PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic 1. Viteste Sarsma

gokhn
30/08/2015, 19:30
Merhaba arkadaşlar 2013 Punto Dualogic kullanıcısıyım ve canımı sıkan bir durum mevcut. Yoğun köprü trafiğinde 1. viteste tampon tampona giderken ayağımı gazdan çektiğim anda araba sarsa sarsa ilerliyor yani sanki ayağımı sürekli gazdan çekip basar gibi kafa ata ata ilerliyorum. Sayesinde boyun fıtığı sahibi olacağız valla.
Neyse yetkili servise götürdüğümde bunun normal olduğunu ve dualogic şanzımanda bunun yaşandığını söylediler.

Köprü trafiği gibi yoğun trafikte 1. viteste giderken ayağını gazdan çekince böyle bir sorun yaşayan var mıdır? Varsa sorunu çözebilen var mıdır?

Teşekkürler.

Evren_c
31/08/2015, 00:44
Bu gerçekten normal bir durum. Ayak bileğinize hakim olmak (gazı bir anda birakmamak, daha nazik davranmak) ya da 2. viteste gitmeye çalışmak dışında yapılabilecek pek bir şey yok gibi.

gokhn
31/08/2015, 08:57
gerçekten bunun normal olmasını aklım almıyor, trafikte araba kullanmak tiksindirici olmaya başladı bu haliyle sarsa sarsa. ayağımı gazdan çektikten sonra hemen frene hafifce dokunup kavramayı ayırıp sarsılmadan gitmeye çalışıyorum ama çokta etkili değil. bende baskı balatadan veya enjektörlerden şüpheleniyordum halada şüpheliyim ama bilmiyorum.

Ahmet Eymen
31/08/2015, 21:56
2012 punto evo 1.4 s&s kullanicisiydim ki ayni sorun bendede vardi sibop ayari yapildi baski balata denildi pc ye baglandi sorun olmadigi gozlendi ama bunun normal oldugu soylenemez bence. Araba ya binmek istemedim ve sattim.

gokhn
31/08/2015, 22:06
Aynen pc ye bağlayıp yazılım güncellemesi yapıldı ama bi sonuç yok tabiki, ayrıca sanırım araba sıcakken daha çok hissediliyor bu durum ve böyle olması baskı balatayı akla getiriyor benim. servis yazılımdan bakınca sorun yok diyor ve geçiyor. 0 dualogic punto olsa test sürüşüne çıkıp deneyeceğim ama o şansımız yok, aracı 0 almadığım içinde ilk halini bilmiyorum. enjektörlerde şüpheli benim gözümde ama servis sıkıntı yok diyor. nasıl yoksa artık.

Evren_c
01/09/2015, 17:19
Mekanik olarak aracın nasıl çalıştığını kavramak lazım öncelikle. Manuel vitesli araçlarda da (ki dualogic de aslında manuel bir şanzımandır) 1. viteste kalkıştan hemen sonra debriyaja basmadan gazı sert biçimde bırakırsanız araç silkeleyebilir. Bu dişli oranlarıyla alakalı bir durumdur. Mutlaka yapacak diye bir şey yok elbette (her aracın dişli oranları farklı) ama yapabilir. Çünkü 1. vites arabaya ilk hareketi veriyor malum. Araba da nereden baksanız 1 ton. Bu yüzden ilk vitesin oranı kısadır yani motor devri, lastiğe son hareketi veren dişlilerin devirine göre çok yüksektir. Motor çok döner, lastik az döner. Hızlandıkça bu oran 1/1'e kadar çıkar, hatta üstüne de çıkar. Siz tam bu ilk hareket esnasında gazı bıraktığınızda dualogic biraz IQ fakiri bir şanzıman olduğundan debriyaja basmıyor ve tam kavramada kalıyorsunuz yani motorla lastikler arasındaki bağ kopmuyor. Gazı da kestiğiniz için araç yığılıyor ve motorun o yüksek deviri bir anda aracın düşük hızına adapte olamadığı için tak-tak-tak diye vuruntu hissediyorsunuz. Bu tüm aktarma organlarına zararlı bir durum haliyle.

Frene bastığınızda da debriyaj hemen devreye girmeyebilir. Motor stop etme eşiğine gelinceye kadar debriyaja basmıyor dualogic. Bu yüzden frene bassanız da silkeleme devam edebilir. Artık nasıl bir yazılım yazmışlarsa, gazı hızlıca kestiğinizde aracın hızına, eğimine vs. bakmadan tam kavramada devam ediyor. Sanki yüksek hızda giderken gazı kesmişsiniz gibi. Tüketim odaklı yapılmış bir tercih belli ki bu ama düşük hızlarda da böyle sorunlara yol açıyor işte. Oysa ki o anki hıza, aracın eğimine (belki yokuş çıkıyoruz) vs. baksa, belki de yarım debriyaj yapacak ya da vites düşürecek vs. vs. Sadece devire bakıyor herhalde.

Maalesef aracı bu şekilde tasarlamışlar. O yüzden tavsiye isteyenlere eğer ki aracı İstanbul trafiğinde kullanacaklarsa ya da dik yokuşlu bir yerde yaşıyorlarsa bir dualogic kullanıcısı olarak dualogic tavsiye etmiyorum.

Konforunuzu biraz daha arttırmak adına şunları yapabilirsiniz; öndeki araçla aranızda makul bir mesafe kalıncaya kadar hareket etmeyin, sonrasında da çabuk şekilde 2. vitese geçip ondan sonra gazı bırakın. Dişli oranlarından dolayı titreme yapmayacaktır. Tabii bu durumda İstanbul sürücüleri aradaki boşluğa dalar mı bilemem. Bir diğer seçenek de şu; kalkış yapın ama gaza öyle bir basın ki (nazikçe) araç tam kavramaya geçemesin, ağır ağır ilerleyin. Dolayısıyla gazı bıraksanız bile silkelemeyecektir yarım debriyaj gittiği için. Hemen debriyaja sonuna kadar basacaktır dualogic. Bu da tüketimi arttıracak elbette.

Ben aracımı sıfır aldım. Aldığım gün de, bugün de (yaklaşık 60bin km) bahsettiğiniz durumda aynı tepkiyi veriyor bu arada.

gokhn
01/09/2015, 19:44
çok teşekkürler evren yaptığın açıklama için aracı anlamış oldum bu şekilde, gerçekten çok sağol. artık biz alışacağız dualogic'e yapacak birşey yok görünürde.
önerilerinden, öndeki araçla mesafe bırakmak dediğin gibi araya boşluk bıraktığında anda dalan dalana bu şehirde.
ikinci önerinin daha kullanılabilir olduğunu düşünüyorum ama bu kullanımda yarım debriyaj sık kullanımda baskı balata ömrü kısaltacaktır gibi geliyor ama kullanıcaz mecbur.
ayrıca son zamanlarda özellikle köprü trafiği gibi yokuş aşağı trafikte 3-5 km hızla dur-kalk yaparak ilerlerken fazla yakmasını göze alarak boşa alarak ilerliyorum, belki şu sıralar çok kafaya takıyorum zamanla unuturum diye umuyorum. :)

bu arada size sormak istediğim birşey var, motor freni kullanmanın şanzımana bir zararı var mıdır? yokuş aşağı uzun inişlerde balataları korumak için sıklıkla kullanıyorum çünkü.

Evren_c
02/09/2015, 00:07
Rica ederim.

Genel olarak motor freninin bir zararı yok. Hatta böyle yapılması tavsiye edilir hem kontrollü iniş hem de balata ömrü açısından. Ama aracın çok hızlanmasına, haliyle motor devrinin çok yükselmesine izin vermeyin, arada ufak ufak fren yapın.

Yokuş aşağı boşta kaydırmak doğrudur diyemeyiz ama yoğun trafikte belki arada sırada yapılabilir. Sizi anlıyorum yani. Bunun onerilmemesinin sebebi de motorun bir sekilde stop etmesi ve fren ve direksiyonun çalışmaz hale gelmesi ihtimali. Bunu da göz önüne alın derim.

celenlee
03/09/2015, 18:12
Merhaba arkadaşlar 2013 Punto Dualogic kullanıcısıyım ve canımı sıkan bir durum mevcut. Yoğun köprü trafiğinde 1. viteste tampon tampona giderken ayağımı gazdan çektiğim anda araba sarsa sarsa ilerliyor yani sanki ayağımı sürekli gazdan çekip basar gibi kafa ata ata ilerliyorum. Sayesinde boyun fıtığı sahibi olacağız valla.
Neyse yetkili servise götürdüğümde bunun normal olduğunu ve dualogic şanzımanda bunun yaşandığını söylediler.

Köprü trafiği gibi yoğun trafikte 1. viteste giderken ayağını gazdan çekince böyle bir sorun yaşayan var mıdır? Varsa sorunu çözebilen var mıdır?

Teşekkürler.

Şanzıman takozu gidince de 15-20km hızdayken ayağınıu gazden çekince sallıyor aracı. Şanzıman takozu değiştirince bende düzelmişti.

Rapro 80TL idi 2 sene önce.

ibooovn
04/09/2015, 00:28
diğer aracım 2000 model vw passatta bile gram sarsma olmuyor şimdiye kadar hiç bir işlem tamirde görmedi vites kutusu...vites geçişlerini bile hissetmek mümkün değil.tabi ikisi farklı sistemler...fiatta robot yardımıyla manuel vites değişiyor...allahtan otomatik vitesli punto almamışım herkes şikayetçi bi bozuldu mu 5 6 bin masraf...aynısı alfalardada geçerli aynı sistem zaten

celenlee
04/09/2015, 00:48
diğer aracım 2000 model vw passatta bile gram sarsma olmuyor

Bile derken :)
Tam otomatik bir araçta neden sarsma beklensin ki.

1.4 Fire araçta ne yazık ki şanzıman takozu çabuk bozuluyor. O da malum ""ne kadar ekmek o kadar köfte"" mantalitesinin bir sonucu. Robottan ziyade takozdan meydana geliyor bu durum..

Gorky
04/09/2015, 02:05
arkadaşlar dualogic bir "otomatikleştirilmiş manuel" şanzımandır. halk adıyla yarı-otomatik yada triptonik. robot tamamen insan gibi çalışmadığı için trafikte yarım debriyaj falan yapmaz. ondan böyle durk kalk trafikte çok narin davranmazsanız silkeyebilir. tam otomatiklerde de olmaz bu sıkıntı. debriyaj kavraması falan yok çünkü..

birde tam bilmiyorum bu tamamen tahminim ama dsg gibi çift kavramalı triptonik şanzımanlarda bu silkeleme olmayabilir.

Evren_c
04/09/2015, 17:58
DSG yarım debriyaj yapabiliyor çünkü. Zaten bozulmaların çoğu da bu sebepten meydana geliyor. İnsanlar uzun beklemelerde boşa almıyor şanzımanı. Çok ısınıyor alet. Biraz konu dışı oldu ama yazayım dedim.

levan34
05/09/2015, 01:16
Trafikte sık sık boşa almalısın...4 senedir kullanıyorum...trafik dahil dualogicte sıkıntı yaşamadım

gokhn
05/09/2015, 23:20
bu dualogicte ki boşa alma konusunuda anlamış değilim, sonuçta kırmızı ışıkta ayak frende beklerken araç debriyaja basılı gibi kavramayı bırakmıyor mu? Eğer ayak frendeyken kavrama yoksa vitesi boşa almanında bir anlamı yok gibi geliyor ama. bilenler bu konuda da aydınlatırsa sevinirim.

Evren_c
07/09/2015, 20:45
bu dualogicte ki boşa alma konusunuda anlamış değilim, sonuçta kırmızı ışıkta ayak frende beklerken araç debriyaja basılı gibi kavramayı bırakmıyor mu? Eğer ayak frendeyken kavrama yoksa vitesi boşa almanında bir anlamı yok gibi geliyor ama. bilenler bu konuda da aydınlatırsa sevinirim.

Ayak frende beklerken vites 1'de ve debriyaj basili oluyor. Yani yayları boşa yoruyorsun. N'ye alırsan vitesi boşa alıp debriyaja basmayı bırakıyor araç. Uzun beklemelerde boşa alin mutlaka. Kitapçıkta da yazıyor :)

gokhn
08/09/2015, 08:31
Ayak frende beklerken vites 1'de ve debriyaj basili oluyor. Yani yayları boşa yoruyorsun. N'ye alırsan vitesi boşa alıp debriyaja basmayı bırakıyor araç. Uzun beklemelerde boşa alin mutlaka. Kitapçıkta da yazıyor :)

Anladım Evren sağol, teşekkürler.