PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sorun ne olabilir!!!

Kadir00906
27/07/2015, 11:26
Arkadaşlar, babamda 2010 doblo 1.6 105 hp premio araç var, dün antalyadan gelirken yolda siyah duman atmaya başlamış ve halada duman atıyor, ve ikaz lambalarında Motor kontrol sistemi arızası EOBD ışığı uyarı yapmış.Babamda servisi aramış, servisin dediği makineye bağlarız bakarız, belki mazot pompası, enjeksiyon pompası vs şeyler söylemişler,eğer enjeksiyon pompasındaysa 3000 tl yi falan bulur maliyet demişler. Sorun sizce neden kaynaklanıyor olabilir doblolarda dpf varmı varsa onun kirliliğinden olabilirmi? İvedi bir şekilde bilgi rica ediyorum.Teşekkürler.

edll
27/07/2015, 13:48
Geçmiş olsun.

halils2
27/07/2015, 15:30
Öncelikle geçmiş olsun. Servisin dediği gibi bilgisayara bağlamadan yorum yapmak yanlış olur. Çünkü kara duman atma sebebi yakıt hava karışımının ayarlanamamasından kaynaklıdır. Bu durum, arıza yapan bir sensörden de olabilir, turbodan ya da hortumlardan da kaynaklanabilir ya da servisin dediği pompa ve enjektörden de. En temizi servis bağlansın arıza neymiş baksın ona göre bir yol izlersiniz.

Kadir00906
27/07/2015, 17:44
Teşekkürler;
Görüştük servisle yarın sabah götüreceğiz, makineye bağlayacaklar, umarım büyük bir sorun çıkmaz.

comanchee
27/07/2015, 18:10
inşaallah büyük bir sıkıntı çıkmaz

Kadir00906
27/07/2015, 18:39
inşaallah büyük bir sıkıntı çıkmaz

İnşallah, bu sorunun dpf yada egr valf temizlenmediğinden dolayı olma ihtimali varmıdır? Dİzelci arkadaşlar belki bir fikir verebilir.

Kadir00906
30/07/2015, 18:53
Aracı bugün servisten aldım, sorun turbo hortumu delinmiş, servisteyken bakımada soktuk, başına böyle bir durum gelenler olursa referans olsun :)

edll
30/07/2015, 21:44
Geçmiş olsun.

ethemyigit
30/07/2015, 22:02
konuyu sımdı gordum gecen bı arkadasımın basına gelmıstı arac WW servıse gıdecektık kaputu acıp bı kurcaladık turbo hortumu yerınden cıkmıs :)) yerıne oturttuk duzeldı zamanla vıbrasyondan ve basınctan gevseyebılıyor aklınızda olsun :)

parola1818
30/07/2015, 22:17
turbo hortumu delik yada yerinden çıkmış ise çekişte hissedilir derecede düşüş oluyor.
5 ay önce transporter kullanırken başıma geldi ordan biliyorum.

doblo da düşüş olmamışmı merak ettim.

Kadir00906
31/07/2015, 08:16
Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim.

konuyu sımdı gordum gecen bı arkadasımın basına gelmıstı arac WW servıse gıdecektık kaputu acıp bı kurcaladık turbo hortumu yerınden cıkmıs :)) yerıne oturttuk duzeldı zamanla vıbrasyondan ve basınctan gevseyebılıyor aklınızda olsun :)

Artık zaman zaman kontrol edeceğiz, gerçi ilk turbo hortumu 2010 yani aldığımız sene değişöişti, aradan 5 sene geçti, bi 4 sene sonra kontrol ederiz :)

turbo hortumu delik yada yerinden çıkmış ise çekişte hissedilir derecede düşüş oluyor.
5 ay önce transporter kullanırken başıma geldi ordan biliyorum.

doblo da düşüş olmamışmı merak ettim.

Gaza bastığımızda belli bir basınca geldiğinde kaputun altında harkulade bir ses çıkıyordu sanki uçak havalanıyor, yani komple yırtık değil heralde küçük bir yerden tam ivmelendiği sırada dışarı atıyordu havayı o sırada da duman atıyordu.