PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites ve Devir

Silinmiş Kullanıcı
17/08/2015, 18:11
Arkadaşlar Merhaba :merhaba:

Birkaç soru sormak istiyorum,

2008 Model GP MJ 1.3 75BG araç kullanıyorum.
İlk aracım ve bazen acemiliğini çekiyorum. Bu yüzden mazur görünüz :sweatingbullets:

Öncelikli sorum kalkışla ilgili;
vitesi 1'den 2'ye atarken ayağımı debriajdan yavaş çektiğimde araba çok ağır kalkıyor, biraz daha normal hızda çektiğim zaman sendeleyerek kalkıyor. Normal bir kalkış için ayağın debriaj ve gaz pedallarına nasıl basmalıyım?

Bir de malum Alibeyköy'ü bilenler bilir; dik yokuşlar var sürekli.
Yokuştan çıkarken 2. vitese aldığımda 3.ü vitesi istiyor, 3'e aldığımda bu sefer araç bayılıyor. Bunun ortasını bulamadığım için yüksek devirde (3 bini geçmeyecek şekilde) çıkıyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

Aşağı inerken de, 2. vitese alıp sadece freni kullanarak yavaşlatarak iniyorum. Fakat araç hızlandığında devir yükseliyor. 3'ü vitesi istiyor. 3'e aldığım zaman da freni kullanıp yavaşladığımda hafif tekleyip debriaj istiyor.

Anlayacağınız bu tarz acemilikler çekiyorum.

Bu durumlara karşı tecrübeli kişilerden, engin bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Teşekkürler :)

SaLDo
17/08/2015, 22:35
Kalkışta gaz yüklen biraz:) hakkını ver arabanın. Yokuşlarda eğer 3 istiyorsa ve 3. Viteste rahat çıkılmıyorsa o yokuşu 2 de çık. 2500 devirde ayarla çık. Kimse sana hızlan demez yokuşlarda. İnişlerde ise eğer yol cadde ise üç ile aal git araba baymaz frenlemeyi 3 bin devire geldikçe bas 2 ye fln düşünce freni bırak. Sürekli frenle gitmek olmaz. Balata ömrünü azaltır. Zamanla zaten hepsini kaparsın akışına bırak.

Silinmiş Kullanıcı
18/08/2015, 11:05
Önerilerini dikkate alacağım.

Teşekkürler)

mehmetheleloy
18/08/2015, 11:22
1. Vites yükseltirken aracın yavaşlamasına izin verme(özellikle yokuş çıkarken) hızlı bir şekilde vites değiştirip yola devam edersen bir sıkıntı olmaz. Tabi ayağını küt diye debriyajdan çekersen araç silkeler.
2. 2000-3000 devir arasında yolun hız durumuna göre hangi vites uygunsa onunla git.
3. Yolun durumuna göre 4'e de alırsın 5'e de. Ara sokaklardan ve aniden durmanı gerektirecek bir yoldan gidiyorsan 2'ye al hızlanınca frene hafif hafif dokun.

Vites olayı tamamen yolun durumuyla alakalı(yokuş, uygunluk, boşluk, bozukluklar vs vs)
2000-3000 devir arasında yolun durumuna göre hangi vites uygunsa onunla git.
Ayağını debriyajdan çekerken silkelenmeyi önlemek için hafif gaza baz.

Silinmiş Kullanıcı
18/08/2015, 18:00
Teşekkür ederim :)

celenlee
19/08/2015, 11:21
Yokuş aşağı giderken sürekli frenle bir üst viteste gideceğine, bir düşük viteste gitmen daha doğru, araç 3000-3500 görsün kompresyonda bir sıkınıntı olmaz.

**Yani yukardaki örneğinde, yokuş giderken 3'e almıcan, 2 de salcan arabayı.

Yokuş çıkarken motor hacmi ve BG küçük olduğu için, dik yokuşlarda yüksek devirde vites attırmazsan bir üst viteste araç bayılır.

**Özellikle 1 den 2ye atarken 3000'ü devirmen gerekiyor. (Bahsettiğin sokaklarda ;))

Silinmiş Kullanıcı
20/08/2015, 16:13
Yokuş aşağı 2'de gidiyorum deviri kontrol ederek şuan iyi gibi görünüyor.
Yokuş yukarı da 3bin deviri gördürüyorum artık :) Ona göre hızlı vites yükseltiyorum.

Normal düz yol kalkışında ve diğer vites geçişlerinde 2bin deviri gördüğü an vites değiştiriyorum. Bu normal olandır değil mi?

Teşekkürler :)

celenlee
22/08/2015, 16:45
Normal düz yol kalkışında ve diğer vites geçişlerinde 2bin deviri gördüğü an vites değiştiriyorum. Bu normal olandır değil mi?

Bu ekonomik olandır demek daha doğru :) Bir zararı yok.

Ama insanı çileden çıkartıyor bazen, arkan doluysa arkadan gelenleri düşünmeye başlıyorsun bir süre sonra...

Ben LPG'ye geçtim geçeli, ECO'yu kapattım. Ve devre bakmaz oldum ;)
9.6lt lpg hiç değişmedi. Ben de birdaha nasıl süreyim diye hiç düşünmedim.

En güzeli en başından LPG takıp keyfince binmek ;) Diğer türlüsü çok kasıyor insanı.

Silinmiş Kullanıcı
07/09/2015, 12:18
Bu ekonomik olandır demek daha doğru :) Bir zararı yok.

Ama insanı çileden çıkartıyor bazen, arkan doluysa arkadan gelenleri düşünmeye başlıyorsun bir süre sonra...

Ben LPG'ye geçtim geçeli, ECO'yu kapattım. Ve devre bakmaz oldum ;)
9.6lt lpg hiç değişmedi. Ben de birdaha nasıl süreyim diye hiç düşünmedim.

En güzeli en başından LPG takıp keyfince binmek ;) Diğer türlüsü çok kasıyor insanı.

Bu ilk aracım olduğu için Dizel tercih etmek istedim.
Ama bir sonraki aracımda mutlaka LPG tercih etmeyi düşünüyorum.

Bilgileriniz için teşekkürler :)

yasar01
07/09/2015, 12:54
Bu ilk aracım olduğu için Dizel tercih etmek istedim.
Ama bir sonraki aracımda mutlaka LPG tercih etmeyi düşünüyorum.

Bilgileriniz için teşekkürler :)
Neden benzin lpg hocam benim de ilk aracim benzin lpg li aldım

Lpg yi kendim taktirdim

3 ay dizel baktım pat diye gittim benzinli aldım

Bir sıkıntı gördüğümden değil ama neden benzinli aldım diye pişmanım

Hatta yaptığım masraflari ekleyip aldığım fiyata satilirsa dizel alayım diye düşünüyorum

acemi
07/09/2015, 13:58
Yokuşu çıktığın vitesle ineceksin, yoksa frenlerin şişer yokuşun sonunda duvara girersin.

tabi dik yokuşları 1'le 2'yle inerken devir 5bine falan geliyor insanı korkutuyor, aşırı yükselirse biraz bas frene insin sonra tekrar bırak.

Silinmiş Kullanıcı
19/09/2015, 17:07
Neden benzin lpg hocam benim de ilk aracim benzin lpg li aldım

Lpg yi kendim taktirdim

3 ay dizel baktım pat diye gittim benzinli aldım

Bir sıkıntı gördüğümden değil ama neden benzinli aldım diye pişmanım

Hatta yaptığım masraflari ekleyip aldığım fiyata satilirsa dizel alayım diye düşünüyorum

Bakım masrafları, çekişi ve uzun yolda rahat etmek için daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

halilimo
20/09/2015, 20:42
Bakım masrafları, çekişi ve uzun yolda rahat etmek için daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Hocam lpg nin hangi cekisinden bahsediyorsunuz basarsin gitmez sicakta siser klimayi acarsin ceset olur arac dizel almakla en iyisini yapmissiniz yokus yukari vites degistirip gaza basinca koltuga yapismanin keyfini yasayin;)