PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizelde bosa atinca anlik tuketim niye artiyor?

halilimo
24/08/2015, 21:30
Merhaba arkadaslar baslikta da belirttigim gibi bosa atinca anlik tuketim artiyor nedeni nedir? Birde dizel bosa atilmaz deniyor dogru mudur?

SinanTR
24/08/2015, 22:10
dizelde değil benzinde de boşa atılmaz ki niye atasınız ki yürüyen araba ya durmaya yakın motor freni yapar dururken atarsın boşa yada duruyoken atarsın bu kadar basit ha illada boşa atıcam dersen boşa atsanda atılır ilk kez duydum dizelin boşa atılamayacağını ne alakası var anlamadım

byadrenalin
24/08/2015, 22:11
Boş viteste araç daha fazla yakıyorda o yüzden. Viteste gaza basmadan kendi halinde giden araç yakıt yakmıyor. Bu sebeple.

ecuadorm
24/08/2015, 23:42
Anlik yakıt tüketimi açık olsun, boşa attginiz anda tüketim artmaya başlayacaktır. Aracinizi mümkün mertebe viteste kullanmaya ozen gösterin. Hem ekonomi hemde güvenlik için.

halilimo
24/08/2015, 23:43
Bahsettigim yokus asagi bosa atmak degil bunun dizel icin bir zarari falan varmidir diye sordum cunku oyle seyler soyleniyor etrafta banada sacma geldi ama peki anlik tuketim niye artiyor

Evren_c
24/08/2015, 23:52
Boşa attığınızda tekerlekler ile motorun bağlantısını kesmiş oluyorsunuz yani aracın ivmesi ile silindirleri hareket ettiremediğiniz için motor rölanti devirinde çalışıyor. Haliyle yakıt harcıyor.

Oysa ki vitesteyken gazı kesip aracın kendi ivmesiyle "akmasına" izin verirseniz silindirler yakıta ihtiyaç duymadan, tekerleklerin momenti ile hareket edecektir. Çünkü araç viteste olduğundan tekerlekler doğrudan motora bağlıdır. Gaza da basılmadığı için cut-off sayesinde sıfır tüketim ile ilerleyeceksiniz. Ta ki motor devri rölanti devrinin altına inene kadar. Bu noktada enjektörler yakıt püskürtecektir.

teacherofenglish
25/08/2015, 00:47
Boşa attığınızda tekerlekler ile motorun bağlantısını kesmiş oluyorsunuz yani aracın ivmesi ile silindirleri hareket ettiremediğiniz için motor rölanti devirinde çalışıyor. Haliyle yakıt harcıyor.

Oysa ki vitesteyken gazı kesip aracın kendi ivmesiyle "akmasına" izin verirseniz silindirler yakıta ihtiyaç duymadan, tekerleklerin momenti ile hareket edecektir. Çünkü araç viteste olduğundan tekerlekler doğrudan motora bağlıdır. Gaza da basılmadığı için cut-off sayesinde sıfır tüketim ile ilerleyeceksiniz. Ta ki motor devri rölanti devrinin altına inene kadar. Bu noktada enjektörler yakıt püskürtecektir.
Bizim araclarda tüketim 0 oluyormu acaba? Ben benim aracta 2 lt altini hic gormedim anlik tuketimde. Bosa da atsam vitesteyken gaza basmasam da hep 2 lt. Acaba 2nin altini gostermiyormu yoksa sadece bende mi boyle?

Evren_c
25/08/2015, 10:49
Bizim araclarda tüketim 0 oluyormu acaba? Ben benim aracta 2 lt altini hic gormedim anlik tuketimde. Bosa da atsam vitesteyken gaza basmasam da hep 2 lt. Acaba 2nin altini gostermiyormu yoksa sadece bende mi boyle?

Evet bizim araçlarda cut-off var ve tüketim sıfır oluyor. Fakat yol bilgisayarı en düşük 2 gösteriyor. Siz viteste giderken gazı kestiğinizde sıfır tüketimle yol alıyorsunuz (rölanti devirine düşünceye kadar).

tayfux
25/08/2015, 22:54
Evet bizim araçlarda cut-off var ve tüketim sıfır oluyor. Fakat yol bilgisayarı en düşük 2 gösteriyor. Siz viteste giderken gazı kestiğinizde sıfır tüketimle yol alıyorsunuz (rölanti devirine düşünceye kadar).

ve işin kötü tarafı bu durum ortalama yakıtı etkiliyor..

alper39
26/08/2015, 22:34
benim araçta da 2lt nin altını göstermiyor. boştayken de viteste gazdan çekince de 2lt gösteriyor
silindirlerin hareketini tekerlerden gelen güç ile sağlamak 0 tüketim, çok mantıklı :thumbup1:

halilimo
27/08/2015, 21:10
Bende bosa atinca 10 15 gidiyor

Evren_c
28/08/2015, 00:34
Bende bosa atinca 10 15 gidiyor

Boşa aldıktan sonra gaz mi veriyorsunuz ne yapıyorsunuz?

mehmetheleloy
28/08/2015, 12:09
Aracı hiçbir zaman boşa alıp salmam, hem güvenlik açısından hem yakıt tüketimi açısındna sağlıklı değil

halilimo
28/08/2015, 19:07
Boşa aldıktan sonra gaz mi veriyorsunuz ne yapıyorsunuz?

Gaz mı verırım hocam sizde:D gaz vermeden neden bu kadar artıyor diye soruyorum bende :)