PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto tercihi için yardım

erenk
07/07/2015, 13:33
hepinize selam arkadaşlar
sizlerin bilgi ve tecrübelerinizden destek alabilmek için foruma üye oldum.
daha önceleri de forumların çok faydalı paylaşımlarından yararlandım.

şimdi arkadaşlar araç için motor seçeneğinde çok kararsızım yardım istediğim konu şu ;

2011 - 2013 arası tercihen en çok 60.000 km civarındaki puntolara bakıyorum
fiyat 30.000 tl civarı
puntolarda kullanılan motorlar malum
1.4 77 hp
1.4 multiair 105 hp
1.3 mjet 75 hp

1) bu 3 motordan önceliğim dizel olanı almak ama fiyat aralığımda çok iyi ve dolu araç bulamadım bulan ya da bilen olupta paylaşırsa sevinirim :D

2) multiair 105hp ya da 77hp motorların S&S sistemleri var ve bu sistemle lpg uyumları nasıldır? olumlu yorum yapan da var olumsuz yorum yapan da ben esas olarak tecrübeyi baz almak istiyorum.
benzinli motorlar lpg ye uyumlu olduğunu duymuştum malum taksicilerden ama kullanıcı yorumlarınıza göre dizel den vazgeçip benzinli lpg li bir araç düşünecem.

benzinli lpg de multiair tercih etmeli miyim?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...

emintuac
07/07/2015, 13:53
hepinize selam arkadaşlar
sizlerin bilgi ve tecrübelerinizden destek alabilmek için foruma üye oldum.
daha önceleri de forumların çok faydalı paylaşımlarından yararlandım.

şimdi arkadaşlar araç için motor seçeneğinde çok kararsızım yardım istediğim konu şu ;

2011 - 2013 arası tercihen en çok 60.000 km civarındaki puntolara bakıyorum
fiyat 30.000 tl civarı
puntolarda kullanılan motorlar malum
1.4 77 hp
1.4 multiair 105 hp
1.3 mjet 75 hp

1) bu 3 motordan önceliğim dizel olanı almak ama fiyat aralığımda çok iyi ve dolu araç bulamadım bulan ya da bilen olupta paylaşırsa sevinirim :D

2) multiair 105hp ya da 77hp motorların S&S sistemleri var ve bu sistemle lpg uyumları nasıldır? olumlu yorum yapan da var olumsuz yorum yapan da ben esas olarak tecrübeyi baz almak istiyorum.
benzinli motorlar lpg ye uyumlu olduğunu duymuştum malum taksicilerden ama kullanıcı yorumlarınıza göre dizel den vazgeçip benzinli lpg li bir araç düşünecem.

benzinli lpg de multiair tercih etmeli miyim?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...

Öncelikle inşallah aradığınızı bulursunuz diyelim
Dizel araç düşünüyorsanız şuanki piyasa durumuna bakarsanız dolu bir dizel için ya modeli geri çekeceksiniz yada fiyatı 2.3 birim yukarı benzinli olarak bulma şansınız olabilir zaten benzinli araçlar bayilerin satış politikası gereği dolu oluyor genelde.Ben dizel kullanıcısıyım kesinlikle vazgeçmeyide düşünmüyorum helede araç grande punto olunco yakıt kullanıcıyı hiçmi hiç üzmüyor motor olarak kendini kannıtlamış bir multijet motora sahip piyasada çok olduğu için parça sıkıntısıda yok tabi benzinli araçlar içinde aynı şeyleri düşünen arkadaşlar var genelde punto kullanan arkadaşlar seçimini yaparken kimisi ekonamiye bakıyor kimi donanıma kimi performansına bunların hepsi punto seçeneklerinde mevcut sizde karar vermeden önce bu kriterlerden hangisi ağır basıyorsa onu düşünün derim

ZeMHeRi
07/07/2015, 22:32
Dizelden şaşmayın..(Önerim Dinamic modeli) Multijet ödüllü ve kullanıcısını hiç üzmüyor az yakıyor bastınmı ok gibi çıkıyor..

Model - km ve fiyat aralığınız kaç birde?

feyzullah
07/07/2015, 22:47
Ne alırsanız alın hepsinin avantajları var ama donanım fakiri olmasın alacağınız araç. Dynamic ve muadili olan modelleri tercih ederim ben olsam varsın bir hatta iki yaş eski olsun dolu olsun.

erenk
08/07/2015, 00:48
Dizelden şaşmayın..(Önerim Dinamic modeli) Multijet ödüllü ve kullanıcısını hiç üzmüyor az yakıyor bastınmı ok gibi çıkıyor..

Model - km ve fiyat aralığınız kaç birde?

teşekkürler mesajda belirtmiştim kriterleri dizel tercihim ama fiyat konusunda (30.000 civarı) malum bayram öncesi bulmak zor gibi aryorum sabırla :D

erenk
08/07/2015, 00:54
Ne alırsanız alın hepsinin avantajları var ama donanım fakiri olmasın alacağınız araç. Dynamic ve muadili olan modelleri tercih ederim ben olsam varsın bir hatta iki yaş eski olsun dolu olsun.

kesinlikle aynı fikirdeyim donanım araçtan soğuma sebebi bile oluyor. o yok bu yok :D :D donanımlı olması için benzinliler fiyat olarak daha alınabilir boyutta benim tek sorunum benzinli lpg li aldığımda lpg beni pişman eder mi? 3 tane lpg li 1 dizel aracım oldu lpgnin uyumu önemli malum lpg li araçlarımdan 2 si sorunsuzdu ama birisi beni bezdirdi. kendim özenle montajını yaptırmış ve bakımlarını aksatmamış olmama rağmen.

feyzullah
08/07/2015, 01:07
kesinlikle aynı fikirdeyim donanım araçtan soğuma sebebi bile oluyor. o yok bu yok :D :D donanımlı olması için benzinliler fiyat olarak daha alınabilir boyutta benim tek sorunum benzinli lpg li aldığımda lpg beni pişman eder mi? 3 tane lpg li 1 dizel aracım oldu lpgnin uyumu önemli malum lpg li araçlarımdan 2 si sorunsuzdu ama birisi beni bezdirdi. kendim özenle montajını yaptırmış ve bakımlarını aksatmamış olmama rağmen.

Lpg konusunda ben çok kararsız kalmıştım ama kullanıcıların ortak tecrübeleri şüpheye mahal bırakmıyor. Lpgli albeaların istanbul başta olmak üzere Türkiye'nin yükünü çektiğini ve bizim 77 hp puntoların da aynı motora sahip olduğunu göz önüne alırsak benzinli punto da iyi bir tercih olarak düşünülebilr. Iyi montajda bizim 77 hpler sorun çıkarmıyormuş. Benim daha çok yeni lpg 1.000 km yaptım henüz kanaatimi belirtmem için çok erken ama şuan herşey mükemmel.

erenk
08/07/2015, 03:52
Lpg konusunda ben çok kararsız kalmıştım ama kullanıcıların ortak tecrübeleri şüpheye mahal bırakmıyor. Lpgli albeaların istanbul başta olmak üzere Türkiye'nin yükünü çektiğini ve bizim 77 hp puntoların da aynı motora sahip olduğunu göz önüne alırsak benzinli punto da iyi bir tercih olarak düşünülebilr. Iyi montajda bizim 77 hpler sorun çıkarmıyormuş. Benim daha çok yeni lpg 1.000 km yaptım henüz kanaatimi belirtmem için çok erken ama şuan herşey mükemmel.

peki sizin araçta S&S sistem varmı ya da start stop la ilgili lpg de bi olumsuzluk söz konusu mu bilginiz var mı acaba ?

feyzullah
08/07/2015, 03:56
peki sizin araçta S&S sistem varmı ya da start stop la ilgili lpg de bi olumsuzluk söz konusu mu bilginiz var mı acaba ?

S&S yok benim aracımda ama taktıranlar var forumda. Bu sistemin çalışması Lpg tasarrufunu olumsuz etkiliyor diye okumuştum bir kaç yerde. Araç her marşa bastığında benzinle çalışıyor ve benzin tüketimi artıyor diye yazmışlardı. Bunun önüne geçmek için S&S sistemini devre dışı bırakanlar olmuş

erenk
08/07/2015, 04:02
S&S yok benim aracımda ama taktıranlar var forumda. Bu sistemin çalışması Lpg tasarrufunu olumsuz etkiliyor diye okumuştum bir kaç yerde. Araç her marşa bastığında benzinle çalışıyor ve benzin tüketimi artıyor diye yazmışlardı. Bunun önüne geçmek için S&S sistemini devre dışı bırakanlar olmuş

teşekkürler yorumunuz için bu iş çok sıkıntılı sanırım en güzeli dizel almak gibi siz hangi marka lpg kullanıyorsunuz ?

internette bikaç tane S&S li atiker marka lpg li araç buldum o yüzden soruyorum servis malum landirenzo öneriyormuş

emintuac
08/07/2015, 10:20

Punto gibi bir araçta s.s çok gereksiz bence zaten çok az yakıyor 100 km de 1 tl fazla yaksa n olur bir s.s arızasını ömrü boyu amorti etmez bu yöndende bakmak lazım.

feyzullah
08/07/2015, 11:11
teşekkürler yorumunuz için bu iş çok sıkıntılı sanırım en güzeli dizel almak gibi siz hangi marka lpg kullanıyorsunuz ?

internette bikaç tane S&S li atiker marka lpg li araç buldum o yüzden soruyorum servis malum landirenzo öneriyormuş

Ben atiker gold kullanıyorum en son çıkan sistemi. Markadan ziyade ustalık önemli bizim araçlar için. S&S sistemi şahsen benim ille olsun diye arayacağım birşey değil. Olsada kullanırmıyım orası ayrı mesele. Sıcak motorun ikide birde zırt pırt stop edip çalışması motorun çalışma prensipleri ile ne kadar bağdaşır bilemiyorum. Ne alırsanız alın ama önceliğiniz sorunsuz bir motor olsun. Bol şans diliyorum :)

erenk
08/07/2015, 15:16
Ben atiker gold kullanıyorum en son çıkan sistemi. Markadan ziyade ustalık önemli bizim araçlar için. S&S sistemi şahsen benim ille olsun diye arayacağım birşey değil. Olsada kullanırmıyım orası ayrı mesele. Sıcak motorun ikide birde zırt pırt stop edip çalışması motorun çalışma prensipleri ile ne kadar bağdaşır bilemiyorum. Ne alırsanız alın ama önceliğiniz sorunsuz bir motor olsun. Bol şans diliyorum :)

haklısınız kesinlikle katılıyorum ama aracı ikinci el alacağım için illa S&S olan ya da olmayan diye ayıramıyorum hangisi hoşuma giderse ve anlaşabilirsem onu alacam. teşekkür ederim yorum için

lpg de S&S sistemi devre dışı bırakmak sanırım en mantıklısı

feyzullah
08/07/2015, 15:44
haklısınız kesinlikle katılıyorum ama aracı ikinci el alacağım için illa S&S olan ya da olmayan diye ayıramıyorum hangisi hoşuma giderse ve anlaşabilirsem onu alacam. teşekkür ederim yorum için

lpg de S&S sistemi devre dışı bırakmak sanırım en mantıklısı

Devre dışı bırakmadığınız takdirde tasarrufun pek bi anlamı kalmayacaktır.

erenk
09/07/2015, 01:14
arkadaşlar bide bu puntoların city mode sorunu varmış bilginiz vardır mutlaka,
2011 ve üstü araçlarda da bu sorun devam etmekte mi?

feyzullah
09/07/2015, 01:23
arkadaşlar bide bu puntoların city mode sorunu varmış bilginiz vardır mutlaka,
2011 ve üstü araçlarda da bu sorun devam etmekte mi?

2008'den itibaren yani seri 2'lerden sonra city problemi büyük ölçüde giderildi. Ancak yine de alırken çok iyi baktırmak gerekir. 2011 ve üzeri modellerin benim gördüğüm kadarıyla bir başka sorunu ile çok yaygın bir şekilde karşılaşılmakta. Bu modellerde, airbag sargısı ve sinyal kolu arızası yaşayan pek çok kimse var. Biraz kronik olabilir bu noktada da dikkat etmeniz gerekebilir.