PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnce/Kalın Dizel Seçimi?

DofLaw
21/12/2015, 00:59
Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Her zaman yakıtımı Opet'ten alıyorum. İki üç gün önce Ankara'da bir Opet'ten Eco Euro Diesel aldım. Kırıkkale'den ise ben söylemeden Ultra Force Euro Diesel aldım. Marka aynı marka ve pompacı arkadaşa sorduğumda birinin ince(Eco) diğerinin kalın olduğundan bahsetti. Aslında kalın olarak belirtilen Ultra Force ama ince olduğu söylenilen Eco'nun kullanımında motor gürültüsü arttı. Var mıdır bu ince/kalın olmanın bir etkisi iyi/kötü yanı ?
Edit: Bu arada Kırıkkale-Ankara arası şehir içi-dışı ortalama 90 km/s hızla 106 km yolu 4.2 lt ile yaptım. Yollar buzlu ve hava sisliydi bide gaza tabiri caize hayvan gibi abanmadım. Bunun altına düşebilen var mı 😂
Edit2: Araç 2012 1.3 Mj Punto

volkan1065
21/12/2015, 09:35
Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Her zaman yakıtımı Opet'ten alıyorum. İki üç gün önce Ankara'da bir Opet'ten Eco Euro Diesel aldım. Kırıkkale'den ise ben söylemeden Ultra Force Euro Diesel aldım. Marka aynı marka ve pompacı arkadaşa sorduğumda birinin ince(Eco) diğerinin kalın olduğundan bahsetti. Aslında kalın olarak belirtilen Ultra Force ama ince olduğu söylenilen Eco'nun kullanımında motor gürültüsü arttı. Var mıdır bu ince/kalın olmanın bir etkisi iyi/kötü yanı ?
Edit: Bu arada Kırıkkale-Ankara arası şehir içi-dışı ortalama 90 km/s hızla 106 km yolu 4.2 lt ile yaptım. Yollar buzlu ve hava sisliydi bide gaza tabiri caize hayvan gibi abanmadım. Bunun altına düşebilen var mı 😂
Edit2: Araç 2012 1.3 Mj Punto

4.0 gördüm. Benden önceki sahibi Bursa -izmir yolunda Crus control ile 85 km hız la 3.8 düşürmüş.

celenlee
21/12/2015, 10:41
İnce Kalın pompacı tabirleri.

Biri katkılı dizel
Diğeri katkısız dizel diye düşünebilirsin en basitinden. İkisinin de yoğunluğu vs si aynıdır ama Full Force farklı katkılar ile güçlendirilmiş olarak düşün.

ECO -- daha iyi menzil veriyor, motor daha sıkıntılı gibi, sesli gibi çalışıyor, çekiş düşüyor. Pompacı bü yüzden buna KALIN dizel diyorlar genelde, az yakıyo vs :p
Full Force-- Adından da belli olacağı üzere, motoru daha canlı çalıştırıyor, ama tabiki bu da daha kısa menzile sebep oluyor. Bu tip katkılılara da ince diyorlar.

Sizin pompcı da kafasına göre tam tersini söylemiş :p
Arada atla deve fark yoksa FullForce kullanmak benim aklıma daha çok yatıyor.