PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima açıkken sık aralıklarla gelen ses

peter_tagtgren
29/07/2015, 08:36
Arkadaşlar herkese günaydın,

Havaların iyice ısınmasından mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama... Geçen Pazar gecesi arabam klima açık çalışır vaziyetteyken kapıyı açtığımda inanılmaz sesli çalıştığını fark ettim.
Klima çalışıyor, 3-5 sn sonra bu ses başlıyor ve başlarken farların da voltajını biraz düşürüyor. Sonra kesiliyor daha sonra yine aynı şekilde başlıyor.

Rahatsız oldum açıkçası. Pazartesi günü arabayı Fiat servisine götürdüm. Ses normal dediler. Biraz ısrar edince aşağı indirip makinaya bağladılar. Araç geldiğinde herşeyin normal olduğunu söylediler.

Acaba durum sizlerin araçlarında da aynı mıdır? Ben bu sesin daha önce olmadığına çok eminim. Başka bir konuda okuduğumda klima hortumunun patladığını vs görmüştüm.

Serviste normal dedi duruma ama aklımın bir köşesinde hala sıkıntı.

aon
29/07/2015, 13:44
Eğer duyulan ses fan sesiyse rezistans arızası vardır. Kaputu açınca şoför tarafında önde motor suyu deposunun altındadır.
Ben klasik klima uğultusu şikayetiyle gittiğimde bana klima ile ilgili her şeyin normal çalıştığını ama rezistansın arızalı olduğunu söylediler. Rezistans değişince klima yine uğultu yaptı ama artık arabaya yük olmaktan çıktı. Gazdan ayağımı çekince fren yaparcasına öne yığılma ve yokuşta klima açıkken stop ettirme durumları vardı. Bunlar da varsa kesin resiztanstır.

tayfux
29/07/2015, 13:51
klima kompresörü yüke bindiğinde de bu durum gerçekleşebilir. Kompresör de sıkıntı varsa yapar. Genel olarak 1.3 arabalarda yüke bindiğinde stop etme gaz yememe geç hızlanma gibi şeyler normal karşılanabilir..

peter_tagtgren
29/07/2015, 14:16
Arkadaşlar araçta herhangi bir yığılma yok. Araç serviste makinaya bağlandı herhangi bir sorun olmadığı söylendi ama ben daha önce böyle bir sesin olmadığına çok eminim.

SinanTR
29/07/2015, 21:38
yığılma bendede oluyo ama normaldir 1,3 motor dizel araba nihayetinde

arenas
29/07/2015, 21:43
Arıza kompresör kasnağının bilyaları dağılmasından olabilir.benim araç garantideyken sordum bunu servise.kompresör değişmesi lazım dediler,sonra salladılar,derken garanti bitti.öylece kaldı.iyi bi klimacı bulursam sadece kasnak değiştirterek yaptırıcam

peter_tagtgren
30/07/2015, 10:28
Ben sorduğumda ve makinaya bağlandığında da herhani bir sorunu olmadığını ve aralıklarla-klima açıkken- devreye giren bu fan sesinin normal olduğunu belirttiler.

Sizin aracınızda da aynı ses mevcut mudur? Klima açıkken 5-10 sn de bir devreye girio çıkıyor.

arenas
30/07/2015, 14:09
Ben sorduğumda ve makinaya bağlandığında da herhani bir sorunu olmadığını ve aralıklarla-klima açıkken- devreye giren bu fan sesinin normal olduğunu belirttiler.

Sizin aracınızda da aynı ses mevcut mudur? Klima açıkken 5-10 sn de bir devreye girio çıkıyor.

Evet,özellikle bu sıcak günlerde ,klima yüksek seviyede çalışırken fan da sık sık devreye giriyor..bu bana normal geliyo açıkçası ama klimadan gelen uğultu oldukça rahatsız edici.ayrıca düşük süratte yığılma gibi sorunlar da var.

aon
01/08/2015, 15:30
Benim başıma gelen olay da fanın yüksek devirde sık sık devreye girmesiydi. Klimacıya götürdüğümde yukarda dediğim gibi ilk fanın rezistansı arızalı olduğu için ikinci fanın ilk fan devreye girmeden çalıştığını söyledi