PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri gelirken frene basınca gelen ses..

mitix
19/10/2015, 13:06
merhaba,

araç da park esnasında geri geri yanaşırken ilk frende kütleme tarzında bir ses geliyor ki bu ikince frende yok . yani sanki birşey yerine oturuyor...

normal ileri yürüyüşlerde böyle bir ses yok.

acaba nedendir. tecrübeli arkadaşlara sorulur.

ORS15
19/10/2015, 13:25
ön firen balatalarını değiştir gecer

mitix
19/10/2015, 14:19
sizce bitiyor mu balata larım ?

ORS15
19/10/2015, 16:31
balataların bitiyordur muhtemelen ama bazen boşluk yapıyor, birde pistonları kontrol ettir ok.

mitix
19/10/2015, 17:05
ok tşkler..

eros06060
20/10/2015, 16:34
Hiç boşa değiştirme benim fikrim. Daha geçen hafta hiç bilmediğimden bizim araçların balataları kablosuz sanıyordum bitiyor korkusuyla gittim sanayiden markasız kötü balata aldım taktırdım. bitmeye yakın balatamda olmuyordu ama şuan yeni balatada dediğin gibi geri giderken ses gelmeye başladı. Hatta çığlık gibi bir ses dışarı inanılmaz ses veriyor. Boşlukmu vardır bilmem ama bitceğini göstermez bence o ses gidip değiştirmeden baktırmanda fayda var ben alıştım baktırmıcam :)))

ORS15
23/10/2016, 12:44
merhaba,

araç da park esnasında geri geri yanaşırken ilk frende kütleme tarzında bir ses geliyor ki bu ikince frende yok . yani sanki birşey yerine oturuyor...

normal ileri yürüyüşlerde böyle bir ses yok.

acaba nedendir. tecrübeli arkadaşlara sorulur.

Arkadaşlar, benimde başıma geldi bu durum. Balatalar değişeli daha 7.000 km oldu lancia taktım ama arada geri giderken ilk frene basınca tok diye bir ses geliyor. diskler biraz aşınmış gibi görünüyor yani balatalar yer yapmış acaba ondan mı diye düşünüyorum servisten randevu aldım, ama sorunu bulurlar mı bilmem. Yada sizce sorun nerden kaynaklanıyor başına gelen ve sorunu çözen oldu mu acaba?

MKavruk
23/10/2016, 13:26
merhabalar Ali Bey, acaba şanzıman takozunuz olabilir mi o vurma sesini yapan? 1. vites ve geri viteste ayağı gazdan çekme anında (özellikle yokuşlarda) bir vurma sesi oluyordux şanzıman takozunu değiştirmiştim içinden kırıldığını tespit ettiğimizde.

halilimo
23/10/2016, 14:21
Bence amortisor takozlarindan yani iclerindeki bilyalardan frene basinca kasilmadan vuruyor. Neden geri gidip fren yapinca derseniz. Arac genelde ileri hareket ediyor. Bu tarafdaki bilyeler yuklu biniyor diger taraftaki yuk az biniyor. Siz geri frene basinca tak yerine oturuyor. Anlatabildim mi bilmiyorum ama bence boyle. Bu takozlarin artik yipranmaya basladiginin gostergesi

Ezeldenberi
23/10/2016, 14:25
Arkadaşlar, benimde başıma geldi bu durum. Balatalar değişeli daha 7.000 km oldu lancia taktım ama arada geri giderken ilk frene basınca tok diye bir ses geliyor. diskler biraz aşınmış gibi görünüyor yani balatalar yer yapmış acaba ondan mı diye düşünüyorum servisten randevu aldım, ama sorunu bulurlar mı bilmem. Yada sizce sorun nerden kaynaklanıyor başına gelen ve sorunu çözen oldu mu acaba?

Ali Geri giderken Helen see sabahları ilk kalkışta be arkadan geliyorsa, arka fren balatalarını temizlettirip bi bakım yaptırırsan ğeçiyor. Benim aynı sorun uzun süre bekleme sonrası ilk kalkışlarda gacırgur kuturtu şeklindi arkadan ses geliyordu, geçen hafta arka fren kampanaları söktürüp temizlettim usta birde gren ayarı yaptı şuan ses seda kalmadı. Aracın fren tutuşuda iyileşti el frenini surmaya yakın çektiğimde artık arka teker kitleniyor.

besyo3454
25/10/2016, 13:27
Bende de aynı sorun vardı disklerden meydana geldiğini anladık değiştirdim sorun kalmadi

CASPER_VIA_M1 cihazımdan gönderildi

ORS15
26/10/2016, 14:43
Arkadaşlar,dün arabayı servise bıraktım,bügün servisten aradılar diskler incelmiş ondan dediler , diskleri degiştirmişler. Garantiye girmiyormuş disk incelmesi kullanım kaynaklıymış.bakalım daha aracı almadım, alınca test eder yazarım.direksiyon derisinde deforme vardı direksiyon kaplamasını degiştirin demiştim , onu da kullanım hatası diye söylediler,bende itiraz ettim, arac daha 2,5 yaşında diye sonuç bekliyorum.stoplarda biraz buhulanma oluyordu güneşte onuda çözecekler, bakalım sonuç ne olucak

Ezeldenberi
26/10/2016, 15:29
"stoplarda biraz buhulanma oluyordu güneşte onuda çözecekler"
Servis bu ipe serip kurutur valla, yapar mı yapar !
Güneşte kurutamazlarsa fön çeksinler!
Direksiyon soyulması ;
Abi direksiyonu niye çevirip çevirip derisini soyuyorsun, ellemeden çevir...!

SinanTR
26/10/2016, 15:44
"stoplarda biraz buhulanma oluyordu güneşte onuda çözecekler"
Servis bu ipe serip kurutur valla, yapar mı yapar !
Güneşte kurutamazlarsa fön çeksinler!
Direksiyon soyulması ;
Abi direksiyonu niye çevirip çevirip derisini soyuyorsun, ellemeden çevir...!

abi alemsin ya :D

Ezeldenberi
26/10/2016, 16:06
Abi ben bişey demiyorum ki! malum servislerin bizlere malzemele çıkartması....
Üstad yanlış mı :)

ORS15
26/10/2016, 16:38
zafer, servisten aradılar, direksiyon değişimi olucak mış birde otomatik pilot takıcaklarmış araca artık direksiyona hiç ellemicem, araç kendi kendine gidicek kendi kendine park edicek böylece direksiyon deforme olmayacakmış.stoplara isterse ipte kurutsun , isterlerse kuaförde fön çektirsinler fark etmez buhu yapmasında😀

ORS15
26/10/2016, 16:45
Ben şunu anlamadım 38.000 km de diskler nasıl incelir.

Ezeldenberi
26/10/2016, 20:21
Benimde 40 bin kmde ki disklerde rahat iki milimden fazla aşınma var. Formda disk değişimi üzerine bir konuda arkadaşımızın biri 100 bin km olmuş üçüncü balatayı takmış 150bin kmye kadar daha gider diyordu! anlaşılır gibi değil.

Servis hangi marka taktı acaba, yedek parçalarda ki kalitesizliklerine hiç çamur atmazlar hepsi kullanıcı hatası. Eee napalım firene basmadan nasıl duracaksa onuda söylesinler. Taş devrinde ki metotla duralım bari!
Bu saatten sonra Fren sisteminde orjinal parça kullanmak istemem.

ORS15
26/10/2016, 21:59
Bana şunu söylediler, kimi kullanıcı uzun yol yapar sürekli fren cok kullanmaz 100.000 km yapar, kimi kullanıcı sık fren kullanır 40.000 de biter diskler dediler.2 mm incelme olmuş, yüzeyde cok iyi degildi zaten,bu yüzden degişim yaptık dediler.
Zafer seninde disklerin degişim zamanı gelmiş.

bu arada direksiyonu başka bir yerde hakiki deri ile yeniden kaplanacak.yenisini takalım dediler ama istemedim yine kalitesiz derili direksiyon gelicek, daha kaliteli deri ile degiştirilsin dedim , yerini söyledim orada yaptırıp takacaklar

ORS15
26/10/2016, 22:25
Arkafaşlar, 40.000 km de benden başka disk degiştiren var mı?bana çok erken geliyor bu km.

Ezeldenberi
26/10/2016, 22:29
Volkan bey, geçenlerde kaplatmış çok güzel olmuştu . İstersen kendisiyle bi görüş.

https://forum.grandepuntotr.com/gorsel-modifikasyon/61853-direksiyon-kadran-sapkasi-vites-topuzu-koruk-deri-kaplama-ve-tus-takimi-boyama.html#post1000588

ORS15
26/10/2016, 22:42
Sogol zafer, güzel olmuş volkan beyin direksiyon, ben orjinali nasılsa öyle yapıcam. Sadece olsun diyorum.Zafer sen ne diyorsun bu diskler konusunda😀

volkan1065
26/10/2016, 23:11
Sogol zafer, güzel olmuş volkan beyin direksiyon, ben orjinali nasılsa öyle yapıcam. Sadece olsun diyorum.Zafer sen ne diyorsun bu diskler konusunda😀

Ali bey orjinal abarth :D takım halinde

Ali bey servisin yönlednireceği yere siz gidin. şunu tavisye ederim kadranın ustundeki şapkayı tutan iki vida var onu sökün normal gün ışığı olan bir yerde deri renkleri ile şapka renklerini karşılaştırın. Yeni deri biraz daha siyah mat gibi olabilir ama güneş gördüğü zaman aynı renk olacaktır. Ama dediğim gibi ikisini yan yana koyup deriyi seçin. Birde iki çeşit deri var biri kapartmalı gibi biride şu an direksiyon üzerindeki gibi. Direksiyon üzerindeki gibi yaptıracaksanız paranızı boşuna yaptırmayın en ufak kot pantolon sürtmesinde bile cizliyor. Kabartmalı olan daha iyi. Direksiyon-vites topuzu koruk hepsnı aynı deri yaptırın takım olsun. Çünkü illaki farklılık oalcaktır buda sizin içinize sinmez. En fazla 100 tl verirsiniz. Birde ben kadran şapkasınıda kaplattırdım çok guzel oluyor tavisye derim. Sefisin deri seçimine bırakırsanız yapacak yer en ucuzu ile kaplar geçer. İlk başta size güzel gibi gelir sonra güneş soğuk sıcak dedimi izler renkte değişiklikler olmaya başlar.

ORS15
26/10/2016, 23:16
Ali bey orjinal abarth :D takım halinde

yaptıracağınız yerde şunu tavisye ederim kadranın ustundeki şapkatı tutan iki vida var onu sökün normal gün ışığı olan bir yerde deri renkleri ile şapka renklerini karşılaştırın. Yeni deri biraz daha siyah mat gibi olabilir ama güneş gördüğü zaman aynı renk olacaktır. Ama dediğim gibi ikisini yan yana koyup deriyi seçin. Birde iki çeşit deri var biri kapartmalı gibi biride şu an direksiyon üzerindeki gibi. Direksiyon üzerindeki gibi yaptıracaksanız paranızı boşuna harcamayın en ufak kot pantolon sürtmesinde bile cizliyor. Kabartmalı olan daha iyi. Direksiyon-vites topuzu koruk hepsnı aynı deri yaptırın takım olsun. Birde ben kadran şapkasınıda kaplattırdım çok guzel oluyor tavisye derim.

Volkan bey, sizin kaplattığınız deri aynı orjinali gibi düz, kabartmalı degil dimi.

volkan1065
26/10/2016, 23:20
Volkan bey, sizin kaplattığınız deri aynı orjinali gibi düz, kabartmalı degil dimi.

benımki kabartmalı. Kabartma derken size nasıl anlatayım böyle kılcal damarlar var gibi. Düz deri yanı direksiyon uzerındekinden yaptırmayın. Farkettiysenız cabuk yıpranıyor. Deri renignide iyi ayarlayın.

ORS15
26/10/2016, 23:31
Peki şimdi bu deri için ne demem gerek, ben yaptırmıcagım garantiden yaptırcaklar.arayıp söyliyeyim ona göre yaptırsınlar

volkan1065
26/10/2016, 23:33
sonuç olarak onlar söküp gönderirler eğer gönderecekleri yeri söylerler ise deriyi orda siz kendiniz beğenmek istediğinizi hatta deri de fark çıkarsa bence cıkan farkı ödeyip yaptırın. Çünkü habire sök tak iyi bir sey değil.

ORS15
26/10/2016, 23:41
Yok o sorun degil de volkan bey , derinin tam isimi ne şimdi ,yaptıracakları yeri biliyorum da ben gidemem işten dolayı en azından söylerimde Ona göre yaptırsınlar.

volkan1065
27/10/2016, 00:00
deri ismini bilmiyorum ama telde en kalitelisini ve kabartma gibi deri varmış üzerindeki gibi düz istemiyorum derseniz anlarlar gibime geliyor. Benım yaptırdığım deriye alman malı demişlerdi. Tabi ne kadar doğru bilmiyorum.