PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren pedalında titreme

candmag
30/12/2015, 22:42
Arkadaşlar merhaba. az önce katıldım aranıza. Mayıs ayında 2011 model 46.000'de lpg'li bir fire active gp sahibi oldum. Araç alındığından beri yağı, kayışları, aküsü değiştirildi. Temiz ve titiz kullanırım. Yalnız özellikle triger değiştikten sonra araçta garip bir şey olmaya başladı. Araç dururken, örneğin ışıklarda beklerden frene basılı tuttuğum zamanlarda ara sıra hafif hafif fren ayağıma vuruyor. ABS tepkisi gibi değil daha hafif. Bulunduğum ilde fiat servisi de yok. Sanayiye gittiğimde getir bakalım diyorlar; yani bilmiyorlar. Söküp bakmalarını da istemiyorum. Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu acaba?

volkan1065
30/12/2015, 23:36
Direksiyonu sağa sola cevirdiginizdemi o titreşim geliyor. Durduğunuzda elinizi direksiyondan çekin devam ediyormu etmiyorsa sadece direksiyonu hafif sağ sol yapınca titriyorsa amortisör takozları ndan yapar .

candmag
30/12/2015, 23:57
Hayır aksine direksiyonu oynatınca anlık kesiliyor. Sanki motorun rölantisi pedala geliyormuş gibi oluyor. Arasıra oluyor ama olduğu zaman can sıkıyor.

teo53
31/12/2015, 00:27
Durduğunuz yerde direksiyonu tam tur sağ sola çevirdiğinizde ses geliyor mu ? Yada sağa sola dönüşlerden sonra direksiyon kendisini geç topluyor ise takozlardan yapar fren pedalınada hareket halinde vuruntu olarak gelebilir sadece tahmin olarak söylüyorum ) . Onun dışında 46 bindeki aracın disklerine de bir baktırın derim torna lazım olabilir sökülmeden pek anlaşılabilecek kesin bir bulgu değil gibi gözüküyor önceden tecrübe edinen arkadaşlarımız var ise nokta atışı yapabilirler

candmag
31/12/2015, 00:55
Tam tur sol yaptığımda tak diye bir ses geliyor. Daha önce ustamın da dikkatini çekmişti. city mode arızasından şüphelendim ama ustanın dediği elektronik bir arıza değil mekanik bir sıkıntı var demişti. Hatta aracın altına bakıp bir yerlere bişeyler sürdü ama geçmedi. Müsait zamanda gel bakalım demişti ama benim sorunum hareket halindeyken değil durduğum zamanlarda ortaya çıkıyor. Frenleme yaparken pedalda herhangi bir sorun yok. Araç tamamen durduğu anda ayağım frenin üzerindeyken hafif hafif geri tepiyor pedal.

volkan1065
31/12/2015, 08:36
Amortisör takozlarına sıvı gres sıkıp test edin eğer kesiyor yada zalaıyorsa takozlar gitmiştir. Sağolsun FIAT öyle bir takoz yapmışki birde öyle bir yere koymuşki arızalndığı zaman sanki ön takım komle gitmiş gibi oluyor.

GPEMREE
31/12/2015, 09:46
Tam tur sol yaptığımda tak diye bir ses geliyor. Daha önce ustamın da dikkatini çekmişti. city mode arızasından şüphelendim ama ustanın dediği elektronik bir arıza değil mekanik bir sıkıntı var demişti. Hatta aracın altına bakıp bir yerlere bişeyler sürdü ama geçmedi. Müsait zamanda gel bakalım demişti ama benim sorunum hareket halindeyken değil durduğum zamanlarda ortaya çıkıyor. Frenleme yaparken pedalda herhangi bir sorun yok. Araç tamamen durduğu anda ayağım frenin üzerindeyken hafif hafif geri tepiyor pedal.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

GPEMREE
31/12/2015, 15:24
Arkadaslar benim 1.5 yaşındaki oğlum alıntı yapmış telefonla oynarken 😊 tesadüfen farkettim şimdi. ☺

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

candmag
01/01/2016, 21:47
Güncel...

mehmetmuzik
23/08/2016, 00:09
Sorunu çözen var mı?

MKavruk
23/08/2016, 06:58
Merhabalar Mehmet Bey, forumumuza hoşgeldiniz. Maalesef başlık kapatılmadan ölmüş, sorununuz burada yazan gibiyse (direksiyonu çevirdiğinizde takır tukur ses gelmesi) amortisör takozlarınız aşınmış olabilir. Takoz içerisindeki bilyalar dış etkenler ile birlikte özelliğini kaybediyorlar, bu sebepten ötürü değiştirilmeleri gerekiyor. Bu durum başıma geldiğinde aşağıdaki ilk bağlantıda yer alan üründen bir çift satın aldım. Ayrıca ikinci bağlantıda konu ile ilgili başka bir paylaşım bulabilirsiniz.

https://www.aloparca.com/yedek-parca/RAPRO/59908/80170470
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61427-amortisor-takozu-onerisi.html?highlight=amortis%F6r+takozu

Araç durağan halde direksiyonu döndürmediğinizde belli aralıklarla titreme var ise motorun ritimsiz titremesi olabilir. Aşırı seviyelere çıkmadıkça ya da artmadıkça müdahale etmenize gerek olan bir durum değildir (eğer aracınız 1.4 8v ise), subap ayarlarınız bir miktar değişmiş ya da manifold kurumlanması olabilir. Fakat size yardımcı olabilmemiz için kendi deneyiminizi paylaşabilirseniz daha iyi olur.

Ezeldenberi
23/08/2016, 10:32
Murat bey, asıl konu sahibinin sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuya açıklık getirmek adına. ?
Özellikle benzin-lpg de ki sübap ayar bozulması ile ortaya çıkan araçta ki sarsıntının fren pedalına yansıması olabilir mi. ? bu subap veya sente ayarının bozulması triger değişimiyle alakası olabiyor mu?

mehmetmuzik
23/08/2016, 10:42
Günaydın Murat Bey, ilginiz için teşekkür ederim. Aracım 1.4 Grande Punto 2008 model benzin+ lpg, 80000 km, daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadım. Aracıma lpg için yapılan ve karbüratör giden borunun patlamasından dolayı özel servise götürdüm ve bu sorun çözüldü. Bundan sonra arabaya bindiğimde özellikle klimayı açtığımda( daha fazlalaşan) duran araçta fren pedalından kabarcık gibi ayağa bir şey çarpıyor hissi vermeye başladı. Bununla birlikte fark ettim ki, aracımda daha önce olmayan özellikle 1. ve 2. Vites geçişlerinde debryaj ve gaz pedallarında da titreme mevcut. Yüksek hızlarda da gaz pedalında ayağı gıdıklar bir titreme bulunmakta. Usta Amortisör takozu dedi, değiştirdi fakat çözüm olmadı, sonra eskileri tekrar taktık. Çözüm bulamıyorum bu sorunlara, sürüş konforunu çok etkiliyor birde biraz pimpirikliyim araçta bir sorun var hissi uyandırıyor.

candmag
24/08/2016, 00:54
Sanayide bir usta sübaplar sıkı çalışıyor demişti. Yalnız usta, üst kapak açılacak, tornacıya gidecek deyince sanayide motora anahtar vurdurmak istemedi. 3 yetkili servisi aradım, ne çıkacağını bilmeyiz dedi; ben de vazgeçtim yaptırmaktan. Ama bana sanki motor fanından olabilir gibi geliyor. Çünkü motor ısınıp fan devreye girince olmaya başlıyor. Beraberinde araba da biraz titriyor.