PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devir hız vites vs ile ilgili yardım

Mreee
16/06/2015, 19:29
Arkadaşlar merhaba.daha önceden punto evo aracım vardı 1.4 otomatik.sattım ve aradan 2 sene vs kadar geçtikten sonra tekrar aldım aynı araçtan ama bi tuhaflık var gibi araçta.
Önceki aracımda 150-160 çok rahat çıkarken bu araçta 100-110 zor oluyo.aracı ilk aldığımda 5inci viteste 3000 devirdeyken 90 km hız yapıyordu ve araba bağırmaya başlıyordu.bi tanıdık biraz bas açılır motor dedi yaptım ve aynı devirde (3000) 100 km hıza vs ulaştı bir süre sonra tabiki.araba 35binde ve ilk sahibinden aldım bayandan.bu km'ye kadar motor açılmamıştır.yakıt tüketimide diğer aracıma oranla yüksek.motorda mı sıkıntı var acaba bilemedim.önceki sahibi şanzumanla ilgili işlem yaptırmış onunla ilgili bişey olabilir mi ? Servise gidicem ama bi fikir almak istedim sizlerden teşekkürler.

feyzullah
16/06/2015, 19:52
Arkadaşlar merhaba.daha önceden punto evo aracım vardı 1.4 otomatik.sattım ve aradan 2 sene vs kadar geçtikten sonra tekrar aldım aynı araçtan ama bi tuhaflık var gibi araçta.
Önceki aracımda 150-160 çok rahat çıkarken bu araçta 100-110 zor oluyo.aracı ilk aldığımda 5inci viteste 3000 devirdeyken 90 km hız yapıyordu ve araba bağırmaya başlıyordu.bi tanıdık biraz bas açılır motor dedi yaptım ve aynı devirde (3000) 100 km hıza vs ulaştı bir süre sonra tabiki.araba 35binde ve ilk sahibinden aldım bayandan.bu km'ye kadar motor açılmamıştır.yakıt tüketimide diğer aracıma oranla yüksek.motorda mı sıkıntı var acaba bilemedim.önceki sahibi şanzumanla ilgili işlem yaptırmış onunla ilgili bişey olabilir mi ? Servise gidicem ama bi fikir almak istedim sizlerden teşekkürler.

Baskı balata diyesim geldi ama henüz 35.000'deki bir arabanın baskı balatası neden sıkıntı yapsın

feyzullah
16/06/2015, 19:55
Kurum falan mı oldu acaba. Yada araba açılmadı tembel alıştı ondan böyle. Sürekli şehiriçi kullanılan arabalarda olabiliyor kurum. Uzun yol yaptınızmı hiç şöyle biraz performanslı biçimde açılır biraz daha

ecuadorm
16/06/2015, 20:46
Baski balatayi gösterin servise. Muhtemelen degismesi gerekecek.

Mreee
17/06/2015, 11:04
Henüz şehirdışı yapmadım.motor açılmamıştır diyenler çok ama asıl mevzu serviste ortaya çıkar artık.

mehmetheleloy
17/06/2015, 11:56
Benim aracım da 105bg, 6. vitesteyken devir 3000 olunca 110km hıza ulaşıyor. Normal mi?

Bir de 1. vitesten 2. vitese aldığımda araçta bir titreme oluyor, yeni ehliyet almışların yaptığı gibi.

Nedendir acaba

Evren_c
17/06/2015, 11:57
Tüm aktarma organlarının ve bunlara bağlı parçaların sorunsuz olması varsayımıyla araç aynı vites ve devirde her zaman aynı hıza ulaşır (aynı lastik/jant ölçüsü ile).

Genelde karşılaşılan şey; aracın aynı devir/viteste eskisine kıyasla daha düşük hız yapmasıdır ki bu da öncelikle baskı balatasının sıyırmaya başladığının göstergesidir, motor boşa döner, güç lastiklere eksik aktarılır. Eskiye kıyasla daha yüksek hıza çıkması ise önceden balatada bir sorun olduğunu, sonradan giderildiğini gösteriyor mantıken. (ya da yokuş aşağı ölçtünüz 100 km'yi :)) Fakat o arada siz araca müdahale etmediğinize göre, ilginç bir durum.

Motor açma diye bir şey yok diyemeyiz aslında ama 35bin km'ye gelmiş bir araç açılmıştır artık. Servise gitmek lazım dediğiniz gibi.

celenlee
17/06/2015, 12:46
Öncelikle şunu bir daha belirtelim, 1.4 Fire Aracımızda, naparsanız yapın:
Devir tam 3000'in üsündeyken
Hız 100'ü bulamaz.
3000 devirde Kadran 96'dadır. Doğrusal bir ilişkisi vardır. Kadranı sağlam bir araçta bu değişmez.

Ama baskı balata bittiğinde 3000 devirde daha düşük hızlar görebilirsiniz. Bu baskı balatanın kaçırdığını gösterir. Ama asla daha üstünü yapamaz. KADRAN BOZUK DEĞİLSE.
------------------------------------------------
Şimdi gelelim sıkıntıya

Sırayla bakmanız gerekenler:
1-)
5. viteste 2000'devirden sonra dipgaz verin.
Araç hızlanacak; bir noktada bir hızdan sonra artış olmuyor diyorsunuz.
Peki hız artmıyor ama devir artmaya devam ediyor mu??
Eğer devir artmaya devam ediyor, 3000-3500-4000 diye gidiyor ama hız 100'de takılyıorsa baskı balata kaçırıyor demektir ve yakın zamanda tamamen bitecektir.

2-)
Eğer baskı balata sağlamsa, kaçırmıyorsa.
Yani devir 3000'de , hız 100'e yakın bir yerde sabit kalıyorsa;
*motorla ilgili bir problem var demektir.
A) Ya ECU sınırlıyordur,
B) Ya da besleme ateşleme sistemiyle alakalı bir problem vardır.
(Enjektörlerden bir ya da birkaçı arızalanmış olabilir, ateşleme bujilerinden 1 yada birkaçı sıkıntılı olabilir, bobin ya da bobin/buji kablolarında sıkıntı olabilir)

Mreee
17/06/2015, 21:33
Aracı ilk aldığımızda 3000 devirde 90 km hızla gidiyordu şimdi 3000 devirde iken 95-100 km arası bi değerde.bastıkça devir artıyor araç hızlanıyor yokuş vs değil düz yolda.anlam veremediğim bi gariplik hissediyorum araçta :)
önceki aracımda çok rahat çıkıyordum 150-160a kadar ama bu araçta bişey var sanki gitmesini engelleyen.
yada ben önceki aracı yanlış hatırlıyorum bilemedim valla :) ilk puntodan sonra araya bi qashqai bi i30 girdi.unutmuşta olabilirim ama normal gelmedi.
aklımda kalmasın bi göstericem servise.birde yakın zamanda şehirdışı yapıcam zaten.açılma denilen olayıda denemiş olurum böylelikle.

feyzullah
17/06/2015, 22:33
Açmak için 5. Vites tam gaz falan yapmanıza gerek olmadığını düşünüyorum. Müsait bir yolda 3. Veya 4. Viteste 4-5.000 devir çevirerek on beş tirmi dakika gitseniz iyi gelir motora. Uzun süreli abamak da iyi olmaz

celenlee
17/06/2015, 23:26
Aracı ilk aldığımızda 3000 devirde 90 km hızla gidiyordu şimdi 3000 devirde iken 95-100 km arası bi değerde.bastıkça devir artıyor araç hızlanıyor yokuş vs değil düz yolda.anlam veremediğim bi gariplik hissediyorum araçta :)
önceki aracımda çok rahat çıkıyordum 150-160a kadar ama bu araçta bişey var sanki gitmesini engelleyen.
yada ben önceki aracı yanlış hatırlıyorum bilemedim valla :) ilk puntodan sonra araya bi qashqai bi i30 girdi.unutmuşta olabilirim ama normal gelmedi.
aklımda kalmasın bi göstericem servise.birde yakın zamanda şehirdışı yapıcam zaten.açılma denilen olayıda denemiş olurum böylelikle.

Eğer 3000'de 90la gittiğinden eminseniz.
İlk aldığınızda baskı balata kaçırıyormuş, bundan emin olun ;)

Diyelim ki; baskı balata şu an iyi ve sorunsuz.

O zaman dediğim gibi ateşleme ya da yakıt sisteminde bir problem var.
Çünkü siz de iyi biliyorsunuz düz yolda 140'a kadar nazlanmadan gidiyor bu araç, 140 dan sonra ise nazlana nazlana.... Bence bujiler bobin ve kablolarına sonra da enjektörlere sırayla baktırın.

Aman sonra bujileri değiştirdim düzelmedi.
Kabloları değiştirdim düzelmedi
Bobinleri değiştirdim düzelmedi diye mesajlar atmayın :)
Forumda onlarca konu var bu şekilde..
Değiştire değiştire sorun aranmaz.

Yazıktır, günahtır..
Önce sorunu bulun sonra değiştirin :)

Son olarak:

Sizdeki olay açılma açılmama olayı değil emin ol..
Açılmamış motor Son devirleri görmez, daha yavaş hızlanır AMA HIZLANIR diye düşünmek lazım.
Açılmamış motor da 140-150-160 görür.

Sizinki görmüyor, açılmakla alakalı birşey değil.

ORS15
19/06/2015, 10:23
sıfır alınan araçlarda motor 10.000 km den sonra hiç yüksek devirlerde kullanılmadığı zaman, tabiri caizse yada halk arasında kör veya sağır açılıyor aracın motoru. bundan dolayı motor son devirlerine hiç ulaşmıyor ve siz ne kadar gaz veresenizde, fazla yakar ama aynı hızla gider ve bazen de araç titremeye yada boğulmaya başlar.Bu tür araçlarda uzun yolda kademeli olarak aracı üst devirlere kullanarak motorun açılmasını sağlaya bilirsiniz. zaten biraz zaman geçtikten sonra siz de aracın hızın yavaş yavaş arttığını fark edeceksiniz.

ethemyigit
23/08/2015, 20:59
arkadaslar merhabalar:
1.4 fire 5 viteste hız ile motor devri arasındaki ilişkiyi merak edenler için dün aksam bi video çekmiştim
belki merak edenler vardır

https://www.youtube.com/watch?v=ZhFl4gNPjHs

mertvural90
24/08/2015, 10:30
Bir kaç gün önce taksici bir arkadaş a aynı soruyu sordum araç 5. vites de çok hızlanmadan çok bağırıyor diye. Format dan falan bahsetti ?

celenlee
25/08/2015, 12:17
Bir kaç gün önce taksici bir arkadaş a aynı soruyu sordum araç 5. vites de çok hızlanmadan çok bağırıyor diye. Format dan falan bahsetti ?

Aklı evdeki bilgisayarında kalmış herhalde :p