PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gp dualogic arızaları yardım lütfen

Exixiz34
28/06/2015, 12:27
Merhaba grande punto 1.3 multijet dualogic 2007 yeni aldım aracı benim sorunum Aracın kapısını açınca sesin gelmemesi araç kapıyı hep açık görüyormuş. yolda giderken boşa atabiliyor kendini birkaç servise gittim söyledikleri
1. Birlik oto gebze: şanzımanun ve kapı kilidinin değişmesi gerekiyor elektrik aksamında problem var robot arızalı
2. Pendik oto sanayi usta: şanzumanın değişmesi gerek robotun da
3. Kartal oto sanayi usta: şanzumam, beyin ve robotta hiç birşeyi yok fren müşüründe birşey yok elektriksel bir arıza
Hepsi farklı şeyler söylüyor ilk ikisi 5-6 bin tl masraf çıkardı diğeri de elektrikçiye göster ne çıkacağı belli değil dedi.
Birde aracı uzun süre kullanınca uzun süreden kasıt 1 saat kadar şehir içinde kullanınca vites kutusu arızası veriyor araç hep N konumunda kalıyor bir hevesle şanzuman yağından mı diye sordum ustalara değilmiş balatalar çok ısındığı için vitese girmiyormuş 1-2 saat sonra çalıştırınca araç normal çalışıyor yolda bırakıyor hep hiç güvenemiyorum nasıl bir bela almışız başımıza anlamadım.

Bayram3434
28/06/2015, 12:49
3. ustanın dediği daha mantıklı geliyor
Geçen yerde taş var kağıyı açıp arkaya bakarak taşa vurmayayım dedim ama kapı açıkken boşa atıyor
Yani elektriksel bir arıza olma ihtimali var bu arada tavan lamban yanıyormu önemli tabi

fawori
28/06/2015, 12:53
Puntoyu ve otomatik arabayi bilen iyi bir usta sorunu cozer en iyisi servise danisman ancak rese oto istanbul forum sakinleri tarafindan begeniliyor orayada gosterebilirsiniz i

aeozenc
28/06/2015, 13:44
İlk bakılacak kapı kilidi gibi gözüküyor, en ucuz ve en kolay o. Kapı açıkken boşa atıyor robot doğru, sonrada robota bakmak lazım herhalde.

celenlee
28/06/2015, 13:58
Bir de bostancı sanayide RESE otoya gideceksin ;)
Forumda nette aratabilirsin, recai usta rese oto bostancı diye.
Dualogic uzmanımızdır kendisi, her giden çok memnun kaldı.

celenlee
28/06/2015, 14:15
ECU'nun kapının sürekli açık olduğunu sandığını,nerden çıkardılar, ekranda kapı açık uyarısı yanıyor mu?

Ve bir şey daha..
Anahtarı taktın, kontağı 1. kademye aldın ayağın frende.
Yağ basınç motorunun sesi o şekilde de çalıması lazım.
O durumda eğer yağ basıncı çalışıyorsa.

***ECU senin kapının AÇILDIĞINI anlamıyor demektir.

arenas
28/06/2015, 15:57
Recai usta +1

Exixiz34
28/06/2015, 16:36
3. ustanın dediği daha mantıklı geliyor
Geçen yerde taş var kağıyı açıp arkaya bakarak taşa vurmayayım dedim ama kapı açıkken boşa atıyor
Yani elektriksel bir arıza olma ihtimali var bu arada tavan lamban yanıyormu önemli tabi

Evet çalışıyor tavan lambası çalışıyor. Çalışmayan bir elektrik aksamı yok

Exixiz34
28/06/2015, 16:47
ECU'nun kapının sürekli açık olduğunu sandığını,nerden çıkardılar, ekranda kapı açık uyarısı yanıyor mu?

Ve bir şey daha..
Anahtarı taktın, kontağı 1. kademye aldın ayağın frende.
Yağ basınç motorunun sesi o şekilde de çalıması lazım.
O durumda eğer yağ basıncı çalışıyorsa.

***ECU senin kapının AÇILDIĞINI anlamıyor demektir.

Ekranda herhangi bir kapı açık ibaresi çıkmıyor anahtarı kontağa takıp 1. Kademeye çevirince ses geliyor kapının açılmadığını anlamıyor 3. Usta kapı kilidini de değiştirip denemiş yine olmamış. Kontağı çevirince ses geliyor dediğim gibi bu da robotun çalıştığını göstermez mi?

Exixiz34
28/06/2015, 16:53
Birde bu balata ısınması doğru mu yolda bırakıyor hep beni neden vitese girmez neresinde ne olabilir kapı ile alakalı olabilir mi bu durum

celenlee
28/06/2015, 19:25
Ekranda herhangi bir kapı açık ibaresi çıkmıyor anahtarı kontağa takıp 1. Kademeye çevirince ses geliyor kapının açılmadığını anlamıyor 3. Usta kapı kilidini de değiştirip denemiş yine olmamış. Kontağı çevirince ses geliyor dediğim gibi bu da robotun çalıştığını göstermez mi?
O zaman şudur ki...

1-) Araç kapının açıldığını algılamıyor. En azından Robot'a kadar o bilgi gitmiyor.
(Kapı açılınca tavan lambası yanıyor, kapatılınca sönüyorsa, kapıda ve ECU'da bir sorun yoktur. Robot beynine bilgi gitmiyordur..)
Ve bu çok büyük bir sıkıntı değil ama marşa basmadan bir miktar beklemeniz gerekir. O süreyi robota vermek için..

2-) Baskı balata bitmeye yakın olunca çok kısa trafikte ısınabilir ve vitese geçmeme sıkıntısı ve vites arıza uyarısı verir. Debriyaj tükenim endeksine bir PC ile bakmakta fayda var..
Baskı balata kullanıcı ile alakalı olduğu için 40-50bindeki araçta bile bitik olabilir. İkinci elde ne yazık ki nasip işi o ;)
Aracınız 2007 model, eğer yokuş kalkış desteği yoksa bol yokuşlu yerlerde, el freni yardımı YAPILMADIYSA, baskı balata iyice yenmiş olabilir.
Eğer değiştirirseniz ve yokuş desteği yoksa araçta, size de el freni destekli kalkışları öneririz. En azından kendi yeni balatanızı iyi muhafaza etmiş olursunuz..