PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Birkaç teknik soru

dmRy
26/11/2007, 13:15
Edindiğiniz tecrübelere güvendiğim için birkaç soru sormak istiyorum arkadaşlar :)

1- Arka kapılar harbiden sıkıntılı. forumda çok okudum ve kronik bir sıkıntıymış. Benimki de şöyle; örneğin tüm kapıları anahtar üzerinden kitledim diyeyim. Sonra tekrar tüm kapıları yine anahtar üzerinden açıyorum. Ön kapıların kilidi açılırken, arka kapıların açılmıyor. Sonra bir iki kez daha basıyorum anahtardaki açma düğmesine ve arka kapılar açılıyor.
Bir de geçen oto yıkanırken fark ettim. Tüm kapıların kilidi açık. arka kapıyı açmaya çalışıyorum açılmıyor. Her 4-5 kez denemede bir açıldı. Bazen böyle problemler oluyor. Sanırım tamamen kronik ve serviste garanti kapsamında giderilecek birşey?

2- Bir de şu var. Ama emin değilim tabi bir arıza olup olmadığından. Belkide araca alıştım fazlasıyla ve o yüzden böyle oluyor. turbo'nun aktif olması 1750 devirdeydi sanırım. O civarda aktif olduğunu ve araca ivme kazandırdığnı biliyorum. Zaten önceden bunun farkına varıyordum. harbiden ivmeleniyordu araba. Örneğin 2. vitesten 3'e geçerken. Ancak son 1 haftadır bu vites arasındaki o ivmelenmeyi göremiyorum. Ancak araç ile çekiş problemi de yaşamıyorum. Çünkü ister 3 ister 4. vites olsun, bastım mı gidiyor ama sanki ivmelenmesinde azalma var gibi? Ya da fazla alıştım araca bana öyle geliyor artık. Bugün servise uğrayabilirsem bunu da soracağım.

3- Aracı 2. el almadan önce aracın bulunduğu şehirdeki bir servise muayene ettirmiştik ve problemsiz denmişti. Ancak memlekete dönünce baskı balatasının bitik olduğunu gördük. Neyse o kadar sıkıntı değildi değiştirttik onu hemen. Fakat o değişimden sonra aracı servisten alınca hemen direksiyon dikkatimi çekti. Çünkü eğik duruyordu. Direksiyonu düz tutmak istediğimde araç sağa gidiyordu. Bir süre sonra servise geri döndüm ve bunu belirttim. Kullanıcısı hatası dediler ve direksiyon ayarını ücreti ile yaptılar. Bana çok mantıksız geldi. Yw kardeşim direksiyon ayarını kendim nasıl bozabilirim? Nasıl yamuk durabilir :D Yok dediler aracının ilgili aksamını başkası sökmüştür o yüzden olmuştur, biz baskı balata değiştirdik bizimle alakası yok diye. Anlamadığım kısım ben memlekete dönerken bu aracı 6 saate yakın kullandım ve hiç rahatsız olmadım. Servisten alır almaz bu dikkatimi çekti. Aracı memlekete getirir getirmez ilk ve sadece kendi servislerine sokmama karşın, başka biri ellemiştir v.b. gibi yanıtlar aldım ve açıkçası acayip sinirlendim. Tamam düzgün bir şekilde giderildi problem ama müşteri memnuniyeti 0 bence :) Ki kaç küsür para vermişken, hala aracın garantisi devam ederken, kalkıp motor veya şansıman aksamını servis dışı bir yere yaptırıp aracın garantisi riske dahi atmam. Ama gelin bunu servise anlatın :) Çok tuhaf açıkçası. Sizin görüşleriniz nedir bu konuda :)Bütün servisler böyle mi yw :)

Linos
26/11/2007, 14:03
1- Tüm kapıların kilidi açık. arka kapıyı açmaya çalışıyorum açılmıyor. Her 4-5 kez denemede bir açıldı. Bazen böyle problemler oluyor. Sanırım tamamen kronik ve serviste garanti kapsamında giderilecek birşey?

Aynı sorun bende de vardı. Garanti kapsamında kilit değişti, şimdi problem yok... ;)

faruktuzlu
26/11/2007, 14:49
bende de benzer sorun sol arka kapıda var! ne biçim iş yaa!

h k
26/11/2007, 19:20
servisin tutumu yanlış , küçük şehirde tek olmanın avantajı ile istediği gibi at koşturuyor. tofaşa şikayet etmelisiniz.

tempesty
26/11/2007, 19:44
Kronik sorunlar ama evet servis çok yanlış davranmış bence peşini bırakmayın şikayet edin sizden para almadan sorunu garantiden halletmeliydiler.

ismail 016
26/11/2007, 22:27
abimde de 4 kapı gp var arka sağ kapıdan aynı şikayetten yakınıyor direksiyona gelince direksiyon ayarını direksiyon göbeğinden söküptemi ayarladılar?

dmRy
26/11/2007, 23:25
abimde de 4 kapı gp var arka sağ kapıdan aynı şikayetten yakınıyor direksiyona gelince direksiyon ayarını direksiyon göbeğinden söküptemi ayarladılar?

onu tam bilmiyorum İsmail. servise bıraktım araçları halletmeleri için. O an yoktum işim olduğu için.

O direksiyon tamirinden sonra klasik anket araması geldi. Telefonda aynen olayı anlattım. Servis ile görüşeceklerini ve gerektiği taktirde bana döneceklerini söylediler. Ne gelen var ne dönen :)

Bu arada aynı şirkete ait bir diğer servis ile görüştüm bugün (ereğlide olan). Ayak üstü muhabbet edebildim ancak çünkü bir görüşme için farklı bir firmaya gidiyordum. İvmelenme konusunda sıkıntı söyledim. Turbo üstünden bilmem birşey var dedi. Şu an hatırlamıyorum o teknik terimi. O temizlendiğinde büyük ihtimalle sıkıntın gider, çünkü ondan kaynaklanma olasılığı büyük dedi. Bakalım yarın fırsatım olursa Kozlu'daki servise götüreceğim aracı. Bu arada kapı kolları ve eğer bahsettiği yerde temizlenme olacaksa garanti kapsamında dedi Ereğli 'deki servis. Bakalım aynı şirkete ait Kozlu servisi ne diyecek :)

Bu arada ilk yazımda anlattığım olay Kozlu servisinde yaşanmıştı. İlk şikayetimi anket araması yapan kişiye bildirmiştim ama ses seda çıkmadı. Şu sınavlarım çıksın aradan Tofaş/Fiat ile görüşeceğim. Çünkü uygulanan müşteriye yalancı demek oluyor :) Aracı sanayide elletmişsiniz diyorlar üstü kapalı (ki sanayide elletmenin tek nedeni ödenecek miktarı düşürmek içindir) ama baskı balata değişimi için 500 YTL e yakın parayı sanayiye değil aynı servise verdim ben :) İnsanlar bu şekilde bağıntı kurmuyor ve acayip laflar ediyorlar. Öyle olunca sinir oluyorum :)

ismail 016
27/11/2007, 00:02
slm hakan bence senin rot ayarlarınla oynadılar yada baskılar değişip test şürüşüne çıktıklarında sağ veya sol lastiklerin banket vs. gibi yere zorlanmış olabilir ben bu şekilde düşünüyorum daha önceki araçlarımda başıma çok geldi direksiyonun ayarı kesinlikle göbekten dönmez servise gelince senden garantili bir araç için para almamaları gerekiyordu sen fiat müşteri hizmetleri ile tekrar bağlantı kur yumuşak davranma sallıyorlar biraz sert çık hemen hemen bir ay boyunca şikayetin olup olmadığını soruyorlar benden tavsiye kolay gelsin

BrK_20
27/11/2007, 00:23
aynı sı bende vardı 10.000 bakımda soledım her zaman gelen bı sıkayet dedıler ayar cektıler sımdı gayet memnunum hıc tekleme yok :D

ismail 016
27/11/2007, 00:28
brk 20 aynı soruyu sanada sorayım ayarı dreksiyondan mı? yoksa rot ayarından mı? yaptılar

hakan kardeşim senin probleminle aynı değil ama gp mi ilk aldığımda 100 km ye kadar bişey yok ama 100 ile 120 km arasında aracımda ciddi bir şekilde titreme ve gezme oluyordu yaklaşık 600 km iken jant ve lastiklerimi değiştirdim hiçbir sorun yoktu fakat şuan aracım 8300km titreme yine başladı balans ayarı kaçtı yine demek istediğim brk 20 arkadaşımın dediği gibi bu problemler sık olabilir sen yine ayar yapan servisine direksiyon mu? yada rot ayarımı? yapıldı ama bunlar yapılsa bile servis harici ücret almaması gerekiyor...!

dmRy
27/11/2007, 07:17
Yanıtlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Zaten bugün servise bağlı fiat galerisini ziyaret edeceğim ve yapılan anketten sonra geri dönülecektir nedir durum diyeceğim. Biraz tartışacağım yani.

Bu arada alakası var mı bilmiyorum ama baskı balata değişiminde öndeki 2 lastikte sökülmüştü. Ayrıca motor blogu da sökülmüştü bu işlem için. Bunlardan dolayı olmuş olabilir mi bilmiyorum tabi. Ama serviste olduğuna eminim :)

Bu arada yeni aklıma geldi. Servisteki elemanın şöyle bir laf demişti, çok iyi hatırlıyorum;

Grande Punto çok sağlam ve problemsiz araç. Kimseden şikayet yok gibio lafın üzerine gülmüştüm sadece :) Çünkü aracı almadan önce araç hakkındaki tüm olumlu ve olumsuz durumları öğrenmiştim :)

Son durum - 13:15

Bugün aynı problemler üstüne Kozlu'daki yetkile servise gittim. Araç yarın kontrol edilecek ama bugün için alınan sonuçlar;

Arka kapı kolları
Arka kapılar kimi zaman açılıyor kimi zaman açılmıyordu. Bunu dile getirdim ancak yetkili arkadaş ilk önce hepsini denedi ve onlarca denemesinde de bir kez bile problem çıkarmayınca, bakın işte açılıyor, bir problem yok, problem yapınca getirin dedi :) Ehh dedim ben tamamen açılmıyo demedim, bazen açılmıyor diyorum zaten dedim netici olarak :) ve problem yapınca nasıl getirebileceğimi açıklamlarını istedim. Problem olunca getirin laf en güzel çıkış yöntemi servislerin :) Servise göre arka kapılardaki kronik problem, kapı kilitlerinin zaman zaman değil, her zaman açılmayacak oluşuymuş. Yani arka kapı hiç açılmıyormuş kronik problemde :) İşin tuhaf kısmı bu aracı galeriden alan kişi arka kapıların açılmadığını fark etmeden nasıl 1 sene aracı kullanabilir :)

Yetkili arkadaş kapıyı yanlış açtığımı ve nasıl doğru açılacağını bir güzel anlattı bana. Kilidi iç noktadan çekersem kapı açılmazmış. Evet denedik açılmıyor. Bu kronik problemmiş. Ama dış noktadan çekersem ancak açılırmış. evet açıldı da. Ve o kronik problem değilmiş. Yani kilidin değişmesi gerekmezmiş :) Yani hem kronik hata var deniyor, hem de yok :) Benim bildiğim araç kilidi her noktadan çekince açılır. Artık arabaya binmek isteyenlere de kapı kolunu çekmeyi öğretecez anlaşılan o ki :)

Şimdi gelin bunu resimle açıklayayım ve siz de öğrenin arka kapı nasıl açılıyor :)

https://aycu30.webshots.com/image/35109/2001897213768496633_rs.jpg

Eğer 1 nolu bölgeden çekerseniz tamamen yanlış bir uygulama. Kapı açılmaz.
2 numaralı bölgeden çekerseniz 10 puan. Kapı açılır.

Yorumu tamamen size bırakmakla birlikte, arka kapı kilitlerini garanti kapsamında değiştiren arkadaşların böyle bir sıkıntısı var mı acaba?

Tavandaki ufak nokta lekeler
Tavanla kapıların birleştiği yan bölgede (tutma kollarının olduğu yer) ufak nokta gibi lekeler var. Pas lekesi olamaz. Ancak ne olduğu belli değil. Servise belirttim, su v.b. lekesidir dediler. Tavanda su lekesi, o da ayrı çelişki :) Daha sonra ziyaret ettiğim Fiat galerisindeki arkadaşlar da bu yoruma sizler gibi şaşırdı. Su lekesi dendi geçildi. Ancak ben konu ile ilgili detayları verince (kullanılan yapıştırıcının zamanla leke yaptığı, ve Ereğli bölgesindeki servise uğradığımı ve kendilerinin de bu bölgenin resmi çekilerek Tofaş'a yollanacağı ve oranın değerlendirmesi gerektiğini belirttim), aa tamam o zaman biz de arayalım dendi :)
Tamam daha önce böyle bir problemle karşılaşmamış olabilirler ancak su lekesi diyerek geçirilmemesi gerekirdi sanırım :)

Direksiyon problemi
Servis kabul etmiyor kendilerinde hata olduğunu. Direksiyon ile ilgili bir işlem yapmadıklarını belirtiyorlar. Yetkili galerideki arkadaşlar sağolsunlar epey ilgilendiler. Durumu onlara da anlattım ve akıl var mantık var dedim. Garanti kapsamındaki aracımı neden başkasına elleteyim, hadi ucuz olsun diye elleteceksem neden öncesinde gelip servise 500 YTL 'e varan bir işlem yaptıraım. Aynı işlemi yetkisiz bir yere 300YTL 'e yaptırmak varken..

Netice olarak
Galerideki arkadaş tekrar rica etti servisten ve yarın tüm bu sıkıntılara bakılacak. Bakalım sonuç ne olacak :)

Araba çok güzel bir araç ve abartılacak büyük problemler yok bence. Ama servislerin tutumları çok yanlış ve insanı soğutuyorlar araçtan :)

ismail 016
27/11/2007, 21:46
slm hakan dersime iyi çalıştım kapıları bir daha uygulamalı gösterdiğin yerden açıçam ...

Linos
27/11/2007, 22:46
Arka kapılar kimi zaman açılıyor kimi zaman açılmıyordu. Bunu dile getirdim ancak yetkili arkadaş ilk önce hepsini denedi ve onlarca denemesinde de bir kez bile problem çıkarmayınca, bakın işte açılıyor, bir problem yok, problem yapınca getirin dedi :) Ehh dedim ben tamamen açılmıyo demedim, bazen açılmıyor diyorum zaten dedim netici olarak :) ve problem yapınca nasıl getirebileceğimi açıklamlarını istedim. Problem olunca getirin laf en güzel çıkış yöntemi servislerin :) Servise göre arka kapılardaki kronik problem, kapı kilitlerinin zaman zaman değil, her zaman açılmayacak oluşuymuş. Yani arka kapı hiç açılmıyormuş kronik problemde :) İşin tuhaf kısmı bu aracı galeriden alan kişi arka kapıların açılmadığını fark etmeden nasıl 1 sene aracı kullanabilir :)

Aynı olay bende de oldu! Müslüm çok iyi bilir. :D Gidiyorum servise, kapı açılıyor. Eve dönüyorum açılmıyor. Deli etmişti beni! :) Ve bir defa kilit değişti bunun yüzünden. Sonra yine aynı şey oldu. Yine servise götürdüğümde kapı açıldı ve sonra kendi kendine düzeldi. Aylardır açılmama gibi bir sorun yok! :D

Kapı kollarında bahsedilen bir sorun var hakikaten. Kolun ön tarafından, tek parmakla açılmaya çalışıldığında açılmıyor...

dmRy
28/11/2007, 01:37
Kapı kollarında bahsedilen bir sorun var hakikaten. Kolun ön tarafından, tek parmakla açılmaya çalışıldığında açılmıyor...

o Halde kilidi değiştirmek çözüm sağlamıyor desene :D O zaman tam o arka tarafa doğru bir etiket yapıştırmak lazım "buradan açılır" dye :D