PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel katkısı kullanımı

nyesilyurt
23/11/2007, 00:07
dizel araçlar için kullanılan katkılar var piyasada.sürekli opetten y.dizel kullanıyorum.kullanımı için bilgisi olan varmı? görüşleriniz nelerdir.paylaşırsanız sevinirim.

brvhgt
23/11/2007, 02:02
ben aracımı shell v powerdisel alıyorum 2 3 depoda birde würth dizel katkısı koyuyorum piyasadaki en iyilerden birisi bu katkı arabanın çekişini ve yakıtını etkiliyor vuruntuları azltıyor kurum ve dumanı önlüyor buna birazda psikolojimi rahatlatıyor diyebiliriz en azından içim biraz daha rahat dolaşıyorum

Auto engineeR
23/11/2007, 02:11
arabanı rodajı tamamlanıncaya kadar (en azından 3000 km) bu katkı maddelerinin kullanılmaması gerektiğini okuyorum. silindirlerde fim tabakası oluşturarak çapakların atılmasını engelliyor. rodaj aşamasında bu çok önemli. ileriki kmlerde kullanılması kesinlikle faydalı. marka olarak kullananların görüşü önemlidir tabii ki

anvil
23/11/2007, 10:00
zaten yakıtların içinde bu katıklardan var. o yüzden fuzuli masraf etmiş olursunuz.

unik06
23/11/2007, 10:03
ben aracımı shell v powerdisel alıyorum 2 3 depoda birde würth dizel katkısı koyuyorum piyasadaki en iyilerden birisi bu katkı arabanın çekişini ve yakıtını etkiliyor vuruntuları azltıyor kurum ve dumanı önlüyor buna birazda psikolojimi rahatlatıyor diyebiliriz en azından içim biraz daha rahat dolaşıyorum

ertan,

bunun common rail' özel olanı var,

üstünde de yazıyor..ondan mı koyuyorsun?

brvhgt
23/11/2007, 10:27
aynen dediğin gibi üstünde o ibare var sanırım cdti multıjet crdi vs yazıyordu bide yeni nesil yüksek basınçlı turbolar için yazıyordu benim würthçü arkadaştan ben 1 koli alıyorum çok hesaplı oluyor katkıyı benim araca 30000 den sonra koymaya başladım bana sorarsanız vede maddi durum müsaitse mutlaka kullanın isteyen olursa fiyat alırım arkadaştan sizde oralardan sorun karşılaştırırırz

Muhendis06
24/11/2007, 08:00
Daha once bu konu yine gundeme gelmis idi. Temiz ve dogru yakit ile birlikte ilave kullanilan katkilarin herhangi bir ise yaramadigini soyleyebilirim. Piyasadaki katkilarin bir kismi da merdivenalti imalathanelerde rastgele yapildigindan, enjektörler acisindan olumlu etki yaratmalari mucizeden öteye gitmeyecektir kanaatindeyim.

Kirli ve kalitesiz yakitlarla kullanildigi zaman ise, yanma verimini arttirici parlayici maddeler icerebildiginden, aracin performansinin arttigi hissedilebilir. Ancak motorun icindeki uzun vadeli olumsuz etkilerin ne boyutta kalacagini kestirmek cok guc. Hizli asinmaya sebep olabilecegi gibi, motor yaginin niteligini olumsuz etkilemesi de olasidir; yakit hattinda sevimsiz sonuclar dogurmasi da olasidir.

dejavu
24/11/2007, 08:18
Daha once bu konu yine gundeme gelmis idi. Temiz ve dogru yakit ile birlikte ilave kullanilan katkilarin herhangi bir ise yaramadigini soyleyebilirim. Piyasadaki katkilarin bir kismi da merdivenalti imalathanelerde rastgele yapildigindan, enjektörler acisindan olumlu etki yaratmalari mucizeden öteye gitmeyecektir kanaatindeyim.

Kirli ve kalitesiz yakitlarla kullanildigi zaman ise, yanma verimini arttirici parlayici maddeler icerebildiginden, aracin performansinin arttigi hissedilebilir. Ancak motorun icindeki uzun vadeli olumsuz etkilerin ne boyutta kalacagini kestirmek cok guc. Hizli asinmaya sebep olabilecegi gibi, motor yaginin niteligini olumsuz etkilemesi de olasidir; yakit hattinda sevimsiz sonuclar dogurmasi da olasidir.

sende olmasan valla ne yaparız bizler.. iyiki varsın kardeş.. isabetli ve doğru kelimeler.. hemde onikiden... :))) teşekkürler...

unik06
25/11/2007, 01:13
sende olmasan valla ne yaparız bizler.. iyiki varsın kardeş.. isabetli ve doğru kelimeler.. hemde onikiden... :))) teşekkürler...

muhendis06 doğru şeyleri söylüyor, orası kesin;

ama bizim de burda bahsettiğimiz ürün "merdiven altı" olmayıp, alman malı piyasadaki en kaliteli kimyasal ürünler üreten bir firmanın ürünüdür.

brvhgt
25/11/2007, 01:17
diğerlerini bilmem ama würth merdiven altı derseniz üzülüürm düzenli kullanımda motora faydaları bence tartışılmaztabiki diğer görüşlere sygım sonsuz

Muhendis06
27/11/2007, 23:22
diğerlerini bilmem ama würth merdiven altı derseniz üzülüürm düzenli kullanımda motora faydaları bence tartışılmaztabiki diğer görüşlere sygım sonsuz

Sanirim bu linkteki tipte urunlerden bahsediliyor katki olarak:

Würth Additives (https://www.wurth.co.uk/additives/proddaddcom.html)

Markasi ne olursa olsun, ister wurth ister baska bir marka, hic onemli degil... Her turlu katkinin motora etkisi muhakkak tartisilabilir. Bircok motor ureticisi gelistirme safhasinda bu tip katkilari motorlarina koyarlar ve verdikleri zarari gorup kullanma kitapciklarina yakit olarak kullanicinin hangi maddeyi kullanmasi gerektigini ( ornek dizel euro 4'ler icin EN590 normunda 350 ppm'den az sülfürlü yakıt... gibi) mutlaka belirtirler. Yakit hattinin tamaminda kullanilan polyamid ve epdm malzemeli hortumlar, butun o-ring ve sizdirmazlik elemanlari da ongorulen tipteki (yakit istasyonundan tedarik edilebilen) yakitin muadili veya aynısı olan test sivilariyla test edilir ve onaylanir. Bunun en temel sebebi, motora katkilarin faydasi olsa bile (ki bunu ispatlamanin yolunu ilerleyen satirlarda anlatiyorum) motor imalatcisi, musterinin piyasadaki bin bir cesit katkidan hangisini kullanacagini dusunup de buna gore hortum, o-ring, conta vb... tasarlayip imal etmez/ettirmez/ettiremez. Cunku motorun kullanim amaci belli, tariflenecek olan yakitin tipi belli.

Musteri gider, ne oldugunu bildigi (misal würth) ya da bilmedigi (misal merdiven altı imal edilmis katkilar) bir kimyasali gider deposuna bosaltir. Ondan sonra ilk etapta bunun ise yaradigini hissedebilir ( ya da kullaniciya oyle gelir, psikolojik de olabilir...) ve kullanmaya devam eder. Sonra ne olur??? Bu katkilar kaucuk malzemeler ile tepkimeye girerse contalar ve hortumlarin kimyasalla temas eden kisimlari hizli bir sekilde yaslanmaya baslar, catlaklar olusur, kaucuk kendi icinde mikroskobik olarak ufalanmaya ve dagilmaya baslar. Siviyla etkileserek yakit hattina karisan kaucuk parcacaiklari kirlilik yaratir ve kendi buyuklugunden daha genis olmayan bir kesite rastladiginda (ornek enjektor, 20-30 mikron delikleri vardir....) o deligi tikar ve oradan gecemez. O zaman ne olur?? Enjektorun tikanan deliklerinden dolayi, yuksek basincla buhar gibi puskurtulen yakit damla damla puskurmeye zorlanir ve kaba tabirle "enjektör işeme yapar" . Bu dediklerimize benzer etkilesimler tum yakit hattinda meydana gelebilir. Eger aracta kurumlanma varsa, ki bu yanma odası ve sonrasinda olabilir, birden cozulen kurumlar gidip katalizorun peteklerini tikayabilir. Gerci tikanan katalizor yuksek sicaklikta kurumlari pişirip yakar, ama gereksiz yere tikanmasi icin gecerli bir sebep de yoktur. Zaten motor kurum yapiyorsa yakit kalitesinde ciddi problem vardir. Olayi kaynagindan cozmek gerekir.

Potansiyel yakit katkilarinin bir işe yarayip yaramadigi nasil anlasilir?

1-Kullandiginiz yagi petrokimya laboratuvarina analiz ettirirsiniz. 10 bin km katkili kullanirsiniz, 10 bin km katkisiz kullanirsiniz. Her iki periyod icin de sifirdan yeni yag ile baslarsiniz ve ikisinin analiz sonucunu karsilastirirsiniz. Boylece bir ise yarayip yaramadigini yorumlamak icin elde yeterli bilgi vardir.

2-Motoru 50 bin km kadar katkisiz kullanirsiniz, söker ve dagitirsiniz. Icinde ne kadar kurum var-yok, asinma toleranslari nedir hepsine bakarsiniz ölçersiniz. Ardindan bir o kadar daha katkili kullanip ayni islemi tekrarlarsiniz. Eger ilk basta kurumlanma gormediyseniz zaten katki kullanmak gereksizdi. Kurumlanma ilk basta vardi ve katki kullaninca yok olduysa ve olculen asinma toleranslari limitler dahilindeyse o zaman katkinini ise yaradigini dusunebilirsiniz. Ancak bu testleri de yine en dogrusu hep sifir motorla baslayarak yapmak gerekir. Bunu da 1 kisi tek basina yapabilmesi icin ya 2 motoru olacak ya da 2 arabasi... :book0000:

Yanlis anlasilmasin ancak, bana katkilari bedava verseler yine kullanmam...

brvhgt
28/11/2007, 01:20
iyi güzel yazmışsınızda bu kullanılan katkılar atom bombası yada tork arttırıcı değilki yada ısı arttırıcı würth için konuşuyorum ben 2000 senesinden beri tüm arçlarımda kullanıyorum faydsını geçtim zararını görmedim daha önceki aracımda neredeyse herdepoya koyuyordum zaten bana göre ve yazılan kılavuza göre burdaki amaç depodaki oluşabilecek su buharını ve tortulanmayı önlemek kaldıki pek çok firma onay veriyor kimsyi yönlendirmek amacında değilim bir soru sorulmuş kullandığımı yazdım mühendiso6 bilgiler oldukça faydalı ama bana göre biraz evham var saygılar umarım beni yalnış anlamzsınız

Muhendis06
28/11/2007, 06:59
iyi güzel yazmışsınızda bu kullanılan katkılar atom bombası yada tork arttırıcı değilki yada ısı arttırıcı würth için konuşuyorum ben 2000 senesinden beri tüm arçlarımda kullanıyorum faydsını geçtim zararını görmedim daha önceki aracımda neredeyse herdepoya koyuyordum zaten bana göre ve yazılan kılavuza göre burdaki amaç depodaki oluşabilecek su buharını ve tortulanmayı önlemek kaldıki pek çok firma onay veriyor kimsyi yönlendirmek amacında değilim bir soru sorulmuş kullandığımı yazdım mühendiso6 bilgiler oldukça faydalı ama bana göre biraz evham var saygılar umarım beni yalnış anlamzsınız

Yok ertan kardesim , niye yanlis anlayayim :)

Yazdiklarim evhamdan ziyade gerceklerdir, işin teknik boyutudur... Son olarak, eger bir katkinin ne zarari ne de faydasi gorulmuyorsa, muhtemelen o katki uzerine duseni yapmistir kanaatindeyim :)

faruktuzlu
28/11/2007, 11:37

gerçekten doğru olduğunu düşünüyorum! bir arkadaşım da würth katkı kullanıyor! bakıma gittiğinde enjektör ve filtrelerin hiç kullanılmamış gibi olduğunu söylemiş ustası! anlaşılan fayda sağladığı yerler de var ama Mühendis06 arkadaşın söyledikleri de hesaba katılmalı! en doğrusu kullanmamak! en azından 30000 km den sonra kullanmak mantıklı!:g0000000:

brvhgt
30/11/2007, 02:38
ben zaten şu anda 35000 civarındayım yeni yeni başladım bakalım hayırlızsı saygılar

ugurozer
30/11/2007, 17:06
aracim 20 bin olunca motorsilk cls bond uygulayacagim baska hicbirseye gerek yok bence.

drsinan
01/12/2007, 21:13
muhendis 06 açıklamaların beni ikna etti.bence gayet mantıklı.bende katkı kullanmayı düşünüyrodum.aracım 10000.ama artık vazgectim düşünmüyorum

cihankardes
06/02/2012, 23:09
Konuyu hortlatıyorum :)

Aracım 78 binde bugün ilk kez yarım depoya würth dizel katkısı koydum.
Devamında bir depoya 80 ml katkı koymayı düşünüyorum. Her depoda 5 tl bir masrafı oluyor.
Bakalım nasıl etkileri olacak

car_audio96
07/02/2012, 07:33
würth derim ben

cihankardes
08/02/2012, 01:16
Sürekli kullanan arkadaşımız yok sanırım

Birkan61
08/02/2012, 01:49
Bende Carbon Clean yaptırmayı düşünüyorum, aracım 64.000 kilometrede :)

siyahinci83
08/02/2012, 02:59
Sürekli kullanan arkadaşımız yok sanırım

2009 G.Puntom'da çekiş problemi vardı 140 'ı geçmiyordu araç servis'in önerisiyle würt dizel katkısı kullandım sorunum çözüldü tavsiye ederim

(bu arada konu fena hortlamış)

cihankardes
10/02/2012, 17:59
2009 G.Puntom'da çekiş problemi vardı 140 'ı geçmiyordu araç servis'in önerisiyle würt dizel katkısı kullandım sorunum çözüldü tavsiye ederim

(bu arada konu fena hortlamış)

evet abi konu fena hortladı ama gerekli bir konu bence :)

Sorununun çözülmesi süper olmuş. Demekki kısa vadede katkısı tartışılamaz şekilde görülmüş.
Bende çekişte farklılık hissettim açıkcası, zaten iyiydi ama fark oldu.
Ben uzun vadede kullanmayı düşünüyorum. Depo başına 85 ml katkı koyuluyor devamlı kullanımda. Bu da 5 tl oluyor eğer 1 litrelik katkı alırsak. Ayda bir depo kullanıyorum ki bir yıl için yeterli olacak.

bluewhisper
10/02/2012, 19:22
En uygun nereden temin edebiliriz würthü

macman
10/02/2012, 19:31
mazot aldıktan sonramı koyuyoruz bu katkıyı

Yagmuradam
09/03/2012, 22:50
Eski bir konu canlanmış oldu ama ben de merak ettim. Uzun zamandır kullanan arkadaşların yorumlarını alabilir miyiz? Ayrıca kargo dahil 25 TL fiyata dizel için buldum. Uygun mudur?

rbcn
10/03/2012, 10:57
kullandığınız yakıtlarda zaten katkı var bence opet yerine katkısı daha iyi bir petrol şirketinden alabirsiniz örneğin
Shell V-Power Diesel +GTL Teknolojisi

lektonstar17
10/03/2012, 14:10
kullandığınız yakıtlarda zaten katkı var bence opet yerine katkısı daha iyi bir petrol şirketinden alabirsiniz örneğin
Shell V-Power Diesel +GTL Teknolojisi

gtl bence iyi bi yakıt değil,çünkü lpg karışımlı bi yakıt.

aykut_1914
10/03/2012, 15:26
gtl bence iyi bi yakıt değil,çünkü lpg karışımlı bi yakıt.

abi herkes farklı bir şey söylüyor..
yok mu forumumuzda kimya mühendisi veya bu tarz numunelerle ilgilenen birisi güzel bi açıklama yapsa?

emrgnc
10/03/2012, 15:33
abi herkes farklı bir şey söylüyor..
yok mu forumumuzda kimya mühendisi veya bu tarz numunelerle ilgilenen birisi güzel bi açıklama yapsa?

1-2 sene sabrederseniz laboratuvarda incelicem hepsini, benimde aklımda var :)

shams
11/03/2012, 00:42
1-2 sene sabrederseniz laboratuvarda incelicem hepsini, benimde aklımda var :)

laboratuvarda yapacağınız inceleme ile yakıtların muhteviyatı hakkında fikir sahibi olursunuz. Bu bilgiler ayrıntısı ile akaryakıt firmalarının internet sitelerinde mevcut zaten. Burada asıl gözlemlenmesi gereken şey eski mesajlarda da bahsedildiği gibi, bu katkıların araç üzerindeki mekanik etkileri. Örneğin motor kısmında yarattığı etki. Aracın yakıt giren aksamlarında meydana getirdiği (getiriyorsa) deformasyon.performansa,yakıt tüketimine ve benzeri etkenlere etkisi de incelenebilir.

Tüm bunlar ise uzun gözlem ve emek isteyen şeyler.O yüzden bu konuda en akılcı çözüm kesinlikle laboratuvar incelemesi yerine, canlı canlı aracınızda zararsız dozlarda kullanarak, etkilerini gözlemlemeyi denemek olabilir. Elde ettiğiniz sonuçlar sizi ne kadar ikna eder bilemem ama araçlar için hayati bir mesele olduğunu da düşünmüyorum açıkçası.

ayaman
11/03/2012, 00:59
arkadaşlar onu bunu bilmem temiz yakıt al kafan rahat olsun. benim gittiğim usta da bu tür katkıları önermiyor. dediği şey uzun yola gidersen muhakkak kullan onun dışında uzak dur dedi. neden uzun yolda kullanmamı istiyorsun dedim . ustanın dediğine göre en kalitele benzin istasyonları bile o isim altında dandik yakıt satabiliyormuş denetimden biraz daha uzak olduğu içinmiş ve bunun için kesinlikle uzun yolda almalısın dedi. yakıttaki karışım tam olsun diye

emrgnc
11/03/2012, 01:52
laboratuvarda yapacağınız inceleme ile yakıtların muhteviyatı hakkında fikir sahibi olursunuz. Bu bilgiler ayrıntısı ile akaryakıt firmalarının internet sitelerinde mevcut zaten. Burada asıl gözlemlenmesi gereken şey eski mesajlarda da bahsedildiği gibi, bu katkıların araç üzerindeki mekanik etkileri. Örneğin motor kısmında yarattığı etki. Aracın yakıt giren aksamlarında meydana getirdiği (getiriyorsa) deformasyon.performansa,yakıt tüketimine ve benzeri etkenlere etkisi de incelenebilir.

Tüm bunlar ise uzun gözlem ve emek isteyen şeyler.O yüzden bu konuda en akılcı çözüm kesinlikle laboratuvar incelemesi yerine, canlı canlı aracınızda zararsız dozlarda kullanarak, etkilerini gözlemlemeyi denemek olabilir. Elde ettiğiniz sonuçlar sizi ne kadar ikna eder bilemem ama araçlar için hayati bir mesele olduğunu da düşünmüyorum açıkçası.

dediklerinize katılıyorum, bunlara ek olarak benim kafamdaki esas şey hangi istasyonun en doğru yakıtı verdiğini bulmak. su ya da başka bi şey katıyorlarsa bunun katılma oranını bulup en güvenli yakıtı bulabilmek.

armi
11/03/2012, 02:45
Würth'ü hiçbiryerde bulamadım Alan arkadaşlar nereden alıyorlar??

kalenze
11/03/2012, 14:29
würt hemen hemen tüm istasyonlarda mevcut.. bu arada ben bir kere çeyrek depoya 1 kutu boşalttım araba birden kanatlandı ama daha sonra az mazota çok katkı koyduğum için kurumları sökerek rail sensörünü tıkadı.( toplamda 450 tl masraf:)

operatormurat
12/03/2012, 00:14
würt hemen hemen tüm istasyonlarda mevcut.. bu arada ben bir kere çeyrek depoya 1 kutu boşalttım araba birden kanatlandı ama daha sonra az mazota çok katkı koyduğum için kurumları sökerek rail sensörünü tıkadı.( toplamda 450 tl masraf:)
osman geçmiş olsun, würth mazot katığı enaz 30 lt mazota ilave edilir,enfazla 80 lt ye bir kutu 80 den fazlasına 2. kutu ilave edilir. sen 15 lt ye koymuşsun ve zararını görmüşsün,en azından temizleyici ve kurum aşındırıcı özelliğini görmüşsün.bütün shell lerde mevcut ve her 3 ayda 1 kutu ful depoya ilave ediyorum çekişinde hiç azalma olmadı ilk günkü gibi...

lektonstar17
12/03/2012, 00:30
osman geçmiş olsun, würth mazot katığı enaz 30 lt mazota ilave edilir,enfazla 80 lt ye bir kutu 80 den fazlasına 2. kutu ilave edilir. sen 15 lt ye koymuşsun ve zararını görmüşsün,en azından temizleyici ve kurum aşındırıcı özelliğini görmüşsün.bütün shell lerde mevcut ve her 3 ayda 1 kutu ful depoya ilave ediyorum çekişinde hiç azalma olmadı ilk günkü gibi...

Shell deki fiyatı nedir ?

lektonstar17
12/03/2012, 00:32
Bu arada sşiteni saatinde sorun var.Şuan bende saat 00:10 ama sitenin saati 20 dakika ileri.

Yagmuradam
12/03/2012, 09:54
Würth'ü hiçbiryerde bulamadım Alan arkadaşlar nereden alıyorlar??

Ben almadım ama gittigidiyor üzerinde ücretsiz kargo ile 25 tl ye satan bir arkadaş var. İşyerimde GG yasaklı olduğu için link veremiyorum.

operatormurat
12/03/2012, 10:58
Shell deki fiyatı nedir ?
geçen hafta urla shellde 23 mü 24müydü tam hatırlamıyorum mazotla beraber almıştım,galiba 24 ttü....