PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eksilen yağı nasıl koyuyoruz?

acemi
06/10/2015, 01:14
2000 km kadar kullandığım aracımda seviye çubuğunun 1/4ü kadar bir azalma olmuş. kitapçığında çubuğun 1 litreyi temsil ettiğini yazmışlar.

bir de resim var, çubuğun olduğu kısımdan yağ koyuyor. ben ne kadar eksildiğini nasıl anlayacağım? bir de seviye ölçtüğümüz yerden mi koyacağım?

fazla koyarsam nasıl geri alırım.

timozz
06/10/2015, 08:55
Üst taraftan yağı ekliyebilirsin. Araç dizel mi yoksa benzinli mi? 1 litre yağı ne kadar zamanda eksiltti. Aracı devirli mi kullanıyorsunuz? Kullandığın motor yağının özellikleri ne?

acemi
06/10/2015, 10:57
Üst taraftan yağı ekliyebilirsin. Araç dizel mi yoksa benzinli mi? 1 litre yağı ne kadar zamanda eksiltti. Aracı devirli mi kullanıyorsunuz? Kullandığın motor yağının özellikleri ne?

1.4 16v 95 beygir starjet benzin + lpg'li. ilk aldığımda alışamadığımdan çok devirli kullandım bu yüzden biraz yağ yaktı galiba. kitapçıkta 1000 km'de 400 grama kadar normaldir yazmışlar.

celenlee
06/10/2015, 10:57
2000 km kadar kullandığım aracımda seviye çubuğunun 1/4ü kadar bir azalma olmuş. kitapçığında çubuğun 1 litreyi temsil ettiğini yazmışlar.

bir de resim var, çubuğun olduğu kısımdan yağ koyuyor. ben ne kadar eksildiğini nasıl anlayacağım? bir de seviye ölçtüğümüz yerden mi koyacağım?

fazla koyarsam nasıl geri alırım.

Çubuğun üst çizgisi ile alt çizgisi arası 0.7-1lt gibi bir değeri gösteriyor.
Normalde Üst çizgiye kadar doldurursun bakım sırasında.

Senesi dolana kadar alt çizginin altına inmesin diye kontrol edilir her 1000km'de.

Yani şu an ekleme yapmanıza gerek yok. 250gr yağ eksilmiş, ya da belki de hiç eksilmedi, iki ölçüm arasındaki belirsizliktir. Takibe devam ama alt çizgiye çok yaklaşmadığı sürece sıkıntı yok.

ozkancavus5916
06/10/2015, 11:30
BEN 10 GÜNDE 3000 km yol yaptım . hiç kaputu bile kaldırmadım .

acemi
06/10/2015, 14:13
BEN 10 GÜNDE 3000 km yol yaptım . hiç kaputu bile kaldırmadım .

aslında markası ne olursa olsun en az haftada bir gün açıp bakmak lazım. daha önce eski arabamda benzin hortumu çatlamıştı bu şekilde fark ettim yoksa yangın çıkaracaktı.