PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg'li aracın zorlanınca teklemesi

acemi
01/08/2015, 16:43
Arkadaşlar merhaba,

starjet fun aracım var 70binde, landirenzo lpg takılı.
bildiğim kadarıyla takılalı 20bin olmuş.

ilk aldığımda gaza bastığımda çok geç tepki veriyordu, eski sahibi boğaz kelebeğini bi temizlet bir de filtreyi değiştir demişti.

ben de olgunlar'a gittim lpg filtresini değiştirdi bir de gaz ayarı yaptı tepki süresi düzeldi.(boğaz kelebeğine baktırmadım)

oradan çıktıktan sonra aynı benzindeymiş gibi normal gitmeye başladı.

ama 1 ay geçtikten sonra şimdi bir sorunum var, eğer arabada 4 kişi varsa düz yol bile olsa gaza yüklenince araba tekliyor. hani lpg bitmeye yakın araba ufaktan sarsmaya başlar ya aynı şeyi yapıyor. yüklenmeyince normal gidiyor ama, mesela tem'de giderken klimayı açtım diye yaptı. sonra akşam denedim düz yolda yapmadı çamlıcaya çıkarken yine yaptı.

benzine geçirince hiç sorun yok ama. aynı yokuşları benzinle gayet düzgün çıkıyor.

niye yapar bunu? lpg'ciye mi gideyim normal motor ustasına mı?

celenlee
01/08/2015, 16:50
Arkadaşlar merhaba,

starjet fun aracım var 70binde, landirenzo lpg takılı.
bildiğim kadarıyla takılalı 20bin olmuş.

ilk aldığımda gaza bastığımda çok geç tepki veriyordu, eski sahibi boğaz kelebeğini bi temizlet bir de filtreyi değiştir demişti.

ben de olgunlar'a gittim lpg filtresini değiştirdi bir de gaz ayarı yaptı tepki süresi düzeldi.(boğaz kelebeğine baktırmadım)

oradan çıktıktan sonra aynı benzindeymiş gibi normal gitmeye başladı.

ama 1 ay geçtikten sonra şimdi bir sorunum var, eğer arabada 4 kişi varsa düz yol bile olsa gaza yüklenince araba tekliyor. hani lpg bitmeye yakın araba ufaktan sarsmaya başlar ya aynı şeyi yapıyor. yüklenmeyince normal gidiyor ama, mesela tem'de giderken klimayı açtım diye yaptı. sonra akşam denedim düz yolda yapmadı çamlıcaya çıkarken yine yaptı.

benzine geçirince hiç sorun yok ama. aynı yokuşları benzinle gayet düzgün çıkıyor.

niye yapar bunu? lpg'ciye mi gideyim normal motor ustasına mı?
Regülatör ayarı yapılacak.
LPG ayarı yapılacak durumu güzelce anlatın.

Ani yüklenmede,tüketimin çok olduğu zamanda gaz yetiştiremiyor.
Regülatör küçük geliyor olamaz, ayarındandır.

acemi
01/08/2015, 16:55
lpg ayarını bilgisayara bağlayıp yaptılar, o ayarı yaparken regülatör de ayarlanmıyor mudur?

celenlee
02/08/2015, 12:39
lpg ayarını bilgisayara bağlayıp yaptılar, o ayarı yaparken regülatör de ayarlanmıyor mudur?

Siz bir dile getirin, çok yüklendiğimde tekleme yapıyor, regülatörden olabilirmi diin. PC ile kalibrasyon yapıyorlar, 3000rpm'de.

Siz bunu söyleyince regülatörü biraz açarlar, sonra yeniden kalibrasyon yaparlar herhalde.

zodiac
02/08/2015, 17:56
arkadaşlar selam herkese aranıza yeni katıldım bu sorumu nereye yazacağımı bilemedim aracıma lpg taktırmayı düşünüyorum sizce hangi kiti taktırayım yardımcı olursanız sevinirim

acemi
02/08/2015, 18:06
arkadaşlar selam herkese aranıza yeni katıldım bu sorumu nereye yazacağımı bilemedim aracıma lpg taktırmayı düşünüyorum sizce hangi kiti taktırayım yardımcı olursanız sevinirim

hiç birini tavsiye etmem, ustalar anlamıyor bu lpg işinden.
aldığımda takılı olmasa ben taktırmazdım, senede 10bin km'den az kullanıyorsan gerek yok.

edll
02/08/2015, 18:38
hiç birini tavsiye etmem, ustalar anlamıyor bu lpg işinden.
aldığımda takılı olmasa ben taktırmazdım, senede 10bin km'den az kullanıyorsan gerek yok.

Şuan aracim dizel ancak önceki aracim LPG li idi. Senede ne kadar yol yaptığının hiç önemi yok. İtalyan vs birçok isim altında LPG firmaları var. Yerli yapımlarda da çok kalitelileri var. Sonuçta tasarruf için yapılıyor ve en dandik firmanın bile LPG si benzinden oldukça avantajlı.
Önemli olan bu işi gerçekten yapan büyük bir firmaya gidip taktirmak. Ki senelerce ufak tefek sorunlarda gidip baktirasiniz.

tanreall
02/08/2015, 22:34
geçen ay benim başıma geldi böyle bir olay sağa sola dönüşlerde vites küçültüp gaza yüklenince yapıyodu sorun ateşleme bobininde çıktı.ateşleme bobinine bi baktır derim biraz pahalı yanlız 200 tl

acemi
02/08/2015, 22:49
geçen ay benim başıma geldi böyle bir olay sağa sola dönüşlerde vites küçültüp gaza yüklenince yapıyodu sorun ateşleme bobininde çıktı.ateşleme bobinine bi baktır derim biraz pahalı yanlız 200 tl

benzine geçirince de sorun oluyor muydu?
ben benzine alınca hiç sorun yok, ateşleme bobininde olsa benzinde de tekleme olması lazım değil mi? bilmediğim için soruyorum.

tanreall
02/08/2015, 22:55
bende de benzindeyken sıkıntı yoktu.arac benzinde iken ateşleme sistemindeki küçük sıkıntılar sorun çıkarmıyor ama lpgde iken hemen fark ediliyor.Lpg de sorun var diye her yeri kurcaladık filtreler değişti lpgnin enjektörleri değişti ama nafile sonra izmirde iyi bir lpg ustasına denk geldim ve teste çıktık ilk söylediği şey lpgde sorun yok oldu.tamircime ateşleme bobinine bakmasını söylememi istedi ve çözdük.senin sorununda buna çok benziyor denemekten zarar gelmez zaten cihaz bağlanınca belli oluyor

acemi
02/08/2015, 22:56
Şuan aracim dizel ancak önceki aracim LPG li idi. Senede ne kadar yol yaptığının hiç önemi yok. İtalyan vs birçok isim altında LPG firmaları var. Yerli yapımlarda da çok kalitelileri var. Sonuçta tasarruf için yapılıyor ve en dandik firmanın bile LPG si benzinden oldukça avantajlı.
Önemli olan bu işi gerçekten yapan büyük bir firmaya gidip taktirmak. Ki senelerce ufak tefek sorunlarda gidip baktirasiniz.

evet tasarruf açısından iyi ama ustalar çok kötü, son 2 arabam da lpg'liydi bıktırdılar valla.
birine gidersin bunun yazılımı yok der bakmaz, diğeri x markaya bakmaz.
biri filtre takarken başka hortumu koparır. (zaten bu hortum koparma işinden zevk alıyorlar herhalde, her gittiğim usta mutlaka bi hortumu patlatmadan göndermiyor)

çok yakıyor dersin, alışır der. tekliyorsa kesin sistemde pislik var der.
temizle dersin x katkısı satmaya çalışır.

hepsi de istanbul'un en iyi bayisi denilen yerlerdi.

zodiac
03/08/2015, 00:08
yani yıllık 25000 üzeri yapacam gidiş geliş yapacağım için takıyorum yoksa sırf şehir içi olsa bende taktırmayı düşünmüyordum

taylantay
03/08/2015, 01:20
kötü gaz tekleme yapabilir.benım eskı unoya ucuz gaz aldıgım zaman zorlanınca sılkelıyordu.shell den aldıgımda yapmadıgını farkettım

celenlee
23/08/2015, 13:25
benzine geçirince de sorun oluyor muydu?
ben benzine alınca hiç sorun yok, ateşleme bobininde olsa benzinde de tekleme olması lazım değil mi? bilmediğim için soruyorum.

Tecrübet ettiğimiz şu şekilde.

Bobin/buji kablosu/buji eğer bir miktar sıkıntılıysa, benzinde sorun çıkartmıyor ama LPG'de çıkartıyor. O yüzden çoğu kişi LPG'de tekleme olunca ateşleme grubundan şüphelenebiliyor.

LPG'de tekleme sorunlarının bir kısmı ateşleme sistemindeki arızalardan çıkıyor.
LPG daha yüksek akımlar istiyor tutuşmak için. Yani eğer bobin bir miktar arızalanmışsa, tam verimde akım veremiyorsa, LPG'de çalışırken teklemeler olabiliyor. Benzin daha az akımla tutuştuğu için benzinde kullanırken sıkıntıyı göremiyoruz.

***Bir çok kişi, LPG bobini bozar diyor bu yüzden.
Ama aslında zaten bobin bozuktur,ya da zaten zamanı gelince bozulur, ancak benzinde farkedilmez, LPG taktırınca bozukluğu(ya da zaman içinde bozulduğu) meydana çıkar.

uaygar
22/09/2015, 23:13
taktırmayın. tjet e atiker gold taktırdım hep silkeliyo, en iyi de ayarınıda yaptırdım :/ yapamıyolar abi :/