PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 Multijet Debimetre ve Turbo Hakkında

Byaress
07/10/2015, 12:00
Merhabalar;

Ayrı ayrı konularda bu iki durumdan bahsedilmiş.

1.3 Multijet 2004 model albea 89,000 Km de halen. Debimetre değişimi yaptıranlarn var mı aranızda? Sıkıntılar nelerdi. Benim ilk aldığıma göre arabada ciddi yokuş düşmeleri çekmemeleri var. Bazen devir almıyor gibi düz yoldada. Dizel motor gücünü hissedemiyorum.

İkinci olarak Turbo bir tamirciye sordum bunların turboları bakımsız turbocuya gitmene gerek yok dedi. Turbocuya gitsem tanıdık olmadığından sağlamsada bozuk mu der diye düşünüyorum.

Yakıt basıç sensörü varmı aracımda birde. Bu sıkıntıları yaşayan 1.3 multijet motorlarda bunuda söylemişler ancak benim model eski olduğundan varmı yokmu bilmiyorum.

Opetten yakıt katkısı fialan kullandım. Hava filtreleri bakımı filan yeni aksatmıyorum.

Tecrübelerinizi lütfen paylaşın. Ankaradayım. Sanayide usta ve turbocu yerleri önerilerinizide değerlendiririm.

PaRaDoXPoYRaZ
07/10/2015, 12:34
hocam anlattığın olay debimetreden de kaynaklanabilir motorun arka tarafında egr sensörü var ondanda kaynaklabilir. egr sensörünü illaki temizle ama arıza düzelmez ise debimetrenin fişini çek dene büyük ihtimalle düzelecektir. genelde debimetre bozuldugu zaman araç turbo yokmuş gibi davranır hantallaşır duman atar, pedalı köklesende 3.000 deviri geçemez bagırır :) geçmiş olsun

Byaress
09/11/2015, 09:58
Debimetreyi sensörü kendim videolara bakarak söktüm bilgisayarcı olduğumdan elimde bulunan fan temizleme contakt clearla temizledim. Kesinlikle arabanın çekişinde ciddi artmalar oldu. Aracım 94.000 km 60.000 aldığımda böyleydi performansı. Şuan için gerçekten kafam rahat... Bizim çağımızın tek buluşu bilgiyi paylaşmak kolay.

suhaakin
09/11/2015, 11:01
debimetre ve map sensörü aynı parça mı oluyor? Aynı değilse ikisi içinde söküp takma işlemini videolu anlatım mevcut mu?

Teşekkürler.

Byaress
09/11/2015, 11:51
Debimetre ve map sensör aynı değiller. Ancak debimetrenin soket kablosunu izlersen motorun ön gögüsle yakın yerdeki sensörü bulabilirsiniz. Açıkcası ben yag ve diğer bakım videolarını izledim. Debimetre ile ilgili bir video yoktu. Aklıma geldi çekmek ancak ellerim kirli oldğundan telefonu elime alamadım. MEsajla yada telefonda konuşarak yardımcı olabilirim.

fatihhhh
11/11/2015, 13:26
motor arıza ışığım yandı.
hava debrimetre olabilir emin değiliz,
sildik, bi daha yaparsa değişiriz dediler.
kısa süre sonra gene yaptı.
bu sefer egr valf olabilir, sildik, tekrar yaparsa değişiriz dediler.
daha sonra 1-2 gün süreli 1-2 kez daha yandı.
ama şu an yanmıyor. bakalım ne kadar idare edecek?