PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İmkanınız olsa Egea yı neden alırsınız / neden almazsınız?

boby
19/12/2015, 23:31
ilk ben cevapliyayim.galiba almazdim. Aracin dış gorunus 10 numara ancak. İçi güzel degil ön konsol cok yuksek. Koltuklarda ilginc geldi bana

cihanin
19/12/2015, 23:35
Ön konsol bana da çok yüksek geldi sırf bu yüzden satıcının ısrarına rağmen test sürüşü yapmadım. Koltuğu en üste yukseltmeme rağmen önümü görmekte zorlandım.
Ayrıca o multimedya sonradan zoraki oraya konmuş gibi. Sanki konsol da o yüzden yükselmiş

Discovery cihazımdan gönderildi

SinanTR
20/12/2015, 00:21
abartmıyorum punto çok daha iyi iç tasarım rezalet ötesi HB kasada iç dizayn aynıysa ki genelde aynı oluyor puntoyu kaldırdıklarına yanarım

ümraniyede meydan avm nin içine stand yapmışlar iyice inceledim baktığım aracın full olduğunu söylediler 72 bin lira fiyatının olduğunu söylediler adama direk almam dedim en basidinden iç dizayn yok full modele çelik jant koymuşlar tipsiz bi jant arka stoplarını beğenmedim buna o parayı vereceğime biraz daha çıkar jetta kovalarım sıfır alamazsam ikinci el alırım yinede bundan iyidir

ibrahim0
20/12/2015, 01:47
Ben 1.6 multijet lounge beyaz aldım. İçi de güzel dışı da. Başka marka araç kullanan arkadaşların hepsi beğendi. Fiat bu sefer kendini aşmış ve yapmış dediler. Ön konsol malzemesi oldukça kaliteli yumuşak plastikten. Donanımı oldukça iyi. motorunu söylemeye gerek yok. yerinde durmuyor uçuyor. Ben çok beğendim. yeni toyotanın içinden daha kaliteli içi.

tayfux
20/12/2015, 11:12
Ben 1.6 multijet lounge beyaz aldım. İçi de güzel dışı da. Başka marka araç kullanan arkadaşların hepsi beğendi. Fiat bu sefer kendini aşmış ve yapmış dediler. Ön konsol malzemesi oldukça kaliteli yumuşak plastikten. Donanımı oldukça iyi. motorunu söylemeye gerek yok. yerinde durmuyor uçuyor. Ben çok beğendim. yeni toyotanın içinden daha kaliteli içi.

yeni Toyota nın içini ben de beğenmesem de BMW yaptı :)

feyzullah
20/12/2015, 11:46
Fiat Egeanın tasarımını beğeniyorum. Yalnızca iç mekanda teybin yeri gözüme çok batmıştı. 1.6 multijet motor, bu aracı fevkalade çekici hale getiriyor. 1.4 fire benzinli motoru ise lpg uyumu iyi olursa benim için tercih sebebidir. Kısa mesafe kullanıyorum hep dizel bana gelmez.

ibrahim0
20/12/2015, 12:17
Fiat Egeanın tasarımını beğeniyorum. Yalnızca iç mekanda teybin yeri gözüme çok batmıştı. 1.6 multijet motor, bu aracı fevkalade çekici hale getiriyor. 1.4 fire benzinli motoru ise lpg uyumu iyi olursa benim için tercih sebebidir. Kısa mesafe kullanıyorum hep dizel bana gelmez.

1.4fire motor lpgye en uyumlu motorlardan biri. Geçen hafta sattığım albeamda sorunsuz atiker kullandım

feyzullah
20/12/2015, 12:37
1.4fire motor lpgye en uyumlu motorlardan biri. Geçen hafta sattığım albeamda sorunsuz atiker kullandım

1.4 fire'in Lpg'ye uyumu sorunsuz. Benim hal-i hazırda kullandığım 1.4 fire grande punto da Lpgli ve son derece memnunum. Ama yeni nesil Euro V ve VI motorların lpgnin ısıdan dolayı gerçekleştirdiği tahribata daha az dayanıklı olduğu forumlarda çokça konuşuluyor. Bunların şehir efsanesi olup olmadığını gerçek anlamda öğrenebilmemiz için zamana ihtiyacımız var. Bundan dolayı lpg uyumu iyi olursa yani uzun kilometreler boyu sorun çıkarmazsa benim için tercih edilebilir bir seçenek olur.

timozz
20/12/2015, 13:25
Bencede dışı gibi içinide estetik yapabilselerdi süper olurdu. Dış tasarımındaki idda ne yazıkki içinde yok. Ama aman aman cokta kötü değil.motor + dış görünüş+ c-elysee ile hemen hemen aynı para. Onlarında iç tasarımı kötü. İyi bir pazarlama stratejisiyle satmayacagini dusunemiyorum. İmkanım olsa ben 1.6multijetini alırdım. Marka fani olarakta konuşmuyorum. Sıfır araç ile ikinci el araç alması arasında çok büyük bir fark olduğunu görenlerdenim. Yoksa Jetta değil ikinci el bir s40-60 almak daha mantıklı gelirdi. Ama hiçbiri yeni arabanin yerini tutmaz.

HTC Desire 500 cihazımdan gönderildi

halils2
20/12/2015, 18:50
Navigasyonun yukarda olması arkada oturanların da ekranı görmesi için bence +, aracın dış görünüşü oldukça güzel, tabi bunlar göreceli kavramlar, 1inin beğendiğini başkası beğenmez, zorunda da değil. Ama vw, opel, Toyota, vb markaların 0 fiyatlarına bakınca 70k fiyatı ile alınabilecek 1 araç. Şahsen düşündüğüm bir araç, zaten araba dediğin neki, ulaşım aracı. Bence yeterli konfor ve donanımı olduktan sonra çok da para bağlamaya gerek yok, o kadar para veriyoruz sokakta bırakıyoruz çiziyorlar vuruyorlar, içim acıyor valla.

celenlee
20/12/2015, 20:35

77BG 8V 1.4 Fire ile bu epeyce farklı ;)

Bu bildiğiniz:
1.4 16V 95BG 127Nm Torklu StarjetMotoru ;)

**GrandePuntodaki 1.4 Starjetler LPG'ye ne kadar uyumluysa bu da o kadar uyumludur.

Scottie
20/12/2015, 20:44
aegea dışarıdan çok güzel duruyor... içerden hiç inceleme fırsatım olmadı... bu arabayı alır mıyım? almam...
en dolusunun 70 bin tl olduğu duydum... bu parayı vermem... piyasadaki çoğu araç ederini haketmiyor... bence aegea da haketmiyor bu fiyatı... daha ucuz olması gerekirdi...

elbruz
20/12/2015, 21:18
Ben şuan ne alırım ne almam diyebiliyorum. Fiyat performans uygunluğunu hissedersem alabilirim. Kalite olarak beklenenin üstünde olduğunu düşünüyorum...

feyzullah
20/12/2015, 21:28
aegea dışarıdan çok güzel duruyor... içerden hiç inceleme fırsatım olmadı... bu arabayı alır mıyım? almam...
en dolusunun 70 bin tl olduğu duydum... bu parayı vermem... piyasadaki çoğu araç ederini haketmiyor... bence aegea da haketmiyor bu fiyatı... daha ucuz olması gerekirdi...

Araçların ederi aslında belli ama her geçen gün Türk Lirası yabancı paralar, değerli madenler ve meta karşısındaki değerini kaybediyor, deyim yerinde ise eriyor. Bundan dolayı hiçbir araç gerçek değeri üzerinden alınıp satılmıyor.

SinanTR
20/12/2015, 21:32
fiatın full versiyonunu baz aldığımız zaman teknoloji olarak üst markaların çok çok gerisinde en basidinden puntolarda arka led farlar varken benim baktığım full donanım egea da klasik ampullü stop vardı yine el freni klasik tip kolluydu markalar elektirikli el frenine geçiyor city cefası bundada devam ediyor otomatik vites sisteminide umarım geliştirmişlerdir puntodaki gibi devam ederse fiat çakılır bu net ayrıca fiat ın servislerininde ilgisizliği fiyat tutarsızlıkları varken bile tercih edilmeme sebebidir puntomdan memnunum ama bir daha asla fiat almam

sadece varsayım konuşuyorum ama bu araç renault fluance kadar başarılı olacağı görüşünde değilim

evren iskent
20/12/2015, 22:37
Araclarin ulkemizde haketmedigi degerden satilmasi aracin fabrika cikis fiyati yuzunden degil, vergilerinden. Su anda 70.000tl lik arac kabaca vergisiz 33.000tl civarinda. Otv olmasa kdv ile 40.000tl diyelim. Yani arac aslinda 12.000eur. Kabaca Avrupa fiyati 12.000 eur olan aractan beklentiye bakmak lazim. Fiat sinifnda premium arac uretmiyor. Bu bir satis politikasi. Bence c sinifi bazilarina gore b(+) olan aegea ise cebinde en az para olan kullaniciya hitap ediyor. Motor ve donanim bence dusuk butceli tuketici icin gayet makul. Vergisiz en pahali modeli 40.000t'lik bir aracta navigasyindan, hiz sabitleyiciye kadar bir cok donanim geliyor. Cebinde 70.000tl yerine 100.000tl olan diger alternatiflere bakar dogal cunki sinifinicin premium model ureten markalar tuketicinin cebindeki fazla meblaglara goz dikiyor. Ancak cebinde 70.000tl parasi olan ; focus benzinli yerine ayni paraya guclu, donanimli ve dizel bir arac alabilecek. Aracin iddiasi da zaten ucuza fazlasini vaadetmek. Su anda piyasada 20.000tl'ye cok cirkin bir sifir model olsa ve alicinin cebine 20.000tl varsa bu iyj hir alternatiftir. Alip almama zevke kalmistir ama o kisiye 40.000tl'lik araclar emsal gosterilerek 20.000tl'lik aractan vazgecmesini cebimizdeki 50.000tl'ye gore salik veremeyiz. Yani konu butce ve zevk meselesidir. Araci alanar cogaldikca bence memnuniyet yorumlarini da duyacagiz . O da artisi olacak.

Saygilarimla.

SM-T810 cihazımdan gönderildi

celenlee
20/12/2015, 23:17
Araclarin ulkemizde haketmedigi degerden satilmasi aracin fabrika cikis fiyati yuzunden degil, vergilerinden. Su anda 70.000tl lik arac kabaca vergisiz 33.000tl civarinda. Otv olmasa kdv ile 40.000tl diyelim. Yani arac aslinda 12.000eur. Kabaca Avrupa fiyati 12.000 eur olan aractan beklentiye bakmak lazim. Fiat sinifnda premium arac uretmiyor. Bu bir satis politikasi. Bence c sinifi bazilarina gore b(+) olan aegea ise cebinde en az para olan kullaniciya hitap ediyor. Motor ve donanim bence dusuk butceli tuketici icin gayet makul. Vergisiz en pahali modeli 40.000t'lik bir aracta navigasyindan, hiz sabitleyiciye kadar bir cok donanim geliyor. Cebinde 70.000tl yerine 100.000tl olan diger alternatiflere bakar dogal cunki sinifinicin premium model ureten markalar tuketicinin cebindeki fazla meblaglara goz dikiyor. Ancak cebinde 70.000tl parasi olan ; focus benzinli yerine ayni paraya guclu, donanimli ve dizel bir arac alabilecek. Aracin iddiasi da zaten ucuza fazlasini vaadetmek. Su anda piyasada 20.000tl'ye cok cirkin bir sifir model olsa ve alicinin cebine 20.000tl varsa bu iyj hir alternatiftir. Alip almama zevke kalmistir ama o kisiye 40.000tl'lik araclar emsal gosterilerek 20.000tl'lik aractan vazgecmesini cebimizdeki 50.000tl'ye gore salik veremeyiz. Yani konu butce ve zevk meselesidir. Araci alanar cogaldikca bence memnuniyet yorumlarini da duyacagiz . O da artisi olacak.

Saygilarimla.

SM-T810 cihazımdan gönderildi

Bu hesap tam böyle değil sanırım hocam.
Ben bu tip bir yazı okuduktan sonra, Almanya vw sitesinde fiyatlara baktığımı hatırlıyorum.
Golf Comfortline 1.4 DSG nin Almanya liste satış fiyatı, tr ile aynıydı. ""Alman~€ skalasında""

evren iskent
21/12/2015, 07:43
Bu hesap tam böyle değil sanırım hocam.
Ben bu tip bir yazı okuduktan sonra, Almanya vw sitesinde fiyatlara baktığımı hatırlıyorum.
Golf Comfortline 1.4 DSG nin Almanya liste satış fiyatı, tr ile aynıydı. ""Alman~€ skalasında""
O zaman Türkiye'de zararina ya da Almanya'da cok karli satiyorlar araci:) Ben fatura ustunden emsal verdim. 1.6 binek aracta yuzde 45 otv+ yuzde 18 kdv var. 71.000TL'lik aracain fabrika cikis fiyati hesaplanabilir. Yani bu kârin tamami Fiat'a gitmiyor. Hatta enteresan bir sekilde devlet uretenin ettigi kardan cok daha fazlasini vergi ile elde ediyor. Avrupa fiyatinin13000-14000 euru gececegini sanmiyorum. Orta sinif arac fiyatlari uc asagi bes yukari bu civardadir.

Saygilarimla.

SM-N910C cihazımdan gönderildi

ORS15
21/12/2015, 08:53
arkadaşlar ben bir ay önce, Egea'yı bir saat kadar inceledim aracın ön tarafını beğendim arkada stopta kusurlar vardı onları söyledim Fiat bayisi de haklı buldu. Ön konsolda eksikler vardı onları da söyledim evet haklısınız dediler, aracı eşim beğendi ama ben almadım. çükü konsol tasarımını hiç beğenmedim. ön konsol sanki oyuncakmış gibi geldi hiç Real değil. ben daha şık bir tasarım beklerdim. Vites geçişleri hoşuma gitti gerçekten rahat. Âmâ şunu çok şaşırdım, 1.4 fire motora 6 vites koymuşlar, 1.3 dizelle 5 vites koymuşlar. Ben bu sebeplerden dolayı almadım. almayı da düşünmüyorum, bence Egea'nın kendini baya bir geliştirmesi gerek.

timozz
21/12/2015, 14:04
Almanyada akrabam 500un üstü açık olan versiyonun sanirim en ful olanı oydu 11.000€ almıştı geçen sene. Orada bu paranın çok komik olduğunu söylememe gerek yoktur herhalde. Aynı paralar olmasına imkan yoktur gibime geliyor benimde. Yoksa (akrabamdan örnek) bir küçük market (60m2) ile x6 3.20ci ve 500 sahibi olamaz gibime geliyor. En azından türkiyede kesin imkansız :)

celenlee
21/12/2015, 17:32
Almanyada akrabam 500un üstü açık olan versiyonun sanirim en ful olanı oydu 11.000€ almıştı geçen sene. Orada bu paranın çok komik olduğunu söylememe gerek yoktur herhalde. Aynı paralar olmasına imkan yoktur gibime geliyor benimde. Yoksa (akrabamdan örnek) bir küçük market (60m2) ile x6 3.20ci ve 500 sahibi olamaz gibime geliyor. En azından türkiyede kesin imkansız :)

Fiat.de de fiyatalrı mevcut.
500L seris listesine siz de bir göz atın derim:

Almanyada 1.4 Popstar: 178500€ Bizde 55900TL ~17600€
Almanyada 1.3 Popstar: 20150€ Bizde 66400TL ~20950€
Almanyada 1.3 Dualogic Popstar: 21150€ Bizde 70400TL ~22200€

Aynı karşılaştırmayı vw listesinden de yapabilirsiniz.
*Comfortline Golf her iki ülkede de 22300€ civarındaydı 1 ay önce baktığımda.
------------------------------------------------------------------------------------------
E tabi bir de alım gücü olayı var o olayı değiştiriyor zaten.
Ama almanyada da vergiler bizdeki kadar yüksek olsa gerek duruma bakılırsa.
Yani yurt dışında vergiler ucuz diyince, almanya bu katogeriye girmiyor bence.

**Bİr de 500Cabrio 14750€ dan başlayan fiyatlarla diye geçiyor sitede..

ethemyigit
21/12/2015, 20:05
Fiat.de de fiyatalrı mevcut.
500L seris listesine siz de bir göz atın derim:

Almanyada 1.4 Popstar: 178500€ Bizde 55900TL ~17600€
Almanyada 1.3 Popstar: 20150€ Bizde 66400TL ~20950€
Almanyada 1.3 Dualogic Popstar: 21150€ Bizde 70400TL ~22200€

Aynı karşılaştırmayı vw listesinden de yapabilirsiniz.
*Comfortline Golf her iki ülkede de 22300€ civarındaydı 1 ay önce baktığımda.
------------------------------------------------------------------------------------------
E tabi bir de alım gücü olayı var o olayı değiştiriyor zaten.
Ama almanyada da vergiler bizdeki kadar yüksek olsa gerek duruma bakılırsa.
Yani yurt dışında vergiler ucuz diyince, almanya bu katogeriye girmiyor bence.

**Bİr de 500Cabrio 14750€ dan başlayan fiyatlarla diye geçiyor sitede..

fiat.it de de fiat tipo olarak 12.500€ fiyatı var turkıyede üretilen aracın italyadaki fiyatı :)

celenlee
21/12/2015, 21:02
fiat.it de de fiat tipo olarak 12.500€ fiyatı var turkıyede üretilen aracın italyadaki fiyatı :)

Egea yı tipo diye satıyolar demek :)

timozz
21/12/2015, 22:23
Bende sizin dediğiniz üzere akrabamla tekrar iletisime geçtim. Durumu sorgulamak icin hata olmadığını söyledi kampanyarla birlikte dediği fiyata almış. Şu anda liste fiyati ise 12.000€ imis galiba bu bayi indirimi olayı onlarda da var. Tabi orda 1.000€ inmesi demek burada 3.000tl.

Fatih41
25/12/2015, 11:30
Bende takipdeydim ama bursa yapımı olunca takipten vazgectim. İtalyan yapımı olsaydı yakın takipdeydim bende.

Lenovo X2-EU cihazımdan gönderildi

egeo
25/12/2015, 12:37
Rakamlardan emin değilim ancak Türkiye'de bir öğretmenin yıllık maaşı ortalama 14.000 dolar iken Almanya'da ortalama 50.000 dolar diye aklımda kalmış. Böyle olunca Almanya ile Türkiye fiyatlarının aynı olmasından ziyade bahsettiğiniz alım gücü devreye giriyor. Benden 1/3 daha az gider ile aynı arabaya binebiliyor. Ben bu acaip vergi tutarlarını nasıl ödeyeceğim diye düşünürken benimle aynı mesleği yapan adam aracıma nasıl daha fazla özen göstersem diye düşünüyor. Bu şartlarla Almanya'da yaşıyor olsam tercih listeme almazdım bile. Ancak Türkiye şartlarında (servis, yedek parça, filo, 2.el, yolların durumu, tüketim ve benzin/mazot fiyatları, alım gücü vb.) ve sınıfındaki 301, C-Elysee gibi araçlarla karşılaştıracaksak Fluence'den ziyade kesinlikle tercih ederdim.

Chipset001
30/12/2015, 11:14
Ortalama değeri 15-20 bin tl olması gereken bir araca devletimizin güzel vergileriyle 70bin liraya sahip olmak istemem elbette ki. Sadec Aegea için değil diğer markaların sıfır araçları için de aynı durumu düşünüyorum. Boş yere Kdv ve Ötv ile kendimi soydurmak istemiyorum.

fawori
31/12/2015, 10:01
Bu fiyata iyi araba millet jetta aliriz diyor onun dizeli donanimlisi 90 kusure geliyor 20 bin lira az fark mi jetta da passat kadar kalite degil hem 5 yil garanti icin alinir

LG-H815 cihazımdan gönderildi

feyzullah
01/01/2016, 23:20
Fiat aegea için bir forum açılmış. Link şurada https://forum..com/

biancoangelo
11/01/2016, 21:48
ALMAZDIM... ALMAM. BIKTIK.

FİATIN 2005 lerden bu yana takip ettiği satış politikaları, servislerin ilgisizliği, servis yapısının bozuk oluşu, bırakın el frenini hala ön çamurluklarda şu saçma sinyal bademinden bıktık. Tasarım tasarım diyorlar soğanla cücüğü zor ayırıyorlar. Fiatın tasarım merkezi gerçekten zayıf. Fiat araçlarında halaa bi çok eksik var. Acilen ucuz araba politasının terk edilip kaliteli araba politikasının izlenmesi ve şirketin müşretiyi kovalamadığı, tam tersine müşterinin kalite algılasıyla şirekete çekilmesi gerekli. Hala fire motorun saçma homurtularından vazgeçilip turbo beslemeli 1000 cc yada civarlarında ekonomik ve atak motorlar lansman motoru olarak getirilmeli. 2001 model araçtada fire var 2016 model araçtada fire var. İnsanlar parça parça ve zaman yayılan bir değişim yerine tamamiyle bir değişim arıyor Fiattan. Fiat hak ettiği yeri halaa yanlış politikaları sebebiyle bulamıyor. Yukarıda yazdıklarım uygulanmadığı sürece saçma tasarımlar devam edecek ve Fiat gerek seleflerine gerekse 2. el pazarında istediği saygıyı asla bulamayacaktır. Saygılar.

priceless
12/01/2016, 20:04
Arkadaşımın Puntosunu aldım 1 ay evvel. Kendisi de 1.4 egea orta paketi kırmızı renk 50.500 e aldı. Kendisiyle test sürüşü yapma imkanımız da oldu. satış temsilcisi artistik hareketler yaptı yolda. Slalom filan yaptı yolda savrulmuyor filan işte onları göstermek istedi. Ayrıyeten umursamaz tavırlar takındı. Enteresan kıl bi tipti ve zaten ondan da almadık. :) dış görünüşü şahsen hoşuma gitti. İç kısmının vasat olduğunu düşünüyorum. Yukarıda 70 binli rakamlardan bahsedilmiş. Bana kalırsa dizelleri için bu paraları hak etmiyor. O parayı gözden çıkaranların Kia Ceed e bakmalarını tavsiye ederim. Eğer ezber bozanlıktan bahsetmek gerekirse bence bunu son yıllarda en iyi yapan Kia olmuştur. Duyduğuma göre Audinin iyi tasarımcılarından birini transfer etmişler ki bu çok bariz belli oluyor bana göre. Aynı Zamanda hatchback severler içinde bulunmaz nimet. 1.6 dizel manuel 6 ileri orta paketin fiyatı 78.500. Sene sonu bayii indirimi filan derken 73-75 bandında alınabilir. Elektronik el freni vs. Gibi özelliklerde mevcut. En azından donanım olarak egea dan daha doyurucu. Fazladan verdiğin 3-5 bin lirayı hak ediyor.
İllaki Egea alacak olsaydım sanırım 1.4 benzinli alıp sağlam bir LPG uygulardım. Çünkü araç bizim puntolara oranlara kilo olarak daha ağır ve farklı olarak 16 valf. hem sıfır hem Sedan hem benzinli olarak düşünenler için 50 bin TL bütçeyle alınabilecek en iyi araçlardan biri bana göre.

feyzullah
12/01/2016, 21:37
Bugün Egea ile test sürüşü yaptım. Araç 1.6 dizel 120 hp donanım olarak da (Lounge) en dolusu idi. Motor performansı, yol tutuşu, firen ve debriyaj pedallarının yumuşaklığı oldukça güzel. Gaza biraz basıldığında yüksek (320 nm) torkun ve 120 hp gücün heyecan verici etkisini hissediyorsunuz. Ben 12 km. kullandım. Ortalama hızım 51 km, yakıt ise 6.8 olarak çıktı. Yol bilgisayarı verilerine göre toplamda ise ortalama 31 km. hız ile araç 7.4 litre mazot harcamıştı. Egea 1.6 120 hp şehir içerisinde 6.5-7.5 aralığında bir yakıt tüketeceğe benziyor. Uzun yolda da servis yetkilisinin bana söylediğine göre, 110-120 km. hız ile ortalama 4.5 litre civarında bir tüketimi olurmuş. Hava epey rüzgarlı idi 110 km. hızdan sonra kabin içerisinde rüzgar sesi hissediliyordu. Ben esasında 1.4 fire 95 hp olan aracı çok merak ediyordum ama yalnızca 1.6 dizel motorlu araç test sürüşü için kullanılabiliyordu. Fiyat olarak 70.000 TL bu araç için biraz fazla. Ama benzinlisinin performansı eğer benim gibi ortalama bir kullanıcıyı tatmin eder ve lpg uyumu da iyi olursa tercih edilebilir gibi duruyor.

feyzullah
12/01/2016, 21:51
Bu arada egea forumunda benzinli aracın lpg uyumu olduğu konuşuluyor ama satış yetkilisi lpg uygulaması ile ilgili kesin birşey bilmediğini söyledi.

priceless
13/01/2016, 12:35
Normalde Fiat bayiileri landirenzo marka ile anlaşmalı sanırım. Opel de bu markayı kullanıyor. LPG uyumu konusunda sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Çok farklı motor tiplerine bile LPG uygulanıyor artık. bizim gittiğimiz bayiideki satış yetkilisi de kesin bilgi veremedi LPG konusunda.

feyzullah
13/01/2016, 12:42
Normalde Fiat bayiileri landirenzo marka ile anlaşmalı sanırım. Opel de bu markayı kullanıyor. LPG uyumu konusunda sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Çok farklı motor tiplerine bile LPG uygulanıyor artık. bizim gittiğimiz bayiideki satış yetkilisi de kesin bilgi veremedi LPG konusunda.

İnşallah dediğiniz gibi olur. Sorunsuz bir şekilde uygulanırsa 95 hp egea iş görür.

Ezeldenberi
01/03/2016, 00:32
Birmota punto mu bakıma götürdüğüm de uçan ege yi yakından gördüm.Aracın yolcu kısmı tavan çok engin,diz mesafesi bana göre yetersiz.Arka frenine zaten söylenecek söz yok o biçim bisiklet freni kampana yuhhhhh yaniii.Arkadaşlar bu paralara gidin 10. El passat,corolla,bmw,mercedes falan alin bence....Arka bagaj sonuna çıkıntı şeklinde artistlik bi uzatma yapmışlar amaçlarını çözebilecek tasarımcı araniiiiiu.ŞAKA ŞAKA Beğenene hayırlı olsun kazasız belasız

acemi
01/03/2016, 00:54
95 hp olanı benim starjet'le aynı motorsa alınmaz. lpg uyumu yok, landirenzo'yla uğraşıp durursun.
zaten punto kasasını anca çekiyor o motor.

boby
01/03/2016, 11:36
Egea nin Hatchback ve Sw modelinin resimleri yayinlanmis arkadaslar.

2016 Fiat Egea-Tipo Hatchback Fotoğrafları ve Özellikleri Açıklandı - YeniModelArabalar.com (https://www.yenimodelarabalar.com/2016-fiat-egea-tipo-hatchback-fotograflari-ve-ozellikleri-aciklandi-18395.html)

SinanTR
01/03/2016, 12:54
internette baktığım HB kasası daha farklıydı eğer böyleyse bi cacığa benzemiyor fiat bu işi beceremiyor vesselam almam aman uzak olsun

Ezeldenberi
01/03/2016, 13:44
Resimde ki görünen HB, EGEA çıkmadan önce çıksa idi tamam güzel kaslı bir HB olmuş derdim.Ancak,piyasaya sen sedan araç sunmuşsun sonrada aracın önünü hiç değiştirmeden HB araç yapıyosun. PC den modifiye yapsalar bundan iyi tasarım çıkarırlar dı.Kopyala yapıştır gibi bişeye benzemiş.Çok güzel olmuş ellerine sağlık.

timbaz
01/03/2016, 14:13
bu da baska bir calisma ;)
329043290532906

feyzullah
01/03/2016, 16:35
Cenevre fuarında Egea hb modeli görücüye çıkmış. Motor seçenekleri arasında 120 hp t-jet de olan egea hb mayıs ayında Türkiye piyasasında satışa sunulacak.

Fiat Egea Ailesi Cenevre'nin yıldızı oldu! - Otomotiv Haberleri - Radikal (https://www.radikal.com.tr/otomotiv/fiat-egea-ailesi-cenevrenin-yildizi-oldu-1520390/)

hanbjk
01/03/2016, 23:32
Alana hayırlı olsun güle güle kullansın. Allah kaza bela cümlemize vermesin.

Ben egea' yı dıştan ve internetten inceledim tasarım bence fena değil ama alırmısın deseler sıfırını almam. Çünkü 70000 TL verip sıfır alıp sıkıştığımda satmaya kalksan 60000 TL' ye veremeyeceğim arabayı almam. O fiyata ikinci el Opel Astra 1.6 136 hp sedan ya da dizel jetta alırdım.

timbaz
02/03/2016, 01:18
sw de fuarda.. gunduz farli ))))

murat26
02/03/2016, 03:24
aegea yı test imkanını bayiye ilk geldiği zaman buldum test etmeden önceki fikrim olumlu idi ,test ettikten sonra fikrim tamamen olumsuz öncelikle motor sesini çok fazla içeriye alıyor vites geçişleri mükemmel ses izolasyonu zayıf ön görüş mükemmel hiç ölü nokta kalmamış koltuklar dar kısacası iç mekan hiçte güzel ve estetik olmamış Dış görünüşe gelince başarılı sayılır benim tercihim her zaman Punto evo'dan yana Evo'da aradığım bütün özellikler mevcut ve şunu içtenlikle söyleyebilirim Evo gerek iç malzeme işçiliği olsun gerekse dış görünüş olsun çok mükemmel bir araç ve benim bir sözüm vardır arkadaşlar arasında Bir gün Herkez Punto sahibi olacak (Bizlerin çocukluğunda Doğan, Şahin gibi araçların Peynir ekmek gibi satıldığı gibi satılacak Ah nerde o 1987 model doğan ) diye söylüyorum

boby
05/03/2016, 08:41
HB Egea lar bayilere gelsede görsek. Megane yeni kasada bu aralar çıkacak.fiyatlandırmalar nasıl olacak bakalım

Silber
17/03/2016, 17:56
Çoğu yorumu okuduğumda araca haksızlık yapıldığını düşündüm. Araç piyasaya çıkarken "Ezber Bozan" sedan diye çıktı ki gerçekten öyle. İnsanlar sadece marka algısına takılarak aracı kötülüyorlar. Bu Egea'ya yapılan büyük bir haksızlık. 1.6 16v E-Torq Tam Otomatik araç gerçekten çok güzel olmuş. Motor çok kuvvetli mi? Hayır. Ancak sürücüsünü de üzen bir grafiği yok. Sollama yaparken iki kere düşünmezsiniz. Araçta çoğu araçta olmayan sesli komut özelliği mevcut, elektrikli bel desteği mevcut diğer modellerde standart dahi olmayan navigasyon mevcut, araçta bluetooth standart olarak gelmekte, kısacası verdiğiniz parayı gerçekten çok hakeden bir araç yapılmış bu sefer.

Araç hakkında detaylı incelemeler de mevcut, otomatik vitesini merak edenler şu videoyu izleyebilirler:

GGGdHahRLc0

SinanTR
17/03/2016, 21:57
Çoğu yorumu okuduğumda araca haksızlık yapıldığını düşündüm. Araç piyasaya çıkarken "Ezber Bozan" sedan diye çıktı ki gerçekten öyle. İnsanlar sadece marka algısına takılarak aracı kötülüyorlar. Bu Egea'ya yapılan büyük bir haksızlık. 1.6 16v E-Torq Tam Otomatik araç gerçekten çok güzel olmuş. Motor çok kuvvetli mi? Hayır. Ancak sürücüsünü de üzen bir grafiği yok. Sollama yaparken iki kere düşünmezsiniz. Araçta çoğu araçta olmayan sesli komut özelliği mevcut, elektrikli bel desteği mevcut diğer modellerde standart dahi olmayan navigasyon mevcut, araçta bluetooth standart olarak gelmekte, kısacası verdiğiniz parayı gerçekten çok hakeden bir araç yapılmış bu sefer.

Araç hakkında detaylı incelemeler de mevcut, otomatik vitesini merak edenler şu videoyu izleyebilirler:

GGGdHahRLc0

hocam fikrinize saygım var lakin bi kere bu forumda egea yorumlarında marka algısına takılsak fiat almayız zaten aşağı yukarı forumun büyük çoğunluğu fiat punto kullanıcısı zaten

aracı canlı gözle gördünüzmü bilmiyorum ama manuel versiyon full donanım bu araca herkes 72 bin lira vermez özellikle de eski fiat kullanıcıları o paralara çok baba ve gerçekten parasını hakedecek araba gibi arabalar var fiat ın yetkili servis komedisini ve ezber bozacak otomatik viteslilerinin fiyatının ne kadar olacağını söylemiyorum bile

feyzullah
18/03/2016, 00:53
Egea sınıfı için oldukça iddialı bir araç ancak fiyatlarının biraz daha makul seviyede tutulması hususunda aynı görüşü paylaşıyorum. Egea'nın parasını hak edip etmediği konusunda olumlu/olumsuz bir şeyler konuşmak için henüz daha çok erken. "Ezber bozan sedan" sloganı ile piyasaya sürülen Egea'nın Fiatın diğer modellerine nazaran daha az kronik sorun çıkarmasını umuyorum. Ara sıra egea formuna bakıyorum orada şimdiden bazı memnuniyetsizlikler görülmeye başlamış. Uzun vadede Egea piyasada hak ettiği değeri bulacaktır. O zaman bir takım görüşleri daha iddialı dillendirebilecek kadar Egea deneyimimiz olacak. Şuan için şunu söyleyebilirim. Piyasaya yeni çıkmış, kronik arızaları hakkında herhangi bir somut veri bulunmayan ve ikinci el piyasası henüz tam oturmamış olan Egea'ya 72.000 TL ödeyerek sahip olmak ekstra özgüvenli ve cesaretli bir girişimdir benim nazarımda.
Not: 1.6 Lounge modelini iki defa inceledim bir defa test sürüşü yaptım.

Castell
07/04/2016, 12:43
Egeaya yeni binebildim puntodan sonra kokpit yüksek geldi ama ses yalıtımı olayı büyük oranda çözülmüş hoşuma gitti.......

mertvural90
07/04/2016, 14:42
en boşunu alacaklar için o fiyata kesinlikle en iyi F/P aracı. Yani vereceğin o paraya alınabilecek en iyi sıfır arabalardan. Ama full olunca o parayı bence kimse vermez.

antbyotic
18/10/2016, 09:25
Kendi aracımı servise bıraktım radyatör değişimi ve periyodik bakım, araçsız kalmayım diye yedek araç olarak hem de birkaç gün test edersin diyerekten Aegea'yı 1.6 dizel 120hp verdiler. Beğendiğim yanları; Aracın ses izolasyonu güzel, hızlanması gayet yeterli sollamalara çıkınca nazlanmıyor, içi geniş geldi bana, vites geçişleri yumuşak sevdim, beğenmediğim kullanım konforu linea'dan farksız bana göre, süspansiyonlar yine kütür kütür(lastik basınçları ve markasına göre değişiklik gösterir muhtemelen) yol tutuş da zayıf geldi bana, birde iç donanımda kullanılan malzeme vasat.

volkan1065
24/10/2016, 18:01
Egea 1,3 multşjet 95 bg boş olanı kullandım.

Araçtaki artılar :

1. Bagaj hacmi çok geniş
2. kadranı çok güzel ama hayalet kadran olabilirdi.
3.Kasası hoş heybetli
4. İç mekan geniş sayılabilir ama bir honda cıvıc kadar geniş değil

Gelelim kesilerine:

1. Kronik yolcu aırbag izi var. İleride çatlyanları mutlaka görürüz gibime geliyor.
2. Motor sesi ile beraber yol yanı lastik sesi içieri çok geliyor.
3. plastik aksamlar kalite yönunuden bu araca yakışmıyor ve dizayn vasat.
4. Led faları yok bu model bir araçta standart olması lazım.
5. Arka frenler kampana disk olmalı.
6. Koltuklar stadart olarak spor koltuğa yakın bir model olmalı.
7. Süspansiyon yine çok iyi değil.
8. El freni otomatik tuşlu olmalı.
9. Direksiyon bence çok hoş değil. biraz daha şekilli olabilridi.

timbaz
24/10/2016, 18:43
Plastik kalitesk ust donanimlarda farkli diye biliyorum...
Kadrandaki harareret ve yakit bence hiz ve devirin butunselligini bozmus... Hiz ve devirin dis hizasinda ve merkezine olmasi hos gorunmuyor... Cevresinde bir halka dusunun, egea da pek yok...
https://uploads.-cdn.com/20161024/381079b44fa3fad192c5a7e24bdf4225.jpghttps://uploads.-cdn.com/20161024/cdf30cf0b6772f4208168c5dd61dde82.jpg

Multimedia nin etrafindaki duz plastik cok duz ve basit duruyor... On panjur gibi yatay kucuk kabartma doku hos olurdu, mat ve zengin gosterirdi.. hatta ust donanimda gumus bile olabilirdi...
https://uploads.-cdn.com/20161024/60ccd2626f845e59a11be50249171050.jpghttps://uploads.-cdn.com/20161024/61158dcbe3b523e44b01d4bf00964e56.jpg

Bagaj buyuk ama goruntu felaket... Gerci mercedeste bile orta kaplamasiz ama boyali... ama ciplak kol kabli vs olmamis..
https://uploads.-cdn.com/20161024/9191ec166d9b72b5d02277fd941ce49b.jpg

fluminense
24/10/2016, 22:56
yaygin servis ağından ötürü alırım. bir de 7 yildir fiat kullaniyorum servisle iliskilerim cok iyi.bu da etken olabilur.

SinanTR
25/10/2016, 01:10
yok be abi hani fiat parçası ucuz diyeceğim bazı parçaları cidden ucuz değil yaygın servisi olsa sizin servisle alakanız iyi olabilir saygı duyarım ama insanların geneli memnun değil gitmiyor servise ayrıca uyduruk selenia yağı içinde hem fahiş fiyat ödemem kısacası ilerleyen zamanda ne olur bilinmez belki bu araçlarda(özellikle HB için söylüyorum) stilo marea veya brava gibi düşük satış rakamlarında kalır bilemem ama kullandığım kadarıyla bu kadar parayı egea ya dökmeye yazık derim yaklaşık fiyatlarına daha kalite araçlar var

Ezeldenberi
25/10/2016, 13:04
Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın sadece boyutlarını karşılaştırdım.Görgüğüm kadarıyla Egea Hb gerçekten boyut olarak heybetli bir araç. Kasa olarak piyasada ki en heybetli araç olan Verso ile karşılaştırmam. Verso en büyük farkını sadece 13.5 cm ile yüksekliği ile ortaya koyuyor. Ancak ağırlık çok bariz 300 kg Verso daha ağır.

Toyota verso 1.6 dizel vs fiat Egea 1.6 dizel hb boyutlar;
Boy: 4460 mm boy: 4.368 mm fark: 92 mm
En : 1790 mm en: 1.792 mm fark: 2 mm
Yükseklik : 1630 mm yük: 1.495 fark: 135 mm
Ağırlık (Sürücü hariç min) : 1595 kg agırlık: 1,295 fark : 300kg
Yakıt deposu55 lt yakıt d: 50 lt
Dingil mesafesi : 2780 mm dingil mesafesi: 2.638 fark: 142 mm
Bagaj Hacmi (5 kişilik oturma düzeni)440 lt Egea : 440 lt

Sizce aradaki 300 kg lık fark, boyutları arasında ki çok ufak farktan mı kaynaklı yoksa?

punto1414
25/10/2016, 13:45
1.3 orta paketini 55 e veriyorlarsa hemen alayım:)

halilimo
26/10/2016, 23:12
Test geldi 3(en bos olani) ve 4( guvenlik paketli) yildizla sinifta kaldi.
Euro NCAP | Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programının Resmi Sitesi (https://www.euroncap.com/tr)

arenas
27/10/2016, 07:57
Egea tr.de satar yine bi şekilde ama bu testlerden sonra Tipo bitmiştir,Avrupalı almaz bu arabayı.Yazık oldu.Tam da "Tofaş bu sefer başardı" diyodum.

Sent from my iPhone using

Evren_c
27/10/2016, 10:05
Ncap sonucuna kadar araca sıcak bakıyordum aslında ama hem ncap sonucu hem de çift kavramali otomatik versiyonlarda adaptif hız sabitleyici olmaması nedeniyle tamamen defterden sildim.

Ezeldenberi
27/10/2016, 10:19
İ20 de 4 yıldız almış değerleri de birbirine çok yakın. Ayrıca i20 2009 da 5 yıdız almış, o zaman gidip 2009 i20 mi alalım?

Resmi Hyundai i20 2015 güvenli derecelendirme sonuçları (https://www.euroncap.com/tr/results/hyundai/i20/20641)

SinanTR
27/10/2016, 12:16
Ncap sonucuna kadar araca sıcak bakıyordum aslında ama hem ncap sonucu hem de çift kavramali otomatik versiyonlarda adaptif hız sabitleyici olmaması nedeniyle tamamen defterden sildim.

otomatiklerde bunun olacağı söylenmişti ama bunun olmadığını nereden öğrendiniz acaba

cidden bu özellik yoksa led far anahtarsız çalıştırma ve elektrikli el freni vs gibi özelliklerininde olmadığınıda göz önüne alındığında pek bi cacık yok donanım olarak

comanchee
27/10/2016, 14:02
ncap sonucunda bir sorun yok hatta başarılı bile sayılır.ncap kriterleri yıldan yıla yükseltiliyor. detay rapora bakın yetişkin koruma övülmüş.çocuk koruma kabul edilebilir denilmiş sadece elektronik donanım eksikleri nedeni ile puan kırılmış.(adaptif cruise control, otomatik fren arka yolcu kemer ikazı eksik).Yanlız çocuk koruma muhakkak %80 üzerine çıkarılmalı.

halilimo
27/10/2016, 14:31
ncap sonucunda bir sorun yok hatta başarılı bile sayılır.ncap kriterleri yıldan yıla yükseltiliyor. detay rapora bakın yetişkin koruma övülmüş.çocuk koruma kabul edilebilir denilmiş sadece elektronik donanım eksikleri nedeni ile puan kırılmış.(adaptif cruise control, otomatik fren arka yolcu kemer ikazı eksik).Yanlız çocuk koruma muhakkak %80 üzerine çıkarılmalı.

Puanin dusuklugu guvenlik donanimi ve cocuk yolcu guvenliginin hb katagorisinde en kotu sonuca sahip olmasidir. Aracin fiyatinida dusunursek o paraya yazik bence.

comanchee
27/10/2016, 14:51
bir iki güvenllik oyuncağı olsaydı 5 yıldız alacaktı.örneğin yola yaya çıktığında aracın kendi kendine fren yapması gibi bunun eksikliği raporda belirtilmiş.

SinanTR
27/10/2016, 16:19
arkadaşlar ezberbozan diye piyasaya çıkıp hadi Ncap testi 4 yıldız olmuş diyeyim tamam ama donanım özellikleride zayıf bence yani bi multimedya koyup bide tam otomatik şanzıman koyup kimsenin ezberini bozamazsınız fiat anca kendini kandırır zamanının stilosu bravosundaki kalite ve özellikler zamanına göre harbiden ezber bozan araçlardı ama egeada tip haricinde bi espiri yok bana göre.

Evren_c
22/11/2016, 19:51
Kusura bakmayın bu mesajı gormemisim. Kendi web sitesinde donanımlarda yazıyordu.

Bu test sonucu ve fiyatını göz önüne alırsanız bence alınmaktan uzak araç. İlk aklıma gelen ornek Seat mesela. Her türlü buna tercih edilir. Ya da Skoda.