PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet kemeri takılı olduğu halde ses geliyor

mertvural90
26/06/2015, 19:11
iyi forumlar;

Bugün yolda giderken emniyet kemeri takılı olduğu halde ikaz sesi ve ekranda uyarı verdi. Takılı değil mi diye kontrol ettim takılıydı. Ara ara 10-15 saniye ötüyor sonra 1km sonra yine tekrarladı. Bir ara ses gitti. Başına böyle bir şey gelen var mı?

mertvural90
26/06/2015, 22:03
arkadaşlar fikri olan yok mu? kemerin takılı olduğu toka mı ne deniyor orasını sallayınca sağa sola ışık yanıyor. sallamayı kesince 5 saniye içinde sönüyor.

cemdogu
26/06/2015, 23:39
Merhabalar.Çok bariz şekilde kemer tokanızın arızalandığını anlamışsınızdır zaten.Basit bi parça olduğu için herhangi bir yedek parçacıya gidip, aracınızın şase nosuyla alacağınız sensörlü kemer tokasını rahatlıkla monte edebilirsiniz.Yine de ben halledemem diyorsanız servise giderek serviste değişimi de sağlanır.

Bu arada tabii ki altındaki soketleri de çıkmış ya da oksitlenmiş olabilir.Koltuğun altında bulunan soketleri çıkarıp wd40la temizledikten sonra soketleri daha sağlamca takarsanız, bir ihtimal sorunu çözebilirsiniz.

mertvural90
26/06/2015, 23:57
Merhabalar.Çok bariz şekilde kemer tokanızın arızalandığını anlamışsınızdır zaten.Basit bi parça olduğu için herhangi bir yedek parçacıya gidip, aracınızın şase nosuyla alacağınız sensörlü kemer tokasını rahatlıkla monte edebilirsiniz.Yine de ben halledemem diyorsanız servise giderek serviste değişimi de sağlanır.

Bu arada tabii ki altındaki soketleri de çıkmış ya da oksitlenmiş olabilir.Koltuğun altında bulunan soketleri çıkarıp wd40la temizledikten sonra soketleri daha sağlamca takarsanız, bir ihtimal sorunu çözebilirsiniz.

aynen dediğin gibi o parçada bir sıkıntı var yarın fiat haliç oto dan randevu aldım oraya gidecem kendim takamam. Parçayı internet de bulamadım ama ucuz bir şey değilmiş orjinali. Pahalı bir şeyse çıkmasına bakıcam artık

cemdogu
27/06/2015, 01:17
50 TL'ye sensörlü parça fiyatı var.İşçiliği de öyle ahım şahım değil bilginize.

ozkancavus5916
27/06/2015, 11:16
Benimde arizali toka degiscekmis .serviste 175tl parcacida 50tl dun sesini kapattik .

thefastest
27/06/2015, 12:19
Aynı sorunu geçtiğimiz haftalarda bende yaşadım biraz kurcalayınca düzeliyordu. 1 hafta falan devam etti şimdi kesti, 2 haftadır yapmıyor. WD40 vs. gibi bir spreyle temizlemek işe yarayabilir değiştirmeden önce denemekte fayda var.

ozkancavus5916
27/06/2015, 13:43
Ben vd 40 denedim ise yaramadi

hknbrn
27/06/2015, 16:30
Benim toka da bozuk. Servise gittim 130 TL civarı gider dedi, yalnız çok ilgisiz alakasız olduklarından dolayı kendim yapmaya çalıştım ve nitekim yaptım;
Tokadan çıkan kablo koltuğun altından bir plastik kapağın altından döşemenin altına doğru gidiyor. Tam o plastik kapağın altında tokadan çıkan kablonun bağlandığı fiş var. O fişi çekip çıkan yerdeki iki metali birbirine değdirecek şekilde kablo koyup bant ile kapattım.
Yani araç devamlı kemeri takılı gördüğünden ve bende de emniyet kemeri takma alışkanlığı olduktan sonra herhangi bir sıkıntı yaşamıyor, gül gibi geçinip gidiyoruz. :)

mertvural90
27/06/2015, 20:33
bugün servise gittim fiat haliç oto. Parça ellerinde yokmuş 175TL fiyatı var 50tl de işçilik. Adam toka kısmını ortadan kırıp içini tamir etmeye çalıştı(switch mi ne onlar) normalde kimse tamir etmez falan dedi. İçine sprey sıktı, sonra yapıştırıp teslim etti, şu an problem giderilmiş gibi.