PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo Duologic Sorunu

onursek
30/06/2015, 09:38
Merhaba,

Aracımın triptonik vitesinde bazı problemler var. Bu sorunlar özellikle aracı yoğun trafikte belli bir süre kullandıktan sonra ortaya çıkıyor. Özellikle sıcak havalarda yoğun dur kalklardan sonra vites kendi kendine boşa atıyor. Sonra aracı tekrar 1. vitese almak için stop edip bi süre beklemem gerekiyor.

Birde düşük viteslerde bazen vites değiştirirken bir gıcırtı, sürtünme sesi gibi bir ses duyuyorum.

Bunlara ek olarak aracı vitesteyken stop ettiğimde, tekrar çalıştırmak istediğim zaman araç kendini boşa alamıyor bu nedenle çalışmıyor. 5 - 10 dkk kadar bekledikten sonra tekrar deniyorum ve boşa alıp çalıştırabiliyorum.

Aracım 2011 model punto evo 1.4 fireactive duologic.

Arkadaşlar burada sorun ne olabilir. Çoğu zaman hiç sorun yaşamadan aracı kullanabiliyorum. Genelde yoğun kullanımlardan sonra sıkıntılar başlıyor.

İstanbul avrupa yakasında duologicten anlayan bir usta tavsiye edebilir misiniz ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Evren_c
30/06/2015, 10:16
Bence yetkili servise gidin. Bu sorunların birçok nedeni olabilir. Yağ eksilmiş olabilir, robotta sıkıntı olabilir, sürtünme sesi varsa balatasında sıkıntı olabilir. Balata problemli ise aşırı ısınmadan dolayı da bu problemler meydana gelebilir.

Kapsamlı bir şekilde bir an önce baktırın bence, başınıza daha büyük iş açmasın.

usermm1
30/06/2015, 10:28
dur kalkta balata ısınınca korumaya alıyor olabilir. dur kalk trafikte çok seri ve sık gaz/fren yapma ağırdan ağırdan yap. bu şekilde 4-5 saat dur kalk trafikte sorunsuz kaldığımı bilirim.

onursek
30/06/2015, 10:38
vites geçişleri de eskiye nazaran daha sesli ve bazen gıcırtılı bir sürtünme sesi de geliyor. üstelik viteste stop ettiğimde, tekrar çalıştırma esnasında aracı boşa alamaması sorunu da var.

alidemir
30/06/2015, 12:08
bence yetkili servise gidin aracınızın şanzıman robotuna ve onu besleyen yağ deposuna kesinlikle baktırın . anlattığınızdan anladığım kadarıyla vites kendini korumaya alıyor . bu durumun en önemli faktörü şanzıman robotudur. kontrol ettirmenizde fayda var. umarım sorununuz hemen çözülür.kolay gelsin.. aklıma gelmişken bu sensörlü otomatik vites araçlarda özellikle düşük vites büyürken ufak tıklama hissettirme gibi durumlar meydana gelebilir . bu bende de aynı model vardı yaşamıştım.

emre9238
30/06/2015, 15:14
Merhaba,
Fiat yetkili servisi gürsoy oto var şişli de servis ustası bünyamin bey'i bulun kendisi dualogic vites uzmanıdır.Garantili bir şekilde kendisi onarımı çok uygun fiyatlara yapıyor bilginiz olsun

onursek
30/06/2015, 16:45
Bünyamin beyle görüştüm. yarın aracı götüreceğim. teşekkürler.

celenlee
30/06/2015, 16:46
Yukadaki her şeyin en genel sebebi baskı balatanın incelmesi, azalması.

Çobuk ısınır.
Vitesten çıkar.
Geçişler zorlaşır.
Çekişten düşer..

Debriyaj tükenim edeksine baktırın bilgisayar ile duruma göre değiştirmek gerekebilir.

onursek
30/06/2015, 17:01
arabada çekişte bir kayıp yok, daha önce manuel vitesli araçlarda kullandım. balata bittiği zaman özellikle yokuş çıkarken çok zorladığımda boşa atardı. Şu an böyle bir sorun yok, aracı zorlamadan boşa atıyor, özellikle denedim yokuşta, ne kadar zorlanırsa zorlansın boşa atmıyor.