PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG konusunda kafa karışıklığı

gokhn
20/07/2015, 20:41
Merhaba 20 gün önce 2013 1.4 Easy Fire Dualogic S&S garantisi 2016 ağustosa kadar devam eden aracımı 10.000 km'de iken satın aldım. Bayramda 470 km şehir içi, şehir dışı karışık yol yaptım. Kadıköy-darıca-sakarya hendek gidiş dönüş + kadıköy - beylikdüzü gidiş dönüş güzergahında çok yoğun trafik yoktu bu güzergahta. Yol bilgisayarı verisine göre ort. 6.0 lt ile tamamladım.
Böyle olunca 100 km'de 6*4.8:28,8 lira yani km'de yaklaşık 29 kuruş tüketim ortaya çıkıyor. Aracı zorlayacak şekilde kullanmam, genelde orta şeritte 3500 devirin üzerine pek çıkmayarak kullanırım.
Bugün BRC MY11 kit için yeni gelen zamla 1900 lira fiyat verdi. Muaynesiydi, ruhsatıydı min. 300 lira belkide daha fazla extra masrafı olacak. Yani 2200 lira gibi bir maliyet ortaya çıkacak. Yılda ortalama 12-15.000 km yol yapacağım.
Şimdi sorum benim şu anki yakıt değerlerim makul duruyor ama kışın soğuk havada bu benzin tüketimim ne kadar artar.
LPG taktırsam vereceğim yaklaşık 2200 lirayı kaç km'de çıkarırım, yani sakin kullanımda aracın ne kadar LPG tüketeceğini bilmiyorum.
Aracı 4 yıl filan kullanmayı planlıyorum.
Satış sırasında LPG nedeniyle ne kadar bir zararla satacağımı da kestiremiyorum.
Ayrıca kit fiyatı için 1900 lira 2A mühendisliğin fiyatı. İstanbul'da daha makul fiyat veren bir yer var mıdır?
Dualogic şanszımanla LPG'de sıkıntı çıkar mı?
Bazı arkadaşlar LPG enjenktör sesinden çok rahatsızken, bazıları hiç duymadığını söylüyor bu konuda kafam karıştı biraz acaba montaj farkı mıdır?
Bu değerlere bakınca sizce LPG taktırmalı mıyım?
Aracın garantisindeki bozulma konusunda okuduklarımdan anladığım sadece motor garanti dışına çıkarılıyor. Şanzıman filan garanti dahilinde devam ediyor doğru mudur?

Çok soru sordum biliyorum ama kafam çok karışık yaptığım her km'de zarar mı ediyorum yoksa benzinle devam etmek mi daha mantıklı bilmiyorum. İlk aracım ve daha önce LPG'li araç kullanmadığım için tedirgin davranıyorum biraz.

Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

samirr86
20/07/2015, 22:53
Atiker Nanofast modelini öneririm.1000 tl ye takan iyi bir usta bulabilirsiniz. Size 1300 tl ye gelir. Araç için gayet yeterli bir kittir.13000 km de taktırdım şu an 19000 km de en ufak bir sıkıntı yok.Şehir içi 17- 18 krş. uzun yol 15 -16 krş değerlerini rahatça yakalıyorum. Performans kaybı ben hissetmedim

taylantay
21/07/2015, 00:22
yılda 15.000 km 4 yıl 60.000km yapar.
benzin ile 60.000 x 30 kr= 18.000 tl benzin
lpg ile 60.000 x 20 kr(kışın lpg tüketimide artacak,benzinde gerekiyor) = 12.000 tl lpg

yani ikisininde tl tutarları aynı olursa ve farkda aynı olursa 6.000 tl kazanclısın.
bunun 2.000 tl sını lpg taktırmaya versen 4.000 tl kazanclısın.
araç lpg lı degerının dusecegını sanmıyorum.4000 tl nın sendekı onemını degerlendırıp sonuca varabılırısın.

fawori
21/07/2015, 02:30
bende multiair var geçen sene brc taktım çok memnunum ben 1800 tl. ye taktırdım 150 tl.gaz hediyesi aldım bana bir sene dedilerki takma gerek yok sonra gittim taktırdım şimdi den karım fiyatını geçti lpg candır siz atiker taktırabilirsiniz fire motora ne taksan gider ancak usta iyi sağlam olsun yoksa prins taksa rezil eder

sahincem2000
21/07/2015, 08:52
Hocam Lpg mutlaka taktır. %40 tasarruf saglıyor kaç km yakıyorsan yak...mutlaka taktır taktırdıktan sonra taktırmadıgın her gune üzüleceksin emin ol. 50 tl ile 250 - 280 km arası yol gidiyor aracım daha ne olsun motor bisiklet gibi biniyorum...Benzin 4,80 daha ne olacagı belli degil. Fiat puntolar için landirenzo öneririm çok memnunum.

selamlar

mehmetheleloy
21/07/2015, 10:13
bence bir süre benzinle sür, sonrasında gerek duyarsan taktırırsın.
şimdi gider lpg'yi işin ehli olmayan bir usta dandik bir şey takar arabandan soğursun, git gel sanayi.
kapılar gıcırdıyor diye arabaya binmedim 1 hafta düşün yani.
28kr gayet ideal istanbul trafiğinde. dizel araçlar da bu değerlere yakın yakıyor.

kimse hesap etmiyor ama aracı ilk çalıştırdığında benzinle çalışıyor. s&s'da da bildiğim kadarıyla benzinle çalışıp lpg'ye geçiyor.

3 kere 50tl lpg alıp bir de 20tl benzin alacaksın, bunu da hesap et ;)

gokhn
21/07/2015, 11:01
yorumlarınız için teşekkürler, bikaç gündür yaptığım incelemeler sonucunda lpg ye geçmeye kesin olarak karar verdim ama bu seferde kit ve usta bilinmezine giriyorum.
Pendikten Rıza ustayla konuştum, Atiker Gold kitini öneriyor 1500 tl fiyatı kitin. Usta Lovato ve Landirenzo kitler için 1900 lira gibi bir fiyat istiyor. Peki bu kitler arasında 400 lira edicek bir fark var mı diye sorduğumda. Bence yok atiker çok takıyorum ve sorunla geri dönüş olmadı dedi. sizce atikter gold odb 2 nasıldır. 1500 tl fiyatı.

arpadan
21/07/2015, 12:21
otopark ve bagaj konusu çok öenmli

gokhn
22/07/2015, 11:37
merhaba @arpadan otopark ve bagaj konusunu pek dert etmiyorum, kapalı otopark kullanmıyorum, çoluk çocuk olmadığı için bagajada pek işim düşmüyor açıkçası. zaten simit tüp+lastik tamir kiti yeterli gibi geliyor.
Atıker Gold kitiyle ilgili yorumlarınızı alabilir miyim kullanan varsa, ayrıca daha makul önerileride bekliyorum.

arpadan
22/07/2015, 12:28
merhaba @arpadan otopark ve bagaj konusunu pek dert etmiyorum, kapalı otopark kullanmıyorum, çoluk çocuk olmadığı için bagajada pek işim düşmüyor açıkçası. zaten simit tüp+lastik tamir kiti yeterli gibi geliyor.
Atıker Gold kitiyle ilgili yorumlarınızı alabilir miyim kullanan varsa, ayrıca daha makul önerileride bekliyorum.

o zaman olay bitmiştir. benim işyerim kapalı otopark olmasa ve bilimum alışveriş merkezlerinin otoparklarından istifade etmesem akşamına ben de taktırırdım.
ben çok araştırdım deiğiniz gibi simit tank ve tamir kiti iyidir. yalnız polis stepne olmazsa ceza yazabiliyor ama tamir kitine ne der bilmiyorum. çok küçük bir ayrıntı ama. bir de çok ince stepneler de varmış lastikçiye kadar idaere edecek gibi. onu da bi araştırabilirsiniz.
marka olarak ben kesinlikle BRC ve çok iyi bir mühendislik/usta diyorum.
ruhat prosedürleri de çok yorucu gibi görünüyor ama bi tam gününüzü verirsiniz ama gün sonunda da arkanıza yaslanırsınız.

kolay gelsin

gokhn
23/07/2015, 09:44
tekrar merhaba arkadaşlar, bugun fiat servisleri arma oto ve kantarcıyla görüştüm ve lpg dönüşümü yaptırırsam şanzımanında garanti dışı kalacağını söylediler. dualogic şanzımanın garanti dışı kalmasını istemiyorum fakat yetkili serviste lpg dönüşümü yapmıyor. bildiğiniz garanti dahilinde bu işi yapmanın bir yolu var mı. birde bu durumda sadece motorun garanti dışı kalması gerekmez mi? neden bütün mekanik aksam garanti dışı bırakılıyor anlamadım.