PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaput ve tampon arası boşluk hakkında

hbaspinar
24/05/2015, 21:00
Arkadaslar resim ön kaputla ön tamponun birlesme yeri sanki bana biraz fazla bosluk var gibi orda plastik bi aksam var mi kapidaki plastik serit gibi. Umarim anlatabilmisimdir..

mrbleeeed
24/05/2015, 21:06
benim araçta da aynı şekilde boşluk var biraz. 1 ince parmak giriyor araya.
araçlar parkederken ufaktan dokuna dokuna yaptı diye tahmin ediyorum.
tampon çıkartılıp düzgünce takılırsa düzelir tahminimce.

hbaspinar
24/05/2015, 23:48

ben tamponla oynadım bıraz fakat bu seferde farların altında bosluk oluyor anlayamadım. ama tamponda sankı yeri bar gibi delik delikler var..

byadrenalin
25/05/2015, 00:05
Arkadaşlar size bu konuyu açıklığa kavuşturayım. Tamponlarınız yüksek ihtimalle orjinal. Görüp görebileceğiniz bir çok Grande Punto da bu sorun var. Güneşten midir nedir tampon aşşağı doğru sarkıyor ya da yanlardan bombe yapıp far aralarını açıyor. Forumda Saldo nickli arkadaşın tamponu yan sanayi onunkinde böyle bir açıklık yok :D Kafanızı çok takmayın o tampon işine derim. Eski aracımın farlar dahil ön tarafı komple sökülüp toplandı açıklık yine oluştu. Araya sticker tarzı bir şeyle doldurun. Birinde görmüştüm italyan şerit sticker yapıştırmış araya. Çokta hoş duruyordu :)

parola1818
25/05/2015, 07:20
+1
Başka nedenlerde var.
Tampon yada kaput değişikliğindede oluyor.

Tamponu tutan demir sap gibi birşeyler varsa 2 çekiç darbesyle düzelebilir. Bazı araçlarda böyle yapıldığını biliyorum ama bizimkilere hiç bakmadım.

ASerifoglu
25/05/2015, 08:44
Normal :) Aslında tabiki değilde, bizim araçlarımız için gayet normal bir durum. Arkadaşın dediği gibi hemen hemen her Gp'de bu durum söz konusu. Çok fazla takılmayın derim.

volkan1065
25/05/2015, 08:44
Ne yaparsanız yapın. Bu sorun sadece puntoya has bir sorun değil. FIATIN bir çok aracında benzer durum var ama biz puntocular kadar aracı inceleyen yok. Aynı sorun albealarda ve linealardada var. Özellikle albea ve lineaların arka tamponun altı belli bir süre sonra değişik şekiller alıyor :D

dkaya
25/05/2015, 08:59
kronik italyan sorunu, ne kadar uğraşırsanız uğraşın ayar tutmaz, zamanla salar kendini. 2002 brava da da oldu aynısı.

mertvural90
25/05/2015, 09:17
Şöyle söyliyim. Aynı sorun bende de var hatta oraya usta bir plastik aksam gelmesi gerektiğini söyledi ve parçacı ya gittik beraber. Parçacı şase numarasına göre aracın aksamlarına baktı ve oraya bir şey gelmediğini söyledi. Bir de çoğu punto da şöyle bir sıkıntı daha var, aracın sol ön lambasının alta doğru bende yine bir boşluk var ve orada kırılmış bir yer görünüyor. Ama sağ kısımda yok. Araştırdım ki bu çoğu punto da var. Artık anlayamıyorum sanırım çevre şartlarından deformasyona uğruyorlar.

fotobelit
25/05/2015, 09:50
Vida yerlerine 1-2 pul fazladan koyun düzelir..Daha önceki puntomun tamponu öyle kaldırmıştık..

ASerifoglu
25/05/2015, 10:16
Hemen hemen herkes durumu kabullenmiş :) :)
Muhakkak birşeyler yapılabilir, vidalar komple yenilenir, pul takılır, silikon basılır, plastik çekiçle vurulur gibi gibi. Fakat bu parçalar zamana karşı koyamayan insanlar gibi malesef, sarkıyor :)

feyzullah
25/05/2015, 10:22
bu ayrıntıya hiç dikkat etmemiştim doğrusu :)

arenas
25/05/2015, 10:24
Kaputu açtığınızda,panjurun hizasına denk gelen 4 tane vida var.onları gevşetip,tamponu tekrar ittirip motora doğru,o vidaları tekrar sıkıp düzeltmiştim ben o boşluğu.ama baya bi deneme yanılma yaptım.ama farlardaki boşluğu çözemedim maalesef,kesin birileri tıklayıp esnetti o plastiği.
Bi de şöyle bi durum var benimkinde.kaputu kapatırken bastırarak kapatırsam ,kaput tampon boşluğu ayarı bozuluyor,bi tarafı daha açık bi tarafı daha kapalı duruyo..
Ben de kaputu belli mesafeden bırakarak bir kerede kapatıyorum,bastırarak kapamıyorum,böylece kaput tampon mesafesi aynı kalıyor

fencolic
25/05/2015, 11:55
Kaputu açtığınızda,panjurun hizasına denk gelen 4 tane vida var.onları gevşetip,tamponu tekrar ittirip motora doğru,o vidaları tekrar sıkıp düzeltmiştim ben o boşluğu.ama baya bi deneme yanılma yaptım.ama farlardaki boşluğu çözemedim maalesef,kesin birileri tıklayıp esnetti o plastiği.
Bi de şöyle bi durum var benimkinde.kaputu kapatırken bastırarak kapatırsam ,kaput tampon boşluğu ayarı bozuluyor,bi tarafı daha açık bi tarafı daha kapalı duruyo..
Ben de kaputu belli mesafeden bırakarak bir kerede kapatıyorum,bastırarak kapamıyorum,böylece kaput tampon mesafesi aynı kalıyor
4 vidayi söküp çikarinca tampon deliginin alt kisimlarina ikişer tane pul koyarak biraz daha yukari kalkmasini sagladim. Boylece pullar da gorunmuyor. Deneme yanilma yaparak da ileri-geri ayarini yaptim. Şu haliyle cok fazla goze batmiyor. Pul kullanilmasini oneririm.

makko58
25/05/2015, 12:03
beyler sebebi aracın ön tarafı tamamen plastik tampon demiri hariç. panelden gelen bir sıkıntı var zamanla oynama oluyor panelde bile sonra güneş vs derken takılan her yer plastik salıyor kendini altta üstte vidalar var zorlayarak yapsanız bile bu defa öbür taraf far altı kısımdan çıkıyor ya vidalamak lazım far altı kısımdan yada böyle devam

punto57
25/05/2015, 12:21
bende de aynı problem var,
kaportacı arkadaş normal olduğunu söyledi,
ne yapsam ikna edemedim,
adam bakmadı
halbuki
100 lira vermiştim
ön tambona bakması ve muhafazayı takması ve alt taraftan gelen sesleri kontrol etmesi için

( eşim daha önceden tampona makyaj yapmıştı)

şimdi sonuç o açıklık,
platik şerit koyacam başka yolu yok gibi

pul mevzusunude düşünmüyorum değil

punto57
25/05/2015, 12:58
4 vidayi söküp çikarinca tampon deliginin alt kisimlarina ikişer tane pul koyarak biraz daha yukari kalkmasini sagladim. Boylece pullar da gorunmuyor. Deneme yanilma yaparak da ileri-geri ayarini yaptim. Şu haliyle cok fazla goze batmiyor. Pul kullanilmasini oneririm.

HANGİ 4 VIDA
benimkinde farın yanında tırknak var

fencolic
25/05/2015, 13:06
HANGİ 4 VIDA
benimkinde farın yanında tırknak var
Kaputu kaldirinca tamponu tutan 4 tane vida var siyah. Alyanla sökülüyor. Ben araya pul koydum boşluk normal haline geldi. Bir de araya plastik serit ekledim aksesuarcidan aldim. Bu şerit duz degil, hafif bi cikintisi var o yuzden oraya tam oturuyor.31592

CanGo48
25/05/2015, 15:03
Kaputu kaldirinca tamponu tutan 4 tane vida var siyah. Alyanla sökülüyor. Ben araya pul koydum boşluk normal haline geldi. Bir de araya plastik serit ekledim aksesuarcidan aldim. Bu şerit duz degil, hafif bi cikintisi var o yuzden oraya tam oturuyor.31592
aynı ugulamayı bende yaptım. ince fitil aldım kırmızıya boyattım araya cuk oturdu maksat boşluğu kapatmak içindi. fena olmamıştı ama kışın ön arka tampona aar çektirdim düzeldi.sıcaktan yada park ederken kastırınca açılıyor.

hbaspinar
25/05/2015, 19:55
+1
Başka nedenlerde var.
Tampon yada kaput değişikliğindede oluyor.

Tamponu tutan demir sap gibi birşeyler varsa 2 çekiç darbesyle düzelebilir. Bazı araçlarda böyle yapıldığını biliyorum ama bizimkilere hiç bakmadım.

Degisen yok aracta orjinal tampon ve kaput netse cok tkmiyim bari..

hbaspinar
25/05/2015, 20:01
Pul yontemini bi deniyim aklima gelmemisti hic tsk.ler fikirleriniz icin..

ykaya1983
25/05/2015, 20:10
Benim aldığım tüm puntolarda bu sorun vardı.Yalnız ben bir tanesini kaporta ustasına pul koydurmadan düzelttirmiştim.Zannedersen bu sorun tampon altında yer alan vidaların gevşemesinden kaynaklanıyor.Tamponun alt tarafında aracın yere bakan tarafındaki dört vidayı önce gevşetti.Sonra üst tarafta kaput altında yer alan dört vidayıda gevşeterek tamponu eliyle yukarı doğru kastırarak alt ve üst vidaları birlikte sıkınca açıklık gitmişti.Bana göre pul koydurmadan bu şekilde yaptırın.