PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğukta Çalışmama Problemi

ibooovn
11/12/2015, 23:07
Merhaba arkadaslar kış geldi ve 2 yıldır devam eden sorun tekrar ortaya çıktı aracı soğuk çalıştırdığımda gaza hiç bir tepki vermiyor yaklasık 1 dakika gazı köklüyorum 2 bin devire kadar anca cıkıyor veya binde sabit kalıyor sonra aniden kendine geliyor ve ozaman harekete geçebiliyorum değişen parçalar bujiler hepsi sağlam ana ısıtma rölesi orjinali....mazot filtresi falan daha yeni...sorun nedir acaba bi fikri olan varmı sonra gün içersinde problem olmuyor sadece soğuk havada ilk çalıştırmada uzun süre acaç çalışmamıssa..iyi forumlar

SinanTR
12/12/2015, 00:06
genelde ısıtma bujisi derler ama başka bi sorun var demekki ilginç bi durum konuyu takipteyim

ibooovn
12/12/2015, 01:38
ustaya goturuncede araba sicak oluyor ozaman yapmiyor....enjektorlerden olabilir diye dusunuyorumda ozaman sicakkende yapmaz mi veya egr falan mi Tıkalı 2 senedir halledemedim şu sorunu kar falan yagınca 10 kerede anca calışıyor stop ede ede....araç 170 binde

pdr42
13/12/2015, 15:31
Soguklarda zor calısıyorsa ilk akla gelen ısıtma bujisi. Isıtma bujiniz patladıysa çalışmaz. Bu arada Isıtma bujisi patlaksa iyi bir usta onu kırmadan çıkartsın. Kırarsa üst kapak açılmak zorunda. Ayrıca bazı ustalar kırık bırakıp kendi atar diye o sekilde kapatıyor. SAkın oyle birsey yaptırmayın.Yalnız. Çalıstırdıgımda demissiniz araç çalışıyor ddemisiniz. Altta ise 15 16 defada zor çalışıyor demissiniz. Eğer aracınız çalışıyorsa egr valfine de baktırın.

ibooovn
14/12/2015, 00:11
Soguklarda zor calısıyorsa ilk akla gelen ısıtma bujisi. Isıtma bujiniz patladıysa çalışmaz. Bu arada Isıtma bujisi patlaksa iyi bir usta onu kırmadan çıkartsın. Kırarsa üst kapak açılmak zorunda. Ayrıca bazı ustalar kırık bırakıp kendi atar diye o sekilde kapatıyor. SAkın oyle birsey yaptırmayın.Yalnız. Çalıstırdıgımda demissiniz araç çalışıyor ddemisiniz. Altta ise 15 16 defada zor çalışıyor demissiniz. Eğer aracınız çalışıyorsa egr valfine de baktırın. bujilere baktırdım hepsinden kıvılcım çıkıyor hatta bi ara ışık yandı onu değiştirttim serviste...bugün fark ettim sıcakkende aynı sorun yapıyor çalıştırıp gazı köklüyorum yavaş yavaş 2 bin 3 bin anca çıkıyor sonra ısınınca iyicene aniden araç açılıyor devir fırlıyor normale dönüyor.yalnız sogukta 2 dk sürüyosa bu iş sıcakta 20 30 saniyede düzeliyor...bu arada arkadan cok pis duman atıyor düzelince duman falanda kalmıyor...bende egr den falan supheleniyorum bakalım belki açıp temizlettiriim ve bilgisayara baglatırım saolun yardım için

ulas_evo
14/12/2015, 09:19
bujilere baktırdım hepsinden kıvılcım çıkıyor hatta bi ara ışık yandı onu değiştirttim serviste...bugün fark ettim sıcakkende aynı sorun yapıyor çalıştırıp gazı köklüyorum yavaş yavaş 2 bin 3 bin anca çıkıyor sonra ısınınca iyicene aniden araç açılıyor devir fırlıyor normale dönüyor.yalnız sogukta 2 dk sürüyosa bu iş sıcakta 20 30 saniyede düzeliyor...bu arada arkadan cok pis duman atıyor düzelince duman falanda kalmıyor...bende egr den falan supheleniyorum bakalım belki açıp temizlettiriim ve bilgisayara baglatırım saolun yardım için

kızdırma bujisinden kıvılcım nasıl çıkıyor? bi sorun var bence

ibooovn
15/12/2015, 21:49
kızdırma bujisinden kıvılcım nasıl çıkıyor? bi sorun var bence

aküden kablo çekiyorlar bujilerin tepesine tek tek değditiyorlar kıvılcım çıkıyor çalışıyorsa eğer çalışmassa bişey olmuyor

SinanTR
16/12/2015, 10:33
ben bu sorunun yetkili servisin çözemeyeceğini düşünmüyorum açıkcası

ulas_evo
16/12/2015, 17:22
aküden kablo çekiyorlar bujilerin tepesine tek tek değditiyorlar kıvılcım çıkıyor çalışıyorsa eğer çalışmassa bişey olmuyor

evet dediğiniz doğru fakat yıpranmadan dolayı direnci düşmüşse yine kıvılcım çıkar fakat yeteri kadar ısıtma sağlayamaz. sağlıklı bir kontrol yöntemi değil bence

ibooovn
22/12/2015, 01:56
cumartesi sorun çözüldü arkadaşlar 3 senedir arabayı sırtımda taşımışım resmen ve işkençe çekmişik ikimizde araçla beraber...tabi sorunu çözene kadar 5 yere gittim ilk olarak pc ye bağlattım herşey yolunda gösteriyor hata birşey vermiyor soketleri cıkartıyoruz egr debimetre falan hata veriyor takıyoruz yine vermiyor..sonra ordan turbocuya giderke başka ustama gösterdim anlamadı..ordan turbocuya gittim oda katalizatorcuye gösterdi oda katalizator kesip hemen içini boşaltalım dedi 150 tl istedi dedim ben bi başka ustama sorayım dedim opelci abime gittim tabi bu dizel corsalarda bizimkilerle bire bir aynı ..ona gösterdim gaza basıyorum devirlenmiyo 2binde takılı kalıyo sonra aniden atıyo devir saati normale dönüyo 10 15 saniye içinde..ustam egr tıkalı dedi bilgisayara bağlatmışın ama orda çıkmaz dedi söktüler egr nin içindeki yay krumdan kitlenmiş resmen basılmıyor bile içine doğru...onu bi güzel temizlediler wd 40 falan sıkarak normal haline döndü kapattılar egr yi aracı bi çalıştırdım gözlerim parladı resmen...3 gündürde sabah akşam sürüyorum araç resmen uçuyor daha gaza basarken..eskiden kışın çalışmazdı 3 4 kerede anca o sorunda kalktı...okadar yetkili servise gittim mazot pompası enjektörler dendi röle değişti 250 tlye..tunap bile yapıldı..oysa sorun bi krumlanan yay ve kapakçıkmış artı amartsör takozu değiştirdim arka tarafı 50 tl ye halloldu sorunum büyük ihtimal yakıtta düşecek artık..