PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik Vites Şanzıman Sorunu

blk_hakan
22/05/2015, 19:43
Mrh arkadaslar aracım 2011 evo otomatik benzinli. bugun aracımı çalıştırıken şanzımandan çok şiddetli dişli sesi geldi araç çalışmadı vites boşa geçmedi çalışırken otomatik olarak,sonra birazbekleyip tekrar marşa bastım araç boşa geçip çalıştı fakat buseferde virese alamadım.10 dk sonra tekrar denedim hesey normal çalıştı vitese geçti direk servise gittim olayı anlattım sesi bizim duymamız gerekir dediler şanzıman arıza lambası yanması gerekir şanzımanda arıza olsa dediler aracıma bakmadılar bile görüşlerinizi ve fikirlerinizi rica ediyorum tşklr...

Afy
22/05/2015, 21:36
Geçmiş olsun öncelikle. Aracı çalıştırırken önce boşa alıyor musunuz

biancoangelo
22/05/2015, 22:03
Fiat servisleri rezalet.

ozy92
22/05/2015, 22:30
aracınızı tanıdıgınız işini iyi yapan bi fiat özel servise göturun durumu anlatın ve aracınızın fiatın orjınal makınasına baglanmasını isteyin eger herarngı bı yerde bi arza olmussa aracınız bunu beynıne kaydeder ve makınada gosterirr ama dedigim gibi fiatın orjınal makınası olması lazım diger cıhazlarda her arızayı goremeyebılırsınız...

blk_hakan
23/05/2015, 02:08
Geçmiş olsun öncelikle. Aracı çalıştırırken önce boşa alıyor musunuz

aracı boşa alıp çalıştırıyorum ama geri vitese takınca acayip bidişli sesi geliyor vitese geçmiyor :S

blk_hakan
23/05/2015, 02:10
aracınızı tanıdıgınız işini iyi yapan bi fiat özel servise göturun durumu anlatın ve aracınızın fiatın orjınal makınasına baglanmasını isteyin eger herarngı bı yerde bi arza olmussa aracınız bunu beynıne kaydeder ve makınada gosterirr ama dedigim gibi fiatın orjınal makınası olması lazım diger cıhazlarda her arızayı goremeyebılırsınız...

serviste makinaya baglattım ama hiçbir sorun ve arıza vermedi bilgisayar özel bi servise gittim baskı balata veya geri vites sekromeçlerinde sorun oldugunu söylediler oda farazi tabiki net bi bilgi yok :S

alidemir
23/05/2015, 09:45
gelmiş geçmiş olsun hakan , aynısından bende de vardı . dynamic paket yarı otomatik . aracı bir kere kesinlikle N konumunda marşa basılması gerekiyor. viteste de araç çalışıyor ama sağlıklı olmadığını çoğu kez duymuştum. ben araştırdım dualogic vitesi , aslında otomatik değilmiş bu manuel şanzıman var ancak bir sensör sayesinde vites atışları gerçekleşiiyormuş. bu sebeple tam otomatik gibi seri vites atmıyor dualogic. ve vites geçişlerinde maalesef bende hissediyordum ( dişli sesi duyuyordum ) özellikle geri vitese taktığımda acaip dişli sesi geliyordu. ama tabi senin durumun anlattığına göre biraz daha farklı vites kendini korumaya aldığına göre beynine hata kodlarını save etmiştir. bunu yetkili serviste bilgisayara bağlarsan ortaya çıkar. gittiğin yerde ilgilenmek istememişler gibi geldi bana . umarım tekrar yaşamazsın . kolay gelsin.

blk_hakan
23/05/2015, 12:20
gelmiş geçmiş olsun hakan , aynısından bende de vardı . dynamic paket yarı otomatik . aracı bir kere kesinlikle N konumunda marşa basılması gerekiyor. viteste de araç çalışıyor ama sağlıklı olmadığını çoğu kez duymuştum. ben araştırdım dualogic vitesi , aslında otomatik değilmiş bu manuel şanzıman var ancak bir sensör sayesinde vites atışları gerçekleşiiyormuş. bu sebeple tam otomatik gibi seri vites atmıyor dualogic. ve vites geçişlerinde maalesef bende hissediyordum ( dişli sesi duyuyordum ) özellikle geri vitese taktığımda acaip dişli sesi geliyordu. ama tabi senin durumun anlattığına göre biraz daha farklı vites kendini korumaya aldığına göre beynine hata kodlarını save etmiştir. bunu yetkili serviste bilgisayara bağlarsan ortaya çıkar. gittiğin yerde ilgilenmek istememişler gibi geldi bana . umarım tekrar yaşamazsın . kolay gelsin.

tşk ederim sorun bugunde devam etti servise bırakıcam aracı hallederler heralde diye düşünüyorum fiatın duologici güzel ama butarz sıkıntılar hep oluyor inşallah hallolur..

ozy92
23/05/2015, 21:08
serviste makinaya baglattım ama hiçbir sorun ve arıza vermedi bilgisayar özel bi servise gittim baskı balata veya geri vites sekromeçlerinde sorun oldugunu söylediler oda farazi tabiki net bi bilgi yok :S

ewet dogru olma olasılıgı yuksek bu yarım otomatıkler cabuk baskı balata bıtırıyorlar ondan dolayıda yapar arac kaç bın km de ve baskı balata daha once hıc degıstımı bızım basımıza peugeot 207 de geldı bole bı durum arabanın baskı balatası bıtmıs ve arac daaha 40000 km de degıstık sorun kalmadı yarım otomatık hıc bır sanzıman alınmaz arac markası onemlı degıl sadece wolkswagen ve gurupları yanı dsg sanzıman harıc hıc bırı verımlı degıl bu sanzıman bıle 50000 den sonra ıcındekı beynı yanıyo o bıle yıne tam verımlı degıl ama sanzımanın ıcındekı bı kart degısımıyle olay cozuluyo bunu otomatık sanzımancı arkadasım soyluyor ve bende tecrubelerımle onaylıyorum bılgınız olsun eger otomatık arac ıstıyorsanız tam otomatık ve japon arabasından saşmayın derım bı tamırcı.. olarak

alperalperler
24/05/2015, 02:33
Aracım 1.3 dizel dynamic donanımlı 2007 model grande punto şu anda 118bin km de yaklaşık 40bin km dir kendim bir fiil istanbul gibi bol trafikli bir memlekette kullanıyorum aracımı ayrıca aracım 6 ileri şanzıman. Şu güne kadar bir kere bile arıza çıkartmadı. Şu ana kadar da hala baskı balata değiştirmiş değilim cihazdan sürekli kontrol ediyorum şu anlkık rahat bir 20bin km'si daha var değiştirmek için
.Aracımızın şanzımanı yarı otomatiklerde vites atışı ve ivmelenmesi en iyi araçlardan biri bizim aracımız ki 2013 e kadar başka hiçbir bizim segment teki araç yarı otomatiğini devam ettirmedi özellikle dizellerden bahsediyorum. Özellikle teknolojik herhangi bir ürün şans işidir telefondan tutunda buzdolabına kadar bir toz taneciğinden bile arıza yapabiliyor her ürün.Eğer istanbula gelebilme şansın olursa bu konuda tanıdığım çok
bilgili bir ustam var birlikte gideriz senin sorunlarını halletmesi için elimden geleni bende yapmaya çalışırım.Sonuçta sadece kalibrasyon yaparak ta geçebilir sorunun çünkü bu dişli sesi dediğin şey vitesi robot değiştirdiği için gelmesi doğal bir sorun.

blk_hakan
24/05/2015, 11:28
Aracım 1.3 dizel dynamic donanımlı 2007 model grande punto şu anda 118bin km de yaklaşık 40bin km dir kendim bir fiil istanbul gibi bol trafikli bir memlekette kullanıyorum aracımı ayrıca aracım 6 ileri şanzıman. Şu güne kadar bir kere bile arıza çıkartmadı. Şu ana kadar da hala baskı balata değiştirmiş değilim cihazdan sürekli kontrol ediyorum şu anlkık rahat bir 20bin km'si daha var değiştirmek için
.Aracımızın şanzımanı yarı otomatiklerde vites atışı ve ivmelenmesi en iyi araçlardan biri bizim aracımız ki 2013 e kadar başka hiçbir bizim segment teki araç yarı otomatiğini devam ettirmedi özellikle dizellerden bahsediyorum. Özellikle teknolojik herhangi bir ürün şans işidir telefondan tutunda buzdolabına kadar bir toz taneciğinden bile arıza yapabiliyor her ürün.Eğer istanbula gelebilme şansın olursa bu konuda tanıdığım çok
bilgili bir ustam var birlikte gideriz senin sorunlarını halletmesi için elimden geleni bende yapmaya çalışırım.Sonuçta sadece kalibrasyon yaparak ta geçebilir sorunun çünkü bu dişli sesi dediğin şey vitesi robot değiştirdiği için gelmesi doğal bir sorun.

tşk ederim aracın daha 8 ay uzatılmıs garantisi var bi şekilde tamiri olucak daha 50 binde aracım baskı balatada degişmedi daha pazartesi rutin kontrol olucak şanzıman tekrar makınaya baglanıcak bakalım bişey cıkıcakmı tekrardan

celenlee
24/05/2015, 14:43
ARAÇ SÜRÜCÜYE GÜVENMİYOR ZATEN, N ye alcam diye uğraşmanıza gerek yok.

Siz hangi viteste olursanız olun, Frene basın ve Marşa basın.
Robot önce vitesi boşa atıyor. Ondan sonra marşa elektrik gidiyor.
Robot vitesi boşta görmezse, marş muvafakan rölesi denen parça marşı engelliyor.

Sıkıntıya gelecek olursak.
Senkromeç arızası gibi gözüküyor. Hele ki garçlamalar varsa.

Diğer ihtimal ise baskı balata ;)

Bu arada baskı balatayı bitiren Robot değil, kullanıcı..
Anlık hatalar, yokuşlarda yapılan hatalar olayın rengini çok değiştiriyor ne yazık ki...

130000km'de baskı balatasını değiştiren arkadaşımız var aramızda.
1.3 Linea Dualogic sahibi kendisi.

Evren_c
24/05/2015, 16:13
Genel olarak Dualogic'i manuel vitesmiş gibi kullanın arkadaşlar. Yani otomatik modda bile araç vites değiştireceği zaman gazı hafifçe ser bırakın, vites değiştikten sonra tatlı tatlı gazlayın. Yoksa kavramayı kısa zamanda yersiniz. Bildiğiniz manuel şanzıman var bu araçlarda. Benimki 50bin km'ye geldi, şükür ki henüz bir ses vs. yok.