PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracı stop ettirdikten sonra marş etme

AykutCelebi
07/12/2015, 21:07
Merhabalar, haliyle ilk aracım puntoyu aktif olarak kullanmaya başladım. Bu akşam yokuşta dur kalk yaparken debriyajı ayağımdan kaçırdım ve stop ettirdim. Tekrar kontağı kapatıp marş etmeye hazırlandım ve araç marşı biraz zorlanarak aldı. Bu durum normal midir ? Diğer zamanlar araç park halindeyken marşında hiç bir sıkıntı olmuyor.

AykutCelebi
08/12/2015, 08:16
Fikri olan deneyimli kullanıcılardan cevap bekliyorum :)

ORS15
08/12/2015, 08:37
benim düşüncem bu tarz durumlar arda olması normal. marşa basınca isteğin hava ve benzin veya mazot karışımını, bazen 2 veya 3 saniye ayarlayamaması bence normal. Çünkü yarıda kalan bir işlem var ve önce o hatayı düzeltim sonra senin marş için istediğin karışımı ayarlaması gerekiyor. Tabi bu geç çalışma her zaman oluyorsa normal değil.

AykutCelebi
08/12/2015, 08:40
benim düşüncem bu tarz durumlar arda olması normal. marşa basınca isteğin hava ve benzin veya mazot karışımını, bazen 2 veya 3 saniye ayarlayamaması bence normal. Çünkü yarıda kalan bir işlem var ve önce o hatayı düzeltim sonra senin marş için istediğin karışımı ayarlaması gerekiyor. Tabi bu geç çalışma her zaman oluyorsa normal değil.

Dediğiniz çok mantıklı. Park halindeyken çalıştırmada hiç problem yok. Dün başıma böyle bir durum gelince anlık olarak karamsarlığa düştüm acaba bir sıkıntı mı baş göstermeye başladı yoksa motor birden durunca marş alırken afalladı mı diye düşündüm.

ORS15
08/12/2015, 08:49
dediğiniz gibi park halindeyken çalışmasında bir sıkıntı yoksa büyük ihtimal motor afallamıştır. burada normal zaten , dur kalk araç yakıt karışımını zor ayarlıyordur. bu İstanbul trafiğini İtalyanların bilgini sanmıyorum:)

AykutCelebi
08/12/2015, 09:05
dediğiniz gibi park halindeyken çalışmasında bir sıkıntı yoksa büyük ihtimal motor afallamıştır. burada normal zaten , dur kalk araç yakıt karışımını zor ayarlıyordur. bu İstanbul trafiğini İtalyanların bilgini sanmıyorum:)

Hayır o kadar güzel giderken yokuş yukarı çıkarken şansıma önüme minibüs geldi. Dur-kalk dur-kalk yapınca birden kaçırdık debriyajı. Sanırım en sağlıklısı el freniyle kalkmak olacak :) :)

ORS15
08/12/2015, 09:11
ola biliyor özellikle klima açıkken.

fotobelit
08/12/2015, 10:17
Debriyaj balatasında sıkıntı yoksa,sanırım araç boğulmuş..Bencede normal bir durum..

AykutCelebi
08/12/2015, 10:30
Debriyaj balatasında sıkıntı yoksa,sanırım araç boğulmuş..Bencede normal bir durum..

Yokuşlarda ufaktan kaçırıyor gibi geliyor aslında baskı balata.. Baktırmam lazım sanırım.

ORS15
10/12/2015, 09:12
tatlı bir yokuşta, ikinci viteste kalk ,kaçırma veya titreme varsa gider. Tabi eğer debriyaj balatan sağlamsa:) bede forumda okumuştum öyle yaptım kalkışlarda titreme vardı geçti.