PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Bravo dualogic asr/esp/hill holder/motor arızası ve vites saçmalaması

mutcai
06/11/2015, 12:55
Arkadaşlar merhabalar,
Öncelikle aranıza yeni katıldım. Bir sorunum var ve nereye baksam nereyi kurcalasam benzer sorunları buluyorum lakin ne tam olarak aynı sorunu ne de çözümü bulabiliyorum.
İsmim umutcan yaşım 24 ankaradan katılıyorum aranıza.
Aracım 2010 fiat bravo 1.4 tjet 120 hp dualogic. Araçta Esp, Asr, hill holder gibi aksamlar ve donanımlar mevcut. Gel gelelim son bir kaç zamandır yolda giderken bu aksamlar kendini kapatıyor ve panelde esp lambası ve motor arıza lambası yanıyor. Bununla beraber yol bilgisayarında esp / asr / hill holder kapalı ve motoru kontrol ettiriniz sorunlarını alıyorum. Bu sorunu aldığımda hemen gidip 4 yıllık akümü değiştirmiştim ve sorun bir süreliğine kaybolmuştu. Ardından yağmurlu havalarla bu sorun tekrar baş gösterdi. Bu arada aracı kapatıp bir kaç saat beklediğimde arızalar kayboluyor. Neyse, bir hafta önce aracı Ankara Kartaş (konya yolu) na götürdüm. Şanzıman tıpasının kaçak yaptığını söyleyip tamir ettiler 150 tl de para aldılar. Tam her şey bitti ohh derken 5 gün sonra yine ve daha sık yapmaya başladı arızayı. Arıza ise şöyle oluyor ;
- Asr devre dışı kalıyor
- Esp devre dışı kalıyor
- Hill holder devre dışı kalıyor.
- Motor arızası, kontrol ettiriniz yazıyor.
- Vites inanılmaz saçmalıyor ve ekonomik düğmesi aktif olmasına rağmen vites 4500 dolaylarında atıyor
- 2. vitesten 3 e kendi geçmiyor benim geçirmem gerekiyor.
- geri viteste yokuş yukarı geri geri çıkıyorsam hafif gaz verirsem stop ediyor.
- arıza aracı kapatıp bir süre (mesela gece stop edip sabah çalıştırdığımda) geçiyor.
- aracın soğuk ya da sıcak olmasından ziyade hava koşulları ya da sarsıntılı sürüşte daha da sık alıyorum hatayı.

Aracım tam olarak 90.000 kmde. Lütfen yardım edin gerçekten çok çaresizim.

Evren_c
06/11/2015, 15:28
Sigorta kutusu ya da başka bir elektronik problem olabilir. Bence aracı yetkili servise bir süre bırakın, sağını solunu her yerini kontrol etsinler. Sizin kullandığınız şekilde kullanıp gözlemlesinler.

mutcai
06/11/2015, 16:05
Evren bey cevabınız için çok teşekkür ederim lakin aracı her gün kullanıyorum pazarları hariç. Daha başka ve daha spesifik bir cevabınız varsa çok makbuke geçer.

Muratipek
07/11/2015, 00:11
Baskı balatanın durumu nedir

Sent from my iPhone using