PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kumanda uzaktan çalışmıyor?

KG777
17/10/2015, 19:23
Arkadaşlar merhaba. Aracımın kumandası aracın kapısına kadar gelirsem açıyor. Bu sosun 2012den beri devam ediyor. İlk aldığımda baya bir araştırdım ama çözüm bulamadım. Tekrar bir sormak istedim.

Aracın anahtarı orjinali ile değiştirildi.
Sol direkteki anten uzatıldı.
Kumandanın tekrar tekrar pili değişti.

Direksiyonun sol tarafındaki body üzerine anten kablosu takılcak yer kapalı. Anten kablosu boşta duruyor. Takacak bir yer malesef yok.

Yar bana bir çare :)

Keyifli ve aktif forumlar...

cihanin
17/10/2015, 19:27
Anahtarı çenenin altına tutup ağzını arabay doğru açarsan sinyal yoğunlaşır. Daha uzaktan çeker.
Komik ama ben çok uzaktan öyle basıyorum. :-)

KG777
17/10/2015, 20:03
Çanak anten görevi görüyor diyorsun :)

cihanin
18/10/2015, 00:14
Çanak anten görevi görüyor diyorsun :)
Aynen. Benim kumanda iyi çalışıyor ama bazen çok uzaklaşınca şüpheye düşüyorum "kitledim mi acaba diye".
Basıyorum almazsa çeneme dayayıp ağzımı arabaya açıp basınca alıyor.
Tembellik böyle çözüm bulduruyor. :-D
Tembellere tavsiye olunur.

halils2
18/10/2015, 01:06
Body içerisindeki kumanda devresi alıcısında sorun var, body sökülüp tamire gidecek. Ben tamirini tavsiye ederim. Zira diğer bölümlere göre en ucuzu kumanda alıcısı.

ORS15
19/10/2015, 09:41
bence kumandadan, onu temizliyorlar sonra düzeliyor.

KG777
19/10/2015, 09:50
Arkadaşlar malesef fiatın, afedersiniz .OK yemesine 100 liram gitti.

Bu nasıl bir anlayış arkadaş yaa...

Kumanda anteni boşta, body üzerinde takılacak yer yok. Adam bodyi söktü inceledi. Anten burda ama takılacak jakı yok dedi. (elektronik müh.)
kumanda alıcısını buldu ordan yolu takip etti. Anten body üzerinde jak şeklinde değilde o büyük mavi soketin ordan bağlanıyormuş. Yolu takip
ederek bulduğu pine kablo bağlanmadığını gördü. Pine kablo bağladı, o kabloyu da boşta duran kumanda antenine bağladı.

Şuan abartısız 30-35 metreden şak diye açıyor.

Adamın dediği direkt şu fabrikasyon bir hata... Ve ceremesini ben çektim.

Yazıklar olsun fiat a...

KG777
19/10/2015, 09:54
Bir ara detaylı anlatacağım işlemi. Başka arkadaşlarımızın canı yanmasın.

işlem çok basit ama 2 servise gitmeme rağmen çözülememişti.

KG777
19/10/2015, 10:58
https://i.hizliresim.com/LE170z.jpg

Bu kablo eğer sizde de boşta duyorsa,

https://i.hizliresim.com/YJr2ol.jpg

bu fotoda işaretli yerdeki kısım kapalıysa veya yoksa...

yapmanız gereken işlem.

Boştaki soketin ucu kesilir.

İçerisinden çıkan 2 kablodan, beyaz kılıf içerisindeki kablo kullanılacaktır. Diger kablo dikkatlice ayrılıp kesilir.

https://i.hizliresim.com/o9rP1k.jpg

Bu soket çıkartılır,
Atındaki pinlerden sağ üstten 2.sıradaki pine, soket içerisinden kablo bağlanır ve yerine takılır.
taktığımız kabloya, kestiğimiz anten kablosu bağlanır.

https://i.hizliresim.com/rRZBvz.jpg

soket takılır ve kumanda çalışır.

Keyifli ve aktif forumlar...

****Body i sökmenize gerek yoktur.
A soketini çıkartıp yönünü iyi tayin edip üst sağ yukardan aşağı ikinci pin e denk gelecek şekilde sokete kablo bağlıyoruz.
Kesilen anten kablosu yeni taktığımız kabloya bağlanacak.

halils2
19/10/2015, 11:12
Açıklama güzel olmuş. Benim aracım arıza yapıp bodyi tamire yolladıktan sonra kumanda çekmez olmuştu. Aracı satınca kaldı ama bende anten soketi vardı. Sorunu çözdüğünüze sevindim.

KG777
19/10/2015, 11:15
Açıklama güzel olmuş. Benim aracım arıza yapıp bodyi tamire yolladıktan sonra kumanda çekmez olmuştu. Aracı satınca kaldı ama bende anten soketi vardı. Sorunu çözdüğünüze sevindim.

Teşekkürler hocam.

halils2
19/10/2015, 11:33
Teşekkürler hocam.

Ayrıca o body fotolarının bana ait olduğunu belirtmek isterim. Resimleri görünce puntom aklıma geldi :ermm:

KG777
19/10/2015, 12:37
Doğrudur, başka bir forumda yine çözmek için çalışmıştık. Ordan kalma.

Evren_c
19/10/2015, 14:05
Faydalı bir bilgi, teşekkürler.

Yanlış anlamadıysam antenin yeri var ama fabrika çıkışı takmayı mı unutmuşlar?

Benim 2012 Punto'mda epeyce uzaktan sorunsuz çalışıyor. (12. kattan çalışıyor :D)

KG777
19/10/2015, 14:28
Faydalı bir bilgi, teşekkürler.

Yanlış anlamadıysam antenin yeri var ama fabrika çıkışı takmayı mı unutmuşlar?

Benim 2012 Punto'mda epeyce uzaktan sorunsuz çalışıyor. (12. kattan çalışıyor :D)

Anten var takacak yeri yok. Şuan benim araçta hemen hemen öyle...

bulo206
03/11/2016, 22:52
Hocam merhaba. Kumanda hakkında size bir sorum olacak. Bendede aynı sorun var fakat o anten kablosu yerine takılı durumda. Ben o kabloyu oradan çıkarıp yine de sizin yaptığınız işlemleri yapayım mı? Teşekkürler.

KG777
10/11/2016, 11:41
Hocam merhaba. Kumanda hakkında size bir sorum olacak. Bendede aynı sorun var fakat o anten kablosu yerine takılı durumda. Ben o kabloyu oradan çıkarıp yine de sizin yaptığınız işlemleri yapayım mı? Teşekkürler.

Hocam denemenizde fayda var tabiki ama kabloyu kesmeden deneme yapın, olursa kesip bağlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Dediğim gibi kabloyu kesmeden test edin...

peacefalcon
10/11/2016, 22:24
merhabalar benim 2007 grande punto var kumanda ön camın ortasına dayayarak aracı açıyor anahtarcıya gittim anahatarı tekrar tanıtmak istediler ancak başarılı olmadaılar immobilizer yada sigorta kutusu arızallı dediler daha önce böyle birşeyle karşılaşan oldumu

halils2
10/11/2016, 23:29

Kablo takılı iken çekmiyorsa, temassızlık yoksa aracın body computerinde kumanda devresinde sorun vardır. iyi bir usta veya serviste kontrol ettirin, sıkıntılıysa anahtarla birlikte tamire gitmesi gerek.

bulo206
12/11/2016, 10:41
Tamam hocam bir de öyle deneyeyim.

bulo206
12/11/2016, 10:42
Kablo takılı iken çekmiyorsa, temassızlık yoksa aracın body computerinde kumanda devresinde sorun vardır. iyi bir usta veya serviste kontrol ettirin, sıkıntılıysa anahtarla birlikte tamire gitmesi gerek.
Anladım. Teşekkürler.

Yener55
27/12/2016, 14:43
Arkadaslar bende anten kablosu yok..kumanda uzaktan çekmiyor bende de..yani resimde ucu gri soketli olan beyaz kabloyu bulamadim..fakat takilacak yer boşta duruyor..o kabloyu nerden uzatacam?

Yener55
02/02/2017, 01:11
Yok mu bize yardimci olabilecek..anten kablosu vs de yok bende..fakat body computerdaki jak boş..body mi tamire gitmeli?