PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 90 km den sonra arac saga çekiyor.

ORS15
28/12/2015, 13:55
selam arkadaşlar. benim araç düz yolda 90 km den sonra (şehir içi yol)direksiyon tam düz pozisyonda iken elimi bıraktığımda araç sağa kaçıyor. Lakin 3-6 derecelik açıyla sola dönük hale getirip ,elimi direksiyondan çektiğimde tam düz olarak ilerliyor. Ayrıca yetkili serviste 2 defa rot balans yaptırdım, bunun dışında aracı sürekli asfalt yolda kullandım. Ancak lastikleri aldıktan sonra fark ettim bu durumu lastiklerin yerlerini değiştirdim. Bilgisi olan var mı.şimdiden teşekkürler.

ibrahimaydin
28/12/2015, 14:08
Lastiklerin diş kalınlıklarında aşırı fark varsa veya sağ lastik havası diğerinden düşükse yapabilir.

ORS15
28/12/2015, 15:38
lastikleri daha Biray önce aldım maksimum daha 1000 km yapmışımdır. Diş derinlikleri aynıdır bence, lastik havlarını kontrol ettim. Âmâ sonuç aynı

volkan1065
28/12/2015, 15:51
Hocam sizin direksiyon ile ilgili ayrı bir konunuz var bence tek konudan devam edin. Direksiyonu cevirdiğiniz zaman gelen hışırti sesi city milinden yada direksiyon kutusundan gelir ama siz city kısmında geldiğini belirtiyorsunuz. yeni değişti diyorsunuz ama zaten sıkıntılı bir parça tekrar arızalnmış olabilir.

Sağa çekme sorununa gelince Alt salıncaklarda boşluk oluştu ise bu şekilde direksiyonda boşluk sağa sola çekme yapabilir. Orjinal OPAR marka salıncak ile değişmesi gerekir. Sadece salıncaklar 250-300 Tl arasındakir.

ORS15
28/12/2015, 15:57
Hocam sizin direksiyon ile ilgili ayrı bir konunuz var bence tek konudan devam edin. Direksiyonu cevirdiğiniz zaman gelen hışırti sesi city milinden yada direksiyon kutusundan gelir ama siz city kısmında geldiğini belirtiyorsunuz. yeni değişti diyorsunuz ama zaten sıkıntılı bir parça tekrar arızalnmış olabilir.

Sağa çekme sorununa gelince Alt salıncaklarda boşluk oluştu ise bu şekilde direksiyonda boşluk sağa sola çekme yapabilir. Orjinal OPAR marka salıncak ile değişmesi gerekir. Sadece salıncaklar 250-300 Tl arasındakir.

yorum için teşekkür ederim, ancak diğer konuyla bu konun bir bağlantısını ben kuramadım.
ben servise sordum city den geliyor buda normal gelir diyor , o yüzden city den geliyor dedim. Peki direksiyon kutusundan geliyor diyelim normal bir sesmi acaba. Ön düzen daha 2 hafta önce kontrolden geçti bir şey bulamadılar. peki aracın ne kadar gittikten sonra sağa veya sola çekebilir, acaba ben mi takıntı yaptım.

halilimo
28/12/2015, 18:15
Yolun durumuna gorede saga sola ceker. 4 5 ay once aynisini yasadim salincaklar degisti arac sanki saga cekiyor. Otobanda ellerimi birakiyorum 3 5 saniye sonra saga cekiyor. Baska yerlere gosterdim test ettik ustalarla hicbirsey yok. Ondan sonra umursamadim suan hic birsey yok bence kafaya takinca oyle oldugunu saniyor olabilirsiniz.

ORS15
31/12/2015, 11:31
bende umursamıyorum artık, araç da düz gidiyor sanki:)

ulas_evo
02/01/2016, 10:48
direksiyon açı sensörünü tekrar kalibre ettirip deneyin birde

ORS15
02/01/2016, 14:35
Kontrol ettirdim,ancak sol ön tekerde bijonun biri farklı . Benimkilerin içi boş,farklı olanın içi dolu ondan olmasın

ulas_evo
02/01/2016, 14:48
bijondan olmaz sanmıyorum yapsa yapsa titreme yaptırır. açı sensörü doğru okuyorsa salıncak burçlarını kontrol ettirin, arka fren ayarı düzensiz olabilir bi taraf fazla sürtüyodur oda çekme yaptırır veya bilyalar bozulmuş olabilir aklıma gelen bunlar

khanunl
02/01/2016, 19:59
selam arkadaşlar. benim araç düz yolda 90 km den sonra (şehir içi yol)direksiyon tam düz pozisyonda iken elimi bıraktığımda araç sağa kaçıyor. Lakin 3-6 derecelik açıyla sola dönük hale getirip ,elimi direksiyondan çektiğimde tam düz olarak ilerliyor. Ayrıca yetkili serviste 2 defa rot balans yaptırdım, bunun dışında aracı sürekli asfalt yolda kullandım. Ancak lastikleri aldıktan sonra fark ettim bu durumu lastiklerin yerlerini değiştirdim. Bilgisi olan var mı.şimdiden teşekkürler.

Aracınızın ön takımında,direksiyon kutusunda rot ayarında bir sıkıntı yok ise durumu şöyle açıklayabiliriz.Yola dökülen asfalt yol kenarlarına bir miktar açılı dökülürki yol su tutmasın satıha inen su hızlı tahliye olsun diye.Aracınızı kullandığınız yol böyle bir yol ise direksiyonu bıraktığınız zaman aracınızın gittiğiniz yoldan ufak ufak yol kenarına doğru kaçması normaldir.

ORS15
08/01/2016, 09:50
Aracınızın ön takımında,direksiyon kutusunda rot ayarında bir sıkıntı yok ise durumu şöyle açıklayabiliriz.Yola dökülen asfalt yol kenarlarına bir miktar açılı dökülürki yol su tutmasın satıha inen su hızlı tahliye olsun diye.Aracınızı kullandığınız yol böyle bir yol ise direksiyonu bıraktığınız zaman aracınızın gittiğiniz yoldan ufak ufak yol kenarına doğru kaçması normaldir.

hakan bey yorumunuz için teşekkür ederim, peki bu durum o zaman sizin araçlarınızda olması gerek yoldan kaynaklıysa.

khanunl
08/01/2016, 15:02
Ali bey eğimli yollarda aracının direksiyon tutulmadığını zaman stabil gideceğini kimse iddia edemez.Böyle yollarda benim aracımda ufak ufak sağa kaçıyor aracımdada herhangi bir ön takım bozukluğu ve ayarsızlığı yok.Durum tamamen psikolojik !