PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites zorlanmaları

puntocu2048
03/07/2015, 14:39
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar arabam 2012 punto 1.4 benzinli(5 vites) 120 bin km civarında sorunlarım(şanzıman yağı hiç değişmedi,baskı balatada hiç değişmedi)

1) 1 den 2 ye atarken sanki böyle kademeliymiş gibi yağ gibi geçmiyor güç uygulama gerekiyor ama herhangi bir ses yok

2) bazen ışıklarda durduğumda 1 e geçmiyor hemen çift debriyaj yapıyorum geçiyor geçerken gene herhangi dişli sesi yok

3) 3 ve 4 viteslerde bir sorun yok 4 ten 5 e atarken gene kademeliymiş gibi zor geçiyor

4)Geriye atarken özellikle mesela U dönüşü yapıcam vites 1 de kurtarmadı dönüşü duruyorum ayağım debriyajda 1 den geriye alırken bazen geçmiyor geçse bile ses çıkıyor garçlıyor ama geçmediği zaman çift debriyaj yaparsam geçiyor arada garçlama sorunuda var

2 ustaya gösterdim 2side baskı balata bitik değil dediler debriyaj hafif yukarıda kavrıyor ama çekiş düşmesi gibi bir sorun yok kaçırma gibi bir sorun görmedim

geri vitese dişliden diyorlar onun için şanzıman indirmeye gerek var mı? geri vitesin durumu iyi değil yani rahatsız edici derecede geri vites dişlisini kırıp şanzımana zarar verme ihtimali nedir?

Bu zor vites geçişleri şanzıman yağıyla bir ilgisi varmıdır? (1 2 ve 5 te var 3 ve 4 normal)

Zor vites geçişleri araba ısınınca artıyor soğukken çok belli etmiyor Ne yapabilirim?

Cevaplar için teşekkürler

arenas
03/07/2015, 17:43
Hocam aynı sorunlar bende de var,baskı balatayı,şanzıman yağını değiştim düzelmedi..vites halatlarından olabilir diyorlar ama kesin bişey demiyolar,halatlar da 600-700₺ civarı,kesin düzelip düzelmeyeceğini bilmediğimden böyle bir masrafa da girmek istemiyorum.forumdan @ozkancavus5916 arkadaşımızda da vardı bu sorun,onun halatlarla birlikte vites kolu da değişmiş,1100 ₺ gibi bir rakam harcamış.

mertvural90
03/07/2015, 17:51
merhaba,

Aynı sorunlar noktasına virgülüne kadar bende de var. Işıkta bekliyorum boşa alıyorum yeşil yandı 1 e takıcam takılıyor geçmiyor, sonra tekrar pompalıyorum ve pamuk gibi geçiyor bu sefer. 2.vitese geçerken kademe var gibi. 3 ve 4 de sorun yok.

Sırf bu yüzden baskı balata değiştirdim, ama hiç düzelmedi aynı duruyor. geri vites garç olayı da gitmedi.

İnternetden araştırdım onno usta diye biri var soru soruyorsun ve cevap alıyorsun bu soruyu sordum ve bana "debriyaj hidrolik merkezleri" ile alakalı bir durum olabilir dedi. Servise neden gitmiyorsun diyebilirsin. Belli zaten herkez farklı bir şey söylüyor, bundan olabilir şundan olabilir yaparım ama garanti vermem yada baskı balata der ama değildir çok zaman ve para kaybı ben şu an alıştım bu duruma.

gorillaz
03/07/2015, 18:16
Bu sorun sadece ben de mi diyordum bu da kroniklerimizin arasindaymis. Çözüm olarak ben de arastirdim ama net bir sonuç elde edemedim.
Isikta beklerken 1'e takiyorum gecmiyor, debriyaj 3 sonra ilave pompa 1'e atiyorum kaymak gibi. Alıştım artik kerataya...

ozkancavus5916
03/07/2015, 19:07
Arkadaslat vites halatlariniz koparsa isiniz zor . Sadece 3-4vites calisiyo .sizin anlattiklarinizin aynisi bende oldu araci cekici ile goturdum . (Kredi kartlarin senede uc kere ucretsiz cekici hakkiniz var) bazen gecmiyodu vitesi bosa alarak tekrar sertce geciyodum .sorun duzeldi .vitesler cok rahat

puntocu2048
03/07/2015, 21:30
öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler ozkancavus5916 neden halat kopunca 3 ve 4 çalışıyor? 3 ve 4 halattan bağımsız mı?

Şurdan zorlayalım diyorum araba soğukken pek belli etmiyor ısınınca ortaya çıkıyor bence kritik nokta burası

kartal3520
04/07/2015, 01:00
Forumda vites sorunu diye 2-3 gün önce paylaşımda bulundum.Aynı sorun bende de vardı vites özellikle 1. vitese ve geri vitese geçmede sıkıntı yaratıyordu ama pek önemsemiyordum.Kronik sorun olarak görmeye başlamıştım.Taa ki vites kolu amiyane tabirle elimde kalana kadar.Pazartesi araca bindim vitesteki arabayı boşa alayım dedim, bir baktım ki benim vites sağa sola sallanıyor.Dedim vites kolu kırıldı galiba.Uzatmayayım aracı korka korka servise götürdüm.Serviste baktılar kutuda bir şeyler kırılmış 564+işçilik masrafı çıkardı bana.O kadar dikkat etmeme rağmen nasıl bir kırılma oldu hala anlamış değilim.Bu kadar mı adi bu fiatın parçaları.Aracın bana son 2 ayda çıkardığı masraf inanın 2000 tl yi buldu.Araç 2011 model 48000 km de.

ozkancavus5916
04/07/2015, 03:22
öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler ozkancavus5916 neden halat kopunca 3 ve 4 çalışıyor? 3 ve 4 halattan bağımsız mı?

Şurdan zorlayalım diyorum araba soğukken pek belli etmiyor ısınınca ortaya çıkıyor bence kritik nokta burası

Bence hic zorlama.ben ayni sorunla bir iki ay kullandim . Sonunda koptu. Daha cok masraf acmadan .her zaman yapmiyo .ben cok titizim .edirnede ilk oldu .hemen sanayide yasli bir ustaya gosterdim .vites halatlari dedi .corlu ya halic otoya gittim soyledim .o nerden bilicek sokmesi takmasi bir gun dedi (yalan lifte alinca iki vites halati degisimi maksimun 20dk . Ispilik fazla kaptirmayin .servis 55tl yazdi iscilik disli cikincs) bir ay sonra araci cekici ile servise goturdum .parcalar degisti .bence ozakinciya gotur

puntocu2048
04/07/2015, 20:53
Arkadaşlar bügün gösterdim arabayı genel olarak kemikleşme vites halatları

Işıklarda 1 e geçmeyip tekrar debriyaja basınca geçme:Alt üst merkez arızası

Herhangi bir işlem yaptırdım alt üst merkezi yaptırıp halatı ertelicem ya kader artık :)
Yaptırınca yazarım tekrar

mertvural90
04/07/2015, 21:18

Herhangi bir işlem yaptırdım alt üst merkezi yaptırıp halatı ertelicem ya kader artık :)

Işıklarda 1 e geçmeyip tekrar debriyaja basınca geçme sorunu için ne kadar ücret istediler?

edll
05/07/2015, 06:36
Banada ilk etapta vites telinden dediler ve bir çift aldirdilar. Getirttirip yakınca ondan olmadığını gördüler ve geri çıkardılar ancak iade edemedim açıldığı için. Sivas a memlekete gittiğimde ustanın biri 110 TL karşılığı tıkır tıkır çalışır hale getirdi ancak birinci yılında tekrar aynı hale geldi. Nasıl yaptığınızda ogrenemedigimden buradaki ustalara da söyleyemiyorum. ancak burada söylenen şunu indirmemiz bunu indirmemiz bakmamiz lazım diyorlar ve kesin biside yok. Kurban bayramına kadar çözüm bulamazsam yine sivasa gidince o ustaya ugrayacam.

ozkancavus5916
05/07/2015, 10:52
Vites tellerinin sokumu ve takimi liftte 15dk .

puntocu2048
05/07/2015, 13:32
Alt üst merkez için fiyat almadım daha yalnız birşey sorucam puntolarda fren hidroliği ile debriyaj hidroliğini aynı yerden mi çekiyor ?

edll
15/07/2015, 00:45

Alt ust dediğin kısmı yaptırabildinmi. Bilgi verirsen iyi olur. Bu alt ust merkez neresi oluyor. Bilen birisi cevaplarsa memnun olurum.

puntocu2048
18/07/2015, 12:20
Arkadaşlar valla bende işin içinden çıkamadım bu şanzıman işine girdin mi heryerden bişey çıkıyor yetkili servisteki ustada baskı balata körüğü diyor ama tesadüf yağ değiştirirken şanzıman yağında çok hafif kaçak tespit ettik ekledik tamamladık bir tık daha iyileşti idare ettirmeye çalışıyorum

yasinh45c
23/07/2015, 17:24
arkadaslar benımde aynı sorun var ama sadece geri vitesde geri vitese atarken bütün gözler bende acemı şöför gibi :)

makko58
23/07/2015, 18:21
aynı sorun bütün punto linealarda oluyor usta önemsememi bazen tekrar debriyaj yenilemesi gerektiğini söyledi alıştım artık :)

edll
23/07/2015, 21:55
Debriyaj yenilemeyle oluyosa iyi. Ben ikiye takip sonra bire geçirip kalkiyorum. İnşallah kurban bayramına bu isin neyden kaynaklandığını öğrenip burda paylasirim.

edll
24/07/2015, 12:52
Vites in 1 e zar zor geçme olayını hallettim arkadaşlar. Sivasa gitmeyi bekliyordum ancak mersindede işinin ehli bir usta buldum.
Kaputu acti, vites teli başlıklarının altında bir ayar yeri varmış, onun gevsedigini ve daha önceki goturdugum ustanın tam olarak sıkmadigini söyledi. Ayak üstü bir iki denemeyle baya bi rahatladı. Akşam üzeri gel tamamen hallederiz dedi. Akşam üzeri tekrar gidecen ancak şuan bile baya bir rahatladı.

gorillaz
24/07/2015, 13:11
Vites in 1 e zar zor geçme olayını hallettim arkadaşlar. Sivasa gitmeyi bekliyordum ancak mersindede işinin ehli bir usta buldum.
Kaputu acti, vites teli başlıklarının altında bir ayar yeri varmış, onun gevsedigini ve daha önceki goturdugum ustanın tam olarak sıkmadigini söyledi. Ayak üstü bir iki denemeyle baya bi rahatladı. Akşam üzeri gel tamamen hallederiz dedi. Akşam üzeri tekrar gidecen ancak şuan bile baya bir rahatladı.
Hayır benim anlamadigim ustalar ya da ne bilim yetkili servisler bunu bilmiyor mu? Ben de yarin gidebilirsem bi gostercem umarim dediginiz gibidir ve cok dua alırsınız benden :)

edll
24/07/2015, 14:03
Hayır benim anlamadigim ustalar ya da ne bilim yetkili servisler bunu bilmiyor mu? Ben de yarin gidebilirsem bi gostercem umarim dediginiz gibidir ve cok dua alırsınız benden :)

Bugün ustanın ayaküstü yaptığı şeye sivasta 110 TL para vermiştim. Meğer ne vites korugunu sokuyorsun, nede birçok ustanın dediği gibi şanzumanı bi açıp bakmak lazım olayına giriyorsun. Allah tamircininde Allah korkusu olanına rasgetirsin.

edll
25/07/2015, 14:30
Dün akşam üzeri tekrar ustaya goturdum. Kaputu acti vites teli başlarının hemen orda görünen büyükçe bir somun var onunla ayar çekti vites saat gibi oldu. Ne verirsen ver avı dedi 20 lira verdim. Şanzumanı indirip bakmak lazım diyen ustalara yaziklar olsun.
Sizde arkadaşlar ilk etapta bi tur noktaları kontrol ettirip bisuru masrafa bosyere girmeyin.

arenas
25/07/2015, 15:04
Son gittiğim usta,vites telleriyle oynadı,gevşetti biraz ama bu sefer de boştayken vites kolu çok gevşek oldu,gaza bassan boşta,oynuyo vites kolu.yani o somunla oynatmak bana çare olmadı.özellikle 1 ve geri çok sert,hatta geri bazen tam oturmuyo,debriyajı biraz bıraksam geriden boşa atıyor vites..baskı balata çare olmadı,vites halatları da çok pahalı.bakalım bulucaz bi çare

edll
25/07/2015, 16:04
Son gittiğim usta,vites telleriyle oynadı,gevşetti biraz ama bu sefer de boştayken vites kolu çok gevşek oldu,gaza bassan boşta,oynuyo vites kolu.yani o somunla oynatmak bana çare olmadı.özellikle 1 ve geri çok sert,hatta geri bazen tam oturmuyo,debriyajı biraz bıraksam geriden boşa atıyor vites..baskı balata çare olmadı,vites halatları da çok pahalı.bakalım bulucaz bi çare
Vites halatı sorununu cozuyorsa uygun fiyata yollarim. Aldiklarim jelatininde duruyor.

arenas
25/07/2015, 16:49
Vites halatı sorununu cozuyorsa uygun fiyata yollarim. Aldiklarim jelatininde duruyor.

Senin halatlar aklımda hocam...
Tatil dönüşü girişicem bu vites olayına