PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni aracım için tavsiyeler !!

punto1414
05/10/2015, 18:07
Arkadaşlar merhaba,
2010 g.punto 1.3 75 araç aldım.Araç hakkında dikkat etmem gereken şeyler,Bilinmeyen özellikleri,olumlu veya olumsuz gördüğünüz tarafları nelerdir?
bilgilerinizi rica ederim.

Byaress
05/10/2015, 18:19
Belki bilginiz vardır ama genede belirteyim. Dizel araçlar çalıştığında en az bir dakika gaza basılmadan ısıtılmalı yaz kış. Aynı şekilde stop etmeden önce ben 30 kadar yavaş yavaş sayıp kapatıyorum. Hararet göstergesi hareket etmeden mümkün olduğunza az zorluyorum 70 km geçmiyorum. Mazot temiz güvenilir yerden almak. Hava filtresini 5000 km bir değiştirmek (bakımlar 10000) yada temizlemek. Güle güle kazasız belasız kullanın.

punto1414
06/10/2015, 09:00
eyv ustam sağolasın..geri vites cırtlıyor.Baskı balatadan olduğunu söylediler..Baskı balata değişince sorun gidermi?

arenas
06/10/2015, 10:18
Benimki de cirtliyor,baski balatayi degistim fakat duzelmedi

punto1414
06/10/2015, 10:34
hadi yaa.Nasıl düzelecek..sorun ney?ustalar bi şey demedi mi?

mehmetheleloy
06/10/2015, 12:40
Sanırım geri vitese takarken ses gelmesi tüm puntolarda var, benimkinde de var

arenas
06/10/2015, 12:47
Benimki çok rahatsiz etmiyo açikçasi,genelde araç tam durmadan geçirmeye çaliştigimda veya araç yokuş aşagı iken cirtliyor.
Bende daha genel bi sorun var,tüm vitesler zor geçiyor,vites halatlari degisecekmiş,biraz tuzlu oldugundan idare ediyorum

halilimo
06/10/2015, 13:05
Geri vites grandelerde kronik evolarda var mi bilmiyorum benim aracin vitesleride zor geciyordu ilk aldigimda ustam bakti halatlar duzgun takilmamis yerine tam oturtulmamis birde yagsiz kalmis demisti onlari duzelttik 3 4 binde bir telleri bir kac damla yag damlattim simdi yumsacik once yaglamani tavsiye ederim

jordanmelo
06/10/2015, 13:13
hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.. bu arada hemşeriyiz galiba 1414 den yola cıkarak söylüyorum :)

punto1414
06/10/2015, 13:14
halatları yağlamak bi nebze geçişleri yumuşatır ancak bu benim geri vites sesden ziyade zor geçiyor gibi arabayı sallıyor..korkuyorum şanzumana falan bi zararı olurmu..

punto1414
06/10/2015, 13:15
hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.. bu arada hemşeriyiz galiba 1414 den yola cıkarak söylüyorum :)

eyvallah toprağım sağolasın :)

Mehmet gokhan aba
06/10/2015, 13:40
paspas debriyajın altına giriyosa geri çekin bence.bendede aynısı vardı paspası kestim düzeldi :)

feyzullah
06/10/2015, 15:31
paspas debriyajın altına giriyosa geri çekin bence.bendede aynısı vardı paspası kestim düzeldi :)

Aynısını ben de yaptım. Debriyaja tam basılmadığı zaman cırtlama oluyor. Bir de araba tam durmadan geri vitese takmaya çalıştığımda cırtlama oluyor. Normal zamanlarda ileri geri vites geçişleri çok yumuşak ve sorunsuz.

punto1414
06/10/2015, 16:31
1-2 güne baskı balatayı değiştireceğim..Servis in demesi baskı balatadan yapıyor..Değiştirince sonucu paylaşırım..
stop edince farlar falan açık kaldığında uyarı vermiyor?ayarı falan varmı bunun?

CanGo48
06/10/2015, 16:44
geri vites cırtlaması bende de vardı vitesi sağ tarafa tam yapıştırıp çekince sıkıntı olmuyor tabi debriyaja tam basılması lazım özellikle geri viteste.aracı ilk çalıştırken hiç gaz verme sıcak havalarda min 1 dk soğuk havalarda 3-4 dk çalışsın bekleyin ve arkadaşında dediği gibi motoru zorlamadan düşük hızda kullanılması iyidir.yakıt konusunda da temiz ve sabit bir yerden alın. ben uzun yola çıkıcaksam opetten şehirçinde olucaksam shellden alıyorum ve ikisinde de yakıt garantisi var. yakıttan kaynaklanan herhangi bir durumda sıkıntıyı gideriyorlar. mesela yanlışlıkla benzin koydu çalılştırmadan farkettim depoyu tamamen temizlediler depomu ve 50 tl fazla yakıt koydular bir sonraki gidişimde de gene 50 tl lik daha üstüne koydular maksat müşteri memnun olsun hesabı ;) birde benim nacizane fikrim aracınızı kesinlikle uzun süreli güneşe bırakmayın. ön konsol tamamen plastik olduğu için genleşme çok fazla olur. 2x2m beyaz keten örtüm vardır 1 saatliğine bile olsa en azından ön tarafına örter öyle cıkarım. yıllardır gölge kovaladımpark etmek için kaportada herhangi bir boya düşmesi olmadı Allaha şükür. kazasız belasız sürüşler olsun hepimize:wink:

GPEMREE
06/10/2015, 20:12
Bu geri vites cirtlamasini ve vitese zor geçmelerini benim araba belli bir yol gittikten sonra yani isindiginda yapıyor. Farklı bir durummu sözkonusu acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.

GPEMREE
06/10/2015, 20:14
Geri vites grandelerde kronik evolarda var mi bilmiyorum benim aracin vitesleride zor geciyordu ilk aldigimda ustam bakti halatlar duzgun takilmamis yerine tam oturtulmamis birde yagsiz kalmis demisti onlari duzelttik 3 4 binde bir telleri bir kac damla yag damlattim simdi yumsacik once yaglamani tavsiye ederim
Bu yaglamayi tam olarak nereye yapacağız ?

halilimo
06/10/2015, 22:16
Bu yaglamayi tam olarak nereye yapacağız ?

Kaportayi acinca akunun ordan asagiya goguse dogru baktiginizda boru gibi birseye girip cikan ince teller vardir siz bakarken biri vites degistirirse direk gorursunuz zaten o telleri yaglayin sonra 1 den baslayin 5 10 dakka butun viteslere takin cikarin yumsadigini hissediyorsunuz

GPEMREE
06/10/2015, 22:19
Teşekkürler cevap için deniycem bakalım

SinanTR
06/10/2015, 22:37
cırtlama hatta neredeyse geri vitese zor geçiyodu benimkinde ama baskı balata ve şanzıman yağı değişince düzeldi hiç cırtlama yok şuan

dizeş sakin kullanmak ister bakımınıda zamanda yap yıllarca binersin

punto1414
07/10/2015, 11:33
cırtlama hatta neredeyse geri vitese zor geçiyodu benimkinde ama baskı balata ve şanzıman yağı değişince düzeldi hiç cırtlama yok şuan

dizeş sakin kullanmak ister bakımınıda zamanda yap yıllarca binersin
bakalım bende değiştireceğim inşallah düzelir.Şunu okumuştum forumda dün akşam denedim oldu.''geri vites için ilk 4 e atıyorum sonra geriye taktığımda gayet güzel geçiyor :)''Tabi bu geçici bir çözüm istanbul trafiğinde 1 saniyenin bile önemi çok fazla.