PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rölantide devir saati dalgalanıyor

mertvural90
29/05/2015, 11:35
Arkadaşlar selam;

Benim 2008 model benzinli aracım sabah ilk çalıştırmam da motor soğuk iken rölantide biraz sallantı oluyor ve devir saati hafifçe oynuyor. 10 dan 8 e düşüyor sonra tekrar yükseliyor. Ve kapalı alanda daha çok hissedilir bir şekilde çiğ yakıt kokusu geliyor. Bu normal bir şey mi sizce?

khanunl
29/05/2015, 14:15
Özellikle soguk havalarda ve motor sogukken yapması normaldir.Motor ısınınca otomatik jigle sistemi devreden çıkar,rolanti normal seviyesine gelir.Sallantı normalden fazla ise motor takozuna baktırmanızda fayda var.Kolay gelsin.

feyzullah
29/05/2015, 14:35
Ben arabamı aldığımdan beri bu durum var. Anormal birşey olduğunu düşünmüyorum. Motor soğukken jikleden dolayı devir dalgalanması olabilir ve çiğ benzin kokusu da gayet doğal diye biliyorum.

kenjuri
29/05/2015, 14:46
doğal felan değil arkadaşlar bende öyle bir sorun yok.

feyzullah
29/05/2015, 15:16
doğal felan değil arkadaşlar bende öyle bir sorun yok.

Benzinli araçlardan bahsediyoruz. Sizin aracınız anladığımız kadarıyla dizel. Bu durum normal değilse öneriniz nedir ne yapmamız lazım.

mrbleeeed
29/05/2015, 18:04
araçta lpg var mı?
varsa aracın enjektörlerinin yerlerinin (lpg'nin değil) doğru takılıp takılmadığını kontrol ettirin.
durduk yere sarsıntı yapar dediğim problem.

omertnc
18/06/2015, 00:06
Kelebek boğazı var hava filtre kutusunun altında onu temizletin kendinizde yapabilirsiniz kontakt sprey veya balata spreyi ile hava filtre kutusunu söküp kelebek boğazındaki kurumları temizlerseniz sorununuz düzelebilir benzinli araçlarda genelde olur bu durum basit bir işlemle çözülüyor

ORS15
19/06/2015, 10:35
arkadaşların dediği boğaz kelebeğini kontak spreyiyle temizleye bilirsin mantıklı. ama benim fikrim soğuk havalarda araç otomatik jikle çektiği için devir dalgalanması normal. Eğer bunu sıcak havlarda da yapıyorsa ECU arabalarda bence normal değil. o zaman bir baktır. ama bu tür arızaları bulması için iyi bir usta olmalı

comanchee
24/06/2015, 16:30
boğaz kelebeğini söktürüp temizletin ve sonar adaptasyon yaptırın rölanti dalgalanması düzelir.kelebeği sökmeden ve adaptasyon yapılmadan yapılan temizliğin pek faydası yok.

byadrenalin
24/06/2015, 23:14
Boğaz kelebeğini temizlettirin. Tabi bunu işi bilen birine yaptırın. Zira benim boğaz kelebeğine adaptasyon yaparken ustanın biri arabanın beynini yaktı.