PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic geri vites garç sesi

mehmetcrl
06/01/2016, 15:46
arkadaşlar merhaba,1 veya 2 ayda bir geri vitese takarken bazen garclama yapıyor nedeni nedir acaba robot hidrolik yağı ve şanzıman yağı yeni değişti sağolun şimdiden.

(çok sık tekrarlanan bir durum değildir)

COSKUN42
06/01/2016, 16:18
Serviste debriyaj tuketim indeksini olcturun dusuk cikarsa baski balata bitmistir

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

MKavruk
14/05/2016, 16:46
Merhabalar Mehmet Bey,

Sorununuz çözüldü mü acaba? Bir de araç soğukken mi geri vites probleminiz var yoksa ısındıktan sonra da yapıyor mu iletebilirseniz memnuniyet duyarım.

MKavruk
19/06/2016, 07:20
Maalesef Mehmet Bey'den geri dönüş alamadık. Dualogicten şüphelenerek Şişli'de dualogiclerden anlayan Suat Usta'yu bulup telefonla kendisine durumu anlattım. Baskı balatanın bitik olduğunu söyledi. Benzer bir sorunla karşılaşan arkadaşlara duyurulur, baskı balatadan kaynaklı bir sesmiş. Sağlıcakla..

MKavruk
26/08/2016, 08:01
Herkese merhabalar, son yazdığım girişi güncellemek gerekiyor. Dualogic vitesler için yazıyorum; geri vites garçlaması olarak tabir edilen sesin kaynağı, çıkan sesin süresine göre değişecektir. Kısacık bir garçlama tipik senkromeçsiz fiat vites kutusundan kaynaklı ve fiatın 5 vitesli düz şanzımanlı sistemlerinde de çıkan bir sestir. Uzun süren bir garçlama ise yeterli ittirmenin yaratılamaması durumunda ortaya çıkıyor. İttirmeyi sağlayan basıncın dört temel noktası bulunmaktadır. Üçü şanzıman robotunda olup: robotun yağ miktarı, robot pompası ve akümülatör denen bir hazne. Servislerin çoğunda bu üçünden hangisi olursa olsun 5-6bin arası değişen bir fiyat çıkarmaktalar. İstanbul Şişli Gürsoy Oto Fiat Yetkili Servisi'nde Bünyamin Usta bulunmaktadır. 1 yıllık garanti kapsamında bu parçalarla ilgili ayrı işlem uygulamaktadır. Yağ kaçağı 650, pompa (tamir edilemezse 2900, edilebilirse 450), akümülatör 350. bu üç husustan birisinde sıkıntı var ise basınc yeterli gelmediği durumlarda geri vites garc sesinin yanında; yolda aracın boşa atması, vites geçmesinde sorun ve yakıt tüketiminde artış gibi durumlarla da karşılaşılmaktadır. 4. sebep ise ilginç bir şekilde debriyaj çatalındaki aşınma/eğrilmedir. Yetkili servisteki cihaza bağlanarak mm cinsinden baskı balata bilyasına şanzıman robotundan gelen komutu mekanik olarak ileterek bilyanın görev yapmasını sağlayan bu parça aşındığında değiştirilmediği müddetçe sıkıntı devam etmektedir. Baskı balata değişiminde debriyaj çatalı (ya da debriyaj mili) mutlaka değiştirilmelidir.

uumutarslan
05/07/2021, 15:45
Herkese merhabalar arkadaşlar. 2007 model Fiat Punto 1.4 Fire Dualogic şanzımana sahip aracım var. 1.5 ay (151.000 kmde) önce vites robotum bozulduğu için; otomatik vites robotum, baskı balatam, şanzıman yağı vs. komple değişti ve elden geçti. Fakat aracı geri vitese geçirirken (özellikle araç soğuk olduğu zaman) (her 10 geri vitese geçirmenin 2-3 ünde) cartlama sesi gelmektedir. Bu normal bir durum mu sizce? Dualogic tam otomatik bir vites değil evet ama cartlama sesi beni çok huzursuz ediyor. Dualogic el kitapçığını defalarca okudum, her şeyi söylendiği gibi yapıyorum. Fakat cartlama sesi mutlaka geliyor. Çözüm önerisi olan bir arkadaş var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Edit: Murat Kavruk arkadaşımın dediği ses gelmesi olayı en fazla 1 saniye ve araç geri vitese geçince bariz hissediyorum vitese geçtiğini.
Edit 2: Forumda daha yeni olduğum için mesajları görmede ya da yazılanlara cevap vermede biraz gecikebilirim. Herkese iyi forumlar.

Ozer77
06/07/2021, 10:38
Merhaba. Bendede 2007 1.4 duologic var.
Geri vitese alırken boştan normal vitese. Sonra geriye alıyorum. Boştan direk geri vitese çekersem mutlaka azda olsa cartlama oluyor. Zira aceleyi sevmiyor bizim duologicler..
Yaptırdıgınız yere tekrar gidin. Daha cok kısa zaman olmuş. Belki debriyaj tam basmıyor gibi bişeydir.

uumutarslan
08/07/2021, 15:08
Yok yok Özer bey ben de dediğiniz gibi yapıyor ve hiç acele etmiyorum. 1 Haftadır telefonun kamerasını açıp cartlamasını videoya kaydetmeye çalışıyorum ama inanır mısınız cartlama olmadı. Şimdi ustanın yanında da cartlama olmazsa yalancı durumuna düşeceğim. Gitmeyi düşünüyorum tekrar. Teşekkür ediyorum.

Ozer77
08/07/2021, 22:31
Zaten ustaya gidince kesinlikle yapmıyor.. yanımızda ustayla gezmek lazım [emoji23]
Sanki debriyaja tam basmıyormuş gibi dimi cıkan ses. Bende sadece acele edersem oluyor. Ama dediğim gibi duologiclerimiz aceleyi sevmiyor.

uumutarslan
14/07/2021, 23:29
Aynen öyle hocam. Tüm kontroller yapıldı ve hiç cartlama sesi duyulmadı. Bende de yaklaşık 10 -12 günde sadece 1 defa yaptı onda da acele etmek zorunda kaldım. Usta şimdilik sıkıntı görünmüyor, acele etme ve dediğim gibi kullan dedi. Yine için rahat etmezse gel dedi bakalım 😂

Ozer77
15/07/2021, 19:19
Aynen öyle hocam. Tüm kontroller yapıldı ve hiç cartlama sesi duyulmadı. Bende de yaklaşık 10 -12 günde sadece 1 defa yaptı onda da acele etmek zorunda kaldım. Usta şimdilik sıkıntı görünmüyor, acele etme ve dediğim gibi kullan dedi. Yine için rahat etmezse gel dedi bakalım [emoji23]Acele etmeee [emoji4]

uumutarslan
20/08/2021, 20:41
Herkese tekrardan merhabalar arkadaşlar. Dualogic geri vites garç sesini nihayet çözebildik. Çok uğraştık ama sonunda oldu. Çözüm önerilerini tek tek sıralıyorum. Umarım benim kadar masraf etmeden en kısa yoldan çözümü bulursunuz :)
- Şanzıman robotunun yağının kontrol edilmesi (Her 20.000 km'de mutlaka baktıralım)
- Baskı balatanın kontrol edilmesi.
- Dualogic robot hidrolik basınç testi (Benim sorunumun kaynağı hidrolik azalmasıydı arkadaşlar. Hidrolik yağı seviyesini ve her ihtimale karşı hidrolik yağı sızıntısı var mı? mutlaka kontrol ettirin.) Not: Bu yağı Dualogic Şanzıman yağı ile karıştırmayın lütfen. Bu tamamen farklı bir konu ve farklı bir haznesi olan HİDROLİK YAĞI.
- Tüm bunları yaptıktan sonra Özer Hocamla konuştuğumuz gibi bu viteslerin ACELE hareketi sevmediği bir gerçek. Bu yüzden özellikle araç soğuk olduğu zaman aracı çalıştırdıktan sonra 30 saniye kadar bekleyin. Bu süre Hidrolik pompanın yağı pompalaması için yeterli bir süre. Daha sonrasında aracınızı geri vitese takmanız gerekiyorsa takın. Benim sorunum bu şekilde çözüldü arkadaşlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi forumlar dilerim.

cmhrky
21/08/2021, 13:23
Herkese tekrardan merhabalar arkadaşlar. Dualogic geri vites garç sesini nihayet çözebildik. Çok uğraştık ama sonunda oldu. Çözüm önerilerini tek tek sıralıyorum. Umarım benim kadar masraf etmeden en kısa yoldan çözümü bulursunuz :)
- Şanzıman robotunun yağının kontrol edilmesi (Her 20.000 km'de mutlaka baktıralım)
- Baskı balatanın kontrol edilmesi.
- Dualogic robot hidrolik basınç testi (Benim sorunumun kaynağı hidrolik azalmasıydı arkadaşlar. Hidrolik yağı seviyesini ve her ihtimale karşı hidrolik yağı sızıntısı var mı? mutlaka kontrol ettirin.) Not: Bu yağı Dualogic Şanzıman yağı ile karıştırmayın lütfen. Bu tamamen farklı bir konu ve farklı bir haznesi olan HİDROLİK YAĞI.
- Tüm bunları yaptıktan sonra Özer Hocamla konuştuğumuz gibi bu viteslerin ACELE hareketi sevmediği bir gerçek. Bu yüzden özellikle araç soğuk olduğu zaman aracı çalıştırdıktan sonra 30 saniye kadar bekleyin. Bu süre Hidrolik pompanın yağı pompalaması için yeterli bir süre. Daha sonrasında aracınızı geri vitese takmanız gerekiyorsa takın. Benim sorunum bu şekilde çözüldü arkadaşlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi forumlar dilerim.Geçmiş olsun.

Aracınız 2007 1.4 Dualogic 5 vites değil mi? Bildiğim kadarıyla 1.3 versiyonlarında Dot4 hidrolik konulan ayrı bir hazne var. Üzerinde Dot4 yazan kapaklı. Bunun 1.4 lerde olmaması lazım.

uumutarslan
21/08/2021, 13:41
Teşekkür ediyorum. Evet 2007 1.4 Dualogic 5 vites. Üzerinde ne yazdığına bakmadım fakat ustanın gösterdiği başka bir hazne vardı, şanzıman yağından bağımsız bir şey onun basınç testlerine bakıp bir parçasında değişiklik yaptı. Böyle fark olacağını bilseydim detaylı fotoğrafını falan çekerdim en azından.

cmhrky
21/08/2021, 13:49
Sizin aracınızın kullanım kitapçığında da zaten yazıyor. Bahsettiğiniz şey siyah basınç tüpü olabilir. Sürücü kapısını açtığınızda bir vızırtı gelir. Bu durum sistemin yeterli çalışma basıncına ulaşmasını sağlıyor. Burada da bu tüpün bağlantıları ve kendisi vb. durumlar önemli.

Ama dediğim gibi 1.4 Dualogiclerde Dot4 hidrolik koyulan bir yer olmaması lazım. Sadece vites geçişlerini yapan robotun yağı ve vites kutusunun yağı olur.

uumutarslan
21/08/2021, 14:11
Hocam şu dediğiniz "sistemin yeterli çalışma basıncına ulaşması" benim temel problemimdi. Yukarıda açıklama yapınca yanlış bir şey yazmamışımdır umarım? Belirtmek istediğim şey şanzıman yağından bağımsız başka bir yağın daha olmasıydı. Hatta usta şunu dedi: Aracı çalıştırdıktan sonra 30 saniye kadar bekleyip vites geçiş işlemlerini yaparsan garç sesinin gelmediğini duyacaksın dedi. Ve dediğinden beri aynen uyguluyorum hiçbir garç sesine rastlamadım. O süre zarfında pompanın yağı iletmesi kesin oluyormuş.

Ozer77
21/08/2021, 14:34
Sorunun çözülmesine sevindim. Bende bugün ustamla konuştum hatta ama suam bi sorun yok hiç ellemeyelim diyerek aytıldım yanından. Acelr rtmeden yola devam [emoji3478]

cmhrky
21/08/2021, 15:22
https://i.hizliresim.com/lh0qvqs.jpg

Robotunuzun resmi bu (CFC328). Aracınızdan üstten resim ekleyebilirseniz soranlar için fikir olabilir. Akünün yanından aşağılara bakınca dolum haznesini ve dolum kapağını görebilirsiniz. Ok yönü üstten bakış. Bu hazneye Tutela CS Speed yağ konuyor. Başka bir yerine Hidrolik sıvı (Dot4) konmuyor. Ama robotun içindeki parçalara hidrolikler diyorlar ama ama buraya hidrolik sıvı konmuyor.

eyuppi
21/08/2021, 19:42
36539

Benim araçtaki robot bundan mesela. Üzerinde debrayaj aktivatör denilen bir parça da var. (Siyah kapak) ve buraya da DOT4 sıvı konuyor.

cmhrky
21/08/2021, 19:44
Bizim araçlar CFC300.

Cemo77
30/07/2022, 13:07
Hocam merhaba 1.4 yarı otomatik Punto Evo aracım var
Geri vitese geçişte girc sesi geliyor baskı balata değiştir diyolar siz bu konuda ne düşünüyorsunuz

Ozer77
31/07/2022, 18:29
Geri vitese geçişte girc sesi geliyor baskı balata değiştir diyolar siz bu konuda ne düşünüyorsunuzMethaba. Bende yalovadayıö.daha önce baskı balata değişmiş mi

SM-M325FV cihazımdan gönderildi

sissil
01/08/2022, 13:14
baskı balata garç sesi neden yapsın ? hep aynı viteste yapıyorsa robot kaynaklıdır.

gargolyas
09/08/2022, 13:32
Geri vitese geçişte girc sesi geliyor baskı balata değiştir diyolar siz bu konuda ne düşünüyorsunuz

sesin sebebi baskı balatanın tam ayırmamasından kaynaklı dişlerin sürtmesi nedeni ile olur. ancak bu mekanik bi arıza mı yoksa kullanıcı hatası ile mi yapıyor ona bakmak lazım,
aracı tam durdurmadan, rölantiye gelmesini beklemeden, debriyaja tam basmadan acele ile geri vitese takmaya çalışırsanız düz dişli oldukları için geçerken ses yapar,
Bunları deneyin, geri vitesten önce 1 e takıp sonra geriye takmayı deneyin,
Tüm bunlara rağmen 1 e takarken yapmayıp geriye takınca yapıyorsa senkromeç dişlisi, her türlü yapıyorsa baskı balatadan yapıyordur.