PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Titremesi 1.4 My Life

SinanT
09/11/2015, 12:06
Merhabalar.
Geçen hafta 2012 model 99.000 km de evo 1.4 fire my life start&stop otomatik satın aldım.
Almadan önce göstermiş olduğum Bosch Servisi Erkaya Otomotivde herhangi bir sorun tespit edilemedi.

Hafta sonu yağ, filtre, hava filtresi gibi bakımlarını yapılması için kuzenimin 7 yıllık ustasına götürdük.
Gerekli bakımlar yapıldıktan sonra usta, motorda titreme olduğunundan söz etti.
Gözle görülür aşırı bir sarsıntı farkedemedim.
Ama LPG de iken traktör sesi gibi bir sesle çalışıyor. Bunun normal olduğunu söyledi.
Başka bir usta çağırarak subap ayarının yapılıp yapılamayacağını sordu ve subap ayarı olmadığını, motor üst kapağının açılarak subap değişimi yapılması gerektiğinde söz edildi.
Tahmini maliyetin 1.000 TL olduğundan bahsetti eğer açılınca başka şeyler çıkarsa ekstra olacağından da bahsetti.
Triger setinin, V kayışının, bütün yağların da bu fiyata dahil olduğunu ve yenileneceğinden söz etti.

LPG li araçlarda bunun kronik olduğunu ve uzun süre bineceksem yapmam gerektiğini aksi takdirde büyük sorunlara sebep olacağından bahsetti.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/54162-punto-1-4-fire-motor-titremesi.html

üstteki konuda net bir çözüm bulamamış arkadaşımız, sanayide epeyce yol aldığını, garanti işlem yapan bulamadığından söz etmiş.

Ankara da oturuyorum.
Konu hakkında görüşü, önerisi yada Usta'sı olan arkadaşların yardımını Rica ediyorum.
İyi Forumlar.

khanunl
09/11/2015, 13:05
Aracınız LPG ile çalışırken çıkan ses lpg enjektörlerinin sesidir.Benzinde bu ses yoksa boşuna aracınızın motoruna elletmeyin.

Kadir00906
09/11/2015, 13:14
Hayırlı olsun yeni aracınız, bende geçen hafta lpg taktırdım, traktör sesi dediğiniz lpg nin enjektörlerinden gelen sestir kafanız takılmasın o ses gitmiyor.Size önerim tek usta ile sabit kalmayın yetkili servise yada başka bir ustaya götürünüz, örnek verecek olursam, aracımın ön sol taraftan çukurlardan geçerken bir tıkırtı sesi mevcuttu. Sanayideki usta z-rotların, tıkırtı burçlarının vs vs şeylerin değişmesi gerektiğini onun içinde 600-700 tl gibi bir maliyet olacağını belirtti, ancak trgier seti değişimi için servise gittiğimde sorunun direksiyon milindeki bir vidanın gevşekliğinden geldiği anlaşıldı, ve vida sıkıldı seste gitti tıkırtıda gitti. Ve bunun için herhangi bir ücret bile ödemedim, siz düşünün artık.

SinanT
09/11/2015, 13:23
Evet, ses konusunda sorun yok, alisacagim ona.
Ama diger konu karmasik geliyor bana.
Benzinde de titremenin oldugunu soyledi.
Bana normal bir sarsinti gibi geliyor.
Cekisin dusuk olup olmdigindan anlasilabilecek birseymis ama kiyaslama da yapamiyorum, bosch serviste %10 kayip gorundugunu onunda testlerde %10 kaybin normal oldugundan soz edildi.
Tek bir yere gidip kandirilmak da istemiyorum.
Usta onerisi olan var ise yeniden gostermek isterim.
Tesekkurler.

LG G3-

cavalier79
09/11/2015, 14:30
Selam ;

Titremeden tam kastınız ne dir ?

Rolanti de dalgalanma , ( Titreme Algılanabilir)
Kalkışta Titreme mi

Tam anlatırsanız iyi olur , Tek ustaya bağımlı kalmayın yorumuna katılıyorum , Çok iyi insanlarda var kötüleri de, Hemen sakın motoru elletmeyin.

SinanT
09/11/2015, 15:14
Selam ;

Titremeden tam kastınız ne dir ?

Rolanti de dalgalanma , ( Titreme Algılanabilir)
Kalkışta Titreme mi

Tam anlatırsanız iyi olur , Tek ustaya bağımlı kalmayın yorumuna katılıyorum , Çok iyi insanlarda var kötüleri de, Hemen sakın motoru elletmeyin.

Motorun fiziksel olarak titremesi, boş vitesde iken gaza basarak test etti,
bana göre normal çalışmaya ve yüklenmeye bağlı bir titreme.
Aşırı olmayan.
Ama konuya yabancıyım Ustaya göre olmamaması gereken bir titreme.

cavalier79
09/11/2015, 17:42
Dinlemek lazım ama , boşta devirlemek ile ne kadar birşey anlaşılır , bana ciddi gelmedi.

gorillaz
09/11/2015, 18:11
Sinan hocam bir diğer konuda da arkadaşlar bahsetmisler. Ankaradan olduğunuz için en kolayi Kavaklıdere servisinden Müslüm bey var. Sorunlarınız icin size elinden geldigince yardımcı olacaktır.
Benzer sorun olarak kendi adıma konuşmam gerekirse de bende de titreme mevcut ama alıştım gibi ve lpg bunun sorununu 6 ayda bir boğaz kelebegini temizleterek halletmeye çalışıyorum. Hatta Kavakliderede subap ayarı bile yaptırdım ama gecmedi azaldi diyebilirim.
Enjektör olayi icinse Atiker takili aracimda benim bilmedigim bir ses mi acaba bu? O konuda ben de merak ettim şimdi.
Arkadaşların dediği gibi Ankarada bir çok usta var. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
Insallah en kısa sürede araciniza keyifle dertsiz binersiniz.

SinanT
09/11/2015, 18:56
Sinan hocam bir diğer konuda da arkadaşlar bahsetmisler. Ankaradan olduğunuz için en kolayi Kavaklıdere servisinden Müslüm bey var. Sorunlarınız icin size elinden geldigince yardımcı olacaktır.
Benzer sorun olarak kendi adıma konuşmam gerekirse de bende de titreme mevcut ama alıştım gibi ve lpg bunun sorununu 6 ayda bir boğaz kelebegini temizleterek halletmeye çalışıyorum. Hatta Kavakliderede subap ayarı bile yaptırdım ama gecmedi azaldi diyebilirim.
Enjektör olayi icinse Atiker takili aracimda benim bilmedigim bir ses mi acaba bu? O konuda ben de merak ettim şimdi.
Arkadaşların dediği gibi Ankarada bir çok usta var. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
Insallah en kısa sürede araciniza keyifle dertsiz binersiniz.
Tesekkur ederim, uzman gorusu onemli, ilk firsatta gosterip, gonul rahatligi ile binmek istiyorum Puntoma.
Motoru da actirip, duzen tutmaz bir hale getirmemek icin, yetkili servis daha mantikli, muhatyap bulunabilir aksi bir durumda.
Ilginiz icin Tesekkur ederim.

LG G3-