PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şanzuman Problemi ile ilgili Bir Tespit

GoodGun
24/10/2015, 22:53
Forumda herkesin ortak denebilecek bir sorunu var bence. O da şanzıman la ilgili. 3. Punto'mu kullanmaktayım . Hepsinde de vardı bu problem. Fakat geçen gün vites geçmemesi ile ilgili farklı bir ustaya gittim. Isınınca geçmez , ıslansa geçmez , geçerken zorlanıyor gibi problemleri olan arkadaşlar için yazıyorum bunları. Belki sizi çok ucuz bir miktar karşılığında büyük bir dertten kurtarır. Eskiden tanıdığım bir ustaya gittim . 2 dakika da birşeyler söktü . ve sorunlu parçayı gösterdi. bende bunun fotosunu çekip forumdaki arkadaşlarla paylaşayım istedim. Kimileri baskı balata değiştirmeye kadar giden maliyetli uğraşlar veriyor. Yanlış parça değiştirmeleri söyleniyor falan. Birşey yaptırmadan önce fotograftaki parçanın çalışıp çalışmadığına bakın ilk önce.

Bu parça vites halatlarının çalışmasını sağlayan parça iki vites halatı da buna bağlanıyor. Ben söktürdüğümde bu parçayı kıpırdamaz haldeydi. Tamir edilimesi de kolay. Yapıldı yerine takıldı. Şanzman yağı değiştirildi. Şu anda ilk günkü gibi vites geçişlerim. Maliyet olarakta 50 TL Total in şanzuman yağı o kadar. Umarım işinize yarar bu bilgi.

byadrenalin
25/10/2015, 00:42
2 arabanızda da şanzuman problemi yaşayıp 3. kez aynı arabayı alabilmeniz de iyi cesaretmiş :) Bu kadar küçük bir iş için bir sürü maliyet çıkartıyorlar. Piyasa da iyi usta yok artık. Bir elin parmak sayısını geçmiyor.

halilimo
25/10/2015, 20:14
Geri vitesdeki zor gecme de bu parcadan olabilir mi?

sipahi
25/10/2015, 21:35
Adını biliyor musunuz parçanın?

GoodGun
26/10/2015, 05:09
Adını biliyor musunuz parçanın?
Adına tam olarak bilmiyorum fakat fotoğrafta parçanın üstünde seri numarası var. ordan arayıp bulabilirsiniz. Ayrıca ustanızın yapacağı ufak bir zımpara ve gress işleminden sonra kendine geliyor parça.

2 arabanızda da şanzuman problemi yaşayıp 3. kez aynı arabayı alabilmeniz de iyi cesaretmiş :) Bu kadar küçük bir iş için bir sürü maliyet çıkartıyorlar. Piyasa da iyi usta yok artık. Bir elin parmak sayısını geçmiyor.

Arabaları arkadaşlarım hatırla gönülle benden zorla aldıkları için banada yenisini almak kaldı . o yüzden 3cü Punto.

fotobelit
26/10/2015, 10:13
Geçişler hala sorunsuzmu acaba?Benimde vitesler arada zor geçiyor..Baskıyı değiştirmeden olucaksa masrafı göze alırız ama 50(bizim ustalar nekadar alır onunda bilmiyorum :) ) de olsa boşa para vermek istemiyorum açıkçası :)

KG777
26/10/2015, 10:19
Baskı balata değiştim, kolay geçen vitesim kazık gibi oldu. Cumartesi bir ustaya gittim. Baskı balata değişimi sırasında unutulan detayı gördük... Allah muhafaza en iyi ihtimal yolda kalırdım. Kötsünü söylemiyorum.

İlk mesajdaki parçanın resmini göreceğiz. Detayı bulun...

32264

GoodGun
26/10/2015, 11:16
Geçişler hala sorunsuzmu acaba?Benimde vitesler arada zor geçiyor..Baskıyı değiştirmeden olucaksa masrafı göze alırız ama 50(bizim ustalar nekadar alır onunda bilmiyorum :) ) de olsa boşa para vermek istemiyorum açıkçası :)

biraz önce işe gelmek için sürdüm arabayı ilk günkü gibi devam ediyor. O parçaya bakın normal bir şekilde çalışması lazım. Çalışmıyorsa sorun ondan.