerde girmeye bilir. Cunku fanla buhar yok oluyor. Manuel icin mantiken isitma fandan gerceklesiyorsa kompresor devreye girmiyor olabilir. Cunku klima tusuna basildiginda isitma icin kompresore gerek olmadigini algilayip devreye sokmuyor olabilir mi?

Manuel klimayı hiç kullanmadım nasıl kullanıldığını da bilmiyorum. Özetle kalorifer açıkken klima kompresör tuşuna basarsak kompresör devreye girer ve camlardaki buhar çok hızlı bir şekilde gider. Klima kompresörü devreye almadan yalnızca kalorifer açıkken de cam buğusu giderilir ama bu diğerine göre daha uzun sürede gerçekleşir.