PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yariya kadar suya girdim.. Vizildama gibi ses geliyor..

cukuu
26/10/2015, 22:27
2007 MODEL PUNTO YARI OTOMATİK BENZİN LPG ARACIM, geçen hafta aracımla yarıya kadar su birikintisine girip çıktım. Biraz tökezledi ama yola devam ettim, bı ikaz ışık herhangi birşey olmadı. ertesi gün ise araç seyir halindeyken vızıldama, ince çınlama gibi bi ses geliyor. arabanın hareketine göre hızlandıkca, yavaşladıkça, artıyor azalıyor.
tamirciye gittim, rulmanlar ıslanmış onlar ses yapıyor dedi. motorun sol üst köşesi,(yağ çubuğunun otaraf). kayışı söküp bakıcaz, ne çıkacağını bilemiyorum dedi. böle bir şey ile karşılaşan oldumu?
Birde şansızımanın altında hava deliği gibi bi yer varmış, ordanda su girebilirmiş, şansızıman yağına :S doğru mudur??

timbaz
26/10/2015, 22:46
Forumda sanzumana kum giren bir konu vardi..
https://forum.grandepuntotr.com/showthread.php?t=58211

Suyun girme ihtimalini bilmiyorum ama, su kum gibi kolay girmez gibi..

Ben 1.4 fire linea ile 25 30cm derinliginde su dan yarim saat surede kullandim, 1km, karsidan gelen araclarin dalgasi daha yuksek su seviyesi yapiyor, dalga da olunca alttan lakur lukur su vuruyordu..
O gun ve sonra hic sorun yasamadim..
On alt panjur ve radyatorden bol bol yaprak topladim sonra...
Karter koruma var bende, belki biraz faydasi olmustur..

KG777
28/10/2015, 00:29
Bende aynı şekilde suya girdim. Baskı balata ve volan değişti. Şanzımandaki o delikten su giriyor malesef. Yaylı volan olduğu için aracım, benim aracımdaki ses volanın suyla temasından kaynaklanıyordu. Ama bendeki ses sabit dururken çıkıyordu. Hızlanmayla alakalı bir ses yoktu...

Geçmiş olsun.

yusufagcatr
28/10/2015, 12:34
Muhtemelem kayışların ıslanması ile alakalı olabilir.Bu suyla temas sonrasından benzer sorunları olan forum kullanıcıları olmuştu.Bir süre daha bekleyin herhangi bir değişiklik olmazsa tamirciye baktırın.

fencolic
28/10/2015, 12:54
Sanzimana su %100 su girmistir. Sanziman yagini hemen degistirin.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

cukuu
28/10/2015, 21:33
bilgiler için teşkkürler, 2tamircimde sesin rulmandan geldiğini, şanzımana su girmediğini, plastik kapak koruyucu olduğunu belirtti. sanayideki adı avere rulmanın değişmesi gerekiyormuş. yani rulmanın yağına su karıştığı ve kayış ıslandığı için, bu sıkıntı oluyormuş. henüz tamir başlamdı, hafta sonu yaptırcam, yarım gün izin olunca tamirciye uğradım. işler bitince detaylı bilgi yine veririm.
Konuyla ilgili yorumları bekliyorum. cumartesi tamir günü

GP COSKUN
28/10/2015, 22:56
Birincisi sanzumana su girmesi dibi bir şey sozkonusu olamaz arkadaşlar anca volan ile baski balatanin arasına su girebilir Ancak arkadasimizin anlattigi sorun tamircinin dededigi gibi kayis gergi kasnaginin rulmanindan geldiğini tahmin ediyorum bende

fencolic
29/10/2015, 00:01
Birincisi sanzumana su girmesi dibi bir şey sozkonusu olamaz arkadaşlar anca volan ile baski balatanin arasına su girebilir Ancak arkadasimizin anlattigi sorun tamircinin dededigi gibi kayis gergi kasnaginin rulmanindan geldiğini tahmin ediyorum bende
Bende su birikintisinden gectim ve bir sure sonra benzer bir ses vardi. Bircok yere sesi dinlettim en sonunda sanziman yagini degistirelim bi dediler. Baktik ki yaga su karismisti. Yagi degistirince ses kesilmedi o ayri. Kayis sesi degil dediler. Ancak yaga su karistigini kendi gozumle gordum. Hala sesin nerden geldigini bulamadik. Motor sogukken ilk calistirmada bir ugultu sesi var ancak motor isininca kesiliyor. Boyle biniyorum artik gittigi yere kadar..

KG777
29/10/2015, 08:03
Akslardan da geliyor olabilir. Rolantide ses gelmiyorsa tabi.

SinanTR
29/10/2015, 22:18
geçenki yağmurlarda bende sağlam su birikintilerinden geçtim sudan geçtikten sonra aracı 8 saat sonra tekrar çalıştırdım bi gıcırdama geldi hafif gaza bastım sesi kesti sonrasındada bi aha ses gelmedi

fencolic
30/10/2015, 18:11
bilgiler için teşkkürler, 2tamircimde sesin rulmandan geldiğini, şanzımana su girmediğini, plastik kapak koruyucu olduğunu belirtti. sanayideki adı avere rulmanın değişmesi gerekiyormuş. yani rulmanın yağına su karıştığı ve kayış ıslandığı için, bu sıkıntı oluyormuş. henüz tamir başlamdı, hafta sonu yaptırcam, yarım gün izin olunca tamirciye uğradım. işler bitince detaylı bilgi yine veririm.
Konuyla ilgili yorumları bekliyorum. cumartesi tamir günü
Sorunun sebebini bulabildiniz mi? Eğer çözüldüyse bilgi verirsen çok makbule geçer. Benzer sorun benimde başıma geldi birkaç yere gösterdim ama sonuç alamadım ve hala beklemedeyim.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi