PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto klimalarinin soğutması zayıf mi

aydinhakan
12/07/2015, 05:24
Merhaba abilerim kardeşlerim. Bu sıcak yaz günlerinde klima konusunda mağdur olanlardan biriyim. Kusura bakmayin klima konusunda tecrubesiz biriyim. O yuzden basit sorular soruyor olabilirim. Neyse konuya gelecegim. Dün klimayi actigimda belli belirsiz soguttugunu farkettim ve sanayiye goturdum. Klimanın gazının yüzde 20 olduğunu söylediler ve gaz ilavesi yaptılar. Polen filtrrsini değiştirdiler. Usta herhangi bir kaçak yok bir yıl sorunsuz kullanirsin dedi. Ancak soğutması bariz ölçüde artsada bana yinede yetersiz geliyor çünkü arkadaşımın 2003 pejo 206sinda resmen usuyorum.Bu benim ikinci puntom aynı şekilde ilk aracımda yetersiz sogutuyordu. Acaba bu klimalarin hepsimi boyle yetersiz sogutuyor. Bide klimayi açınca aracın sesi degisiyor. Turbo sesine benzer bir uğultu oluyor. Bu normal mi sizce..

jordanmelo
12/07/2015, 12:30
Demekki ayni seyleri yasayan ben degilim , arkadasim puntolarda genel galiba bu

ahdcgg
12/07/2015, 13:07
benimkide soğutmuyor fan alsam daha iyi

parola1818
12/07/2015, 13:19
O sesler bendede var. Anlık tüketim miktarıda normalde 3-5 arası iken klima açıldığında 12-15 leri gösteriyor.

sinaga
12/07/2015, 15:46
ben de geldim yanınıza.puntonun klimasından hayır beklemeyin. klima sıkıntısını ilk yaşadığımda servise gittim. ustaya klimanın soğutmadığını, diğer marka araçların klimalarının çok iyi soğuttuğunu falan anlattım. ustanın bana dediği "hocam puntonun klimasından fazla bir şey beklemeyin diğer saydıklarınız alman, japon, fiyat italyan fazla birşey beklemeyin."
bu anlattığım şeyden dolayı puntonun klimasından hayır beklemeyin.

krm1983
12/07/2015, 17:10
Ses yapabilir ama gayet güzel soğutur sağlıklı/sağlam bir klima.

sinaga
12/07/2015, 17:59
ben de geldim yanınıza.puntonun klimasından hayır beklemeyin. klima sıkıntısını ilk yaşadığımda servise gittim. ustaya klimanın soğutmadığını, diğer marka araçların klimalarının çok iyi soğuttuğunu falan anlattım. ustanın bana dediği "hocam puntonun klimasından fazla bir şey beklemeyin diğer saydıklarınız alman, japon, fiyat italyan fazla birşey beklemeyin."
bu anlattığım şeyden dolayı puntonun klimasından kimse hayır beklemesin.

erenemre
12/07/2015, 18:37
bu anlattığım şeyden dolayı puntonun klimasından hayır beklemeyin.

tamam fiat çok kaliteli araç üretmiyor ama burda usta tam bir gerizekalı gibi konuşmuş arkadaşımda albea var şirketimde ise linea içersini buzdolabı gibi yapıyor resmen üşüyorsunuz ee linea ile albea japon mu alman mı ? bence başka bir sorun var usta başından salmak için konuşmuş

sinaga
12/07/2015, 19:13
tamam fiat çok kaliteli araç üretmiyor ama burda usta tam bir gerizekalı gibi konuşmuş arkadaşımda albea var şirketimde ise linea içersini buzdolabı gibi yapıyor resmen üşüyorsunuz ee linea ile albea japon mu alman mı ? bence başka bir sorun var usta başından salmak için konuşmuş

Bundan 1 ay öncede klimaya götürdüm. Klimacı da 'her şey normal çalışılıyor, isterseniz klima gazını yeniden dolduralım Ama sadece 1-2 derece fark eder' deyince ki ben bu klimacı da bu işi Konuşurken benim vesilemle punto alan bir arkadaşım geldi. O da puntonun klimasından şikâyetçiydi. Vs vs vs Fiat'ın araçlarından punto ve (Kısmen) Doblo kullandım diğer markalardan da artık arkadaşların hangi Arabası varsa hepsini kullandım, klima yönünden punto bi 5 tık diğer markaların gerisinden geliyor

sinaga
12/07/2015, 19:17
Arada arkadaşın lineasına da bindik (4 kişi ) klima 50 km full açıktı öyle ahım şahım bi soğutma yoktu

amoleddarkness
12/07/2015, 19:24
Babamin lineasida benim puntomda ne yazikki adam akilli sogutmuyor bundan onceki puntomuzdada ayni problem vardi genel bir sorun sanirim

ozkancavus5916
12/07/2015, 19:45
Benim aracimda 1inci derecede acik 30-40dk sonra donuyoruz . Ayarlardayken 1inci kademede kisiyorum .arkada yolcu varsa ilk bastan 2nci kademeye aliyorum 15dk sonra 1e aliyorum . 3u ve 4u hic calistirmadim .

volkan1065
12/07/2015, 20:06
Benim klima digital soğutmada herhangi bir sıkıntı yok yarım saat sonra fanı en düşük kademeye almak zorunda kalıyorum çünkü heryerm tutulmaya çarmaya başlıyor. Birde klimayı açınca fanı yüksek kademe açarsanız soğutma yapmaz orta kademede olmalı analoglardada ilk açtığınızda klima tuşluna basmadan fan iki üç dakşika calıştırın sirkilasyon olsun sonra 2 konumunda acıp devam edin. 3- 4 kesinlikle verimli soğutma olmuyor.

fct1071
12/07/2015, 21:07
puntoyu 2,5yıl şanlıurfa'da kullandım. yazın ortalama sıcaklık gölgede 40'ın altına inmez. Aracı güneşe bıraktığımda göstergede 60 gördüğüm oldu ancak sizin veryansın ettiğiniz kadar bariz bir problemle karşılaşmadım. hatta puntoyla beraber evde ikinci araba olarak 2006 ford fiesta tdci ve 2005 chevrolet kalos 1.2 SE kullandım ikisinden de kliması daha iyiydi. Belki bir focus yada Superb gibi soğutmuyordu ama eski 206 GTI'imizden kesinlikle daha iyi soğutuyordu. Yalnız şöyle bir şey var; aracı güneşte bıraktıığınızla gölgede bıraktığınız arasında inanılmaz fark oluyor. bu fark diğer araçlarda o kadar değil. puntonun karoser aksamı ısınınca klima oldukça geç soğutuyor

fencolic
12/07/2015, 21:33
klima gazınının azalıp azalmadığını nasıl anlayabiliriz ya da belli bir doldurma periyodu var mı? Gaz tam olarak nereye dolduruluyor?

ahdcgg
12/07/2015, 23:22
arkadaşlar kilima gazı ne kadar koyudurcaz gazın değeri ne olacak yağ ne kadar koyacaz bilgi verebilirmisiniz

GPEMREE
12/07/2015, 23:45
O ses sorunlari ve klimayi actigimda motor sesinin degismesi gibi olaylari bende de var. Ozellikle 3. ve 4. Kademede gurultu cok. Ve bu yuzden de 3 ile 4 u hic kullanmam. Ama ona ragmen sogutmasi gayet tatminkar.

mertvural90
13/07/2015, 01:12
bende de klima tam soğutmuyor. Güçten düşme ve uğultu sesi bende de var.

aydinhakan
13/07/2015, 01:54
Anlaşılan kronik bir problem. Gazın seviyesinin ölçümünü klima gazı doldurdukları makina yapıyor. İki tane borusu var klima tesisatında tekerlek subabina benzer iki başlık var oraya takip ölçümü ve dolumunu yapıyorlar. Koydukları gaz miktarınca ücret alıyorlar . benden 50tl aldilar

parola1818
13/07/2015, 03:10
Peki dolumdan sonra hissedilir bir fark gördünmü aydın?

fotobelit
13/07/2015, 10:11
Dış sirkülasyon kapalı konumdamı?Klima açıkken kapalı olmalı..Klimayı çalıştırmadan önce camları komple açıp kısa bir süre böyle kullanılıp camlar kapatılıp klima açılmalı..Klimanın üfleme konumları doğru ayarlanmalı.Vs..Açıkçası bende klimadan memnunum..

omerve34
13/07/2015, 10:53
Ben klimadan çok memnunum. fan full speed olmamasına ragmen (orta seviyede) gayet iyi soğutuyor. Aracımda dijital klima mevcut. içerisini 22 dereceye ayarlıyorum mis gibi.
Radyatör temizliği ve klima gaz kontrolu yapmanızı öneririm. Ayrıca sağlık için dezenfektasyon işlemini unutmayın.
1600km şehiriçi ortalamam 6.8lt. bu aralar sürekli klima kullanıyorum.
1.4 95Hp Starjet

haruncoban
13/07/2015, 13:51
bende klimadan memnunum ilk çalıştırmada hemen soğutmaya başlamasada 2-3 dk içinde çok güzel soğutmaya başlıyor. gazı eksik olan arkadaşlara tavsiyem el yordamıyla gaz bastırmayın makine ile aracın kendi ölçüsüne gaz göre bastırın. bu arada ben polen filtresini söktürdüm az olsa fark ediyo.

ASerifoglu
13/07/2015, 13:59
Klima açık iken evet motor sesi fazlalaşıyor, 1.3Mj motorun bariz şekilde performansıda etkileniyor. Bunlarla beraber ben soğutmasından son derece memnunum. 22-23 derecede sabittir zaten, basarım düğmesine gayet tatmin edici bir hava oluşturuyor içerde.

aydinhakan
14/07/2015, 00:51

Evet biraz fark var ama öyle çok fazla değil. Bide ben dis sirkülasyonu kapatmadan kullanıyormuşum. Yarın kapatarak deneyecegim bakalım soğutmada bu değişiklik olacak mi

aydinhakan
14/07/2015, 00:55

Dış sirkülasyon kapalı konumdamı?Klima açıkken kapalı olmalı..Klimayı çalıştırmadan önce camları komple açıp kısa bir süre böyle kullanılıp camlar kapatılıp klima açılmalı..Klimanın üfleme konumları doğru ayarlanmalı.Vs..Açıkçası bende klimadan memnunum..

Dış sirkülasyon açık ti. Dediginiz gibi soğutmaya etkisi olabilir.

parola1818
14/07/2015, 03:03
Benim anlamadığım dereceyi 16 yada getirsem aynı 22 yede getirsem aynı soğutuyor.

ASerifoglu
14/07/2015, 08:41
Normal olan bu zaten. Düşük derecelere getirince çok daha soğuk hava verecek diye bir durum yok. Klima içerdeki havayı istediğiniz dereceye getirene kadar soğuk hava üfler, ama hep aynı havayı üfler. Burada belirleyici süre ve üfleme derecesidir. Otomatik modda ilk çalıştırdığınızda epey fazla üfler çünkü araç içi en sıcak durumdadır, içerisi soğudukca klima kuvveti azalır, istenen seviyeye gelince sadece dereceyi tutmak için hava üfler.

ecuadorm
14/07/2015, 09:35
Normal olan bu zaten. Düşük derecelere getirince çok daha soğuk hava verecek diye bir durum yok. Klima içerdeki havayı istediğiniz dereceye getirene kadar soğuk hava üfler, ama hep aynı havayı üfler. Burada belirleyici süre ve üfleme derecesidir. Otomatik modda ilk çalıştırdığınızda epey fazla üfler çünkü araç içi en sıcak durumdadır, içerisi soğudukca klima kuvveti azalır, istenen seviyeye gelince sadece dereceyi tutmak için hava üfler.
Bunu yazmak için girmiştim. Arkadas herşeyi yazmis zaten. Dijital klimalarda auto tuşunu kullanirsiniz herseyi kendisi yapar. Siz sadece dereceyi ayarlarsiniz. Bence etkili olan sogutma manuel olarak kontrol edilendir. Istediginiz gibi ayarlarsiniz bu sayede.

sahincem2000
14/07/2015, 09:43
Merhaba

1.4 punto mylife aracımın kliması gayet başarılı. Gaziantep gibi yerde tatmin ediyor. Uzun yolda 1 konumunda iken içeride üşüyoruz hanım sürekli kapatıyor :) bence bir yerde hata var sizin klimalarda.

hzrakts
14/07/2015, 14:40
Çok iyi diyemesem de fena değil bence kliması. Gayet güzel soğutuyor benim klima. Tek sorunum biraz geç soğutması o da pek problem yaşanacak kadar geç değil ama.

mitix
14/07/2015, 15:04
bende bu konuda çok şikayetçiydim. aracımı sıfır aldım . 4 yıl boyunca klimasını limitlerde kullandığım halde yaz sıcaklarında çok iyi bir soğutma olmadı. idare ettik. fakat bu yazın artık iyice performans yerlerde. klima açıkken terlemeye başladık . rutin bakımlarda polen değişimi hep yapıldı . klima ile ilgili yetkili servise gittiğim halde hiç bir şey yapılmadı . gerçi yapılması gerekiyor mu onuda bilmiyorum . neyse klima gazı dolduran bir elektrikçiye gittik. şahıs klimayı açtı klima gazının geçtiği boruları el ile kontrol etti. soğuk dedi. gazı var dedi ve ben bir şey yapamam dedi. gazını değiştirsek bile bir şey fark etmez dedi. bende birşey biliyormuş gibi polen ve gazı değiştir dedim. adam fakat birşey değişmezse paranızı geri istemeyin dedi. ben dedim yap sorumluluk bana ait. polen çıkarıldı filtrenin boşluğu elektrik li süpürge ile temizlendi. . yeni fitre takıldı. araç gaz değişimi için cihaza bağlandı . cihaz üzerinde uygun model marka seçilerek olması gerekene gaz önce mevcut tahliye edilerek yenilendi. bu şu anda sanki aracı yeni aldığım klima performansımdan daha memnun bir durumda olduğunu düşünüyorum . yani yapılan uygulama ciddi bir fark yarattı. öncede klima gaz boruları soğukken şimdi üzerinde buz kristalleri oluşuyor. yani daha da soğuk .
fakat renault ve citreon araçlarında klima performanslarına yaklaşamaz bile. ben bu araçlarda üşüdüğüm oldu ...

klima konusunda bizim araçlardaki dez avantaj

- araç sürüş yönünüzde güneşi dik olarak karşından alıyorsanız klima performansınız düşüyor.

- yukarıdaki maddeye bağlı olarak ön canım çok yatık olması bütün ön panel ısıya maruz kalıyor hatta güneş dizlerinize kadar geliyor. ve bu durumda soğutamıyor.

- dur kalk trafikte klima performansı düşüyor.

ercan60
02/08/2015, 13:11
Benim 90lık multijet de kacak tamirinden sonra iyi soğutuyor. Arkadasların da dediği gibi yüksek hızda üfletince çok verimli bir soğutma olmuyor.

dorukhanakman
02/08/2015, 14:40
Açıkçası bende klimayı Lo durumunda ayak ve gövdeye verip, fanıda 3. Tıkta çalıştırınca içerisinin buzhane gibi olması 10 dakikayı geçmiyor, hele ki bu günlerde göstergede 35 derecenin altını görmedim. Fakat bendeki sorun aracı çalıştırıp hemen ardından klimayı açtığımda motordan tık diye hafif bir anlık sarsıntı geliyor. Aracım 75lik multijet, bu normal mi daha yeni farkettim?

PUNTO2008
02/08/2015, 17:16
Klimadan son derece memnunum, 1. kademede, cama vurduğum zaman nefis yapıyor, geçen hafta da izinden döndüm yolda açtım üşüttü beni 33 derece sıcaklıkta, maşallahh.

edll
02/08/2015, 17:41
Benim manul klima. 3. Ve 4. Kademelerde ufledigini hissediyorum ve diğer araçlardaki kadarda sogutmadigi kesin. 2011 1.3gp

SinanTR
02/08/2015, 23:10
benimkide 75 hp dijital klima olan seri ve gayet hatta fazla fazla memnunum arka koltuklarda oturanların bazen kıs şu klimayı diye sikayetleri bile geliyo geçen göstergede 39 dereceyi gördüğüm bigün aracı çalıştırdıktan 15 dakika içinde üşüdüm vekıstım klimayı o derece

Evren_c
03/08/2015, 11:55
Biliyorum adil değil ama premium araçlarla kıyaslayınca arada dağlar kadar fark var. Yine de fena çalışmıyor bizim klimalar. Önemli olan nokta klimayı maksimum hızda çalıştırmamak ve aracı güneşte bırakmamak.

YaYa
03/08/2015, 13:47
1,5 seneden beridir 1,3mj aracımı kullanıyorum ve şimdiye kadar çok şükür klimadan yana hiçbir sıkıntı yaşamadım,genelde 2 yada 3 konumunda başlayıp 5-10 dk sonra bir alt kademeye geçiyorum, aracın içerisini bu sıcak havalarda bile çok üşünecek demiyeyim ama konforlu hale getiriyor.

SaLDo
03/08/2015, 14:13
Havalar malum yaz. Toz toprak gırla gidiyor. Filtrelerinizi değiştirin pek para tutmayan şeyler. Ben geçen hafta bakım yaptırdım. Tabii yağ ile beraber filtreler de değişti, 10 dakika sonra buzhane oluyor araba. Sizde anormal bir sorun var ise onu bilemem. Klima gazınızı, filtrelerinizi kontrol ettirin.

Diğer bir öneri ise, aracı mümkün olduğunca gölgeli yerlere park etmek.
Film yaptırmak. En azından 1 numara.
Ön cam a güneşlik koymak.

Bunları uyguladıktan sonra çalıştırın aracı 2-3 kademede belli bir süre soğutun sonra 1. kademede devam edin.

CanGo48
03/08/2015, 17:09
araca ilk bindiğinizde camları açın ve sadece havalandırmayı açın 1 dk sonra klimayı açın ama camlarda bir süre açık kalsın sonra kapatıp hızınıda en fazla 2de kullanın daha iyi soğutur. birde kış aylarında bile ayda 1-2 defa olmak üzere kısa sürelide olsa çalıştırın. geçen ay 2500km yol yaptım hiç 3-4 te çalıştırmadım gayette iyi soğutuyordu. bu arada aracımın 2006 gp active gazı sadece bir defa kontrol edildi onda da gaz dolumu yapılmadı.