PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bulunamayan ve deli eden lıkırtı

ORS15
15/10/2015, 11:29
selam arkadaşlar, aracım 2013 punto urban başıma çok ilginç bir durum geldi. Aracımın 20.00 km bakımında serviste bir ses bulundu. çukurlardan geçerken tırt tırt veya takır takır diye bir ses geliyor. Sanki silecek motoru boşta eve ara sıra şaseye çarpıp ses çıkarıyor gibi ama her şey yerli yerinde. genelde çukurlardan geçerken ve yavaş geçerken yapıyor, hızlı giderken çok nadir yapıyor. Kasislerden geçerken ya ilk kasise girince yada kasisten inince düzlüğe geldiğinde lastik vurdu anda yapıyor.sesin Servis ses sol taraftan geldiğini düşünüyor. Soltaf askı rotu, amortisör, amortisör takozu, körüğü ,firen baltaları değişti ve ön düzen kontrol edildi rot balans yapıldı ama ses hala devam ediyor. Başına böyle bir şey gelen var mı. servis artık direksiyon kutusuna ve direksiyon mili ne bakacak şimdide. Ben bazı ustalardan duymuştum amortisör yayı yaptığını ama servis yaylardan olmaz diyor. Benim görüşüm direksiyon milinden. Aslında tam eskimiş kopmaya yakın rot sesi gibi. sanki bir yerde boşluk varmış sanki. dün akşama kadar aradılar serviste bulmadılar siz ne düşüyorsunuz yorumlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Mehmet gokhan aba
15/10/2015, 11:44
2 hafta önce benim aracımdada bi takırtı sesi bazen sürtme sesi yapıyodu ses bir gelip bir gidiyodu hatta tamircimle 3 defa 10 ar dakikalık tur attık sonunda ses geldi ve sağ aks orta bilyası 1 yada 2 bilye düşürmüş.ses mes kalmadı belkide sorun ondandır.

comanchee
15/10/2015, 12:04
gergi demiri yamulup ekzosta değiyor olabilir.baksınlar.

ORS15
15/10/2015, 12:39
2 hafta önce benim aracımdada bi takırtı sesi bazen sürtme sesi yapıyodu ses bir gelip bir gidiyodu hatta tamircimle 3 defa 10 ar dakikalık tur attık sonunda ses geldi ve sağ aks orta bilyası 1 yada 2 bilye düşürmüş.ses mes kalmadı belkide sorun ondandır.

benim seste her zaman gelmiyor arda geliyor. Aksın neresi ve orda kaç bilye oluyor. yorumun içinde teşekkür ederim.

ORS15
15/10/2015, 12:41
gergi demiri yamulup ekzosta değiyor olabilir.baksınlar.

gergi demirine baktık hiç eğrilik yok egzozu kontrol ettik ondada bir sorun yok.
başka aklınıza gelen bir yer var mı?

yorumun için teşekkürler

Mehmet gokhan aba
15/10/2015, 13:08
benim seste her zaman gelmiyor arda geliyor. Aksın neresi ve orda kaç bilye oluyor. yorumun içinde teşekkür ederim.

sağ aks orta rulman ona bi baktırın inşallah odur 30 tl rulman fiyatı 30 da işçilik aldı 60 lira gibi bi rakama sesten kurtuldum :)

ORS15
15/10/2015, 13:55
sağ aks orta rulman ona bi baktırın inşallah odur 30 tl rulman fiyatı 30 da işçilik aldı 60 lira gibi bi rakama sesten kurtuldum :)

teşekkürler yorum için, servise götüreceğim tekrar buradan bana gelen tavsiyeleri onlarda da paylaşacağım inşallah bulunur artık.

ORS15
15/10/2015, 16:22
arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

Ekrem06
15/10/2015, 21:09
Tampon demirine de baktırın,tamponu söküp baksınlar

ORS15
16/10/2015, 09:36
Tampon demirine de baktırın,tamponu söküp baksınlar

ne gibi bir ses yapıyor birde ses yapmasının nedeni ne oluyor, hani yamulması mı , cıvata gevşemesini gibi yorum için teşekkür ederim

mehmetheleloy
16/10/2015, 12:29
Benim de torpidonun sağ tarafında var bu ses, küçük üçgen camın orada. Sanki bir şey yerinden hafif oynamış kasisten geçerken tık tık vuruyor. Neden olabilir acaba?

1. vitesden 2. vitese geçerken ayrıca torpido komple titriyor. Bu sizde de oluyor mu?

ORS15
16/10/2015, 13:05
benim sol tarafta sanki bir şey boştaymış da araç salanınca bir yerlere vuruyormuş gibi ses yapıyor. tak tak gibi bizde çözemedik ama sağ tarafta tıkırtı burcu varmış ondan olabilir belki senin , gerçi servis son modellerde sorun çıkmıyor dedi ama tıkırtı burcu için

ORS15
16/10/2015, 21:49
Ön kapun altına mikrafon koyup sesi kaydetsem bu sesin ne oldugu bulunur mu acaba

tab
17/10/2015, 00:20
Geniş bir kasiste çapraz geçerek hangi tekerden geldiğini bulursanız çözüm kolay olur.

ORS15
17/10/2015, 01:01
Geniş bir kasiste çapraz geçerek hangi tekerden geldiğini bulursanız çözüm kolay olur.

teşekkürler

taylantay
18/10/2015, 22:42
amortısor takozu olabılır

ORS15
19/10/2015, 09:33
amortısor takozu olabılır

takozlar değişti onlardan değil. yorum için teşekkürler.

ORS15
19/10/2015, 10:17
sesi hala bulamadılar,

ORS15
19/10/2015, 16:30
başka fikri olan yok mu bu sadece benim başıma mı geldi ki?

Ekrem06
19/10/2015, 22:27
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/56839-bagaj-altindan-gelen-ses-2.html

Bu konuyu inceleyin isterseniz belki çözüm olabilir arkadaşta baya bir uğraşmıştı.

ORS15
20/10/2015, 12:54
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/56839-bagaj-altindan-gelen-ses-2.html

Bu konuyu inceleyin isterseniz belki çözüm olabilir arkadaşta baya bir uğraşmıştı.

inceledim teşekkürler yardım için. bulduğum her ayrıntıyı yazıyorum bunları servise sunacağım inşallah bu ses bulunur artık sinirlerimi bozmaya başladı

teo53
20/10/2015, 13:34
Bende benzer bir durum vardı city i kapatınca ses azalıyordu çok entresandır :) Sonra komple direksiyon ünitesi ve direksiyon mili değişti o gıcık olduğum lakırtı sesi gitti :)) Hatta arnavut taşları olur ya yollarda orada ses kendini ön plana çıkarıyor zaten lak lak lak vuruyor direksiyona doğru

ORS15
20/10/2015, 14:02
Bende benzer bir durum vardı city i kapatınca ses azalıyordu çok entresandır :) Sonra komple direksiyon ünitesi ve direksiyon mili değişti o gıcık olduğum lakırtı sesi gitti :)) Hatta arnavut taşları olur ya yollarda orada ses kendini ön plana çıkarıyor zaten lak lak lak vuruyor direksiyona doğru

öncelikle teşekkür ederim peki bunu nasıl anladılar

MesutMesut
20/10/2015, 17:13
Aynı sorunu bende yaşadım ve bulmak için tamirci arkadaş çok uğraştı ama bulamadı. Sonunda bir rot balansçıya gittik adam lastikleri iki ileri geri salladı bunların fren disklerine bakın dedi...

Daha sonra tamircide aracı kaldırdık yukarı lastiği söktük ve fren diskini tutan alttan ve üstten 2 tane sac parça var bunlardan biri düşmüş ve fren diski boşta kalmış ve haliyle kasislerden falan geçerken tak tuk diye vuruyormuş.

Fren diskini sabitleyen bu sacı yerine takınca disk sabitlendi ve o gün bu gündür artık ses falan gelmiyor...

İnşallah sendeki problemde bundan dolayı kaynaklanıyordur ve kolay yoldan halledersin...

Ses gelen taraftaki lastiğin fren disklerine kesinlikle baktır derim... Hatta sana resimde atıyorum... Kendinde lastiği söküp fren diskinin boşta olup olmadığını görebilirsin... Resimdeki gibi her iki tarafta sac parça var bunlar var mı? veya varsa da fren diskinde boşluk varmı diye kontrol etmeni öneririm...

Geri dönüş yaparsan sevinirim...

https://i.hizliresim.com/3PLvWp.png (https://hizliresim.com/3PLvWp)

ORS15
20/10/2015, 21:11
Oralara baktık hatta balataları degiştirdik ama ses gitmedi nereden cıkıcak anlamadım ama artık çıksın ortaya

ibooovn
21/10/2015, 00:10
benim arkadan gelen bir ses vardı serviste 2 kere söküldü bakıldı sanayinde öyle..en sonra kendim girdim altına araç liftteyken bi baktım el freni teli yerinden çıkmış ondan geliyormuş arkadaki kanpanadaki gıcırtılar...tam 1 buçuk senede çözdüm o sesi

yeniuye
21/10/2015, 01:26
Bende de direksiyon mili ses yaptı değişince düzeldi

ORS15
21/10/2015, 13:13
Bende de direksiyon mili ses yaptı değişince düzeldi

öncelikle teşekkürler. Direksiyon mili teşhisi hemen koydular mı nasıl anladılar.

likable
21/10/2015, 13:45
birkaç ay önce bendede öyle oluyordu hafif yol bozuk olduğu zaman lık lık ses geliyodu z rot değişti tamirci düzeldi. bilgin olsun araç rot balansa bile girmedi

ORS15
21/10/2015, 16:56
birkaç ay önce bendede öyle oluyordu hafif yol bozuk olduğu zaman lık lık ses geliyodu z rot değişti tamirci düzeldi. bilgin olsun araç rot balansa bile girmedi

yorum için teşekkürler z rotu değişti ama geçmedi.

ZeMHeRi
22/10/2015, 10:11
selam arkadaşlar, aracım 2013 punto urban başıma çok ilginç bir durum geldi. Aracımın 20.00 km bakımında serviste bir ses bulundu. çukurlardan geçerken tırt tırt veya takır takır diye bir ses geliyor. Sanki silecek motoru boşta eve ara sıra şaseye çarpıp ses çıkarıyor gibi ama her şey yerli yerinde. genelde çukurlardan geçerken ve yavaş geçerken yapıyor, hızlı giderken çok nadir yapıyor. Kasislerden geçerken ya ilk kasise girince yada kasisten inince düzlüğe geldiğinde lastik vurdu anda yapıyor.sesin Servis ses sol taraftan geldiğini düşünüyor. Soltaf askı rotu, amortisör, amortisör takozu, körüğü ,firen baltaları değişti ve ön düzen kontrol edildi rot balans yapıldı ama ses hala devam ediyor. Başına böyle bir şey gelen var mı. servis artık direksiyon kutusuna ve direksiyon mili ne bakacak şimdide. Ben bazı ustalardan duymuştum amortisör yayı yaptığını ama servis yaylardan olmaz diyor. Benim görüşüm direksiyon milinden. Aslında tam eskimiş kopmaya yakın rot sesi gibi. sanki bir yerde boşluk varmış sanki. dün akşama kadar aradılar serviste bulmadılar siz ne düşüyorsunuz yorumlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Benim araçtada oldu aynısı..Z Rot ve alt salıncak takımı ile aks'lar değişti.Gergi demiri düzeltildi..Ses yine geçmedi..En son tespit edilen vites kutusunda sorun olduğu belirtildi.Yetkili serviste işçilik dahil 1000 tl masrafı çıktı.Çıkma parçasını sordum 350 tl işçilikle 500 tl masrafı var..Çıkma gelecek parçada ne kadar sağlam orasıda ayrı muaamma..
Not:Bütün bu işlemler yetkili serviste yapıldı.

bykacar
22/10/2015, 15:19
Puntolar da genelde direksiyon mafsalından oluyor pedalların orada ;) sağa sola direksiyonu sert sert salla bakalım o ses gelecek mi

ORS15
22/10/2015, 17:13
Puntolar da genelde direksiyon mafsalından oluyor pedalların orada ;) sağa sola direksiyonu sert sert salla bakalım o ses gelecek mi

bütün yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim yarın servise bırakacağım aracı ,gelen yorumları da servise ileteceğim

celenlee
22/10/2015, 22:38
Anladığım kadarıyla hep mekanikçiler bakmış araca.

Sağlam bir AKSÇI'ya ve bir problem çıkmazsa ordan da KAPORTACI'ya göstermende fayda olabilir.

**Arkadaşların dediği gibi, tampon demiri bile gevşediyse arada ses yapıyor olabilir,

------------
GP 1.4 Fire aracımda kalkışlarda tiz bir titreme vardı, defalarca baktık, egzosta vs motor kulakları, ön takım..
En son kendim buldum.
Hava kazanı denilen siyah kutunun iki tane vidası var.
Bunlardan biri yalama olmuş, tam girmediği için de üst üste 2-3 tane pul koymuşlar.
Civata biraz gevşemiş ve kalkışlarda pullar birbirine çarptığı için, ses yapıyordu.

Pulları attık, civatayı, yuvasını alıştırdık, sorun çözüldü....

------------
Yeni aracımı aldığımda kalkışlarda bir tireme geliyordu, bir kaç baktık ettik bulamadık.
Torpido arkalarına baktık aradık yok, ses çok içerden geliyordu, davlumbazlara ön takıma baktık etik..

Sonradan kaput altında, metal klima borusunun, şaseye temas ettiğini ve kalkışlarda burda tıkırtı yaptığını gördük. Bir sünger sardık cırt kelepçe ile olay bitti..

Yani ummadık yerden çıkabiliyor ses.

KG777
23/10/2015, 09:09

Sağlam bir AKSÇI'ya ve bir problem çıkmazsa ordan da KAPORTACI'ya göstermende fayda olabilir.

**Arkadaşların dediği gibi, tampon demiri bile gevşediyse arada ses yapıyor olabilir,

------------
GP 1.4 Fire aracımda kalkışlarda tiz bir titreme vardı, defalarca baktık, egzosta vs motor kulakları, ön takım..
En son kendim buldum.
Bunlardan biri yalama olmuş, tam girmediği için de üst üste 2-3 tane pul koymuşlar.
Civata biraz gevşemiş ve kalkışlarda pullar birbirine çarptığı için, ses yapıyordu.

------------
Yeni aracımı aldığımda kalkışlarda bir tireme geliyordu, bir kaç baktık ettik bulamadık.
Torpido arkalarına baktık aradık yok, ses çok içerden geliyordu, davlumbazlara ön takıma baktık etik..

Sonradan kaput altında, metal klima borusunun, şaseye temas ettiğini ve kalkışlarda burda tıkırtı yaptığını gördük. Bir sünger sardık cırt kelepçe ile olay bitti..

KOnuyu başından beri takip ediyorum. Baskı balata değiştikten sonra benim aracımda da 1.viteste hafif yüksek devirde kalkarken bir metal bir metale sürtüyor aceba dedim aracımdaki sesi bu konuda çözümleyebilir miyim?

Yorumunuz mantıklı geldi. özellikle klima metal hortumlarına bakmamıştım. İlk işim bunlara bakmak olacak. :) Konuyu baltalamamak için burdan sormak istemedim. Arkadaşın sorunu çözülsün öyle soracaktım :)

Konuyu takibe devam :)

ORS15
23/10/2015, 13:08
aracı bugün servise bıraktım, bakalım sonuç ne olucak

celenlee
23/10/2015, 15:41
KOnuyu başından beri takip ediyorum. Baskı balata değiştikten sonra benim aracımda da 1.viteste hafif yüksek devirde kalkarken bir metal bir metale sürtüyor aceba dedim aracımdaki sesi bu konuda çözümleyebilir miyim?

Yorumunuz mantıklı geldi. özellikle klima metal hortumlarına bakmamıştım. İlk işim bunlara bakmak olacak. :) Konuyu baltalamamak için burdan sormak istemedim. Arkadaşın sorunu çözülsün öyle soracaktım :)

Konuyu takibe devam :)

Bir de sürücü tarafına yakın, çok tiz bir cızırtı oluyordu yeni aracımda, bir türlü bulamıyordum, çünkü sürüş esnasında olunca bakmak aramak zor oluyor. Ayna, torpido, kontrol tuşları falan aradım bulamamıştım, bir gün korna bastıktan sonra kaybolduğunu farkettim.
Meğer Direksiyonun üstündeki citroen Amblemi azcık gevşemiş, arada cızırtı yapıyormuş :)

Kadir00906
23/10/2015, 15:50
aracı bugün servise bıraktım, bakalım sonuç ne olucak

Yaşadığınız sorun bende de vardı, çukurlardan ve stabilize yollardan giderken sol taraftan gelen tıkırtı sesi ve ara sıra direksiyona etki eden bir sorun vardı. Bugün aracımı triger değişimi için servise götürdüğümde oradaki çalışanlar baktı. Pedalların oraya eğilerek direksiyonun milinin gittiği yerden bir vida gibi bir şey sıktı, sorunum çözüldü, ne tıkırtı kaldı ne sarsıntı hepsi kayboldu.

ORS15
27/10/2015, 12:25

------------
En son kendim buldum.

------------

arkadaşlar sonunda servis aradı ve sorunun klima radyatöründen geldiği , çukurlarda dan geçerken şaseye vurduğu için ses yaptığını ve tokaz yardımıyla sabitlediklerini söyledi bugün teslim alacam inşallah sorun çözülmüştür ama sanki karanlıkta bir güneş açtı çok mutluyum. yorumlarınız için teşekkürler soncuda buradan yazarım.

ORS15
04/11/2015, 12:33
sol z rotu test edildi, amortisör test edildi, amortisör takozu test edildi, direksiyon kutusu test edildi, direksiyon mili test edildi, fren balataları değişti ,kalorifer radyatörü kontrol edildi, klima boruları izole edildi, ön düzen kontrol edildi, aracın altı kontrol edildi, koruma demiri kontrol edildi, ön tampon demiri kontrol edildi,(egzoz kontrol edildi test edildi derken yenisi takılıp test edildi) ses hala devam ediyor ve bu arada beni de delirt ti.

Scottie
04/11/2015, 13:49
çok ilginç... sesin bu kadar bulunamaması... aracı bulunduğunuz yerde başka servis varsa ona götürün...

araçtan gelen ses gerçekten araç sahibini deli eder...

volkan1065
04/11/2015, 14:52
Burda sesin geldiği noktayı net tespit etmeniz lazım. Çünkü bazen sol taraft yada başka tafatan gelen ses zıt bir yerden cıkabiliyor. Örnek benım karartmalı diziki aynanın kapağı cukurlarda cama vuruuyordu ben sesi aşağıdaki pedallardan geliyormuş gibi yada torpidodan geliyormuş gibi duyuyordum. Bir gun şans eseri aynayı düzeltmek için aynaya dokundupumda sesin kesildiğini farkedince anladım. Szinkide parçadan değil bence metal oynar bir aksamın biribirine vurmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ben olsam bu kadar olaydan sonra aracın arka ve ön tamponlarını soktürür davlumbazları bir de o şekilde test ettiririm. Yada araca dört kişi binin gayet sesszi bir şekilde herkez dinlesin sesinden nerden geldiğini tespit için. Çünkü siz önde otururuken arakdan yandan gelen sesin tam net olarak nerden geldiğini tespit edemezisniz.

Scottie
04/11/2015, 16:27
aynı şey benimde başıma gelmişti... yetkili servis uzmanı ile test e çıktık ben soldan gelen ses diyorum o sağdan geliyor diyordu... sonunda aracı lift e kaldırınca sesin soldan geldiğini söylemişti...

ORS15
11/11/2015, 12:33
arkadaşlar ses bulundu sonunda eps (city) den geliyormuş. eps sipariş verildi bekliyoruz şimdi emanet eps var arabada, ancak ses gitti ama şimdi genelde sola dönerken çukur varsa, aynı ses tırt tırt yapıyor. Âmâ her zaman değil arda yapıyor şimdi bu ses nerden geliyor:(((

murto
11/11/2015, 16:27
benım arabada da olmuştı o porya bilyesini değiştirdim ses ve titreme kesildi bide geri vitese takınca da tak diye birses geliyodu oda kesildi.

ORS15
12/11/2015, 09:09
benim araçtan gelen ses farklı konsolun altından geliyor. Sanki direksiyon milinde yada mafsalda hafif bir boşluk varmış gibi.

ORS15
29/11/2015, 14:20
Arkadaşlar direksiyondan gelen ses yüzünden, dün serviste spariş edilen direksiyon motoru takıldı ancak ses devam etti.Önceden serviste bulunan denemek için takılan eps de ses gitmişti şimdi başa döndük yine. Şimdi yine parca siparişi edilecek tekrar bekle takılacak denenicek artık yeter diyorum ama duyan olmuyor

SinanTR
29/11/2015, 23:02
zor iş ya Allah sabır versin şansınız var ki servis piyasa ustaları gibi hemen çamura yatamıyor

Allah başka dert keder vermesin ne diyim

ORS15
30/11/2015, 16:49
zor iş ya Allah sabır versin şansınız var ki servis piyasa ustaları gibi hemen çamura yatamıyor

Allah başka dert keder vermesin ne diyim

amin buna da şükür tabi Allah bu kadarını versin, artık diyecek bir şeyde bulamıyorum, şuan kafam çok karışık ne yapıcam bilemiyorum.

occupyist
16/03/2016, 10:36
amin buna da şükür tabi Allah bu kadarını versin, artık diyecek bir şeyde bulamıyorum, şuan kafam çok karışık ne yapıcam bilemiyorum.

Ali Bey, sorunu hallettiniz mi? Forumda bir başka konuda bahsetmiştim şu "lok lok" şeklindeki sesten :) Daha herhangi bir işlem yaptırmadım ama sırasıyla, z rotlar, rot başları, amortisör kule bilyeleri, amortisör takozları, amortisör takozunun üzerindeki etrafı lastikli pul, motor kulakları (takozu), viraj demiri lastikleri, aks körükleri, rot kolları, aks orta rulmanı/bilyesi, fren disklerini tutan sac parça, salıncak burçları, el freni teli, klima radyatörü gibi parçaları forumda bu sesten şikayetçi olup da değiştiren veya tamir ettiren arkadaşlardan okudum.

Bunlara baktırmayı düşünüyorum da sırf bu parçalara baktırmak için bile herhalde yarım günden fazla zaman gider :D Acaba diyorum hiç baktırmasak mı :)

ORS15
16/03/2016, 16:32
Ali Bey, sorunu hallettiniz mi? Forumda bir başka konuda bahsetmiştim şu "lok lok" şeklindeki sesten :) Daha herhangi bir işlem yaptırmadım ama sırasıyla, z rotlar, rot başları, amortisör kule bilyeleri, amortisör takozları, amortisör takozunun üzerindeki etrafı lastikli pul, motor kulakları (takozu), viraj demiri lastikleri, aks körükleri, rot kolları, aks orta rulmanı/bilyesi, fren disklerini tutan sac parça, salıncak burçları, el freni teli, klima radyatörü gibi parçaları forumda bu sesten şikayetçi olup da değiştiren veya tamir ettiren arkadaşlardan okudum.

Bunlara baktırmayı düşünüyorum da sırf bu parçalara baktırmak için bile herhalde yarım günden fazla zaman gider :D Acaba diyorum hiç baktırmasak mı :)

Yasin bey, bence yarım gün yetmez emin olun:).ben sonunda sesi çözdüm şükürler olsun. Ancak aracım garantili olduğu için hiç para harcamadım. Garantisi olmasaydı baya külfet olurdu herhalde. benim şahsi fikrim çok sıkıcı bir ses değilse söyle genel bir kontrol yaptırın ortaya çıkmazsa devam edin, ancak hatırladığım kadarıyla sizin ses birazda bariz çabuk bulunur gibime geliyor nokta atışı yaparsanız.kolay gelsin...

sametunal
16/03/2016, 16:56
Puntolardaki ses mevzusu herkeste var sanırım benimde arka taraftan ses geliyor muhtemelen bagaj kapısı plastiğinden geliyor söküp araya birşeyler sıkıştırayım diyorum ama nasıl söküleceğinide bilmiyorum :)