PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren Sisteminin Yenilenmesi Hk.

AykutCelebi
13/12/2015, 11:02
Herkese iyi pazarlar dilerim.
Geçenlerde ustama aracımı gösterdim ileri ki dönemlerde ön disk ve balataların değişimini ve kampanalara bakılıp değişim gerekiyorsa onları yaptırmamızı söyledi. (O arada el freni ayarı yaptıracağım.)Şimdi sizlere sormak istediğim şey, bu konularda haliyle acemi konumdayım. Fren herkesin bildiği üzere hayati önem taşıyan parçalardan bir tanesi. O yüzden fren diski olsun, balatalar, kampanalar olsun bu parçaların değişiminde orjinal parça taktırmak isterim. Orjinal markası lancia sanırım. Birde bu parçaların değişimi sırasında dikkat etmem gerken şeyler varsa paylaşırmısınız ?
Son olarak, İstanbul'da bu parçaları temin edebileceğim bir yer var mı ?

Şimdiden çok teşekkürler.

AykutCelebi
15/12/2015, 22:27
Fikirlerini, deneyimlerini paylaşacak birileri vardır umarım :(

COSKUN42
15/12/2015, 22:38
Herkese iyi pazarlar dilerim.
Geçenlerde ustama aracımı gösterdim ileri ki dönemlerde ön disk ve balataların değişimini ve kampanalara bakılıp değişim gerekiyorsa onları yaptırmamızı söyledi. (O arada el freni ayarı yaptıracağım.)Şimdi sizlere sormak istediğim şey, bu konularda haliyle acemi konumdayım. Fren herkesin bildiği üzere hayati önem taşıyan parçalardan bir tanesi. O yüzden fren diski olsun, balatalar, kampanalar olsun bu parçaların değişiminde orjinal parça taktırmak isterim. Orjinal markası lancia sanırım. Birde bu parçaların değişimi sırasında dikkat etmem gerken şeyler varsa paylaşırmısınız ?
Son olarak, İstanbul'da bu parçaları temin edebileceğim bir yer var mı ?

Şimdiden çok teşekkürler.
Mrb kesinlikle orjinal parca taktirmanizdan yanayim yani (bosh veya opar) yan sanayi urunler frene bastiginda mesafeyi uzatiyor ve pedal cok sert oluyor diski cok cabuk asindiriyor yedek parcanizida oto edirnekapidan uygun fiyata alabilirsiniz

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

volkan1065
16/12/2015, 01:46
BUrda önemli olan diskler arkadaşım.Fren balatası olarak sert olmayan bir marka kullanabilir. Sonuç olarak ustalarda başlarını ağrıtmayacak markalar kullanır. Örnek servise git Balata olarak 2 çeşit var biri dediğin gibi lancıa 200 tl DİĞERİDE opar 70 tl. İkiside orjinal. Firen disklerini OPAR olarak kullanabilirsin. Balata olarakta yan snayi MGA gibi markalar 40-50 civarı OPAR olanda 70-80 TL civarı. Kampanalar öyle hemen bitmez sadece taşlanıp hava tutulup temizlenir sonrada ayar yapılır zaten ayar yapmadan usta takmaz.

celenlee
16/12/2015, 08:57
BUrda önemli olan diskler arkadaşım.Fren balatası olarak sert olmayan bir marka kullanabilir. Sonuç olarak ustalarda başlarını ağrıtmayacak markalar kullanır. Örnek servise git Balata olarak 2 çeşit var biri dediğin gibi lancıa 200 tl DİĞERİDE opar 70 tl. İkiside orjinal. Firen disklerini OPAR olarak kullanabilirsin. Balata olarakta yan snayi MGA gibi markalar 40-50 civarı OPAR olanda 70-80 TL civarı. Kampanalar öyle hemen bitmez sadece taşlanıp hava tutulup temizlenir sonrada ayar yapılır zaten ayar yapmadan usta takmaz.

Opar Fren Balatasının da 2-3 çeşidi mevcut.
Kale Marka balatalar ----------- F şeklinde satılıyor. 35-40TL ye kadar bulunabiliyor.

ORS15
16/12/2015, 09:02
arkadaşım bu değişimleri farklı yolardan yapanlarda var.

1. bazı ustalar ön diskleri ve arka kampanaları tornalayıp sadece balatayı değişiyorlar. ama benim bildiğim çok iyi ustalar sadece 1 defa torna yaptırmayı öneriyorlar.

2.bazı ustalar diskleri ve arka kampanaları gerçekten kaliteli markalarla değişim yapıyorlar. örnek bosch olabilir. Şimdi burada bir durumda var bazı markalar bazı ürünlerde cook iyi olabiliyor buna disk firmalarını incelemek gerek ve öyle karar verilmeli.

3.bazı ustalar en ucuz markaları alıp takıyorlar sürekli değiştir diyorlar.

4.ben olsam arkaları tornaya sokardım, önleri de kaliteli bir marka ile değiştirimdim. balatalarda da opar ve lancia kullandım , ancak opar kullanılabilir. ama lancia kullanışı gerçekten farklı. Aslında merak ediyorum acaba gerçek bir kalitede balata markası ne var. bosch ses yapıyor yumuşak ve tatlı bir duruş sağlaya bilen ve koku yapmayan bir balata varsa, arkadaşlar yazarsa bende memnun kalırım.

cavalier79
16/12/2015, 09:08
Bana göre,

Diskler ve balatalar beraber çalışır , verdiğimiz para ile aldığımız ne ki , komple uygun bir marka ile değiştirin disk balata önler için 200 Tl Max , arka kampanalar kolay kolay bitmez Km ye göre gerekirse onlarıda değiştirin , Torna , ucuz parça vs girmeyin.

ORS15
16/12/2015, 09:13
Bana göre,

Diskler ve balatalar beraber çalışır , verdiğimiz para ile aldığımız ne ki , komple uygun bir marka ile değiştirin disk balata önler için 200 Tl Max , arka kampanalar kolay kolay bitmez Km ye göre gerekirse onlarıda değiştirin , Torna , ucuz parça vs girmeyin.

benim arkalar için torna tavsiyem 110.000 km gibi, arka kampana yüzeyini temizlemek içindi. değişimde olur neden olmasın.

AykutCelebi
16/12/2015, 13:12
Herkese tavsiyeleri için teşekkür ederim.
Aracım şuan 87.000 km de. Kampana durumlarına bakılıp değişecek mi yoksa tornaya mı gidecek. Ön disk ve balataları, lancia takmak isterim. Ya da diskleri lancia balataları opar taktırırım.

volkan1065
17/12/2015, 00:59
Disklerinizi tornalattırın problem yaşamazsınız merak etmeyin. Lancia gibi markaları herkez kullanmak ister ancak bir balatasına serviste 200 TL fiat biçtiler. Lancia diskler ne kadardır bilmiyorum. Ama Opar yada kendini kanıtlamış diğer markalarda iş görür. Birde Opar diye aldığınız malzeme özel üretim başka markada çıkıyor Bilginize.