PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 fire benzinli hangi yakıt markası kullanıyorsunuz?

mertvural90
26/05/2015, 09:53
Arkadaşlar selam;

Başlıkta da belirttiğim gibi benzinli puntolarınız'da hangi yakıt markası kullanıyorsunuz? Shell de FuelSave yakıt ' ı devamlı kullanan var mı? Tasarruflu yakıt dedikleri kadar var mı? Ben hep yolumun üstü olduğundan BP den alıyorum.

Şehir içi veya dışında yol yaparken nereden benzin almalı?

Kadir00906
26/05/2015, 10:03
Ben sürekli shell den alıyorum, ama fuelsave almıyorum.

feyzullah
26/05/2015, 10:26
Edirne'de Total gayet iyi memnunum ben. Normal 95 alıyorum. Arabaya fabrikanın önerdiği normal 95. Katkılı yakıt (shell'de ve Total'de 2 kuruş pahalı satılanından) bir iki defa aldım pek bir farkını göremedim. Genel itibariyle benzin de sorun yok. Forumda uzun km.ler farklı istasyonlardan alınan yakıtlarla tutulmuş bir istatistik vardı. Bulabilirseniz daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Benim okuduklarımdan ve kullanımımdan edindiğin kadarıyla Shell'in yakıtı kalite olarak iyidir, konforludur, sessizdir ama menzili azdır.

Evren_c
26/05/2015, 10:40
Shell'de fuelsave ayrıca mı satılıyor? Pompa fiyatlarına baktığımda sadece bir tane 95 oktan görüyorum, o da fuelsave çünkü.

mertvural90
26/05/2015, 10:42
Shell de Fuelsave yakıtı haricinde bir de Shell V-Power Nitro+ var bu 2 kuruş daha fazla.

feyzullah
26/05/2015, 10:55
Her shell istasyonunda iki farklı benzin bulunmayabiliyor.

Evren_c
26/05/2015, 11:13
Shell de Fuelsave yakıtı haricinde bir de Shell V-Power Nitro+ var bu 2 kuruş daha fazla.

Yok yani demek istediğim Fuelsave ya da VPower olmayan, "düz" benzin yok sanırım. Yani standart olarak herkese fuelsave veriyorlardır vpower'ı özellikle istemedikçe.

Ben Shell-Bp-Total'den alıyorum hep. Hissedilebilir bir fark göremiyorum hiçbirinde. Ama Po ya da Opet'ten alınca, Shell-Bp-Total üçlüsüne göre arabanın çekişi düşüyor, sesi değişiyor. O yüzden mecbur kalmadıkça Shell-Bp-Total harici bir yerden almıyorum benzin.

feyzullah
26/05/2015, 11:28
Yok yani demek istediğim Fuelsave ya da VPower olmayan, "düz" benzin yok sanırım. Yani standart olarak herkese fuelsave veriyorlardır vpower'ı özellikle istemedikçe.

Ben Shell-Bp-Total'den alıyorum hep. Hissedilebilir bir fark göremiyorum hiçbirinde. Ama Po ya da Opet'ten alınca, Shell-Bp-Total üçlüsüne göre arabanın çekişi düşüyor, sesi değişiyor. O yüzden mecbur kalmadıkça Shell-Bp-Total harici bir yerden almıyorum benzin.

Ben opetten de aldım epey bir süre. BP'den hiç almadım PO'dan ise arabayı aldığım ilk gün 100 Tl'lik benzin almıştım. Opet, Total, Shell arasında hissedilebilir bir fark olduğunu sanmıyorum. Yada benim kabiliyetlerim bu ayrıntıyı fark edebilecek kadar gelişmiş değil demekki. Yalnızca aklımda kalan shell kullandığımda (3 depo) yakıt tüketimim artmıştı. Bu benzinden mi oldu yoksa havalar o ara aşırı derece soğumuştu ondan mı kaynaklandı bilmiyorum. Forumlarda Shell'in kalitesi üzerine ittifak edildiğini biliyorum.

Evren_c
26/05/2015, 11:50
Ben dizelde istasyonlar arasındaki farkı çok net hissediyorum. Motorun sesi ve çekişi değişiyor resmen. Benzinlide ise gaz pedalı tepkisi değişiyor gibime geliyor. Sanki yakıtlardan biri diğerine nazaran daha yanıcıymış, gaza dokunur dokunmaz hemen alevleniyormuş gibi geliyor. Belki psikolojiktir :) ama bir şeyler hissediyorum yani.

mertvural90
26/05/2015, 11:57
Birde Lukoil var bizim bu istanbul esenlerde ama genellikle otobüsler geliyor. Belki otogara yakın diye, cesaret edemedim girmeye reklamı olsa da çok tutulmuyor galiba

feyzullah
26/05/2015, 12:07
Ben dizelde istasyonlar arasındaki farkı çok net hissediyorum. Motorun sesi ve çekişi değişiyor resmen. Benzinlide ise gaz pedalı tepkisi değişiyor gibime geliyor. Sanki yakıtlardan biri diğerine nazaran daha yanıcıymış, gaza dokunur dokunmaz hemen alevleniyormuş gibi geliyor. Belki psikolojiktir :) ama bir şeyler hissediyorum yani.

Total Exellium ve Shell'in pahalı satılan benzini için çabuk yandığını söylüyorlar. Bundan dolayı da uzun yolda sabit hızla giderken çok daha verimli ve tutumlu olduklarını söylediler ben sorduğumda. Şehir içi için Total Exellium'u tavsiye etmiyorlar. Yüksek derecede yanıcı özelliğe sahip olduğu için şehir içi trafikte dur kalklarda çok daha fazla sarfiyat oluyormuş.

Evren_c
26/05/2015, 13:43
Total Exellium ve Shell'in pahalı satılan benzini için çabuk yandığını söylüyorlar. Bundan dolayı da uzun yolda sabit hızla giderken çok daha verimli ve tutumlu olduklarını söylediler ben sorduğumda. Şehir içi için Total Exellium'u tavsiye etmiyorlar. Yüksek derecede yanıcı özelliğe sahip olduğu için şehir içi trafikte dur kalklarda çok daha fazla sarfiyat oluyormuş.

Doğru olabilir. Ben çok yoğun trafikte hiç kullanmıyorum aracımı, o yüzden farketmemiş olabilirim. Yoksa Excellium da kullanıyorum.

serkandikici
26/05/2015, 14:43
Genelde opet kullanıyorum ancak geçen gün yakıt bitiyordu shell aldım şehir içi baya az km yapabildim aynı şartlar ve kullanım koşullarında psikolojik midir anlamadım ama bu kadar belirgin olacağını sanmıyorum :) Öte yandan opetten gayet memnunum..

feyzullah
26/05/2015, 18:28
Genelde opet kullanıyorum ancak geçen gün yakıt bitiyordu shell aldım şehir içi baya az km yapabildim aynı şartlar ve kullanım koşullarında psikolojik midir anlamadım ama bu kadar belirgin olacağını sanmıyorum :) Öte yandan opetten gayet memnunum..

Ülkemizde genel itibariyle benzinde pek problem yok. Hassas davranılması gereken konu dizel. Darda kalındığı zaman bir iki defa farklı istasyonlardan benzin alınabileceğini düşünüyorum.