PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gazdan cekince kompresyona binme

evren iskent
13/11/2015, 23:10
Aracim 118.000 km'de ve servis disinda bakimi yok. Yaklasik 2 senedir kullaniyorum. Yakiti ankara ortalama 5.0lt. Motor performansi gayet iyi. Ancak ayagimi gazdan cekince hemen kompresyona giriyor 1. Ve 2. Viteste. Mesela sıkışık trafikte 1. Viteste sabit gaz ile yavas giderken arac sarsiliyir. Debriyaj ile sureklinayar yapmak gerekiyor. Bu arada rolantideyken alma verme yok.

Ozellikle bu konuyu sormadim ama Servis araciniz gayet saglikli diyor bakim sonrasi testlere gore. Ustama gosterdim, 15km kullandi sen turbo gecikmesini hissettigin icin boyle oluyir, bu araclarda nirmal diyor ki kendisinin bilgisine guvenirim. Ben ise aldigim gunden beri farkediyorum ve evo'ya gore surus karakterim degisti. Vites gecis aralarinda debriyaja uzun basmazsam ya da cok hizli vites degistirmezsem one yigilip tekrar burun kaldiriyor. Buna gore arac kullaniyorum.

Fren yaptigimda debriyaja genelde son anda basarim. Bir cok arac kullandim, fiesta dizel hergun kullaniyorum, benim puntoda ayni sekilde fren yaptigimda arac devir yukseltiyor ve one atiliyor. Diger araclarda bunu gormedim. Artik aracin tepkimesini tahmin ettigim icin gerekenden once debriyaja basarak bu istenmeyen durumu yoketmeye calisiyorum.

Gecen gun 2013 model 22.000'de punto(disi evo, ici grande olan) kullandigimda o aracin surus karakteri tamamen farkli olunca soru isareti olstu.

Kullandigim arac sanki havasiz bir ortamda hizlanirken, benimki el freni hafif tutarken hizlanan arac gibi. O aracta debriyaja basinca vitesi degistirmek icin 2sn beklesen devri dusurmuyor. Biylece sakin suruste dahi daha akici bir surus oluyor. Gaz pedali daha hassas gibi, turbo guc dagilimi devirlere daha iyi yayilmis gibi. Bizimki ise sanki go kart araci. Yani rampa asagi inerken benimki motor freni yapar gibi digeri bosta hizlanir turden. Iki arac arasinda aldigim his bu.

Yukardaki 3 farkli durumun da nedeninin ayni sebepten oldugunu dusunuyorum tecrubelerime dayanarak.

Muhtemel ariza olarak enjektorler dedim. Ondan olmaz dediler. Maf sensoru(debimetre) bu derece farkli bir surus hissi yaratir mi bilemiyorum. Westinghouse tarzi basinc bu gibi bir sey yapar mi diye de dusunuyorum. Ariza isigi yanmadigi ve aracin yakiti, performansinda, duman atmasinda sorun olmadigi icin nokta atis olmadigi muddetce elletmek dogru olmayacak sanirim. Baski balata hic degismedi ama su an icin kacirma vs. Yok. Gaz veya debriyaj svicleri ile problem yasayan var mi diye internette arastirdim pek sonuc yok. Benim konuma benzer bir iki konu var ama normal diyen de var, motor sorunlu diyen de:)

Konu uzun oldu ama benim gibi durumlari yasayan belki vardir, diyerek yazmaya ve tarif etmeye calistim. Umarim benzer hissiyat duyanlarin katkisi ile sorunu ortadan kaldiririz.

Saygilarimla.

SM-N910C cihazımdan gönderildi

KG777
14/11/2015, 09:14
Aracımın enjektör bakımı, baskı balata değişimi, debimetre temizliği hepsi yapıldı. Bu sorun benim aracımda da var ne yazık ki. Bende sizin gibi araca uyuyorum.

Kısaca enjektör baskı balata debimetre alakalı değil.

Size bir soru soracağım. Araç sabahları ilk çalıştığında devir inip çıkıyor mu? (Bende böyle bir durumda var)

volkan1065
14/11/2015, 13:42
Diğer araçlarda turv-bo direk açık yada 1500-1800 arasında devreye girer. Bizim puntolarda eskiden 2500 di ama 2000 de girende var. Bu aradaki zaman diliminde araç yığılma ve o devri kazanınca ileriye atak yapar. Turboya mekanık mudahale ile devrini aşağı çektirebilirsiniz.

evren iskent
14/11/2015, 19:11
Aracımın enjektör bakımı, baskı balata değişimi, debimetre temizliği hepsi yapıldı. Bu sorun benim aracımda da var ne yazık ki. Bende sizin gibi araca uyuyorum.

Kısaca enjektör baskı balata debimetre alakalı değil.

Size bir soru soracağım. Araç sabahları ilk çalıştığında devir inip çıkıyor mu? (Bende böyle bir durumda var)
Benim devir saatim sabit kaliyor. Otomatik jikle nedeniyle biraz yukseliyor sonra olmasi gereken yere iniyor.

Saygilarimla.

evren iskent
14/11/2015, 19:14
Bu arada bugun kendi ustama gidip kullandigim diger araci anlattim. O aracin yaziliminda farklilik olabilecegini eger euro5 motorsa zaten tepkimelerinin farkli olacagini belirtti. Aracinin birseyi yok diyor. Ben yine de akismetreyi temizlettim. Rahatlama degil ama debriyajdan ayagimi cektigimde sanki biraz daha zaman veriyor. Psikolojik de olabilir. 10-15 km kullanabildim sonrasinda. Uzun vadede sonuc daha dogru olur.

Saygilarimla.

evren iskent
14/11/2015, 19:19
Diğer araçlarda turv-bo direk açık yada 1500-1800 arasında devreye girer. Bizim puntolarda eskiden 2500 di ama 2000 de girende var. Bu aradaki zaman diliminde araç yığılma ve o devri kazanınca ileriye atak yapar. Turboya mekanık mudahale ile devrini aşağı çektirebilirsiniz.
Turbonun surekli devrede olmasi ama torkunun1750'd/d den sonra vermesi normal olan. Ama haklisiniz bizim araclar birden koltuga yapistiriyor. Fiestalarda direk yapistirma yok ama guc daha dusuk devirden itibaren araci surtunmesiz ortamda hizlandiriyor gibi bir his uyandiriyor. Bizimki ise 2000 devire yaklasirken birden kopuyor:) Eski fiestalarda 2. Viteste tabiri caizse uzardi.

Saygilarimla.