PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk havalarda ilk marşta çalışmama

hayalci79
01/01/2016, 22:24
Herkese mutlu, güzel bir yıl dilerim. Geçen kış başlayıp bu yıl tekrarlanan bir sorunum var. Sabahları, soğuk havalarda anahtarı çeviriyorum, ışıklar sönüyor, buraya kadar sorun yok. Sonra motoru çalıştırmak için anahtarı çevirdiğimde ise anahtar boşa dönüp geri gidiyor, arabadan hiçbir ses gelmiyor, motor çalışmıyor, anahtar da bir daha çevrilmiyor, kilitlenip kalıyor. Ancak, kapatıp, anahtarı en sola çevirip tekrar deneyince, yani ikinci denememde mutlaka araç çalışıyor. Servise gittiğimde sorun yaşanmadığı için tespit edemediler, arabayı bırakmam gerekiyormuş, ben de arabaya ihtiyacım olduğu için bırakamadım. Sizce sorun tam olarak ne olabilir?

ozkancavus5916
01/01/2016, 22:40
Sanirim mars otomatigi .arasira yapar bazen onkere denersin onbirincide calisir . Ramazan bayraminin birinci gunu denk geldi . Ikinci gunu yaptirdim .200tl masrafi var kis aylarinda daha cok on plana cikar .

priceless
02/01/2016, 00:00
Soğuk havalarda özellikle karlı buzlu günlerde araba çalıştırma Nasıl olmalı. Ben çok araç kullanan biri değilim mesela. 2 güne bir çalıştırmak yeterli mi? Sıralı LPG'li aracımı benzinde mi yoksa lpg de mi çalıştırmalıyım. Gerçi lpg de kaldı en son ama :) yardımcı olursanız sevinirim.

volkan1065
02/01/2016, 00:13
Soğuk havalarda özellikle karlı buzlu günlerde araba çalıştırma Nasıl olmalı. Ben çok araç kullanan biri değilim mesela. 2 güne bir çalıştırmak yeterli mi? Sıralı LPG'li aracımı benzinde mi yoksa lpg de mi çalıştırmalıyım. Gerçi lpg de kaldı en son ama :) yardımcı olursanız sevinirim.

aracınız zaten ilk çalıkşırken benzinde çalışır LPG beynıne gelen suyun ısısına paralel araç LPG ye otomatik geçer. Aracınızın garajı yoksa acıkta kar altında öğle saatlerinde 20 dk rolantide calıştırmanız yeter. Tabı bu çalıştırma sağlam akü için geçerli yoksa akünüz yuzde 70 altındaysa araç hareket etmediği sürece soğuk havada zayıflama daha fazla artar. 2 gunde bir yeterli olur. Şu an o kadar ayaz yok.

feyzullah
02/01/2016, 00:23

Eskiden kışın aracı çok uzun vadede kullanmadığımız zaman akünün kutup başlarını sökerdik soğuktan boşalmaması için. Yeni nesil araçlarımızda böylesi bir tedbirin beyinde herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet verip vermeyeceğini tam olarak bilmiyorum ama 2 günde bir çalıştırmak yerine haftada bir defa çalıştırıp biraz turlamak yeterli olur diye düşünüyorum.

priceless
02/01/2016, 00:29
Anladım arkadaşlar sağolun

halils2
02/01/2016, 01:18
Eskiden kışın aracı çok uzun vadede kullanmadığımız zaman akünün kutup başlarını sökerdik soğuktan boşalmaması için. Yeni nesil araçlarımızda böylesi bir tedbirin beyinde herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet verip vermeyeceğini tam olarak bilmiyorum ama 2 günde bir çalıştırmak yerine haftada bir defa çalıştırıp biraz turlamak yeterli olur diye düşünüyorum.
Bizim araçlarda kutup başı sökmek sorun olmaz, sadece gösterge 0lar, teyp kod vs istemez. Ama reno gibi kutup başı söküldüğünde teyp kodu isteyen araçlarda kod kartı yoksa sıkıntı. Onun haricinde sorun olmaz.

feyzullah
02/01/2016, 01:35
Bizim araçlarda kutup başı sökmek sorun olmaz, sadece gösterge 0lar, teyp kod vs istemez. Ama reno gibi kutup başı söküldüğünde teyp kodu isteyen araçlarda kod kartı yoksa sıkıntı. Onun haricinde sorun olmaz.

Dediğin gibi abi. Ben aküyü kendim değiştirdim söktüm taktım sorun olmadı. Kapı alarmından dolayı sorun yaşadığım zaman da kutup başlarını söktüm hiçbir problem olmadı. Yol bilgisayarı sıfırlanıyor, saat ayarı bozuluyor o kadar. Ama yine de tam emin olmadan yorum yapmak istemedim.