PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG İle 100.000 Km Kullananlar Kulübü

altrea
08/06/2015, 18:07
Evet arkadaşlar bu başlığımızda LPG ile 100.000 KM yol kat etmiş yada bu menzile yaklaşmış arkadaşların,kitlerinin markası ve başlarına gelen sorunlar hakkında bilgi paylaşımı yapalım.

Bakalım en ilginç anı hangimizde olacak.

:))

byadrenalin
08/06/2015, 18:52
Önce siz yazsaydınız bari :)

altrea
08/06/2015, 19:02
Ben LPG kullanmıyorum.

Merak ettiğim için yazdım.Çünkü montaj yapan firmalar hep şu motorada taktık şeklinde reklam yapıyor.

Ama bir taneside çıkıp bu araba şu marka kit ile bu kadar yol yaptı diyemiyor.Yada ban denk gelmedi.Bilemiyorum.

LPG'ye en uyumlu motor 1.4 Fire motor.

Yapılırsa bu motor ile yapılır diye düşünüyorum.

Çünkü 2000TL ye kaliteli denebilecek bir kit alabiliyorsunuz.Ama Dizel tercih ederseniz bugün ki liste fiyatından 8000TL Dizel motor farkı veriyorsunuz.Şu an dizel hiç mantıklı değil.

Bakalım neler çıkacak.

byadrenalin
08/06/2015, 19:25
Bence fire motor da dahil Doğan Şahin harici hiç bir araba lpg ye uyumlu değil. Uzun vadede lpg yüzünden sorun çıkartmayan motor yok. Kimisi takıyor 4 yıl binip aracı satıyor. Ben sorun yaşamadım diyor. O kişiden sonra aracı alan adam lpg yüzünden illallah edip arabasını satıyor. Lpg ucuz olabilir ama motora verdiği zarar bence çok fazla.

feyzullah
08/06/2015, 19:29
Bende merak etmiştim uzun süreli lpg kullanım serüvenini. Şöylembşr konu açtım sağolsun arkadaşlar tecrübelerini paylaştılar.

https://forum.grandepuntotr.com/lpg/57387-uzun-sureli-lpg-tecrubeleri-avantajlar-dezavantajlar.html

feyzullah
08/06/2015, 19:32
Bence fire motor da dahil Doğan Şahin harici hiç bir araba lpg ye uyumlu değil. Uzun vadede lpg yüzünden sorun çıkartmayan motor yok. Kimisi takıyor 4 yıl binip aracı satıyor. Ben sorun yaşamadım diyor. O kişiden sonra aracı alan adam lpg yüzünden illallah edip arabasını satıyor. Lpg ucuz olabilir ama motora verdiği zarar bence çok fazla.

Lpgye japon arabaları sorunsuz uyumlu. Benim taktırmak istememedeki en büyük nedenim ustam. Kesinlikle tavsiye etmiyor. Hele Edirne'de bu montaj işini iyi yapan yok diyor. Bizde öyle Geçinip gidiyoruz. Benim ustanın en çok takıldığı yer manifoldun delinmesi imiş. Lpgyi de takan zaten 30-40.000 yaptıktan sonra eldn çıkarıyor. O zaman yeni alana patlıyor tabî.

altrea
08/06/2015, 19:35
Bencede katılıyorum.Ama bu motorlar diğerlerine göre daha fazla dayanıyor.

VW 1.6 8v

1.4 Fire

Ford 1.6 100Bg

Bunlar biraz daha fazla daynabilen motorlar.Mesela Avrupada LPG uygulanan çoğu motorun subapları çelikten üretilmiş ürünlerle değiştiriliyor.Bizde daha fazla maliyet oluşturmamak için bu işlem yapılmıyor.

Örneğin opel astra 1.6 motorlar LPG yi dönüşümünü hiç sevmiyor.Subab eritme sorunundan dolayı.

Hiç kimse LPG yi sevdiği için tercih etmiyor.

Önemli olan 50 TL ile daha fazla km.Tüm mantık bu.

Ama bugün dizel motora ödenen farka bir otomobil satın alınabiliyor.
Bu gün ki liste fiyatına bakıyorum.

Fiat Dizel Benzin farkı 8000TL
Toyota Dizel Benzin Farkı 18750TL
Opel Astra Sedan Dizel Benzin Farkı 19242TL

Bunlar ççok ama çok ucuk fiyatlar.Bu kadar para motor farkı için verilir mi.

Bunun yerine en uzun menzile kadar dayanabilen bir motor bulup LPG tercih etmek diye düşünüyorum..

feyzullah
08/06/2015, 20:41
Bencede katılıyorum.Ama bu motorlar diğerlerine göre daha fazla dayanıyor.

VW 1.6 8v

1.4 Fire

Ford 1.6 100Bg

Bunlar biraz daha fazla daynabilen motorlar.Mesela Avrupada LPG uygulanan çoğu motorun subapları çelikten üretilmiş ürünlerle değiştiriliyor.Bizde daha fazla maliyet oluşturmamak için bu işlem yapılmıyor.

Örneğin opel astra 1.6 motorlar LPG yi dönüşümünü hiç sevmiyor.Subab eritme sorunundan dolayı.

Hiç kimse LPG yi sevdiği için tercih etmiyor.

Önemli olan 50 TL ile daha fazla km.Tüm mantık bu.

Ama bugün dizel motora ödenen farka bir otomobil satın alınabiliyor.
Bu gün ki liste fiyatına bakıyorum.

Fiat Dizel Benzin farkı 8000TL
Toyota Dizel Benzin Farkı 18750TL
Opel Astra Sedan Dizel Benzin Farkı 19242TL

Bunlar ççok ama çok ucuk fiyatlar.Bu kadar para motor farkı için verilir mi.

Bunun yerine en uzun menzile kadar dayanabilen bir motor bulup LPG tercih etmek diye düşünüyorum..

+++
Ihtiyaca göre seçim yapılmalı. Yeni çıkan benzinli 1.2 tsi motorlar falan da oldukça tutumlu.

altrea
08/06/2015, 20:48
+++
Ihtiyaca göre seçim yapılmalı. Yeni çıkan benzinli 1.2 tsi motorlar falan da oldukça tutumlu.

1.2TSI motorlar genellikle Alman araçlarında mevcut.

Fiyatlarıda baya yüksek.

Örnek; Polo 1.2TSI 47.400TL

Fabia 1.2TSI 42.900TL

feyzullah
08/06/2015, 21:21
1.2TSI motorlar genellikle Alman araçlarında mevcut.

Fiyatlarıda baya yüksek.

Örnek; Polo 1.2TSI 47.400TL

Fabia 1.2TSI 42.900TL

Zamanla diğer markalarda daha verimli motorlar imal edecektir. Motor teknolojilerindeki atılım zaten ortalama 5-8 yıl aralığında oluyor. Yakıt fiyatları Avrupa'da da oldukça yüksek bundan dolayı daha tasarruflu motorların üretilmesi kaçınılmaz.

altrea
08/06/2015, 21:27
Zamanla diğer markalarda daha verimli motorlar imal edecektir. Motor teknolojilerindeki atılım zaten ortalama 5-8 yıl aralığında oluyor. Yakıt fiyatları Avrupa'da da oldukça yüksek bundan dolayı daha tasarruflu motorların üretilmesi kaçınılmaz.

Şu an bizim ülkemizde en tasarruflu yakıt LPG olarak gözüküyor.

byadrenalin
08/06/2015, 22:08
Lpgye japon arabaları sorunsuz uyumlu. Benim taktırmak istememedeki en büyük nedenim ustam. Kesinlikle tavsiye etmiyor. Hele Edirne'de bu montaj işini iyi yapan yok diyor. Bizde öyle Geçinip gidiyoruz. Benim ustanın en çok takıldığı yer manifoldun delinmesi imiş. Lpgyi de takan zaten 30-40.000 yaptıktan sonra eldn çıkarıyor. O zaman yeni alana patlıyor tabî.

Bu söylediğinizde tartışılır. Mazda 6,26 ımız vardı. 17 sene bindik arabaya. Son 8 senesi lpg li ile. İlk 6 yıl son derece sorunsuzdu. Son iki yılında 3 kez motor kapağı açıldı. 2 kez silindir kapağı taşlandı 1 kez değişti, 1 kez değişen kapak taşlandı. Lpg enjektörlerinin değişim ücreti de cabası. 6 yılda lpg den yaptığımız kar'ı 2 yılda motora yaptığımız masrafla geri ödedik.. Bu arada yaptığımız km 100 binden fazlaydı tabi. arabayı satarken 380 bindeydi araç. 300 binde motor dağıldı. Sonra dikiş tutturamadık işte. Yoksa bir japon arabası yorulmadığı sürece gideceği minimum km 600-700 bindir.

byadrenalin
08/06/2015, 22:11
Şu an bizim ülkemizde en tasarruflu yakıt LPG olarak gözüküyor.

Lpg nin aslında litre olarak hiç bir tasarrufu yok. Fiyatı ucuz diye tasarruflu olarak görülüyor lakin bir ara 3 liraları bulmuştu. O zaman da hiç bir espirisi kalmamıştı zaten. Arabaya verilen zarara yazık diye düşünüyorum ben lpg yi.

feyzullah
08/06/2015, 22:39
Bu söylediğinizde tartışılır. Mazda 6,26 ımız vardı. 17 sene bindik arabaya. Son 8 senesi lpg li ile. İlk 6 yıl son derece sorunsuzdu. Son iki yılında 3 kez motor kapağı açıldı. 2 kez silindir kapağı taşlandı 1 kez değişti, 1 kez değişen kapak taşlandı. Lpg enjektörlerinin değişim ücreti de cabası. 6 yılda lpg den yaptığımız kar'ı 2 yılda motora yaptığımız masrafla geri ödedik.. Bu arada yaptığımız km 100 binden fazlaydı tabi. arabayı satarken 380 bindeydi araç. 300 binde motor dağıldı. Sonra dikiş tutturamadık işte. Yoksa bir japon arabası yorulmadığı sürece gideceği minimum km 600-700 bindir.

Arabaların ekonomik ömrü ortalama 20 yıl kabul edilir. Siz bunu hemen hemen doldurmuşsunuz. Lpg ile uzun süre kullanılınca 3 yıllık bir öne alma süreci olmuş burada. Hasılı lpg ekonomiktir ama 50.000 kmleri devirdikten sonra ufaktan sıkıntıları başlar diye düşünüyorum. Taktırıp ekmeğini yiyip satıyor millet. Sonra alan vatandaşa geçmiş olsun

byadrenalin
09/06/2015, 00:03
Bir japon arabasi, ozellikle mazda ve subaru fabrikanin urettiginin disina cikilmadigi surece 20 yildan fazla surulebilir bence. Bende sizin son soylediginizden bahsediyorum iste. Lpg uyumu diye bir sey yok. Kisa veya uzun vadede zarar var. Bir insan kar yaparken digeri zarar ediyor malesef.

Kadir00906
09/06/2015, 12:57
Ya arkadaş yap benzinin litresini 2.90-3.50 tl arası bişey millet de zevkini ala ala binsin yav :) Nedir bu böyle lpg dir benzindir, :) benimde aklıma geliyor ara sıra lpg taktırmak ama zaten çok binmiyorum araca bu şekilde idare ederim diye düşünüyorum ne yapam artık..

feyzullah
09/06/2015, 13:38
Ya arkadaş yap benzinin litresini 2.90-3.50 tl arası bişey millet de zevkini ala ala binsin yav :) Nedir bu böyle lpg dir benzindir, :) benimde aklıma geliyor ara sıra lpg taktırmak ama zaten çok binmiyorum araca bu şekilde idare ederim diye düşünüyorum ne yapam artık..

+++

byadrenalin
09/06/2015, 19:27

Yaptı yaptı :D :D

feyzullah
09/06/2015, 19:32
Yaptı yaptı :D :D

Evet güzel yaptı. Yarından itibaren 4.81 :)

Kadir00906
09/06/2015, 19:34
Bu kadar kızacağını bilseydim devletin, rakamları biraz daha yüksek yazardım olmadı şimdi :)

acemi
09/06/2015, 21:14
benim sattığım arabanın üzerindeki lpg 10 yıllıktı motorda falan sıkıntı yoktu, sadece biraz fazla yakıyordu pek bi ekonomisi kalmamıştı şehiriçi 15litre yakıyordu şehir dışı 8,5litre.

tabi önceki sahibi kaç binde taktırdığını bilmiyorum ben 145binde sattım.

feyzullah
09/06/2015, 21:23
benim sattığım arabanın üzerindeki lpg 10 yıllıktı motorda falan sıkıntı yoktu, sadece biraz fazla yakıyordu pek bi ekonomisi kalmamıştı şehiriçi 15litre yakıyordu şehir dışı 8,5litre.

tabi önceki sahibi kaç binde taktırdığını bilmiyorum ben 145binde sattım.

Arabanın markası neydi.

acemi
09/06/2015, 21:48
Arabanın markası neydi.

fiat palio

altrea
10/06/2015, 22:18
Şu an sıfır araçlarda Dizel-Benzin Farkı 10.000TL yi geçti.Toyota ve opel'de 15.000TL den daha fazla.Dizel cazibesini kaybediyor artık.

En iyi atmosferik motorlu LPG kiti 2000TL yada 2500TL gibi bir ücrete alınabiliyor.Bu kitler
iyi bir montaj ile 100.000km kullanmak içten bile değil.

altrea
07/07/2016, 20:33
Konunun üzerinden bir yıl geçmiş ama pek katılım olmamış anladığım kadarı ile LPG taktırarak sadece günü kurtarıyoruz.

MKavruk
07/07/2016, 22:10
Merhabalar Ender Bey, bu konudan haberim yoktu açıkçası. Kendimce katkı sağlamaya çalışayım. 2012 Opel Astra H 1.6 (eski kasa) 60.000e yakın LPG'li kullandım. Devir saatinde çok az bir titreme vardı, 10.000-20.000km sonra celik subap donuşumu olacaktı. şehiriçi 9.5 sehirdısı 8.5 lpg tüketimi oluyordu. NGK iridyum bujiler harika iş çıkardı. 1 kere bobin arızalandı (NGK bujiden önce), bu araçlarda zaten kronikti, lpg ömrünü azalttı. Ünüvar Elektronik yerli bobin taktım (ki 30 yıldır otomobil üreticilerine oem elektronik parça tedariği yapan çok iyi bir firmadır) rahat 30.000km yapmışımdır gık demedi. Atikerin OBDII'leri yani çıkmıştı ve benim araçlarda ilk başlarda tam randıman alınamadığı için (ayar konusunda deneyim eksikliği) referansla gittiğim Emre Mühendislik'ten Vedat Usta brc (1700) taktı. İnanılmaz iyi bir usta, (12 silindir bmwye lpg dönüşüm için kendisine geliyorlar o kadar diyeyim. referansı birmottan birisiydi) ve lpg'de sistem değil usta önemlidir kalıbını 60.000kmde bana doğrulattı. Aracımla elde ettiğim tüketim değerleri aynı kan-sanın 1.3 dizelinden daha iyiydi, 1.6 olduğu için ise araç daha seriydi. km başına 15 kuruş tasarruf yapınca 1000-1500TL'lik çilek stelitli subap donuşumu kesinlikle masraf değil ve Euro 5 araçların 100.000leri rahat devirmesini sağlayacak bir gerekliliktir. Ülkemizde Supsan ve Güneş markaları çelik stelitli subap üretmektedir, not olarak düşeyim.

140bg astra j 1.4 turbo için de kendisinden hizmet aldım (brc 2200) 30.000deyiz sıkıntı yok, performans kaybı yok, tasarruf çok. Şu an kullandığım 1.4 grande punto 1.4 8v (Atiker Microfast 1100) için henüz yorum yapamıyorum henüz sistem yeni.

Sağlıklı bir şekilde lpg dönüşümü yapılabilen bir araç dizelden daha karlı, bunu rakamlarla isteyene ispatlayabilirim.

SUADOW
08/07/2016, 15:41
Merhabalar,
sıfır aldığım 2011 model 1200 cc aracımı ilk 15.000km. benzinli kullandım sonrasında SAKARYA ELBİLRLİK A.Ş.'de BRC LPG dönüşümü gerçekleştirdik.
Aracım şu an 100.000 Km. oldu ve çok şükür hiçbir sıkıntı yaşamadım. Her 15.000km.'de standart LPG bakımı yaptırırım.
Son ölçüm değerim ise (genelde klima açık) ş.içi ve ş.dışı karışık 170 krş. civarında tüketimim gerçekleşiyor
LPG'den çok memnunum.

Syg.

Hmetin11
05/08/2016, 12:03
Herkes sonucta kendi deneyimlerini paylasıyor.LPG isininavantajı kadar dezavantajı da var.Ve saglıklı bir maliyet analizi yok.
Gecen sene Nisan sonunda Duzce'den VW Bayiinden Skoda Fabia 1.2 HTP Sedan Benzin/LPG aldık.Aracta Atiker LPG vardı.Aldıgımız gun otobanda Opet LPG Aygaz 2.51 idi.Yaklasık 15.000 km yaptık.15 ay kullandık.Bu surec zarfında yaklasık 1000TL masraf yaptık.1500TL kar yaptık.
Aracın bujileri 2 defa degişti.Birinde Esk. de 240TL odedik.Digerinde birader netten arastırıp alıp kendi degisimi yaptı.Motor Isıgı yakma olayı var.Ayar icin 100TL isteyen de var.10TL de 20TL de ayrıca Depo sanırım 40lt ama bizimki 27lt alıyordu.Benzinden 1-2lt fazla yakıyorsun.%10 perf. kaybın oluyor.Bizde once 9 lt yakarken sonra 10-11 yakmaya basladı.
Ayrıca saglıklı bir maliyet analizi yok.Gecen sene 2.76 idi BP de Otogaz(Didim) su anda 2.50 idi.X marka kullanmayın katkılı Y marka kullanın daha iyi/kotu gibi belirsizlik var.27lt aldıgı icin 250km ort. da bitiyor.Uygun ya da guvendigin yerde aldıgın ile hedefledigin yere varamıyorsun.Onlarca cesit marka gaz var.
Her yere giremiyorsun.Misal biz Akasya AVM giremedik.Cok daha buyuk bir korku ile seyahat ediyorsun.Sonucta cok basit bir kaza bile olsa arkadan vursalar misal dizel ile gaz aynı degil, TV de gordugun haberler var.Yakıtı hesap ederken neye gore hesap edeceksin?2.76 aldıgın gaz ile mi 1.83 aldıgın gaz ile mi?Enjektor degisimi,buji degisimi,arıza ısıgı bilg. ayarı vb bir suru teferruatı var.

Ayrıca Sıfır arabada katılırım.15.000TL cok, 8000TL cok gibi ama 2. Elde benzin/dizel pek fiyat farkı yok.Kimse benzinli diye 10.000 ucuza ya da dizel diye 10.000 pahalıya satmıyor/satamıyor.
Biz Punto alırken bakıyoruz Dizel de alsan aynı benzin de alsan aynı pek bir fark yok.Dizel motorların bakımı masraflı deniyor.Benzinli alıp LPG cevirdiginde "BANA GORE" hem o arabayı yapan muhendisi taca atıyorsun.Hem ekstra masraf yapıyorsun.Hem bunun sızdırmazlık raporu, ruhsata isleme vs var.Hem de muayenelerde daha sıkıntı cekiyorsun.Sıfır Linea Benzin Dizel kabaca 10.000 TL fark var.56.400 Dizeli idi 1.3 Mjet Tahminim 55.000 alınır.Benzinli de 45 olsun.10.000 km kullanır sonra LPG gecerim ya da direkt LPG gecerim dediginde kabaca 3000TL harcayacaksın.Bu 2000TL de olur markaya gore 5000TL de olur.Ustune de diger sıkıntıları yasayacaksın.

Ayrıca cok net perf. farkı var.Bizim 1.2 Skoda ile LPG de bayıldıgımız yerde Punto 1.3 Dizel ona gore ucarak cıkıyor.Bizim Skoda yanlıs hatırlamıyorsam 69 beygir idi.Punto Fire da 77 BG cok asırı bir fark yok.Dolayısı ile "BENCE" cok net perf. farkı da var.
Bilgim yok ama Punto Fire 7-8 LT ort. Benzin yaksa 35 kurus civarı yapar.
9-10 LT gaz yaksa Ort. 2.30 kabul etsen 23 kurus civarı yapar.
1.3 Mjet 75BG de 6 LT ort. kolay kolay gecemezsin.O da ort. 25 kurus civarı yapar.

Dizele gore cok ekonomik olacagını dusunmuyorum.Ataklık kesinlikle farklı olacaktır.Sıfır alıyorsan 10.000 fazla vermem derken 3000TL masraf edeceksin.Ustune enjektor,buji,arıza ısıgı,cekis kaybı,daha fazla LPG gibi muhtemel sorunların olacak.
Hele ki 2. Elde arada olsun ort. 2000TL fark olsun.Dizel almak kesinlikle bence daha mantıklı...

ORS15
05/08/2016, 12:38
LPG için gerçekten montaj ve kit markası önemli ancak performans kaybı kesinlikle olur. Yanma odalarında ki açığa çıkan enerji veya güç aynı değil zaten. Bunu yanında benzinli araçlarda , LPG tasarruf için önemli.

Ezeldenberi
05/08/2016, 13:08
Hikmet bey, beygır gücü bir yana tork bır yana. Benim 1.3 75 lik Punto'm 190 nm/dk tork,1500 devirde arslanlar gibi ulaşırken, 1.4 fire 77 bg lik motor, 115 nm/dk tork a 3250 devirde anca ulaşabiliyor. 1.3 95 lik multijeti çok merak ediyorum.
Dün komşunun 2015 1.2 16V 75 bg lik clio' suyla benzinli ,15 km bir deneyimim oldu, araç bana inanılmaz hantal geldi. Torkuna baktım 107nm/dk ,
Sonuçta Multijet motorları kaliteli yakıt, kaliteli yedek parça ve yağ kullanarak ömürlük kullanabilirsiniz.

MKavruk
06/08/2016, 17:52
lpg konusunda dizelcilerin ustunlugu olmus duruma mudahale etme zamanıdır:) ısın sakası bır yana lpg taraftarı olarak bır ıkı not dusmek ısterım. dızel ab tarafından kendı uretıcılerını kurtarma adına vergısı dusurulerek ucuzlatılmıs kırlı ve saglıga cıddı zararları olan bır yakıt turudur. euro dızel ıle cıddı yol katedılmıs ve euro3-euro6 motorlar ve egsoz gazı donumuslerı ıle uyumlulastırılmıs olsa da gunumuzde astım hastalıklarının bır numaralı sorumlusudur. ınsan kaynaklı kuresel ısınma yalanı sebebıyle bıtkılerın hayat damarı olan ve tamamen dogal olan ustelık ınanılmaz derecede az olan karbondıoksıtın kotu ılan edılmesınden sonra olusan yakıt turu vergılendırmelerınde lpg dogası geregı 'temız' bır yakıt olarak tabırı caızse 'yırttı' ve ucuz bır yakıt olarak kaldı. dızelın ucuz olması ve yurdum ınsanını koy hasretıyle kılometrelerı cerez gıbı tuketmesı sebebiyle gene yurdum ınsanının bırbırını kazıklama refleksıyle sacma sapan rakamlara cıkmıstır dızel araclar (bırbırımıze kazık attıgımızı unuturcasına ıkıncı eldekı degerını konusmamız aslında bıraz uzucu dusunursenız) son ıkı cumlemde belırttıgım hususlar ıkı yakıt turu arasında gecırgenlıgı arttırmıs ve ulkemızdekı eskı aracların cogunlugu da goz onune alındıgında lpglı aracların sayısını yuksek tutmustur. benzınlı aracların otomatık vıteslı sayısının daha fazla olması da bır dıger onemlı etken. nıtekım rakamsal olarak buraya yazmıyorum sahıbınden.comdakı arac oranlarına bakmanız yeterlı, lpglı arac sayısı %40ın uzerınde. Yanı lpglı aracların da ıkıncı el pıyasası gayet ıyı dıyebılırız. ulkemızde haylı aracta yıllardır ve mılyonlarca kmdır kullanılan, hollandadan sonra ıkıncı uretıcı olarak yer aldığımız bır alan. tvlerde lpglı araclardakı yangınların sayısı ınanılmaz azaldı ve dıkkat edersenız son derece eskı araclar, yanı buyuk ıhtımalle eskı ve bakımsız sıstemler. gunumuzde teknolojı cok gelıstı ve uluslararası sıtelerde bır lpg donusumlerı sıklıkla konusulmaya baslandı. gelelım malıyetlerıne. 3 farklı aracta toplam 100.000kmyi geçmiş birisi olarak omrumdekı arac kullanımım %30u lpglı %50sı dızel, %20sı benzınlı araclarla oldu ve yıl/bakım/masraf karsılastırması yapabılıyorum.

skoda fabıa 1.2 ıle ılgılı olarak aracın zaten bobın sorununun kronık oldugu fabıa forumda yazmaktadır, lpgden bagımsız bır husustur. sık aralıklarla bujı degıstırılmıs lakın lpg bujısı alınsa (ozellıkle ngk ırıdyum, 80-90.000km kullanımı var) bujıden tasarruf bıle edılır, gene lpg bujısıyle dusuk devırlerde yıgılma ortadan hem lpgde hem de benzınde ortadan kalkmaktadır. Euro 5 motorlarda lpgde guc kaybı cok az hıssedılır (yuksek hızlarda), euro 4 motorlar daha genıs kurallara gore uretıldıgı ıcın aradakı guc kaybını hıssetmek ıcın aracın yuk sınırlarında olmanız gerekır.

duzenlı bakımlarda (lpg kıt uretıcısıne gore 10-15bın km ya da bır yıl) fazladan lpg fıltresını degıstırmenız normal sartlarda fazladan yapacagınız masraftır. yatırım malıyetını kabaca ıkı rakamla ınceleyebılırız. basıt sıstemler kurulum ve ruhsata ısleme 1.500TL, bıraz daha teknolojık sıstemler ve ruhsata ısleme 2.500TL. kullandığım tum araclarda 15 kurus/km tasarruf etmıs bırısı olarak sıstemın kendını amortısmanı 10.000 ve 17.000kmlerde karsımıza cıkmaktadır. araba kullanım omrunuz ve yıllık kmnız uzerınden sıze lpgnın sızın ıcın tasarruf ımkanlarını belırleyebılırsınız.

gelelım masraflarına; duzgun bır ustanız var ıse masraflarınız aracın kronık sorunlarının (bobın gıbı, astra h'de yasadım) bıraz erken yasanması ve euro 5 motorsa 60.000-100.000 aralıgında subapların celık olanlarla degıstırılmesı ıle sınırlıdır. 2 brc 1 Atiker sıstemde benım gorduklerım en azından bu yonde. belırttıgım kmlerde yapacagınız tasarruf cıddı boyutlarda olacagı ıcın yıllar sonra sankı ıkıncı kere sıstem taktırıyormus gıbı dusunerek yapacagınız 1500-2000TL'lık ıkıncı bır masrafı cok rahatlıkla cıkardıgınızı farkedeceksınız. yılda %10 enflasyonu da hesaba katarsak aracı aldığınız gun fazladan 10bın TL vermek ıle parcalı bır sekılde 3-5bın TL vermeyı tercıh edıyorum.

farklı yakıtlara gelırsek, EPDK'nın yıllık faalıyet raporlarına bakarsanız benzın ve dızel satıcılarının daha cok oldugunu goreceksınız. Yanı sanılanın aksına daha az marka var lpgde. ustelık benzın ve dızelde yakıt kalıte farklılıkları cok daha fazladır. lpglerın cogu bırbırıne yakın kalıtededır. benzın ve dızel ıcın nasıl marka tercıhınız var ıse aynı sekılde lpg ıcın de belırlemenız yeterlı olacaktır. yazan lpg fıyatlarını cok ucuk buldugumu soylemelıyım: 2,09 - 1,88 arası lpg alıyorum ıstanbul anadolu yakası ve gebzede. yol uzerındekı en pahalı lpg fıyatını baz alarak karsılastırma dogru olmayabılır. Ayrıca lpgnın bır avantajı da bu, alırken cıddı kar edebılıyorsunuz.

menzılının az olması aracların stepne alanlarıyla belırlenen bır durumdur, arac menzıllerı samandıraların bıraz yukarı alınmasıyla arttırılmaktadır fakat tum tup sıstemlerınde guvenlık yapı vardır ve bu sebepten kazalarda patlama ıhtımallerı cıddı olcude azaltılmıstır. yedek lastıgın bagajdakı yerı sıkıntı yaratıyorsa artık yenı araclarda verılen tamır kıtlerı ya da tamır edıcı/sısırıcı spreylerı onerırım benım bırkac defa cok ısımı gorduler.

1.2 atmosferık bır aracla 1.3turbo dızel bır aracın performansını karsılastırarak lpgyı yorumlamak ne derece dogru olur bılemıyorum ama hp / tork karsılastırmasında surus stılım dolayısıyla tuksek torku tercıh eden bırısı olarak lpgnın keyfı bır tercıh degıl rakamlarla sabıt bır tasarruf ımkanı olduğunu belırtmelıyım. Gucsuz bır araca takılan lpg sıstemıne uygun olmayan bır bakım tercıh etmıssınız ve anladığım kadarıyla cıvarınızda lpg fıyatları bıraz yuksek. umarım daha tasarruflu bır kullanım ortamınız olur. 1.4 fıre actıve ıle 14kurus/km tuketımden memnunıyetım dolayısıyla yazdım bunları. lpg tupunuz nasıl bılmıyorum ama akasya avmye ben gırebılıyorum, yalnızca zorlu avmye gırıs yapamadım bu zamana kadar, kı lpglı bır aracın o avmde ısı ne o zaman bu soruyu kendıme sordum :)

bıraz uzun oldu, acızane alternatıf bır bakıs vermeye calıstım. Sağlıcakla..

Ezeldenberi
06/08/2016, 19:33
Murat Bey , sizi % 50 den dolayı direk dizel grubuna alıyoruz:) hiç uğraşmayın.
"3 farklı aracta toplam 100.000kmyi geçmiş birisi olarak omrumdekı arac kullanımım %30u lpglı %50sı dızel, %20sı benzınlı araclarla oldu "

MKavruk
06/08/2016, 19:36
hahaha!! eyvallah ustadım kabulumdur.

bu arada bir duzeltme yapayım, yalnızca lpg kullanımım 100bin, o nedenle olası masraflarını ıyıce takıp edebıldım. 30bin km lpglerde sorunları tespıt etmek ıcın cok az

Hmetin11
06/08/2016, 21:10
Merhaba Murat Bey
Oncelikle ben Pendik'te oturuyorum.Ve 1.89-2.10 bandından gaz bulabiliyorduk.Bolu Sakarya da 2015 Mayıs'da Opet den Aygaz 2.51 almıstık.Gecen sene Didim'de 2.76 idi.Bu sene 2.50 idi.
Salihli Turgutlu tarafında 2m bandında bulunabiliyor.Birader NGK siparis etmisti olmadıgı icin Bosch almıstı.Sonradan bobin,buji degisimini kendisi yapabiliyordu.

Ben LPG kullanıp sorun yasamayan arkadaslara sanslı diyebilirim.Cogunda motor lambası yakma sorunu vardır.Onu da Bilg. sokup 10 lira isteyende var 50 lira isteyen de var.Sonra bizim arac basta 8.5-9 yakarken sonra 10-11 civarına cıktı.Evet bizim arac 3 silindir atmosferik 69BG idi.Fire lar da bildigim 77BG di.Akasya AVM ye bizi almadılar.LPG giremez yazıyordu zaten ve almadılar.Giren varsa bilemem.

Biz genelde Milangaz dan sasmıyorduk.Onun dısında PO,Shell den alıyorduk.Su anda 2.50 ye gaz da var 1.89 a da var.Ayrıca ort. 30lt dersen gidecegin yere cogu araba ile ulasamazsın.
Ben 1.4 Fire motor ne kadar yakar bilmiyorum.Tahminimce 7-8 yaksa ort. gaz da da 9-10 yakar diye dusundum.Ama Gaz ile ort. 7lt yakıyor ise 14kr gayet iyi tuetim degerleriniz varmıs.

Sonucta kisisel tercihtir.Fiyat olarak cazip oldugu su goturmez bir gercek 4.5m benzin nerde 2-2.5m gaz nerde ama sıkıntıları da var.Ben guvenlik olarak benzin ile LPG aynı oldugunu dusunmuyorum.Ayrıca cogunda motor arıza ısıgı,ayar sonrası yakıt degisimi vb sıkıntıları da var.Herseye ragmen biz 1000 TL harcadıysak 1500TL kar yaptık.Totalde kardaydık.Ama araba kullanım zevki,guvenlik korkusu,dısardan mudahele vs goze alıyorsun.

Saygılar

feyzullah
06/08/2016, 22:13
Lpg ile ilgili yorum yapabilmek için henüz daha erken olduğunu bilmemle birlikte 25.000 km./1 yıllık deneyimim dolayısıyla söylebileceğim birkaç şey olduğunu düşünüyorum. Evvela gerçekten işin ehli olan bir lpg ustanız yoksa lpgli araçtan uzak durun benzinde devam edin veya dizele geçin. Ama işinin ehli olan bir ustanız varsa gönül rahatlığıyla bizim fire motora lpg takabilirsiniz. Geçen yıl haziran ayında atiker gold sistemin montajını aracıma yaptırdım. Yakıt tüketimi ile ilgili yakaladığım değerleri ilgili başlıklar altında çoğu kez paylaştım. Bugüne kadar lpgden dolayı en ufak bir sorun yaşamadım. Yalnızca işinin ehli olmayan yalnızca dükkanına tabela asmış bir ustamsıya filtre değiştirtip ayar yaptırdım arabam tekledi. Sonra kendi ustama götürdüm bir ayar çekti üzerinden 14000 km. geçti geçen gün yine filtre değişip kontrol ettik ayarlarda milim oynama yok. Yakıt tüketiminden ve aracımın performansından son derece memnunum. Önceleri hep totalden yakıt almaya çalışırdım. Şimdi ise son 8000 km.dir en ucuz nerden bulduysam oradan aldım hiçbir sorun problem olmadı. 1.89'dan lpgyi alınca gerçekten bir motosikletle geziyormuş gibi yakıt tüketiyor. Lpg'den şuan için her anlamda memnunum. Bugüne kadar 3000'tl karım olduğunu tahmin ediyorum. Bunun 2000 tlsi montaj, muayene ve bakım gideri olarak çıkarsak 1000 tl kardayım. Aracımı lpg ile 100000 km. belki de daha fazla kullanmayı planlıyorum. O zaman şüphesiz burada paylaşacağım çok daha fazla deneyimim olacak. Dizele gelince elbette kullanımı ve torkun verdiği güç daha etkileyici. Ama benim gibi günde 7 km. sabah 7 km. akşam işe git gel yapan birisi için dizel israftan başka birşey değil. Kışın bu km.de multijet ısınıp kendine bile gelemez. Hep soğuk kullanımdan dolayı tüketim artar ve motor ömrü azalır. Çektiğim soğuk da yanıma kar kalır. Yılda birkaç defa uzun yol yapıyorum o zaman da lpg nerde ucuz denk gelirsem ordan devam.

MKavruk
06/08/2016, 22:27
Uzun yollardaki lpg fiyatları maalesef şehir içlerine göre daha yüksek oluyor. Uzun yollarda şehiriçinden geçtiğim zamanlarda alıyoruz yakıtı. ngk için şasi numarası verdiğinizde (Otogaz Burada Lpg Yedek Parça (https://www.otogazburada.com/)) ya da ngk ürün bulma sitesinden (https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-araci/produktfinder/PKW/ZK_LPG/) doğru ürünü bulabilirsiniz. milangaz aracınızı fakir karışıma götürebilecek bir gaz. Cezayirden gelir ve 93 oktandır. Uzun süre kullandım, shellin bile bazı istasyonlarına milangaz sağlıyor hatta. şahsen sahibini sevmediğim için bıraktığım sonra bazı arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla aracı fakir karışıma sevketmeye başlayan bir gaz (istasyona da özgü olabilir)

akasyada stepnedeki tüpü görmedikleri için girebiliyordum ben, tabi bir süredir uygulama değiştirmiş olabilirler, en son 6 ay önce gitmiştim. 1.4 fire active aracım tek kapı olduğu için zaten hafif, aracı tek kişi kullanıyorum ve gerek kullandığım güzergahın yoğunluğu, gerekse motorun dilinden anlamaya başladığım için tüketimim düşük oluyor benim.

Araclarımızda can taşıyoruz, içiniz rahat etsin gerisi önemli değil, cebimiz bir şekilde uyum sağlıyor:)

feyzullah
06/08/2016, 22:34
Uzun yollardaki lpg fiyatları maalesef şehir içlerine göre daha yüksek oluyor. Uzun yollarda şehiriçinden geçtiğim zamanlarda alıyoruz yakıtı. ngk için şasi numarası verdiğinizde (Otogaz Burada Lpg Yedek Parça (https://www.otogazburada.com/)) ya da ngk ürün bulma sitesinden (https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-araci/produktfinder/PKW/ZK_LPG/) doğru ürünü bulabilirsiniz. milangaz aracınızı fakir karışıma götürebilecek bir gaz. Cezayirden gelir ve 93 oktandır. Uzun süre kullandım, shellin bile bazı istasyonlarına milangaz sağlıyor hatta. şahsen sahibini sevmediğim için bıraktığım sonra bazı arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla aracı fakir karışıma sevketmeye başlayan bir gaz (istasyona da özgü olabilir)

akasyada stepnedeki tüpü görmedikleri için girebiliyordum ben, tabi bir süredir uygulama değiştirmiş olabilirler, en son 6 ay önce gitmiştim. 1.4 fire active aracım tek kapı olduğu için zaten hafif, aracı tek kişi kullanıyorum ve gerek kullandığım güzergahın yoğunluğu, gerekse motorun dilinden anlamaya başladığım için tüketimim düşük oluyor benim.

Araclarımızda can taşıyoruz, içiniz rahat etsin gerisi önemli değil, cebimiz bir şekilde uyum sağlıyor:)

Milangaz aldım mı bilmiyorum ama bundan sonra en azından milangaz olmamasına dikkat ederim. AVM konusuna gelince. Ben avmye gitmiyorum. Daha doğrusu avmnin ortamında bulunmak bana çok sıkıcı geliyor. Mecburiyetten gitmek durumunda kaldığımda ise avm etrafında mutlaka park edecek yerler oluyor. LPG'den dolayı aracımı almayacak avm'ye de hiç gitmem kendileri bilir zaten sevmediğim mekanlar yılda bir iki defa uğrarsam uğruyorum. Ondan dolayı bu konu benim için pek problem teşkil etmiyor :)

martinenrique
09/10/2016, 12:30
20 bin km'de atiker lpg sıstemı taktırdım. Aracım suan 123 bin km'de. Ufak tefek sorunlar ve bakımını aksatmamak kaydıyla benı zorlayacak herhangı bır sorunla karsılasmadım. Bılseydım 3 4 binden sonra beklemez lpg'ye gecerdım. Aracım 1.2 benzınlı punto pop 69 bg. Zaten performans beklentım falan yok cok yol yaptıgım ıcın ekonomık olsun yeter. Sehırdısı yollarda 100 u gecmemek kaydıyla km'de 12 13 kurus bıle gordum. Gayet memnunum.

feyzullah
09/10/2016, 14:35
20 bin km'de atiker lpg sıstemı taktırdım. Aracım suan 123 bin km'de. Ufak tefek sorunlar ve bakımını aksatmamak kaydıyla benı zorlayacak herhangı bır sorunla karsılasmadım. Bılseydım 3 4 binden sonra beklemez lpg'ye gecerdım. Aracım 1.2 benzınlı punto pop 69 bg. Zaten performans beklentım falan yok cok yol yaptıgım ıcın ekonomık olsun yeter. Sehırdısı yollarda 100 u gecmemek kaydıyla km'de 12 13 kurus bıle gordum. Gayet memnunum.

Tebrikler bu süre zarfında yaşadığınız ufak tefek problemler ve çözümlerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

halilimo
09/10/2016, 15:29
22 yildir sahip oldugumuz jeep cj 5 e lpg ilk ciktigi zaman taktirmistik. Tam bilmiyorum ama 15 yildir lpg li heralde bu surede bir motoru cope attik. Askeriden cikma sifir orjinal motor bulup taktirdik. Tek sorun yakiyor. Kmde 50 krs.

tuncaykcd
22/10/2016, 20:33
Tebrikler bu süre zarfında yaşadığınız ufak tefek problemler ve çözümlerinden kısaca bahsedebilir misiniz?
Arkadaslar punto evomu 2010 ekimde aldım. Aracım 600 kmdeyken brc lpg kit taktırdım şuan 168000 km de şuana kadar yaptırdığım tek şey bir kere sibop ayarı yapıldı onun dışında trigeri dışında kuruş masraf yapmadım. Arbam için en ufak bir ses duyduğumda a giderim ama lpg kaynaklı hiç bir sorun yaşanmadı.

feyzullah
22/10/2016, 21:22
Arkadaslar punto evomu 2010 ekimde aldım. Aracım 600 kmdeyken brc lpg kit taktırdım şuan 168000 km de şuana kadar yaptırdığım tek şey bir kere sibop ayarı yapıldı onun dışında trigeri dışında kuruş masraf yapmadım. Arbam için en ufak bir ses duyduğumda a giderim ama lpg kaynaklı hiç bir sorun yaşanmadı.

Bence lpg işine burada son noktayı koymak lazım😄 puntolarımızın lpg ile fevkalede uyumlu olduğu bu tecrübe ile sabitlendi ve de tescillendi😄

candmag
22/10/2016, 21:33

Hocam size denk geldiğim iyi oldu. Benim aracım 2011 gp 1.4 70.000'de. Biraz sarsıntılı çalışmaya başladı. Sanayiye götürdüm, usta sübap ayarı yapılacak sıkı çalışıyor dedi. Üst kapak sökülecek sübap tornacıya gidecek deyince vazgeçmiştim. Tahmini masraf 150-200 demişti. Siz sübap ayarınızı nasıl yaptırdız ve kaça patladı?

feyzullah
22/10/2016, 22:19

Bu arada hep aynı petrolden mi gazı aldınız değilse en uygun fiyatlı hangisiyse onu mu tercih ettiniz.

fluminense
28/10/2016, 13:23
puntoyu sattim ama beni de yazin listeye.

ethemyigit
28/10/2016, 16:35
subap ayarı ıcın tornaya gitmesine gerek yok eger ustada uygun şim seti yoksa tornada yapmaya çalışıyor
uygun şim seti olan bir usta şimleri değiştirerek yarım saate halleder sız en iyisi daha iyi bi usta tecizatı olan bi servis bakın

tuncaykcd
01/11/2016, 21:47
Bence lpg işine burada son noktayı koymak lazım😄 puntolarımızın lpg ile fevkalede uyumlu olduğu bu tecrübe ile sabitlendi ve de tescillendi😄
:) ben aracı 2010 ekimde alırken puntoevo dynamic startstoplu asistkitli paketi 28700 e aldım. o sırada multiairleri 29500 e veriyorlardı güvenlik paketide hediyeydi . çorum fiat anabayi ile samimydim sahibi kesinlikle fire motor al hızlı kaçmaz ama lpg ile çok uyumludur büyükşehirledeki albea ve linea taksiler lpg li ise kesinlikle firedır demişti. o zaman için sandık motor 2100 +kdv idi. şuan ne kadar bilmiyorum bayi elinde multiair olmasına rağmen bunu önerdi ve başka bayiden nakil yaptırarak getirtti. Ben çok memnunum şuan yine motor kafa sallamaya başladı sübap ayarı istiyor normalde 60binde bir denir ama lpgde 40 binde bir olsa iyi olur demişti. birkere yaptırdım şimdi ikincisini yaptıracağım.

tuncaykcd
01/11/2016, 21:50
Hocam size denk geldiğim iyi oldu. Benim aracım 2011 gp 1.4 70.000'de. Biraz sarsıntılı çalışmaya başladı. Sanayiye götürdüm, usta sübap ayarı yapılacak sıkı çalışıyor dedi. Üst kapak sökülecek sübap tornacıya gidecek deyince vazgeçmiştim. Tahmini masraf 150-200 demişti. Siz sübap ayarınızı nasıl yaptırdız ve kaça patladı?

hocam bugüün aracım 170binde motorum biraz kafa sallamaya başladı 40binde bir yaptırın deniyor bunların şimi otomatik ayarlıyor filan yalan süpab ayarı gerekiyor. bunların 12-4-15-4 gibi birşeydi şimdi tam hatırlamıyorum ama benim 8-4-10-4 gibi bişey çıktı hazır şimlerle değiştirmişlerdi. torna işibiraz sakat. izmirde birde bilgisayarlı yapan var olmadı oraya gideceğim

tuncaykcd
01/11/2016, 22:02
Tüketilen Benzin Miktarı : 11050 lt
Tüketilen LPG Miktarı : 12486,5 lt
Yapılan Benzin Harcaması : 53703 TL
Yapılan LPG Harcaması : 31216 TL
Yapılan Tasarruf : 22487 TL
lpg nin mantıklımı sorusunu sormadan önce yaptığımız karları düşünürsekhesap ortada fakat ben benzinli 28700 e aracımı alırken dizel aynı donanım 31500 gibi birşeydi makas daha dardı şimdiki aklım olsa kesinlikle dizel alırdım. tork ve yedek lastik sıkıntısından dolayı. en çok stepnenin yer kaplamasından sıkıntı yaşadım daha sonra mini stepne yaptırdım . 6 yılda üç kere lastiğim patladı ilk ikisinde tamir kit sprey iş gördü bende son bir yıldır artık onuda taşımaz olmuştum ki geçenlerde dağ başında patlayıncaya kadar sprey kapatmadı ve kompresörüm vardı şişirdim olmadı ve lastikçiyi oraya çağırarak işi çözdük şimdi yine mini stepne bagajda duruyor .

feyzullah
01/11/2016, 22:07
:) ben aracı 2010 ekimde alırken puntoevo dynamic startstoplu asistkitli paketi 28700 e aldım. o sırada multiairleri 29500 e veriyorlardı güvenlik paketide hediyeydi . çorum fiat anabayi ile samimydim sahibi kesinlikle fire motor al hızlı kaçmaz ama lpg ile çok uyumludur büyükşehirledeki albea ve linea taksiler lpg li ise kesinlikle firedır demişti. o zaman için sandık motor 2100 +kdv idi. şuan ne kadar bilmiyorum bayi elinde multiair olmasına rağmen bunu önerdi ve başka bayiden nakil yaptırarak getirtti. Ben çok memnunum şuan yine motor kafa sallamaya başladı sübap ayarı istiyor normalde 60binde bir denir ama lpgde 40 binde bir olsa iyi olur demişti. birkere yaptırdım şimdi ikincisini yaptıracağım.

Fire motor isabetli bir seçim olmuş lpg ile kullanım için. Ben 2.5 yıldır kullanıyorum fire motoru türkiyenin yarısını gezdim. Bizim gibi çekirdek aileler (tek çocuklu) için fazlasıyla yeterli bence. Sübap ayarına gelince. Bizim sübap ayarlarımız her ne kadar otomatik olsa da kullanım kitapçığında lpg uygulanmış motorların 20.000 km.de bir sübap ayarı yaptırması şart koşulmuş. Bu kadar kısa aralıklarla yapılmasına gerek var mı bilmem ama 40000'de bir kontrol edilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca lpgden dolayı sübaplarda yaşanan çökme bizim fire motorların karakteristik özelliğidir. Bunu önlemek için ara sıra benzinle kullanmak gerektiği forumlarda yazılmış ama ne kadar zaman da kaç km benzinle kullanılması gerektiğini kimse belirtmemiş.

onurrun
26/01/2017, 02:11
Benim aracım evo1.4 start&stop dualogic 18bin km de almıştım şu an 21bin oldu 1 litre benzin ile 11,3km yol yapıyorum lpg için benzin 5 liranın üzerine çıkınca ciddi ciddi düşünmeye başladım Ankara'da lpg için nereye başvurmalıyım geçen mayısda muayenesini de yeni yaptırmıştım vergide geldi bakımda yapılacak en uygun marka ve fiyatı nerden bulurum bu işin maliyeti be olur acaba bu güne kadar hiç lpg ki araç kullanmadım

sedatmusaogullari
26/01/2017, 05:43
Arkadaslar merhaba. 2006 model 1.4 8 valve 77 hp punto aracimin LPG ile ilgili soyle bir problemle karsilastim. Motor sogukken araci calistirdigimda benzinle calisiyor ve haliyle yuksek rolanti oluyor. Fakat motor isindiktan sonra marsa basinca bazen direkt LPG ile calisiyor sanirim cunku calisir calismaz stop ediyor. Sorun neyden kaynakli olabilir ?

HTC One_M8 cihazımdan gönderildi

rohan
26/01/2017, 08:42
lpg regülatöründe arıza olabilir göstermekte fayda var.

feyzullah
26/01/2017, 10:14
Önce ayarları kontrol ettirmekten başlayabilirsiniz. Sonra enjektör, regülatör vs. gözlemlenirse daha az maliyetle problemi çözebilme imkanınız olur.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

gkmel
24/03/2017, 12:31
landirenzo taktırmıstım 38 bin km de 104 bin suan aracım 1,4 fire motor son derece memnunum hiç bir sıkıntı yasamadım bir kez bile tamire arızaya gitmedim filtresini kendim 15 tl ye alıp degiştiriyorum gayet ekonomik 1 depoyu 85 tl ye dolduruyorum 2,76 iken lpg litresi,sehir için 360-370 km rahat yapıyorum gayet müthiş ama atiker 800 lira iken 1400-1500 tl verip landirenzo taktırdım ustada gayet iyi bi işçilik yapmıstı sagolsun.