PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracı çalıştırırken frenden gelen sıyırma sesi

arpadan
29/05/2015, 20:18
Merhaba,

Sabahları yoğun ve daha gürültülü olmak üzere, aracı ilk çalşıtırıken ayağım frende basılı oluyor ya, motor çalışmaya başlayınca fren pedalı yumşuyor. işte tam o esnada yumşama hızına ve sertliğine bağlı olarak sıyırma sesi geliyor. bu aracı ilk çalıştıtken ayağım frene basılı olduğu zaman hep geliyor. sabahları el freni çekik ayağım frende olmasa bile çok az geliyor. frene basılı değilse ve el freni çekili değilse bu sıyırma sesi hiç gelmiyor.
yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır?

teşekkürler

cemdogu
29/05/2015, 23:00
Bahsettiğiniz ses westinghouse yüzünden geliyor.Bu sistem, freni daha hassas kullanmanız için, siz pedala bastığınızda size yardımcı olarak pedala basınçla şiddet uygular ve frenlerinizi kolay kullanmanızı sağlar.Hidrolik direksiyon ya da elektirik destekli direksiyon ile aynı mantıktır, mekanik olarak sizin gücünüzü azaltır...

Kontağı kapattığınızda westinghouse kademeli olarak basıncını atar.Bu esnada zaten el freniniz çekili olduğu için, aracınız el freninde durur ve arka kampanalar kilitler.Yük el frenine biner.Westinghouse'dan ve ön fren disklerinden atılır.

Aracı tekrar çalıştırdığınızda westinghouse'a basıncın tekrar gelmesi yaklaşık 5 saniye sürer.Bu esnada aracınızın balataları hareket eder ve yol eğimine bağlı olarak ses duymanız normaldir.Bu sesi citroen aracımda da alıyorum.Dert edilecek bir sorun değil ziyadesiyle normal.

Bunu anlamak için, el freniniz çekili ve arabanız kapalıyken, kapı kısmından arabayı ittirmeye çalışın.Arka kampanalardan gelen sesler size aydınlatıcı bilgiyi verecektir.Siz frene bastığınızda baskı uygulayan merkez değişiyor, manuel freni devreden çıkarıp westinghouse'a devrediyorsunuz ilk çalıştırmada.Dolayısıyla bu sesleri alıyorsunuz.

Freninizde bir sorun olsa, direksiyonunuzda frene basarken titreme, ABS'nin anlamsız devreye girmesi gibi sorunlar yaşardınız.Lakin böyle sıkıntılarınız yoksa, aracın dururken çıkardığı seslere çok fazla takılmayın derim.

arpadan
31/05/2015, 12:33
ustaya gittim marş motoru kömürü yanmış dedi araba çok boş durdu çalışmadı heralde dedi. 150 lira verdim. şu an sorun yok. bana göre nedeni acemiliği atarken aracı stop ettirince çok hızlı ve kısa zaman dilimlerinde aç kapa yaptım. bence bu esnada yaktım