PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yag kacagi Yardim!!

halilimo
17/11/2015, 19:39
Fotografta gorunen borudaki yag nerden geliyor. Birde o boru nedir bilen anlatabilir mi?

mashart
17/11/2015, 20:32
Resmi biraz daha geniş açıdan verseniz %100 emin olabilirdim, fakat tecrübelerime göre o TURBO-INTERCOOLER borusu.
1.3 Multijetlerde kronik diyebilirim, o hortuma bence fabrikasyon kelepçesi zayıf geliyor, siz balata spreyi ile orayı iyice temizleyip yeni kelepçe ile sıktırırsanız sorun çözülür.

NOT: Yıllar önce 2007 1.3 Multijet Grande Puntom varken aynı durum başıma gelmişti.

halilimo
17/11/2015, 22:37
Resmi biraz daha geniş açıdan verseniz %100 emin olabilirdim, fakat tecrübelerime göre o TURBO-INTERCOOLER borusu.
1.3 Multijetlerde kronik diyebilirim, o hortuma bence fabrikasyon kelepçesi zayıf geliyor, siz balata spreyi ile orayı iyice temizleyip yeni kelepçe ile sıktırırsanız sorun çözülür.

NOT: Yıllar önce 2007 1.3 Multijet Grande Puntom varken aynı durum başıma gelmişti.

Genis aciyla yarin cekebilrim cevabiniz icin tesekkur ederim benimki de 2007 peki bu yag nerden geliyor nasil oraya cikiyor ordaki kelepceden mi siziyor diyorsunuz. Kelepceden sizsa borunun ustunde nasil olabiliyor. Bu bir arza mi ki

volkan1065
18/11/2015, 09:04
O kısımı sprey temizleyici ile temızleyip birtane yenı kelepçe alıp güzelçe takın sorun kalmayacaktır. Yalnız aracınız kilometresi nedir. Mazot pompanızda mazot kaçırıyor. Resimde üstte belli. Revize edilmesi gerekiyor.

halilimo
18/11/2015, 10:21
O kısımı sprey temizleyici ile temızleyip birtane yenı kelepçe alıp güzelçe takın sorun kalmayacaktır. Yalnız aracınız kilometresi nedir. Mazot pompanızda mazot kaçırıyor. Resimde üstte belli. Revize edilmesi gerekiyor.

Aracim 107 binde mazot bombasi 1 ay once basladi kacirmaya onun farkindayim. Bu kelepceyi direk parcacidan alip kendim takabikirim heralde ektradan yapilmasi gereken bir sey yok dimi

Pardeleus
18/11/2015, 15:48
Mazot pompası öyle ucuz bişey değil revize ettirmeniz daha uygun

volkan1065
18/11/2015, 15:51
Aracim 107 binde mazot bombasi 1 ay once basladi kacirmaya onun farkindayim. Bu kelepceyi direk parcacidan alip kendim takabikirim heralde ektradan yapilmasi gereken bir sey yok dimi

Takabilirsiniz yalnız hortumda çatlak falan varmı dikkatlice bakın birde kelepçeyi aşırı sıkmayın çünkü sıkarken hortumu yırtabilir. Mazot pompanızı en kısa zamanda pompa servisinde revize ettirin .Gittiğiniz serviste pompa test cihazı varmı yokmu diye sorun yoksa hiç elletmeyin olan bir servise gidin. Çünkü test edilmeden takılan çoğu mazot poması tekrar kaçırıyor.

GPEMREE
18/11/2015, 15:58
Bu revize ettirmenin maliyeti ne kadardır acaba?

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

volkan1065
18/11/2015, 16:24
150-200 arası bir rakam tutar. B-o-s-ch yada delphi servislerinden fiyat alınız.

halilimo
18/11/2015, 18:47
Takabilirsiniz yalnız hortumda çatlak falan varmı dikkatlice bakın birde kelepçeyi aşırı sıkmayın çünkü sıkarken hortumu yırtabilir. Mazot pompanızı en kısa zamanda pompa servisinde revize ettirin .Gittiğiniz serviste pompa test cihazı varmı yokmu diye sorun yoksa hiç elletmeyin olan bir servise gidin. Çünkü test edilmeden takılan çoğu mazot poması tekrar kaçırıyor.

Elimle yokladiGimda hortum baya sertti hatta demir sandim. Sanayide gosterdim usta multijetler yapar bunu hep sorun yok yapilcak birseyde yok dedi. Mazot pompasini sanayide sordum 200 tl dediler bosch servise goturcem. Cevaplariniz icin tesekkur ederim.

volkan1065
18/11/2015, 19:16
Elimle yokladiGimda hortum baya sertti hatta demir sandim. Sanayide gosterdim usta multijetler yapar bunu hep sorun yok yapilcak birseyde yok dedi. Mazot pompasini sanayide sordum 200 tl dediler bosch servise goturcem. Cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Hocam böyle ustalara gıcık oluyorum. Benım aracım 2011 Euro 4 babamın albeasıda 2005 model euro 4 motor. İki aracmızdada böyle bir sorun yok. Demekki yapmıyor. kelepçeyi takıp iyice sıktımı keseceğini düşünüyorum o kısmıda sprey ile temizledimi kaçıracağınız düşünmüyorum.

Mazot pompasına gelince markası zaten bosch tur. Bosch servisinde yaptırmanızı tavsiye ederim ama mutlaka test tezgahı olması lazım test edilmeden takılırsa başınız ağrır.

GPEMREE
18/11/2015, 19:24
150-200 arası bir rakam tutar. B-o-s-ch yada delphi servislerinden fiyat alınız.
Teşekkür ederim. Benim araç 223000 de ve aracın içine genelde mazot kokusu geliyor. Benden önce mazot pompası ile ilgili herhangi birsey yapıldığını sanmıyorum . Sizce de benim sorunum mazot pompasiyla mi alakalıdır?

volkan1065
18/11/2015, 19:58
mazot kokusu ordan kaynaklanmıyordur. Bir konuda okumuştum enjeöktörlerin dibindeki bakır contalar eskidği için sızdırma yapıyor ve burdaki mazot kokusu içeriye gidiyormuş ne kadar doğrudur bilemiyorum. Pompacıya gittiğinşizde bunuda kontrol ettirin. 223000 deki aracın en az bir defa mazot pompası mutlaka ornikleri değişmiştir. Belki iki defa da olmuş olabilir.

halilimo
18/11/2015, 20:02
Hocam böyle ustalara gıcık oluyorum. Benım aracım 2011 Euro 4 babamın albeasıda 2005 model euro 4 motor. İki aracmızdada böyle bir sorun yok. Demekki yapmıyor. kelepçeyi takıp iyice sıktımı keseceğini düşünüyorum o kısmıda sprey ile temizledimi kaçıracağınız düşünmüyorum.

Mazot pompasına gelince markası zaten bosch tur. Bosch servisinde yaptırmanızı tavsiye ederim ama mutlaka test tezgahı olması lazım test edilmeden takılırsa başınız ağrır.

Ugrasmak istemedi kesin ucuz birsey ondandir. Kollari sivicaz artik napalim bu gidisle ustaya goturmucem arabayi arac gerec alip kendim yapcam. Gercek usta kalmamis sanayilerde eskiden bende de yoktu herhangi birsey oyle deyince uzatmadim zaten kaputu kapattim hemen:D
Birde sensorlerimizin markasida bosch sensor temizligi yapiyor mu acaba bosch servisleri

halilimo
18/11/2015, 20:08
[QUOTE=GPEMREE;978342]Teşekkür ederim. Benim araç 223000 de ve aracın içine genelde mazot kokusu geliyor. Benden önce mazot pompası ile ilgili herhangi birsey yapıldığını sanmıyorum . Sizce de benim sorunum mazot pompasiyla mi alakalıdır?

Hocam arastirirken eger damlatmaya basladiysa aracin havalandirmasini actiginizda iceriye mazot kokusu geliyor diye bir ifade okumustum.

GPEMREE
18/11/2015, 20:13
Artik musait bi zamanda baktıricaz bakalım insaallah

volkan1065
18/11/2015, 20:14
Ugrasmak istemedi kesin ucuz birsey ondandir. Kollari sivicaz artik napalim bu gidisle ustaya goturmucem arabayi arac gerec alip kendim yapcam. Gercek usta kalmamis sanayilerde eskiden bende de yoktu herhangi birsey oyle deyince uzatmadim zaten kaputu kapattim hemen:D
Birde sensorlerimizin markasida bosch sensor temizligi yapiyor mu acaba bosch servisleri

pompa-enjektör servısı bakmaz. Ancak bocsh car servısliği olan yer varsa hepsine bakabilir.

halilimo
23/12/2015, 18:41
Arkadaslar, yeni konu acmadan burdan sorayim dedim en uste foto koymustum. İntercooler borusunda yag var benim merak ettigim bu yag oraya nerden geliyor. Arastirdigima gore intercooler borusundan hava geciyor.

volkan1065
23/12/2015, 20:19
aracınızda fazla yağ da olabilir turbo yağda kaçırıyor olabilir. Yağ miktarı ne kadar çok fazla ise turbo kontrol edilmeli ama az bir miktar ise aracınızın yağ seviyesini kontrol edin. 1.3 muljetlere 3,2 litreden fazla yağ koymayınız hatta bazı servisler 3.1 litrenin üstüne bile çıkmazlar.

halilimo
23/12/2015, 23:56
aracınızda fazla yağ da olabilir turbo yağda kaçırıyor olabilir. Yağ miktarı ne kadar çok fazla ise turbo kontrol edilmeli ama az bir miktar ise aracınızın yağ seviyesini kontrol edin. 1.3 muljetlere 3,2 litreden fazla yağ koymayınız hatta bazı servisler 3.1 litrenin üstüne bile çıkmazlar.

Olay tam tersi oldu 2 ay once basladi. Aracta yag azalmis. Yag cubugun baklava gibi olan yerin tam ortasindaydi. Ve burdan yag geldigi gordum daha once yoktu. Hemen yag degisimi yaptim. 3.2 litre koydum tam filtrede degisti. Yag cubugunun baklava gibi olan yerin en ustunde suan. O baklanin bittigi yerde halkalrin basladi yerde degil.

volkan1065
24/12/2015, 01:31
yağı bıraz cektırın orta sevıyenı bıraz ustu olsun. ıntercolora fazla yag gelırse turboya bakılmalı sonrasında. o kısmada kelepçeyı değiştırın duzelecektır.

halilimo
24/12/2015, 13:06
yağı bıraz cektırın orta sevıyenı bıraz ustu olsun. ıntercolora fazla yag gelırse turboya bakılmalı sonrasında. o kısmada kelepçeyı değiştırın duzelecektır.

Borunun icindeki yag kalintisinin zarari olmaz mi? Normal sartlarda da buraya yag gelir mi?

volkan1065
24/12/2015, 16:17
gelmemesi lazım ama az miktarda gelebilir buda aracın turbonun durumuna bağlı. Babamın aracındada klima borusunu tamir etmek için sökmüştük yarım cay bardağı kadar gelmişti.

CanGo48
25/12/2015, 02:00
Dostum kelepçeleri değiştir hortumlari da gerekirse degistir yada balata spreyiyle iyice temizlettir ve yağ seviyesini kontrol et. Kelepcede gevşeklik,yıpranma yada yag seviyesinde azalma sebep olabilir.

Discovery Elite cihazımdan gönderildi

halilimo
25/12/2015, 09:59
Dostum kelepçeleri değiştir hortumlari da gerekirse degistir yada balata spreyiyle iyice temizlettir ve yağ seviyesini kontrol et. Kelepcede gevşeklik,yıpranma yada yag seviyesinde azalma sebep olabilir.

Yag seviyesi azaldigi zaman basladi yagi degistirip 3.2 lt koydum hala islaklik var o bolgede fazla yagdan olabilir mi? Gerci tam kitapciga uygun koydum.

CanGo48
31/12/2015, 09:01
Biraz geç oldu ama kusura bakmayın atlamışım bu konuyu. Dostum yağ eksildiği zamanda atar kelepçeden.Kelepçelerini kontrol ettirip hortumlarıda temizle birşey olmaz.

halilimo
31/12/2015, 09:50
Biraz geç oldu ama kusura bakmayın atlamışım bu konuyu. Dostum yağ eksildiği zamanda atar kelepçeden.Kelepçelerini kontrol ettirip hortumlarıda temizle birşey olmaz.

Ustaya gosterdim onemli birsey degil hepsinde olur dedi. Orjinal kelepce varmis ustunde bunu kesip yeni takmayalim orjinal kalsin deyince biraktim bende. Bundan dolayi bir performans kaybi, yakit artisi gibi birsey yasatmaz dimi

CanGo48
31/12/2015, 09:57
Yag degisiminden sonra yakitta artis olmaz azalma olur.Turboya giden hortumda hava kacagi yada kelepce sıkmamasi gibi birsey yoksa performansta düşmez. Ben kelepceleri degistirdim daha doğrusu orjinalle degistirdim. Ne olur ne olmaz diye