PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç klima ilginç bir sorun

mertvural90
18/10/2015, 13:37
arkadaşlar selam;

aracımın kliması manuel. Klima kapalı olduğunda eğer sıcaklık göstergesi sıcakta ise kendi kendine hafiften sıcak hava veriyor, soğukta ise de soğuk hava veriyor. 1 deymiş gibisine kendi kendine çalışıyor. Ama bu hareket halinde oluyor.
Ayrıca hani farlar yanınca ön konsolda aydınlatmalar olur ya onlardan da bazıları yanmıyor sonra kendi kendine yanıyor. Uzak yolda başıma bunlar geldi.

Ne tür bir problem olabilir acaba?

suhaakin
18/10/2015, 14:03
klima ile ilgili anlattığınız şey tüm araçlarda oluyor sanırım. ya da ben bir çok araçta karşılaşmış olabilirim veya bu hava kanalını kapatıp acan sistemde hava sızması olabilir.

mertvural90
18/10/2015, 17:24
Daha önce olan bir şey değildi yarın servise bir göstereceğim bakalım ne çıkacak.

mehmetheleloy
18/10/2015, 17:50
Klimadaki olay normal; sıcakta motorun ısısını, soğuktan dışarıdan gelen havayı üflüyor.
Uzun yolda yanmayan işaretler yanıyorsa, yanan şeyler arızayı işaret edebilir. Bazen dikkat etmediğimiz şeyleri sonradan fark edebiliyoruz, sonradan yanan bir şey de olmayabilir.

Aşağıdaki linkten yanan ışıkların anlamlarına bakabilirsin.
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/50575-gosterge-panelindeki-ariza-lambalarinin-anlamlari.html

mertvural90
18/10/2015, 17:56
Klimadaki olay normal; sıcakta motorun ısısını, soğuktan dışarıdan gelen havayı üflüyor.
Uzun yolda yanmayan işaretler yanıyorsa, yanan şeyler arızayı işaret edebilir. Bazen dikkat etmediğimiz şeyleri sonradan fark edebiliyoruz, sonradan yanan bir şey de olmayabilir.

Aşağıdaki linkten yanan ışıkların anlamlarına bakabilirsin.
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/50575-gosterge-panelindeki-ariza-lambalarinin-anlamlari.html

klima 0 dayken yani çalışmıyorken geliyor bu ısı. Buna normal diyorsun değil mi?

ışık olayı yanlış anlaşılmış yada ben yanlış anlattım hani farları yakınca karanlıkta; bagaj açma, hava devirdaim, klima düğmeleri gibi düğmelerin etrafı aydınlık oluyor ya karanlıkta gözüksün diye işte o tuşların bazıları bende aydınlanmıyor ve bir süre sonra kendi kendine düzeliyor yolda.

halils2
18/10/2015, 19:48
Klima kapalı da olsa araç hareket halindeyken dışardan havaalma kanalı açıksa sıcaklık düğmesine göre ya da hava sıcaklığına bağlı olarak içeri serin ya da sıcak hava girmesi normal. Bu 1 sorun değildir. Diğer taraftan klima aydınlatması arada yanıp sönüyorsa ampulde temassızlık vardır. Kontrol edilmesinde fayda var.

arenas
19/10/2015, 00:03
Klima kapalı da olsa araç hareket halindeyken dışardan havaalma kanalı açıksa sıcaklık düğmesine göre ya da hava sıcaklığına bağlı olarak içeri serin ya da sıcak hava girmesi normal. Bu 1 sorun değildir. Diğer taraftan klima aydınlatması arada yanıp sönüyorsa ampulde temassızlık vardır. Kontrol edilmesinde fayda var.
Peki Halil Bey,bir de ben bişey sorsam bu konuda..manuel klimada,
Klima yada havalandirma çalışmiyorken,sicaklik soğuğa ayarli olmasina rağmen,soğuk hava şartlarinda dahi hava kanallarindan sicak hava gelmesi normal midir?

ecuadorm
19/10/2015, 08:52
Klima yada havalandirma çalışmiyorken,sicaklik soğuğa ayarli olmasina rağmen,soğuk hava şartlarinda dahi hava kanallarindan sicak hava gelmesi normal midir?
Sıcaklık ayar düğmesinin bozulduğuna işarettir. Normalde o düğmeyi hangi yöne cevirirsen o yöne ait hava sicakliginin gelmesi gerekir Ziya hocam :)

ORS15
19/10/2015, 09:25
benim fikrim. konsolda klima yakınlarında bir düğme var . o düğmede klima için havayı dışarıdan mı alayım içerdin mi alayım anlamında çalışıyor.
klima cık olsun olmasın düğme acıksa dışardan hava almaz. ama düğme kapalıysa o zaman dışardaki havayı alır aracın içine bu normal. Işıkların yanıp sönmesi kendi kendine normal değil.

mertvural90
19/10/2015, 10:00
benim fikrim. konsolda klima yakınlarında bir düğme var . o düğmede klima için havayı dışarıdan mı alayım içerdin mi alayım anlamında çalışıyor.
klima cık olsun olmasın düğme acıksa dışardan hava almaz. ama düğme kapalıysa o zaman dışardaki havayı alır aracın içine bu normal. Işıkların yanıp sönmesi kendi kendine normal değil.

selam;

klima düğmesini sıcağa çevirdim klima 0 da sıcak hava geliyor özellikle 90km üstünde net bir şekilde. Soğuya çevirdim soğuk hava geliyor. Onun için düğmelerde bir sıkıntı yoktur sanırım.

Birde o bahsettiğiniz düğme tam olarak nerede acaba? 2008 active grande puntom da o özellikte bir düğme göremedim.

timbaz
19/10/2015, 10:38
Digitalde sag alttaki dugme
Manuelde
Kollu isemustteki, dugmeli ise digitaldeki gibi sag ustteki dugme
Disaridan alma konumunda kalmasi tavsiye edilir..

322393224032241

ORS15
19/10/2015, 11:08
Digitalde sag alttaki dugme
Manuelde
Kollu isemustteki, dugmeli ise digitaldeki gibi sag ustteki dugme
Disaridan alma konumunda kalmasi tavsiye edilir..

322393224032241

aynen bu şekilde dijitalde ışığı yanan sağ alttaki düğme

KG777
19/10/2015, 11:09
Bu işlem klimadan ziyade kalorifer sisteminde meydana gelen bir durumdur.

Eğerki iç hava sirkülasyon düğmesi açık ise içeriye hava girmez (difüzörlerden hava gelmez, -fan derecesi 0 (Sıfır) da iken)

İç hava sirkülasyon kapalı ise araç hareket halinde iken difüzörlerden hava gelmesi normaldir. (Fan derecesi 0 da iken, -hava yönü ön difüzörlerdeyken. Cama ayarlı ise zaten hissetmezsiniz

Hava sıcaklığını sıcak yada soğuğa getirmek bunu değiştirmez. Sıcaktaysa sıcak verir soğuktaysa soğuk (soğuktan kastım o anki dışardaki hava soğukluğudur.)

halils2
19/10/2015, 11:20

Peki fanı çalıştırınca nasıl hava geliyor, sıcak mı soğuk mu?

arenas
19/10/2015, 11:20
Soğukta soğuk,sicakta sicak

halils2
19/10/2015, 11:31
Soğukta soğuk,sicakta sicak

O zaman durum normal abi. Neticede içerde az çok 1 ısı var ayrıca motorun ısıs da petekten geçiyor. Araç hareket halinde olduğundan içeri doğru az da olsa 1 hava akışı var (klape kapalı değilse) neticede ılık 1 hava geliyor, puntoda dikkat etmedim de lineada iyice soğuğa da alsam dışarısı 18 20 derece iken çocuklarla olunca içerisi sıcak oluyor, fan açık bile olsa abi.
Bu arada lafını da çaktın yani Halil Bey falan :)

mertvural90
19/10/2015, 13:36
Servise gösterdim şimdi adam konsolun sökülüp bakılması lazım dedi(klima musluğu arızalanmış olabilir dedi) oda çok uğraştırıcı ve maaliyetli dedi. Benim arabamda da var genelde tüm arabalarda böyle olur dedi.

benim bu zamana kadar bunu farketmemem imkansız gibi bir şey :) daha önce böyle bir şey olmuyordu. hava sirkülasyon düğmesi kapalı bende klima derecesini sıcak getiriyorum derecesi 0 da yönü yüzüme doğru ve hareket halinde (90km ve üstü) sıcak hava geliyor.

Yani bu normal bir durum diyorsunuz, rahatsız etmemesi için ılık derecesine ve cama vereceğim yani?

celenlee
19/10/2015, 14:26
arkadaşlar selam;

aracımın kliması manuel. Klima kapalı olduğunda eğer sıcaklık göstergesi sıcakta ise kendi kendine hafiften sıcak hava veriyor, soğukta ise de soğuk hava veriyor. 1 deymiş gibisine kendi kendine çalışıyor. Ama bu hareket halinde oluyor.
Ayrıca hani farlar yanınca ön konsolda aydınlatmalar olur ya onlardan da bazıları yanmıyor sonra kendi kendine yanıyor. Uzak yolda başıma bunlar geldi.

Ne tür bir problem olabilir acaba?

Çoğu araçta dıştan gelen hava kapanmaz.

Dıştan gelen hava vanasını kapattığınızda hava gelmez ;)

halils2
19/10/2015, 14:45
Servise gösterdim şimdi adam konsolun sökülüp bakılması lazım dedi(klima musluğu arızalanmış olabilir dedi) oda çok uğraştırıcı ve maaliyetli dedi. Benim arabamda da var genelde tüm arabalarda böyle olur dedi.

benim bu zamana kadar bunu farketmemem imkansız gibi bir şey :) daha önce böyle bir şey olmuyordu. hava sirkülasyon düğmesi kapalı bende klima derecesini sıcak getiriyorum derecesi 0 da yönü yüzüme doğru ve hareket halinde (90km ve üstü) sıcak hava geliyor.

Yani bu normal bir durum diyorsunuz, rahatsız etmemesi için ılık derecesine ve cama vereceğim yani?

Şuani havalar ılık olduğu için biraz sıcak gelsin anlaşılıyor. Yazın derece 0 da olsa soğuk gelmediği için anlaşılmıyor ama kışa doğru havalar soğudukça en ufak ısı değişimi fark ediliyor. Dün edirneden gelirken dış ısı 18C derece en soğukta fan 1 de ama yine de araba sıcak oldu. Isıtması ve soğutması çok iyi bu araçların ancak 2sinin ortası yok. Açıkçası otomatik klima olsa iyi olacak diye düşünüyorum. Normal 1 durum bence.