PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frende titreme

teo53
09/12/2015, 01:39
Arkadaşlar merhaba kafayı yemek üzereyim aracımda frene bastığımda bir titreme mevcut disk Balat'a değişti arka kampana ve Balat'a değişti sorun devam ediyor 80 km gibi bir hizda yavaşlamak için frene bastığımda araç zıngır zıngır titriyor usta direksiyon kutusunda ki boşluk yapar dedi çıktı işin içinden sizce nedir bu arabanın derdi ? 700 liraya yakın masraf yaptım ön Disk'te boşuna değişti :/ birde bugün sol arka cam bozul suanda öyle açık duruyor deli olmak üzereyim az kaldı böyle duvara vurmamak için zor tutuyorum kendimi

khanunl
09/12/2015, 02:29
Frene bastığınızda direksiyon titremesi olursa ön disklerde eğilme nedeniyle olur.Frene bastığınızda fren pedalı kesik kesik geri tepiyorsa sorun arka kampanalardadır.Bunları değiştirmiş olmanıza ragmen usta direksiyon kutusu boşluğundan bahsetmişki frene bastığınızda aracın en fazla saga yada sola kaçmasına neden olabilir.Sıkıntı devam ettiğine göre Porya bilyeleride arızalı olabilir.Jantlarınızda hasar yada eğilme varmı baktırmalısınız,birde lastiklerinizde fazla hava basma sebebiyle (radial) çelik kuşaklarda eğilme yada kopma olabilir.Arka camın halatını oto kilit tamircisine giderseniz halleder.Yeterki doğru ustayı bulabilin.Allah kolaylık versin.

teo53
09/12/2015, 08:24
Frene bastığınızda direksiyon titremesi olursa ön disklerde eğilme nedeniyle olur.Frene bastığınızda fren pedalı kesik kesik geri tepiyorsa sorun arka kampanalardadır.Bunları değiştirmiş olmanıza ragmen usta direksiyon kutusu boşluğundan bahsetmişki frene bastığınızda aracın en fazla saga yada sola kaçmasına neden olabilir.Sıkıntı devam ettiğine göre Porya bilyeleride arızalı olabilir.Jantlarınızda hasar yada eğilme varmı baktırmalısınız,birde lastiklerinizde fazla hava basma sebebiyle (radial) çelik kuşaklarda eğilme yada kopma olabilir.Arka camın halatını oto kilit tamircisine giderseniz halleder.Yeterki doğru ustayı bulabilin.Allah kolaylık versin.

Cevap için çok teşekkür ediyorum. Lastiklerim daha yeni yazlık-kışlık değişti jantlar ise kontrol edildi herhangi bir sorun gözükmüyor hava basınçları normal muhtemelen yetkili servise gideceğim fren sonuçta önemli bir konu en lazım olan yerde farklı tepkiler verir diye korkmuyorda değilim açıkcası fren pedalı dediğiniz gibi kesik kesik titreme yapıyor ve aracı sallıyor hatta araçtan uğultu geliyor yolcu otobüsleri frene bastığında gelen uğultu sesi gibi bir ses

ORS15
09/12/2015, 09:06
arkadaşım öncelikle sıkma canını ben de, aynı sorunu yaşadım. Önce diskler değişti geçmedi. Sonra araç kontrol edildi bir şey yok denildi. Ama bende 100 km de firene biraz sert basınca direksiyon titriyordu .Sonra 4 porya bilyesini birden değiştirdim ve sorun çözüldü ,aslında sadece önleri değiştirmek yeterliydi .ben tekrar bu sorunla karşılaşma ihtimalini, ortadan kaldırmak için hepsini değiştirdim.

teo53
09/12/2015, 09:24
Üst üste gelince can sıkmamak elde değil malesef :/ aldığım günden beri masraf şöyle 3 ay masraf etmeden binebildiğimi hatırlamıyorum ki sırada enjektörler ile baskı Balat'a volan değişimi bekliyor beni . Birde poryalara baktırayım ne kadar bir ücret tutmuştu sizin bu işlemler

Tilkiburcu
09/12/2015, 10:10
Benimde başıma geldi aynı olay. En son ön jantlar da eğrilme olduğu anlaşıldı. Jantlarınızı kontrol ettirin..

SM-N9000Q cihazımdan gönderildi

ORS15
09/12/2015, 10:50
Üst üste gelince can sıkmamak elde değil malesef :/ aldığım günden beri masraf şöyle 3 ay masraf etmeden binebildiğimi hatırlamıyorum ki sırada enjektörler ile baskı Balat'a volan değişimi bekliyor beni . Birde poryalara baktırayım ne kadar bir ücret tutmuştu sizin bu işlemler

seni anlıyorum bir arda benim de,baya canımı sıkmıştı arka arkaya arıza vermişti ve huzurum kaçmıştı ama eninde sonun da toparlıyorsun sonra temiz temiz devam edersin inşallah.şimdi tam hatırlamıyorum ama ben serviste yaptırmıştım , ama benim tavsiyem bir usta bulun ona yaptırın servis pahalıydı. ben sormuştum parçaları, ön porya bilyaları 2 adet lancia veya skf aynı 120 TL . arka porya ve bilye birlikte orijinal lancia tane 300 TL idi, içini açtım baktım skf çıktı. ama skf porya ve bilyasını alırsan iki tanesi 200 TL idi.

ulas_evo
10/12/2015, 17:43
aynı sorun bendede var şuan disk balata kampana ne var ne yok değişti geçmedi hala. jantlara baktırmadım daha ama arka bilyelere balans makinasıyla bakıldı uğultu gelmiyor sağlam bunlar dedi usta. jantlar eğik vs. olsa sadece frende değilde sürekli titreme yapmazmı ?

ORS15
11/12/2015, 08:51
aynı sorun bendede var şuan disk balata kampana ne var ne yok değişti geçmedi hala. jantlara baktırmadım daha ama arka bilyelere balans makinasıyla bakıldı uğultu gelmiyor sağlam bunlar dedi usta. jantlar eğik vs. olsa sadece frende değilde sürekli titreme yapmazmı ?

aslında jantlarda yamulma olsa sürekli titreme yapması gerek. ancak bazen öyle ilginç arızalar orta çıkıyor ki şaşırıp kala biliyorsun. bence önce jantlarınızı kontrol ettirin.sonra hala devam ederse ön porya bilyelerini değiştirin, bence bundan sonra titremenin kesilmesi gerek.ancak hala devam ederse arka poryaları değiştir.şunu da diye bilir ustanız bilyelerde ötme yok.zaten bu sorun bilyelerin ötmesiyle alakalı değil.bu sorun için ön porya bilyelerini test de edemezsiniz çünkü boşta dönen bilye de sorun olmaya bilir, ancak üzerine 5 ton yük bindikten sonra arızalıysa ortaya çıkar. Bu kuvvette 100 km de giderken araçta sert veya hafif firen basınca ortaya çıkar .benim başıma geldi ben böyle çözdüm. inşallah faydalı olur kolay gelsin.

ulas_evo
11/12/2015, 11:05
aslında jantlarda yamulma olsa sürekli titreme yapması gerek. ancak bazen öyle ilginç arızalar orta çıkıyor ki şaşırıp kala biliyorsun. bence önce jantlarınızı kontrol ettirin.sonra hala devam ederse ön porya bilyelerini değiştirin, bence bundan sonra titremenin kesilmesi gerek.ancak hala devam ederse arka poryaları değiştir.şunu da diye bilir ustanız bilyelerde ötme yok.zaten bu sorun bilyelerin ötmesiyle alakalı değil.bu sorun için ön porya bilyelerini test de edemezsiniz çünkü boşta dönen bilye de sorun olmaya bilir, ancak üzerine 5 ton yük bindikten sonra arızalıysa ortaya çıkar. Bu kuvvette 100 km de giderken araçta sert veya hafif firen basınca ortaya çıkar .benim başıma geldi ben böyle çözdüm. inşallah faydalı olur kolay gelsin.

haklısınız jantları kontrol ettirmek bu durumda en az masraflı iş. janttan başlamak en mantıklısı kontrol ettirip gelişmeleri yazarım

ykaya1983
11/12/2015, 21:50
Ben de aynen sizin gibi disk değişiminden sonra buna benzer bir problem yaşamıştım.Disk değiştirdikten sonra araç yüksek hızlarda ani frenlerde tuhaf hareketler yapmaya başladı.100 km hızla giderken ni fren denememde araç kontrolsüz bir şekilde sağa sola yalpalıyordu.En çok şüphelendiğim şey diski takan ustanın kaliper pistonlarına gres yağı sıkarken ayarını bozma olasılığıydı.Bir defa servise gösterdiğimde de abs merkezi bozuk demişlerdi.Daha sonra kampanaları ayarlıya ayarlıya sorunu minimuma indirmiştim.Sanırım kampanalı araçlarda disk değişiminde bazı ayarlar değişiyor diye düşünüyorum.

pdr42
13/12/2015, 15:34
Arkadaşlar lastiklerin ipleri kopmus olabilir. Çok alakalı degil ama lastiginizide kontrol ettirin

ulas_evo
25/12/2015, 16:30
arka poryaları değiştirdim titreme %90 oranında azaldı ama ara sıra ufak ufak titreme oluyor yine sanırım ön rulmanlarda bozuk. onlarıda bi ara değiştiririm şuan rahatsız eden bi titreme kalmadı

ORS15
25/12/2015, 20:59
[QUOTE=ulas_evo;980809]arka poryaları değiştirdim titreme %90 oranında azaldı ama ara sıra ufak ufak titreme oluyor yine sanırım ön rulmanlarda bozuk. onlarıda bi ara değiştiririm şuan rahatsız eden bi titreme kalmadı[/Q

önleri de değiştirseniz hiç titreme kalmaz bence. Çünkü asıl yükü önler çekiyor. Bu tür arızaları bulmak gerçekten zor oluyor.