PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo alacam yardımm :)

sophos
10/06/2015, 01:57
Merhabalar, adım egemen 32 yaşındayım öğretmenim. ilk mesajım kendimi tanıtayım dedim öncelikle :)

Bir arkadaşımda 2011 Punto evo 1.3mj active var. 60000km de. asr, esp, hill holder hepsi varmış. Buraya yazmadan önce biraz araştırdım bende fakat tam kesim bilgilere ulaşamadım.
Merak edip araştırdıklarımı maddeler halinde yazıyorum.

1) esp li olanlar (makyajlı evolar yani) euro5 multijet 2 motor varmış eski motora mj1 e göre daha alt devirlerde canlı diyorlar. Doğru mudur? (1500 devir max tork gibi.)

2) yokuşlarda kalkışlarda zorlanıyorum diyen bir kısım var bir kısımda tam tersi hangisi doğru anlamadım :) Hatta bazıları düz yolda kalkışta (ilk 2 vites) bile çok hantal kalıyor diyorlar aslı var mıdır?

3) aktif en boş donanımı oluyormuş. araştırdığıma göre cift bölgeli dijital klima ve hi-fi ses sistemi dışında başka büyük bir fark var mıdır pişman edecek?

4) birde hergün 35km bir yolda gidip gelmek için kullanacam. yol müsait 130-140 gibi hızlarda motor sesi ve yakıt nasıldır?

5) bundan önce 2007 civic vardı ve daha önce dizel araç kullanmadım. eşimin isteği doğrultusunda daha ufak araçlara bakıyorum. sürüş olarak devirli kullanma olayını biliyorum. Benim sorum bu eski dizeller gibi bi anda atikleşip bir anda devir altına düşünce cansızlaşıyor mu. atmosferik motorun sürüsü nispeten daha kararlı onu aratır mı eski dizeller gibi mi yani kısacası :)

Cvp veren herkese teşekkürler şimdiden..

Kadir00906
10/06/2015, 10:21
Hoşgeldiniz, işallah gereksinimlerinizi karşılayacak bir araç bulabilirsiniz. Sorunuza gelince imkanınız varsa dinamic modeline bakmanızı öneririm, sonradan keşke şu olsaydı keşke bu olsaydı diyeceğiniz yere. Şuanda benzinli 1.4 fire kullanıyorum, ama fiatın multijet dizel linea 1.3 , fiorino 1.3, 2010 doblo 1.6 sını kullanmışlığım var, benzinli kullandığımdanmıdır nedir multijetler bana çok keyifli ve atik geliyor. Hantallık kişiden kişiye değişir ban iyi olan diğerine iyi olmayabilir bunu kullanınca siz karar verebilirsiniz. Yakıtta sizi üzmez ancak sürekli bahsettiğiniz hızlarda 35 km gibi bir yol yapacaksanız eğer yakıtınızda biraz artma olabilir diye düşünüyorum,ayrıca düşük km li araçlara bakmanızı öneririm. Umarım az çok sorularınıza yanıt olabilmişimdir. Bu Ankara da nerede ikamet ediyorsunuz da 35 km yol yapacaksınız bir sakıncası yoksa :)

fotobelit
10/06/2015, 10:31
2011 aktiv evo da asr, esp, hill holder varmıymış?Bende 2010 var ama bunlar yok..Ondada oldugunu sanmıyorum ama belkide ben hata yapıyorum..Dinamik olmasın?

feyzullah
10/06/2015, 12:22
Bir model eski olsun dynamic olsun.

sophos
10/06/2015, 15:44
Hoşgeldiniz, işallah gereksinimlerinizi karşılayacak bir araç bulabilirsiniz. Sorunuza gelince imkanınız varsa dinamic modeline bakmanızı öneririm, sonradan keşke şu olsaydı keşke bu olsaydı diyeceğiniz yere. Şuanda benzinli 1.4 fire kullanıyorum, ama fiatın multijet dizel linea 1.3 , fiorino 1.3, 2010 doblo 1.6 sını kullanmışlığım var, benzinli kullandığımdanmıdır nedir multijetler bana çok keyifli ve atik geliyor. Hantallık kişiden kişiye değişir ban iyi olan diğerine iyi olmayabilir bunu kullanınca siz karar verebilirsiniz. Yakıtta sizi üzmez ancak sürekli bahsettiğiniz hızlarda 35 km gibi bir yol yapacaksanız eğer yakıtınızda biraz artma olabilir diye düşünüyorum,ayrıca düşük km li araçlara bakmanızı öneririm. Umarım az çok sorularınıza yanıt olabilmişimdir. Bu Ankara da nerede ikamet ediyorsunuz da 35 km yol yapacaksınız bir sakıncası yoksa :)

Hoşbulduk hocam. Valla araç hakkında birsürü yorum var o yüzden kafam karıştı. Peki bahsettiğim araç 32bin vermek mantıklı mıdır? Bu arada Eryaman - Ayaş araşı gidip gelecem :)

sophos
10/06/2015, 15:45
2011 aktiv evo da asr, esp, hill holder varmıymış?Bende 2010 var ama bunlar yok..Ondada oldugunu sanmıyorum ama belkide ben hata yapıyorum..Dinamik olmasın?

Var hocam 2011 sonu gibi trafiğe çıkışı hatta start-stop'da var araçta

sophos
10/06/2015, 15:48
Bir model eski olsun dynamic olsun.

Hocam yukarda belirttiğim 2 özellik dışında yüksek bir fark var mı ki? korm çıta fln görsel olan kısımlar önemsiz benim için. Cruise Control var bir tek sanırım onuda 400 tl gibi bir fiyata takıyorlar. Kol dayama'da taktırmış ayrıca.

byadrenalin
10/06/2015, 18:25
Active en boş modeldir ama asr esp bir donanımdır. Yani Active araca ek olarak Asr Esp alabilirsiniz. Ya da Asist Kit dediğimiz Hız Sabitleme+Yağmur Sensörü+Park Sensörü vs. donanım alabilirsiniz diye biliyorum ben. Çünkü artık bütün araba firmaları araçları boş ve ucuza verip donanımdan para kazanmaya başladı.

Dynamic farkını ben söyleyeyim size. Airbag fazlalığı var. 6 airbagli. Digital klima. Sis farları. Kapı kolları ve aynalar gövde rengi. 3 satırlı yol bilgisayarı. Cd MP3 çalar. Hatta belki yenilerinde aux girişi vs. Kolçak kol dayama. Arka ve ön camlar elektrikli. Karartılmış arka camlar. Benim şu an aklıma gelen farklılıklar bunlar.

byadrenalin
10/06/2015, 18:28
Bu arada 32.000 lira iyi bir fiyat. Eğer araçta çok fazla bir hasar veya kaza yoksa. Ve tabi renkte önemli. Kırmızı renkse 33 bin bile verilebilir :)

Kadir00906
10/06/2015, 18:46
Aynen, eğer araçta kaza ,boya hasar kaydı yoksa iyi fiyat alınabilir.

feyzullah
10/06/2015, 19:37
Hocam yukarda belirttiğim 2 özellik dışında yüksek bir fark var mı ki? korm çıta fln görsel olan kısımlar önemsiz benim için. Cruise Control var bir tek sanırım onuda 400 tl gibi bir fiyata takıyorlar. Kol dayama'da taktırmış ayrıca.

Çağatay Bey açıklamış ayrıntılı bir şekilde. Benim ilave edebileceğim, karartılmış dikiz aynası olur dynamicte. Yalıtım ve konforda da ufak farklılıklar olabilir. Satılırken, dolu model bir arabayı elden çıkarmak daha kolaydır. Hele bir de temiz bakılmışsa hiçbir kayıp olmaz.

sophos
10/06/2015, 19:40
Bu arada 32.000 lira iyi bir fiyat. Eğer araçta çok fazla bir hasar veya kaza yoksa. Ve tabi renkte önemli. Kırmızı renkse 33 bin bile verilebilir :)

teşekkürler yorumunuz için. Araçta değişen boya yok hatta tüm bakımları serviste yapılmış faturaları fln da mevcut diyor arkadaşım. Peki yukarda maddelerle sorduğum sorularada bi cvp verirseniz çok makbule geçecektir :)

byadrenalin
10/06/2015, 20:56
ESP denen şey motor ile alakalı değil. O da yukarda saydıklarımın içinde olan bir paket. Eski yeniye gelince benim ki Euro 4 motordu ve ben oldukça memnundum. Euro 5 Motor 6 vites 90 beygir olanlar sanırım. Ve yakıtları 0,5 falan daha fazla şehir içinde. Ama şehir dışında Euro 5 ten daha az yakar.

Fiat 'ın hemen hemen tüm arabalarının kalkışları hantaldır. 1,6 Mjet 105 beygir Doblo var babamda onunda öyle. Ama ikinci viteste geri yapışırsın :) Araba kaldırmak demek baskı balata ve şöför alakalıdır çoğunlukla. Yani bu konu da en iyi cevap şu olacak. Alacağınız aracı alın bir tur atın. Yokuşta durup kalkın. Daha sonra da ustaya baskı balatasını gösterin. :) Benim Evom da sıkıntı yoktu. Çok dik yokuşlarda baskı balatam zayıflamaya başladığı için biraz ağır kalkıyordu. O da normal zaten. Çünkü düz yolda bile mjet motorun 1. vitesi zayıf :)

Mjetlerde motor sesi biraz fazla haliyle. Diesel araba. Ama inanın 1,6 ford gibi değil :) 1,3 olduğu için ve de ısındıktan sonra bir diesel motora göre çok çok daha az sesli çalışıyor. Yapacağınız km den dolayı da yakıt sizi çok çok memnun edecektir.

Araba turbo destekli olduğu için dediğiniz gibi bir anda atikleşiyor. Ama devir 1500 ün altına da gelse cansızlaşsa bile dip gaz yaptığınız da kısa sürede toparlıyor. Dieselde devirli kullanmak derken 2500-3000 arası kullanmak motor ve turbo sağlığı açısından en doğru karardır.

Not: Bahsettiğim her şey tek başıma veya 2 kişiyken test ettiğim şeyler. Yani araba da full insan çakılıyken pek test şansım olmadı yavaş gitmekten :) Araba genç arabası ve yaylar presli olunca :) :)

Merak ettiğiniz başka bir şey varsa cevaplayabilirim. Bildiğim kadarıyla.

arenas
10/06/2015, 21:19
Dörtlü flaşör düğmesinin sağında "asr off" tuşu varsa güvenlik paketlidir ama bugüne kadar hiç active manuel puntoda güvenlik paketi görmedim sadece cam tavan gördüm.
1-euro 4-5 arasında beygir (75 beygir ikisi de)ve tork açısından fark yok,euro5 te dpf(partikül filtresi) ve start-stop var.hatta euro 5 in filtreleri daha pahalı.ikisine de bindim,gidiş olarak bi fark yok.alt devirler ölü.
2-benim araç manuel,yokuşlarda zorlanmıyor,keçi gibi çıkıyor.zorlananlar muhtemelen otomatik kullananlar.dualogic şanzıman yersiz vites büyüttüğünden zorlanıyor sanırım.
3-dinamiğin artıları fazla,active alıp pişman olanlardanım,sonradan geliştirmede hep sorun oluyor.bişeyler hep eksik kalıyor.alırken belki 1-2 lira fazla verirsiniz ama değer.dinamik üzerine asist kit (cruise kontrol,kararan dikiz aynası,yağmur sensörü) artı safett kit (asr,esp,hill holder,7 hava yastığı) çok iyi bir seçim olur bence..
Dinamikte arka park sensörü,otomatik arka camlar,çelik jant,dış ısı göstergesi,ısıtmalı yan aynalar,çift bölgeli dijital klima,kol dayama,gövde rengi ayna ve kapı kolları,viraja duyarlı sis lambaları standart.
4- 110 km/s den sonra gürültü ve tüketim artıyor.bu süratlerde kullanacaksanız özellikle cruise kontrollü bi punto size daha tasarruflu ve rahat gelecektir.(sonradan taktıracaksanız active araçlarda tesisat ta çektirmeniz gerekir,dinamikler tesisatı hazır geliyor)
5-turbo 2 bin devir gibi devreye giriyor ve 3 bine kadar baya canlı,sonra sönüyor.kalkışta 1-2-3 vitesler iyi hızlandırıyor.2-3 bin devir bandında bence gayet yeterli birçok atmosferik benzinliye göre seri diyebilirim.yani dizelin kararlılığı daha çok benzin istasyonunda ,pompa başında oluyor[emoji3]

ecuadorm
10/06/2015, 21:59
Dörtlü flaşör düğmesinin sağında "asr off" tuşu varsa güvenlik paketlidir ama bugüne kadar hiç active manuel puntoda güvenlik paketi görmedim sadece cam tavan gördüm.
1-euro 4-5 arasında beygir (75 beygir ikisi de)ve tork açısından fark yok,euro5 te dpf(partikül filtresi) ve start-stop var.hatta euro 5 in filtreleri daha pahalı.ikisine de bindim,gidiş olarak bi fark yok.alt devirler ölü.
2-benim araç manuel,yokuşlarda zorlanmıyor,keçi gibi çıkıyor.zorlananlar muhtemelen otomatik kullananlar.dualogic şanzıman yersiz vites büyüttüğünden zorlanıyor sanırım.
3-dinamiğin artıları fazla,active alıp pişman olanlardanım,sonradan geliştirmede hep sorun oluyor.bişeyler hep eksik kalıyor.alırken belki 1-2 lira fazla verirsiniz ama değer.dinamik üzerine asist kit (cruise kontrol,kararan dikiz aynası,yağmur sensörü) artı safett kit (asr,esp,hill holder,7 hava yastığı) çok iyi bir seçim olur bence..
Dinamikte arka park sensörü,otomatik arka camlar,çelik jant,dış ısı göstergesi,ısıtmalı yan aynalar,çift bölgeli dijital klima,kol dayama,gövde rengi ayna ve kapı kolları,viraja duyarlı sis lambaları standart.
4- 110 km/s den sonra gürültü ve tüketim artıyor.bu süratlerde kullanacaksanız özellikle cruise kontrollü bi punto size daha tasarruflu ve rahat gelecektir.(sonradan taktıracaksanız active araçlarda tesisat ta çektirmeniz gerekir,dinamikler tesisatı hazır geliyor)
5-turbo 2 bin devir gibi devreye giriyor ve 3 bine kadar baya canlı,sonra sönüyor.kalkışta 1-2-3 vitesler iyi hızlandırıyor.2-3 bin devir bandında bence gayet yeterli birçok atmosferik benzinliye göre seri diyebilirim.yani dizelin kararlılığı daha çok benzin istasyonunda ,pompa başında oluyor[emoji3]
Ziya hocam herşeyi ayrintisiyla yazmış. Benimde ekleyecegim tek bir nokta var. Düşündüğünüz araca sahibim. 2011 1.3 mjet evo dynamic spk kit. Kendim araca CC ve kararan ayna taktim. Asist kitte az buçuk oldu gibi bir tek yagmur sensörü yok ama aramiyorum da zaten. Benim aracim yazilimli. Yokusta vs çekmeme sorunu kesinlikle yok. Gaza dokundugum anda gitmem demiyor. Yazilim sayesinde alt devirler daha da canli ve araç daha çabuk toparliyor. Takribi 95 bg ve 240 tork civaridir. Ölçtürmedim degeri. Yaklaşık 10-11 bin km dir yazilimli kullaniyorum.

byadrenalin
10/06/2015, 23:11
Ziya hocam herşeyi ayrintisiyla yazmış. Benimde ekleyecegim tek bir nokta var. Düşündüğünüz araca sahibim. 2011 1.3 mjet evo dynamic spk kit. Kendim araca CC ve kararan ayna taktim. Asist kitte az buçuk oldu gibi bir tek yagmur sensörü yok ama aramiyorum da zaten. Benim aracim yazilimli. Yokusta vs çekmeme sorunu kesinlikle yok. Gaza dokundugum anda gitmem demiyor. Yazilim sayesinde alt devirler daha da canli ve araç daha çabuk toparliyor. Takribi 95 bg ve 240 tork civaridir. Ölçtürmedim degeri. Yaklaşık 10-11 bin km dir yazilimli kullaniyorum.

Kara duman atma gibi sorun var mı aracınız da ? Ve normal kullanımda yakıtınızda düşme oldu mu ?

sophos
10/06/2015, 23:12
İlgilenip cevap veren herkese teşekkür ederim. Cuma günü aracı deneme fırsatım olacak eğer bu alt devir olayı çok can sıkıcı birşey değilse kesinlikle alcam :)

byadrenalin
11/06/2015, 05:19
Alt devirler öyle can sıkıcı sayılmaz. Şayet 1600 cc 120 hp lik bir arabadan inip Puntoya binmiyorsanız :) Bence şehir içinde ve şehir dışında oldukça tatmin edici performansı var. O paraya o aracı kaçırmayın hatta. Satarken zarar da etmezsiniz.

ecuadorm
11/06/2015, 08:02
Kara duman atma gibi sorun var mı aracınız da ? Ve normal kullanımda yakıtınızda düşme oldu mu ?
Duman normal kullanimda yok. Gaza yuklenince bir miktar koyu renk olmayacak sekilde birakiyor ve kesiliyor. Bizim is yerine ait 2015 model vw serviste var onda bile yuklenince hafif duman birakiyor.

Yakita gelince bende bir fark olmadi. Zaten ekonomi yapayim diye yaptirmadim. Öncelikli amacım aracin performansinin az olusuydu onunda onune geçmiş oldum bu yazilimla.

Ilave olarak kutu içi K&N filtreylede destekledim. Yazilimsiz bir araçta standart filtreye göre fark kesinlikle anlaşılıyor.

Yazılım öncesi ortalamam 5.7-5.9 arasiydi. Simdide ayni gösteriyor ama pompada yazilim oncesi ve sonrasi yine 6-6.1 arasinda. Pekte ekonomik kullanacagim diye kasmiyorum. Sürekli istanbul trafigindeyiz zaten normal yani. Uzun yolda 4.5-4.8 civari hiz limitlerinde 110-120 arasinda.

byadrenalin
11/06/2015, 08:12
Duman normal kullanimda yok. Gaza yuklenince bir miktar koyu renk olmayacak sekilde birakiyor ve kesiliyor. Bizim is yerine ait 2015 model vw serviste var onda bile yuklenince hafif duman birakiyor.

Yakita gelince bende bir fark olmadi. Zaten ekonomi yapayim diye yaptirmadim. Öncelikli amacım aracin performansinin az olusuydu onunda onune geçmiş oldum bu yazilimla.

Ilave olarak kutu içi K&N filtreylede destekledim. Yazilimsiz bir araçta standart filtreye göre fark kesinlikle anlaşılıyor.

Yazılım öncesi ortalamam 5.7-5.9 arasiydi. Simdide ayni gösteriyor ama pompada yazilim oncesi ve sonrasi yine 6-6.1 arasinda. Pekte ekonomik kullanacagim diye kasmiyorum. Sürekli istanbul trafigindeyiz zaten normal yani. Uzun yolda 4.5-4.8 civari hiz limitlerinde 110-120 arasinda.

Sorma sebebim sizin tasarruf amaçlı yaptırmanızdan dolayı değildi zaten :) Genelde yazılım ile ilgili bir çok kişi yakıtım çok düştü diye bahsedip duruyorlar. O yüzden merak edip sordum :) Kara duman olayı ilk başlarda olmayabiliyor ama zamanla yazılım iyice kendini gösterdiğinden midir nedir sonraları ufak ufak atıyor. Tabi o da sorun sayılmaz pek. :)

ecuadorm
11/06/2015, 08:18
Sorma sebebim sizin tasarruf amaçlı yaptırmanızdan dolayı değildi zaten :) Genelde yazılım ile ilgili bir çok kişi yakıtım çok düştü diye bahsedip duruyorlar. O yüzden merak edip sordum :) Kara duman olayı ilk başlarda olmayabiliyor ama zamanla yazılım iyice kendini gösterdiğinden midir nedir sonraları ufak ufak atıyor. Tabi o da sorun sayılmaz pek. :)
10 bin kmyi gecti yazilim yaptirali. ilk yazilim yapildiginda duman daha yogundu aksine km arttikca yogunluk azaldi ve sadece yuklenince çıkmaya basladi. Arac 80 bin e yaklasmak uzere. Manifold ve egr temizligi var aklimda. Bunlari yaptirirsam biraz daha iyi bir netice alacagimi umuyorum. 80 bin bakimda da carbon clean yaptiracagim zaten.
Belki dikkatli kullansam yakitim düşer ama benim o kadar sabrım yok maalesef :)

Yazilimsiz haline göre daha seri kullaniyorum araci. Yakitim degismedigine gore bu da bir miktar tasarruf anlamina gelebilir

byadrenalin
11/06/2015, 19:18
10 bin kmyi gecti yazilim yaptirali. ilk yazilim yapildiginda duman daha yogundu aksine km arttikca yogunluk azaldi ve sadece yuklenince çıkmaya basladi. Arac 80 bin e yaklasmak uzere. Manifold ve egr temizligi var aklimda. Bunlari yaptirirsam biraz daha iyi bir netice alacagimi umuyorum. 80 bin bakimda da carbon clean yaptiracagim zaten.
Belki dikkatli kullansam yakitim düşer ama benim o kadar sabrım yok maalesef :)

Yazilimsiz haline göre daha seri kullaniyorum araci. Yakitim degismedigine gore bu da bir miktar tasarruf anlamina gelebilir

Eğer dediğiniz gibi kullanıyorsanız tabi ki yakıt düşmüş fakat siz gazladığınızdan dolayı eski yakıtınızla aynı yakıyorsunuz :) Soft yazılımların araca pek zararı yok zaten. Çok uzun vadede verirse zarar verir. O da motora değil bence. Turboya.

ecuadorm
11/06/2015, 20:19
Kesinlikle, çünkü aracin eskiden 1800 rpm den itibaren olan canliligi 1500-1600 arasina inmiş durumda. Bu da ekstra hava basinci demek. Yuklenincede ekstra yakit demek. Siyah dumanin sebebi de bu zaten. Dikkatli kullanildiginda soft yazilim dediginiz gibi kesinlikle yapilmasini destekledigim bir durumdur. Aractan bir miktar daha performans alip canliligin artmasini ve keyif almayi sağlıyor :)