PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devir ve vites hakkında

ervem
01/08/2015, 18:02
Arkadaşlar aracım 2011 model fiat punto evo dynamic triptonic vites.aracımı hep otomatikte kullanıyorum.yalnız bazen 3.viteste devir bakıyorum 40-50 ye geliyor araba bağırıyor.bazen ayağımı kaldırıp hafif bastığımda değişiyor bazende olmuyor elle müdahale ediyorum.yani bu kullanımla mı alakalıdır yoksa şanzumanla mı yağıyla falan ilgili olabilir mi acaba değiştirsem etkiler mi?bana arabanın devri çok yükseliyor sanki açıkçası çok bilgimde yok .

Evren_c
03/08/2015, 12:00
Dualogicler şöyle çalışıyor;

gaza sabit şekilde bastığınız varsayarsak eğer Eco modunda 2000 devirde vites değiştirir. Eco kapalı iken maksimum tork devri olan 3000-3250 devir civarında vites değiştirir. Her iki durumda da gaza hızlı biçimde ve fazlaca basarsanız yine basma şeklinizle doğru orantılı olarak daha yüksek devirlere çıkabilir. Benzer şekilde ayağınızı gazdan hafifçe çekip tekrar basmanız ya da pedala uyguladığınız basıncı azaltmanız halinde de hemen vites büyütür. Yüksek devirdeyken bir anda pedalı tamamen bırakırsanız motor freni yaparak aynı viteste gitmeye devam eder.

Dolayısıyla bence sizin örnekte ayak bileğinize bağlı olarak yüksek devire çıkıyor araç. Deneyerek test edebilirsiniz. Eğer ayağınızı sabit tutmanıza rağmen sadece 3. viteste böyle davranıyorsa servise sormakta fayda var. Yazılımsal bir şey de olabilir, mekanik bir şey de olabilir.

taylantay
04/08/2015, 00:40
yani vitesi gaza verdiginiz tepkı degıstırıyor aslında.

ervem
17/08/2015, 01:46
Cevaplar için tşklr ama benim dışımda kullananlarda öyle dedi hafif ayağımı çekip tekrar basıyorum bakıyorum yok 3 te kalıyor devir 50 yani her zaman yapmıyor anlamadım :(

Evren_c
17/08/2015, 17:35
Eco fonksiyonu kapalı mı? Kapalı ise araç yüksek devire çıkmadan vites değiştirmeyecektir ama sadece 3. viteste yapıyorsa bir sıkıntı olabilir.

Bence servise gidin, en azından yazılımını yeniden yüklesinler.

ervem
17/08/2015, 20:21
Eco modu kapalı yarın onu açıp bi deneyeyim tşklr :)

celenlee
19/08/2015, 11:29
Eco modu kapalı yarın onu açıp bi deneyeyim tşklr :)

Gaza agresif bastığında araç bile bile vites büyütmüyor.
Yani senin güç ihtiyacın olduğunu varsayarak devri yükek tutup vites değiştiiyor.

Sen ayağını gazdan çeksen bile 5-10sanyie o modda tutuyor kendini.

Yolda şu denemeleri yuparak farkı görebilirsin.

Çoooook yavaş yavaş hızlanarak vites geçişlerini kontrol et.
2500-3000 aralığını geçmeden vites büyüttüğünü göreceksin.

Sonra biraz daha agresif as gaza,3000-4000 arası geçiş olduğunu görürsün
Sonra dip gaz git 5000'i leri geçince vites değiştirir.

Yani senin isteğine göre araç vites büyütme işini yapıyor.

Örnek:

Yolda gidiyorsun ve araç sollayacaksın, vitesi kendin küçülttün, yüklendin aracı geçtin, şeridine geri girdin.. Ama araç bir süre daha agresifliğini koruyor sen o arada pedala nazik davranacaksın ki araç normal moduna geri dönecek..

ECO modunu açınca da 2000'lerde vites değiştirmeye başlıyor (Tabi yine senin gaza basışına göre değişiyor..)

ervem
19/08/2015, 22:09
Tşkr dediklerinizi deneyecem sağolun.