PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç yıkama (easy wash) sistemi

barraquda
28/01/2007, 14:03
bildiğiniz gibi araçlarımız yeni ve fırça ile yıkatmıyoruz çizik vs. için..peki genelde heryerde bulunan fırçasız yıkama sistemleri(easy wash) hakkında görüşleriniz nelerdir? sonuçta aracın üzerine kimyasal madde sıkıyorlar..boyaya ne derece zarar verir? Bilgisi olan varmı? veya başka türlü aracımızı nasıl yıkatabiliriz alternatif olarak?

Auto engineeR
28/01/2007, 14:30
bildiğim kadarıyla bu kimyasal maddeler boyaya zarar wermiyor. son derece sağlıklı. sert bi cisim kullanılmadığı için de kılcal çizikler oluşmuyor.
ama çok yoğun, kalıplaşmış kirler bu yıkamayla çıkmıyor sünger dewreye giriyor..

mTk
28/01/2007, 14:53
Ben fırça sürdürmedim hiç araba ama hep dairesel çizikler var. Çünkü yıkamacı tazikli suyla temizlediği o sert bezini çekinmeden kaportaya bastıra bastıra siliyor güneşe çıkınca sinir bozucu bir görüntü.

Auto engineeR
28/01/2007, 14:56
mehmet o illa ki olacak, en basiti, arabanın üstünde biriken çamurlara su değince çamurlar taşınırken gene çizer.. silerken de aynı.
ara sıra cila çekmeni öneririm daha da artmaması için..

mTk
28/01/2007, 15:03
Yaza ve kışa girerken sürekli cila atarım zaten.

OzzY
28/01/2007, 15:21
en iyisi azıcık bulaşık detarjanı ve sünger ile kendin yıkamak :D

Auto engineeR
28/01/2007, 15:28
ooh cillop Ramo
ara sıra egsozu falan kireç çözle, plastik aksamları prontoyla parıldatmak lazım :D

uzman
28/01/2007, 17:15
bulaşık deterjanını önermem,kuvvetli bir kimyasal olduğu için zamanla boyaya zarar verir,araç cilalı ise cila erken çıkar,araç yıkama şampuanları veya arap sabununu öneririm.bu arada sanırım bulaşık deterjanı şakaydı.

Auto engineeR
28/01/2007, 17:18
şakalaşıyoruz arkadaşım :D

civcivx
28/01/2007, 18:38
Valla 3-4 defa bu fırçasız-süngersiz yıkamacıda (Voulis bayii) yıkattım arabayı. İlk başlarda hoşuma gitmiş olsa da, daha sonra farkettim ki, mesela aynaların içine kalan veya kapı kollarından süzülen su, kuruduktan sonra beyaz-pembemsi bir iz bırakıyor aracın üzerinde. Yani çok çok iyi durulamaları gerekiyor bu kimyasalın tamamen temizlenmesi için ama adamlar 2 tur dönüp yıkamayı bitiriyorlar. Kimyasal maddeler de aracın görünmeyen kısımlarında kalıyor. Uzun vadede ne gibi sonuçları olur bilemediğim için, böyle yıkamacılara gitmeyi bıraktım. Diğerlerine de gittiğim yok zaten :D Süngerle kendim yıkıyorum.

Mısafır
28/01/2007, 19:15
haftada bır servıse uruyorum ;) alıp makıneyı kendım yıkıyorum :D

Mısafir
29/01/2007, 10:15
Bende evmin önünde havanın güzel olduğu bir kaç pazardır yıkıyorum arabamı. Bahçe hortumumuzun ucunda tazyik arttırıcı bişiy var. Öyle yıkamacılardaki kadar değil ama yine de çamuru söküp atıyor. Daha sonra da Fırçayla dikkatlice yıkıyorum. (Yıkıyordum :) ). Geçenlerde bu fırça fantazimin arabamın bir kaç yerinde yüzeysel çiziklere yol açtığını farkettim. Açıkçası şu kimyasal yıkama işine bende pek güvenmiyorum. Büyükçe bir sünger alıp öyle temizlemeyi düşünüyorum artık. Gerçi altında çamur kalırsa onunlada çekerken çizer gibi geliyo ama başka da çare yok galiba. Yaza girerken bi de cila çektik mi tamamdır.

uzman
29/01/2007, 10:44
ben bı konuda sünger yerine geniş, su emici yumuşak bezleri tercih ediyorum,sebebine gelince süngerin gözeneklerine girecek olan küçük parçacıklar,yöntem olarak da önce aracın ıslatılması,bu sayede kısmen bazı kirlenmeler giderken,mevcut kir yumuşuyor,aşırı kirli olan alt eteklerin ve jantların fırça ile temizlenmesi,sonra tavandan başlayarak su eşliğinde bezle yıkama,tabi bez sık sık iç dış vs şekil değiştiriyor ve zaman zaman da temizleniyor,bu bölgelerde aşırı kirlenme varsa bu bölgelere el yardımı ile bezsiz müdahale.ayrıca 3-4 ayda bir tarafımdan yapılan cilalama.kolay gelsin.

yamtar00
29/01/2007, 16:09
dün bir arkadaş (benzin istasyonunda çalışıyor) söyledi süngerimsi ucu olan fırçalar varmı onlarla yıkamamı tavsiye etti. Bakalım fırçayı bulursam denemek için yıkayacağım

Mısafir
29/01/2007, 16:28
Bulursan bi fotoğraf eklermisin.

barraquda
29/01/2007, 20:52
evet yada internette satılıyorsa bir link eklermisiniz...

otoritec
30/01/2007, 17:03
Benim plakamın boyası döküldü tekrar boyattım bidaha yıkattım şuanda yine dökülmeye başladı ön özellikle !?!?!

meo
30/01/2007, 17:58
Bugün süpermarkette araba yıkamak için eldiven üzerine monte edilmiş sünger gördüm. güzel birşeye benziyor, arabasını kendi yıkayanlar için tabi.

Mısafir
06/02/2007, 16:17
Hafta sonu süngerle yıkadım. Çok kolay oldu. Çok da temiz. Fırça kullanmam bi daha heralde.Ama üstünü falan temizlerken biraz ıslanabiliyosunuz. Ucu süngerli sopa bulsak iyi olacak.

kadoku
06/02/2007, 16:53
süngerle yıkamak iyi oluyorda kışın soğukta sızlatıyor be abicim bende hep kendim süngerle yıkıyorum, yıkamacılarada hiç güvenmiyorum süngerlede yıkatsan adam sabahtan akşama kadar kimbilir kaç araba yıkıyor o süngerle, gözeneklerine çamur parçacıkları biriktimi fırçadan daha tehlikeli oluyor sünger o yüzden hep kendim yıkarım arabamı.

Little F.K
06/02/2007, 16:59
Abi kolayı var bir tane sünger ve şampuan alıcaksın yıkamacıya verceksin onlarla yıkıcak:) Bizim arabalarımız kıymetli :)

kara yılan
10/02/2007, 01:08
yıkama sorun gerçekten ne yapçaz bilmem o güneşteki görünen çizikler deli ediyor beni

grande
10/02/2007, 01:29
arkadaşlar,
easy washtaki kimyasal arabanın verniğine zarar verdiğini duydum.
yıkamacı kendisi söyledi bunu.
o yüzden en güzeli yıkamacıya 1 lira fazla verin süngerle yıkatın derim.

yada benim gibi evinizin yakınında hayrat falan varsa atın bagaja kova,sünger takım taklavat kendiniz yıkayın derim.

artık benim için hobi haline geldi.
çok zevkli tavsiye ederim.

grande
10/02/2007, 01:30
Yıkama sonrası oluşan dairesel çizikleri kapatıcı cilalar var.
Bu konunun uzmanı Yıldıray'dır.()
Ona danışın...

ORACLE
10/02/2007, 01:53
Valla ben arabayı aldığımdan beri fırça değdirmedim.
Devamlı süngerle yıkatıyorum. Bagajda da cilalı şampuan.
Yıkamacıya o şampuanı veriyorum onunla yıkıyor.
Ama buna rağmen dairesel çizikler malesef oluşuyor.Süngerle yıkamakta bir çözüm değil. Sanırım bunun bir yöntemi yok.

Ziyaretçi047
14/02/2007, 03:31
Yoksa siz OKS yaptırmadınız mı :O

Linos
19/02/2007, 13:03
Ankara Yıldız'da bir yer buldum bir arkadaşın tavsiyesi üzerine! 10 YTL iç-dış, fırçasız, süngersiz... Adamlar 1 saat 15 dakika uğraştılar aracımla! (Süre tuttum :) ) Sürekli başlarında durdum, çok özendiler!
GıcırGıcır Oto Kuaför!
Yolu o taraf düşen olursa tavsiye ederim! :ok:

Mısafır
19/02/2007, 13:10
valla ben kendım yıkıyorum buyuk bı keyıfle 2 kova su yetıyor zaten...

uzman
19/02/2007, 13:22
2 kova ile çızıktırma şansın yüksek,bol su ile yıkamanı öneririm.(Bulabilirsen, he,he)

ORACLE
19/02/2007, 13:22
Dün bende aracımı kendim iç dış temizledim.
Aracı aldığımdan beri içini 2. defa temizliyorum.
Şunu anladım ki bu yıkamacılara iç temizlik için verilen 1 kuruş bile haram kardeşim. adamlar sadece görünen yerleri yapıyolarmış. Bende orasına burasına hiç bakmadığım için, dün içini kendim elektrik süpürgesiyle flan temizleyeyim dedim. Olmaz böyle bişey ya. Ne küfür ettim var ya.
Ben bir daha iç temizlik yaptırmam.Dışını yıkatırım olur biter

Linos
19/02/2007, 13:24
valla ben kendım yıkıyorum buyuk bı keyıfle 2 kova su yetıyor zaten...

Walla öyle bir imkan bulabilsem 1 günümü ayırırım seve seve... Ama müsait hiç bir yer yok burada :(

Mısafir
19/02/2007, 13:28
Hocam ben şanslılardanım galiba. Evin bahçesinin yanında kaldırıma yaslıyorum arabayı. Bahçe hortumuyla (ucunda tazyik arttırıcı var. Çamurlara birebir.) bi güzel çamurunu alıp sonra da süngerle temiz temiz yıkıyorum arabayı. Yalnız herhangi bi şampuan almadım bu iş için. Evdeki sıvı CİF tarzı bişiy kullanıyorum. Sonra da bi güzel durulama. Mekan meğilli olduğundan suda direk akıp gidiyor. Dert yok tasa yok...

ABNEW
19/02/2007, 13:42
Ben de yazın kendim yıkıyorum ama kışın soğukta mecburen yıkatmaya götürüyorum aracı...

mavigitar
19/02/2007, 14:00
Arkadaşlar valla henüz arabam küçük bi bebek. Çok olmadı alaklı. Gözümden bile sakınıyorum. Elimden geldiği kadar her haftasonu kendim,almış olduğum özel şampuanlarla, ceylan derisi güderi bezlerle yıkıyıp temizliyorum. İçini de, hazır paketlerde satılan parlaklık veren bezlerle bi güzel parlatıyorum. Bi de bakteri giderici hoş kokulu spreylerle fıs fıslayınca içi mis gibi kokuyo...işte o zaman deymeyin keyfime:)

kadoku
19/02/2007, 14:11
@Gökhan gözünü sevim etme Cifle yıkanırmı be abicim yazık Puntona, cildine zarar verecen Puntocanın, :icon_smile_big: en kısa zamanda Cilalı Araç Şampuanı almalısın bence.

Mısafir
19/02/2007, 14:16
Haklısın Kadir. Geçenlerde aracı srvise bırakmıştım. Aldığımda bi güzel iç dış yapmışlardı. Akşam vakti servisin ışıkları altında nası yanıyo maşallah. Naaptınız yav. Boya koruma mı yaptınız kıyak olsun diye dedim. Yoo oto şampuanıyla yıkamış çocuklar diyinnce uyandım mevzuya. Alıcam Hocam. Hafta sonu bakarım..

civcivx
19/02/2007, 14:22
Arkadaşlar valla henüz arabam küçük bi bebek. Çok olmadı alaklı. Gözümden bile sakınıyorum. Elimden geldiği kadar her haftasonu kendim,almış olduğum özel şampuanlarla, ceylan derisi güderi bezlerle yıkıyıp temizliyorum. İçini de, hazır paketlerde satılan parlaklık veren bezlerle bi güzel parlatıyorum. Bi de bakteri giderici hoş kokulu spreylerle fıs fıslayınca içi mis gibi kokuyo...işte o zaman deymeyin keyfime:)

Ya mavigitar, cidden takdir ettim seni 8O Birçok erkek arabasının paspasını bile dökmeye üşenirken, senin arabanı bu kadar benimsemen ve ilgilenmen çok hoş.:icon_smile_approve:

ORACLE
19/02/2007, 14:23
Ya civcix kardeş şu torpido için bana bir ürün öner ya bu konunun uzmanı olarak.
Ayrı bir başlık olarak açtım konuyu.

civcivx
19/02/2007, 14:33
Ya civcix kardeş şu torpido için bana bir ürün öner ya bu konunun uzmanı olarak.
Ayrı bir başlık olarak açtım konuyu.

Favorim biliyorsun marka olarak Turtle Wax. Torpido içinse Turtle Wax F21.

ORACLE
19/02/2007, 14:57
Peki hocam bu dediğin ürün parlatıyor mu torpidoyu.
Ben parlamasını istemiyorum. Mat görünmesini istiyorum

civcivx
19/02/2007, 15:01
Öyle silikonlu spreyler gibi abartılı şekilde değil, çok az parlak yapar. Zaten öyle hiç parlatmadan temizleyen bir ürün (sabun gibi), tüm konsolu grileştirir yavaş yavaş. Aynen kaputtaki plastik parçanın ve silecek kollarının zamanla grileşmesi gibi. Bu F21 oralarda da çok iyi işe yarayan bir ürün.

mavigitar
19/02/2007, 15:09
[Ya mavigitar, cidden takdir ettim seni Birçok erkek arabasının paspasını bile dökmeye üşenirken, senin arabanı bu kadar benimsemen ve ilgilenmen çok hoş.

sayın civciv taktir ettiğiniz için tşkrrr ederim...arabalarımıza bebek gibi bakmalıyız ve deterjan, cif gibi kimyasal ürünlerle yıkayanlara da buradan sesleniyorum. Nolur yapmayın arkadaşlarım ...yazık o güzelim arabalarınıza!

ORACLE
19/02/2007, 15:34
Öyle silikonlu spreyler gibi abartılı şekilde değil, çok az parlak yapar. Zaten öyle hiç parlatmadan temizleyen bir ürün (sabun gibi), tüm konsolu grileştirir yavaş yavaş. Aynen kaputtaki plastik parçanın ve silecek kollarının zamanla grileşmesi gibi. Bu F21 oralarda da çok iyi işe yarayan bir ürün.

Çok teşekkür ederim abi. Ürünü deniycem. Yeni olduğu için araç hiç bir şey kullanmamak için direndim ama malesef artık mecburi.

Lordrivendel
25/04/2007, 14:05
Evimde yada çevresinde aracı kendi yıkama imkanım yok. Mesajlardan anladığım kadarıyla benim alternatiflerim:
1-) Ya oto yıkamacıya gidip aracı kendim yıkayacağım.
2-) Ya da oto yıkamacıya tembih edip adama süngerle yıkattırcağım gerçi o zamanda başında beklemek lazım adamın saçmalamaması için.
Zor be bahçesi olmayan için...

microab
25/04/2007, 14:13
Süngersiz ve fırçasız yıkayan kuaförler var...

canberkkilic
25/04/2007, 15:26
Benim plakamın boyası döküldü tekrar boyattım bidaha yıkattım şuanda yine dökülmeye başladı ön özellikle !?!?!

siyah asetatlı kalem sorunu çözecektir :ok:

ben herzaman gittiğim yıkamacıyla 8Ytl ye anlaştım ,kimyasal köpükle+ benim oto şampuanımı kullanarak yıkıyor.gayet memnunum

dejavu
25/04/2007, 15:38
en iyisi azıcık bulaşık detarjanı ve sünger ile kendin yıkamak :D

kardeş bulaşık deterjanı boyayı matlaştırıyor be yawww.. ben denedim ve boyam matlaş dı bidahamı asla...

Ankara Yıldız'da bir yer buldum bir arkadaşın tavsiyesi üzerine! 10 YTL iç-dış, fırçasız, süngersiz... Adamlar 1 saat 15 dakika uğraştılar aracımla! (Süre tuttum :) ) Sürekli başlarında durdum, çok özendiler!
GıcırGıcır Oto Kuaför!
Yolu o taraf düşen olursa tavsiye ederim! :ok:

murat kardeş adres vermemişsin.. açık adres...

Linos
25/04/2007, 15:57
murat kardeş adres vermemişsin.. açık adres...

Gıcır Gıcır Oto Kuaför
Turan Güneş Bulvarı 13.Cadde No:64/D Yıldız/Çankaya
Tel: 491 29 22

Sahibinin ismi Ömer! Randevu alıp gidersen fazla beklememiş olursun!.. İstersen beraber gidelim bir gün -ben daha yeni yıkattım ama...

matrox
26/04/2007, 02:25
ben kendi basınçlı su aletimi aldım

canavarrrr

140 milyon verdim ama değer evde de çok işe yarıyor özellikle annem çok sevdi halılar felan yıkıyor

eger imkanınız varsa tavsiye ederim 12 taksit aldım 140 lira

bu arada kendinin yıkaması gibi olmuyor nerede yıkatırsan yıkat
birde cilalı şampuan aldım o da süper araba 1 hafta su toz tutmuyor