PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Km yanıp sönmesi ve B10AA proxy hatası nedir?

aydinhakan
15/09/2015, 23:21
merhaba arkadaslar aracımı önümüzdeki hafta vizeye götüreceğim. aracı 9 ay önce aldım ve bu ilk vizesi olucak ancak aracı aldığım günden berı km sayacı yanıp sönüyor. ekranda herhangi bir arıza ikazı vermiyor. aracı bilgisayara bagladığımızda ise resimlede de görüldüğü gibi B10AA proxy konfigrasyon kontrolu hatası cıkıyor. km sayacı büyük ihtimalle bu hata yuzunden yanıp sonuyor. bu hata nedir bilen varmı.
kafama takılan konu sayacın yanıp sönmesi yüzünden muaynede bir sorun cıkarmı. km düsürme olayından şüphelenebilirier diye düşünüyorum. nitekim öylede olabilir cunku aracı 35binde galeriden aldım. gerci ilk lastikleri uzerindeydi ve akusu orjınaldi ama yinede belli olmuyor galericilerin işi.
önerilerinizi bekliyorum.simdiden tesekkürler

aydinhakan
15/09/2015, 23:44
internette yaptıgım arastırma sonucu bu hatanın anlamının

Short to the lap pre-tensioner seat belt circuit and other air bag module circuits oldugunu ögrendim.

sanırım emniyet kemeri yada airbag ünitesinde kısa devre var demek istiyor.
arkadaslar bu arac selde kalmıs ve içine yaklasık 15 cm su girmiş. vites kolunun orda airbag beyni varmıs. su yuzunden hasar görmüs olabılır.

ancak uyarıda emnıyet kemerınde kısa devre olabılır dıyor. suan surucu koltugunda emnıyet kemerımı takmadıgım zaman uyarı verıyor ancak ön yolcu koltuguna oturunca kemer ıkaz uyarısı calısmıyor. yanı oraya yolcu oturdugunu sistem algılamıyor.bu aractan once dynamıc evom vardı ve yolcu oturunca kemer takılmadı uyarısı verırdı. ancak bu arac easy. easy lerde on yolcu algılama sensoru varmı. eger varsa sorun o koltuktakı sensorde olabılır. bu da benı 1200tllik aırbag beynı masrafından kurtarabilir. easy aracı olan biri beni bilgilendirebilirmi

emre9238
16/09/2015, 00:12
Önce bir oto elektirikçiye gidip aracın bütün sigortalarını kontrol ettirin.Bazı sigortalar atıncada km sayacı yanıp sönebiliyor.

Erhan usta
16/09/2015, 00:26
Merhaba aracinizin km saatinin yanip sonmesinin sebebi ünitelerden birini tanimamasi sebebiyle yanip sonuyor ve hicbir ariza lanbasini yakmaz.
Yapmaniz gereken islem aracinizi cihaza baglatip proksi hizalama prosedurunu (tanitimni) yaptirmaniz gerekiyor bu islem yapildiginda dogru olarak sonucnanirsa km saati normale doner yada sisteme tanitamadigi uniteyi gosterir bunun uzerindende sistem duzeltmesi yapilabilinir

aydinhakan
16/09/2015, 11:09
Merhaba aracinizin km saatinin yanip sonmesinin sebebi ünitelerden birini tanimamasi sebebiyle yanip sonuyor ve hicbir ariza lanbasini yakmaz.
Yapmaniz gereken islem aracinizi cihaza baglatip proksi hizalama prosedurunu (tanitimni) yaptirmaniz gerekiyor bu islem yapildiginda dogru olarak sonucnanirsa km saati normale doner yada sisteme tanitamadigi uniteyi gosterir bunun uzerindende sistem duzeltmesi yapilabilinir
Cevabınız için tesekkur ederim. Proksi hizalama prosedürünü servisten başka bir yerde yaptırabilir miyim.

aydinhakan
16/09/2015, 11:10
Önce bir oto elektirikçiye gidip aracın bütün sigortalarını kontrol ettirin.Bazı sigortalar atıncada km sayacı yanıp sönebiliyor.

Tesekkur ederim. Dediginiz gibi ilk önce tüm sigortaları kontrol ettireceğim.

Erhan usta
16/09/2015, 13:11
Yetkili servisde yaptirmanizi tavsiye ederim orjinal cihazla

aydinhakan
16/09/2015, 14:08
Az önce orta konsolu soktum ve airbag beynine ulaştım. Tahmin ettiğim gibi su yüzünden eski beyin yanmis yerine başka bir beyin takmışlar.fotografta ta görüldüğü gibi Beynin kapağındaki seri numaralarıyla devredeki seri numaralar birbirini tutmuyor.takılan yeni beynin orijinal olup olmadığını anlayamadim. Bide beyne giren kablolarin klemesinde kararmalar var. Eski beyin yanınca onlara da zarar vermiş olabilir diye söküp temizledim ancak km yine yanıp sonuyor. Elektrikciye gidip airbag sigortalarini kontrol ettireceğim yine duzelmezse servise gideceğim.

arabicturkish
16/09/2015, 14:35
Benim km de yanıp sönüyordu ayrıca yolcu ve sürücü airbag ikazları da yanıyordu beyinciye gittim airbag beyni bozulmuş çıkmacıdan temin ettik airbag ikaz ışıkları söndü yalnız km hala zıplıyor. Benim de bir ara elektrikçiye gitmem gerek . Sonuç alırsanız yazarsanız problemin ne olduğunu belki yardımı olur bizim durumda olanlara da . İyi forumlar.

bossman449
16/09/2015, 21:07
Dostum aracında yapılan değişiklik nedeniyle yani değşen airbag beni aracın body computer ine tanıtılmamasından kaynaklanıyor proxy hizalama yaptırırsan sorun çözülür
Bu işlemi elm cihazı ile kendinde yapabilirsin.

byadrenalin
16/09/2015, 22:11
Ben bir keresinde arabanın ön konsolu boyamak için digital klima ve teyibi sökmüştüm. O zaman böyle bir şeyle karşılaşmıştım. Her şeyi takınca yerine tekrardan düzelmişti.

aydinhakan
17/09/2015, 12:06
Dostum aracında yapılan değişiklik nedeniyle yani değşen airbag beni aracın body computer ine tanıtılmamasından kaynaklanıyor proxy hizalama yaptırırsan sorun çözülür
Bu işlemi elm cihazı ile kendinde yapabilirsin.

Elm cihazı bende var. Daha önce hız sabitleyici aktif etmiştim. Proxy hizalama nasıl yapılıyor kısaca anlatabilir misin

halils2
17/09/2015, 21:14
Elm cihazı bende var. Daha önce hız sabitleyici aktif etmiştim. Proxy hizalama nasıl yapılıyor kısaca anlatabilir misin

Cc yi aktif etmekte yaptığınız gibi proxy hizala diyorsun ama kontak açtığında zaten yapıyor bunu. Siz yinede yapın olmazsa tahminim ünitelerden 1i ile haberleşemediğinden kaynaklı. Tek tek ünitelere bağlanıp hangisinde bu hatayı veriyor bakın. Ona göre yol izlersiniz.

aydinhakan
18/09/2015, 12:51
Cc yi aktif etmekte yaptığınız gibi proxy hizala diyorsun ama kontak açtığında zaten yapıyor bunu. Siz yinede yapın olmazsa tahminim ünitelerden 1i ile haberleşemediğinden kaynaklı. Tek tek ünitelere bağlanıp hangisinde bu hatayı veriyor bakın. Ona göre yol izlersiniz.
Hava yastığının beynine giden devrede sigorta varmı. Kullanma kılavuzundaki sigrota açıklamalarına baktım ama yoktu. Eğer öyle bir sigorta varsa yanmış olabilir diye düşünüyor um

halils2
18/09/2015, 16:00
Hava yastığının beynine giden devrede sigorta varmı. Kullanma kılavuzundaki sigrota açıklamalarına baktım ama yoktu. Eğer öyle bir sigorta varsa yanmış olabilir diye düşünüyor um

Hiç bir haberleşme hattında sigorta olmaz. Haberleşmiyorsa ünitelerden 1inde ya da kablo, sokette sorun vardır.